Gdzie pojechać jesienią w Polsce? 13 pomysłów na weekend i nie tylko!

jesień w górach

Lato się skończyło, przyszła jesień. To zawsze się dzieje znienacka, lato ucieka zbyt szybko… ale nawet nie jest mi smutno z tego powodu, bo jesień ubierze swoje kolorowe szaty i pokaże swoje piękno 🙂 Co więcej, podróże nie muszą ustawać na czas zimniejszych miesięcy, wręcz przeciwnie! Są miejsca, które o tej porze roku prezentują się najpiękniej. Więc gdzie pojechać jesienią w Polsce?

Poniżej znajdziesz propozycje wyjazdu na weekend i nie tylko podczas najbardziej kolorowej pory roku 🙂

Gdzie pojechać jesienią w Polsce? Na weekend i nie tylko!

1. Góry w Polsce jesienią

To pierwsza odpowiedź na pytanie „gdzie na weekend jesienią”, która przychodzi mi do głowy. Polskie góry jesienią, szczególnie w październiku zachwycają mnie bardziej, niż o jakiejkolwiek innej porze roku. TE KOLORY!!! Oczywiście musisz być przygotowany_a na niespodziewany deszcz, weź też pod uwagę, że dzień jest już znacznie krótszy. Na wszelki wypadek spakuj latarkę czołową lub inne dobre źródło światła, które pomoże Ci bezpiecznie ukończyć szlak.

Gdzie w góry polecam pojechać jesienią? W zasadzie wszędzie, ale kilka konkretnych pomysłów poniżej:

Bieszczady

Bieszczady jesienią

Jeśli chcesz spędzić jesienny weekend w Polsce, Bieszczady to jeden z lepszych kierunków. Miałam okazję odwiedzić wczesnojesienne Bieszczady parę lat temu. Jakie one są piękne! W szczycie rozkwitu kolorowych liści to bajka.

Pomysły na spędzenie przedłużonego weekendu w Bieszczadach znajdziesz tutaj.

Pieniny

Pieniny jesienią

Gdzie na weekend w Polsce jesienią? Miękkie światło, które oferują jesienne wschody i zachody słońca w Pieninach sprawdzają się wspaniale. Okres niedługo przed zmianą czasu z letniego na zimowy to dobry moment, żeby wybrać się na wschód słońca na Sokolicy – nie trzeba w tym celu wstawać o 2 nad ranem, jak latem. Wystarczy koło 4 🙂 Pamiętaj zawsze sprawdzić dokładną godzinę wschodu w Internecie, żeby ani zbyt długo nie marznąć w ciemności na górze, ani się nie spóźnić 🙂

Pełen przewodnik na weekend w Pieninach znajdziesz tutaj.

Beskid Śląski / Żywiecki

„Moje” okolice górskie przepięknie prezentują się złotą jesienią.

Polecam spędzić weekend w Wiśle, wejść na Baranią Górę lub Trzy Kopce Wiślańskie. Dobrym pomysłem będzie też zatrzymanie się w Bielsku-Białej (pełnym atrakcji w razie, gdyby pogoda nie pozwoliła na górskie wyprawy) i przejście szlakiem na Czupel lub wycieczka na Skrzyczne. Wspaniałe widoki gwarantowane!

Mały Szlak Beskidzki

Masz ochotę na wyzwanie? Wczesna jesień to idealny czas na przejście długodystansowego szlaku w górach. Na przykład MSB, który ma 137 km i możesz przejść go w 5 lub 6 dni. Albo podzielić na dwie weekendowe wycieczki 🙂

Pełen opis trasy Małego Szlaku Beskidzkiego znajdziesz w poście tutaj.

Jesień sprawdzi się lepiej niż lato ze względu na umiarkowaną temperaturę. W upale jest znacznie trudniej i musisz nosić więcej wody. Ale nie czekaj do późnej jesieni, żebyś miał_a odpowiednio dużo światła dziennego i nie musiał_a używać zbyt często czołówki.

Góry Świętokrzyskie

Październik 2022 spędziłam w Górach Świętokrzyskich pokonując 100-kilometrowy Główny Szlak Świętokorzyski. Jesienne widoki były zachwycające!

Relację ze szlaku GSŚ znajdziesz w osobnym poście tutaj.

Jeśli długie dystanse nie są dla Ciebie, wejdź po prostu na Łysicę i wykorzystaj tą okazję, by zobaczyć jaskinię Raj i zwiedzić zaskakująco ciekawe Kielce. Rezerwat Kadzielnia będzie prezentował się wspaniale!

Sudety

Gdzie pojechać jesienią w Polsce? Polecam odkrywać nieco mniej znane pasma górskie w Polsce w Sudetach. To świetny czas na wyprawę na Waligórę w Górach Kamiennych, czy na Wielką Sowę w Górach Sowich.

Tatry

jesienny weekend w tatrach

Tatry są świetnym celem wycieczki wczesną jesienią (koniec września), wtedy polecam przejść Czerwone Wierchy – i przekonać się, skąd wzięły swoją nazwę. Pamiętaj jednak, że w Tatrach już od września w każdej chwili może zaskoczyć Cię śnieg. Dobierz odpowiednie buty, spakuj raczki i ciepłe ubrania. Jeśli zaskoczy Cię śnieg, wybieraj łatwiejsze trasy!

Opis szlaku przez Czerwone Wierchy

Łatwe szlaki w Tatrach – 5 propozycji

2. Morze Bałtyckie jesienią

jesienny weekend w polsce nad morzem

Jeśli nie góry, to gdzie na jesienny weekend w Polsce? Polskie morze poza sezonem pokazuje swoje nieco dziksze piękno. Znikają parawany i wszechobecne stoiska z plastikowymi pamiątkami, zostaje czyste powietrze, szum fal i piękne widoki.

Po jesiennych sztormach masz największą szansę znaleźć na plaży bursztyny, możesz spacerować brzegiem morza dokąd Cię oczy poniosą. Najwięcej bursztynów znajdziesz na Mierzei Wiślanej – przewodnik poniżej 🙂

Zachwycająca Mierzeja Wiślana – atrakcje na weekend i nie tylko.

To też dobry czas na odwiedzenie naszych nadmorskich parków narodowych i miast, na przykład Słowińskiego Parku Narodowego lub Gdańska.

3. Lasy, parki narodowe i krajobrazowe na jesień

Białowieski Park Narodowy

jesień w polsce w puszczy białowieskiej

Gdzie na weekend jesienią, aby poobcować z naturą – w tym ze zwierzętami? Na północny-wschód Polski!

Puszcza Białowieska jesienią zmienia się w festiwal kolorów. A oprócz tego to świetne miejsce do zaobserwowania lub chociaż posłuchania jeleni na rykowisku – w ich okresie godowym. Aby posłuchać jeleni najlepiej zostać w Puszczy po zmroku lub przyjść do niej przed świtem.

Zwykle jest to zabronione i nie wolno przebywać w puszczy przed wschodem i po zachodzie słońca. Ale wczesną jesienią Park robi wyjątek: od 1 września do 15 października na wyznaczonym obszarze, tj.: na parkingu przed Kosym Mostem, na Kosym Moście, na szlaku prowadzącym do ostoi żubrów Kosy Most i w ostoi żubrów Kosy Most (ogrodzona część z platformą obserwacyjną) wydłuża się czas przebywania od godz. 4.00 do godz. 23.00. (informacja ze strony BPN).

10 miejsc, które warto zobaczyć na Podlasiu.

Biebrzański Park Narodowy

biebrzański park narodowy na jesień w polsce

Gdzie pojechać jesienią w Polsce, żeby odpocząć od ludzi i poobserwować ptaki? Biebrzański Park Narodowy nawet latem jest miejscem bez tłumów, gdzie można poczuć kontakt z naturą. Nie miałam jeszcze sama przyjemności odwiedzić go jesienią, ale jestem przekonana, że to strzał w dziesiątkę, zarówno w wersji spacerowej, jak i kajakowej. Kolory i zwierzęta…

Jeśli wstaniesz i udasz się na bagna przed świtem może Ci się udać zobaczyć jelenie i łosie o wschodzie słońca. Jesień to ich pora godowa. Pamiętaj tylko, żeby się nie zbliżać, a obserwować w ciszy i z bezpiecznej odległości. Jesienią w Biebrzańskim Parku Narodowym możesz też zaobserwować zlotowiska żurawi, które między wrześniem i październikiem gromadzą się po kilkaset lub nawet kilka tysięcy osobników zanim razem odlecą do ciepłych krajów. Przy odrobinie szczęścia i/lub zdolności tropiciela ( 😉 ) będziesz mógł/mogła je zaobserwować.

10 miejsc, które warto zobaczyć na Podlasiu.

Ojcowski Park Narodowy i Szlak Orlich Gniazd

jesień w polsce gdzie pojechać

Ojcowski Park Narodowy latem jest niezwykle zatłoczony. Jesienią robi się tutaj nieco spokojniej (chociaż i tak warto zwiedzać rano), a do tego jesienne kolory w połączeniu z białymi skałami wapiennymi są zachwycające!

Ojcowski PN jesienią prezentuje się zdecydowanie najpiękniej ze wszystkich pór roku.

Ojcowski Park Narodowy – najpiękniejsze atrakcje na aktywny weekend

Szlak Orlich Gniazd. Jak przejść pieszo wzdłuż najpiękniejszych warowni jurajskich bez namiotu w 6-8 dni?

3. Muzea w Polsce na jesień

Muzeum Auschwitz

Dla mnie jesień ze swoją melancholijną atmosferą przemijania to dobry moment na odwiedzenie muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Nie jest to łatwa i przyjemna wycieczka, ale taka, którą każdy powinien w życiu odbyć chociaż raz w życiu. Więc jeśli planowałeś_aś odwiedzić Auschwitz i zastanawiasz się, gdzie jechać na weekend jesienią – to dobry czas na odwiedzenie tego trudnego miejsca.

Zwiedzanie Auschwitz. Jak wygląda wycieczka do nazistowskiego obozu koncentracyjnego?

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

atrakcje na śląsku - centrum wolności i solidarności

Gdybyś niedawno zadał_a mi pytanie, jakie muzeum w Polsce uważam za najlepsze, odpowiedziałabym, że Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Dziś odpowiem – Śląskie Centrum Solidarności i Wolności. Świetna, interaktywna wystawa co najmniej dorównuje gdańskiej i jest jedną z lepszych, jakie widziałam w życiu.

Opowiada o wydarzeniach w kopalni „Wujek” z 16 grudnia 1981 roku, kiedy to podczas strajku milicja otworzyła ogień i zabiła dziewięciu górników. Wraz z kontekstem historycznym. To jedyne muzeum, któremu poświęciliśmy cały rozdział w przewodniku „Śląskie do odkrycia”. W pełni zasłużyło.

A skoro już jesteśmy przy książce, pozwól, że opowiem o niej kilka słów 🙂 Urodziłam się, wychowałam i mieszkam w Katowicach. Odbyłam setki podróży po województwie śląskim, a ich owocem jest przewodnik „Śląskie do odkrycia”. Dzięki niemu:

 • poznasz ponad 50 fascynujących miejsc,
 • dowiesz się, jakie wydarzenia odbywają się w śląskim,
 • łatwo zaplanujesz wycieczkę o każdej porze roku,
 • poznasz złożoną i ciekawą historię regionu,
 • zaplanujesz 30 wycieczek jednodniowych, 12 weekendów i 5 urlopów w województwie

Niewidzialny Dom w Toruniu

niewidzialny dom - budynek

Wyobraź sobie, że niespodziewanie tracisz wzrok. Otwierasz oczy i jedyne co widzisz, to czerń. Mnie na samą myśl zalewa fala niepokoju, serce głośniej uderza w pierś… ale przecież może mnie to spotkać. Jak bym sobie poradziła? Jak radzą sobie osoby, które nie widzą?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w Niewidzialnym Domu w Toruniu. To miejsce na kilkadziesiąt minut wyłącza odwiedzającym zmysł wzroku i pozwala włączyć inne, na co dzień przyćmione. Tam nauczysz się wykorzystywać dotyk do bezpiecznego poruszania się, zwracać uwagę na fakturę przedmiotów, na kształt, zapach – a dźwięk głosu przewodnika stanie się gwarancją bezpieczeństwa…

Niewidzialny Dom to jedno z muzeów, które według mnie powinien odwiedzić każdy. To nie jest łatwa wizyta i wzbudza wiele trudnych emocji, ale ja zapamiętam ją na zawsze.

Niewidzialny Dom w Toruniu. Poczuj, jak wygląda świat osób niewidomych.

4. Spacery po miejskich parkach w Twojej okolicy

gdzie jesienią w Polsce

Czy wiesz, że parki, które dobrze znasz, jesienią możesz odkryć zupełnie na nowo? Jeśli wyjazdowy weekend w Polsce jesienią się nie uda, zabierz worek na kasztany i kolorowe liście i ruszaj na spacer! Będzie pięknie 🙂

Ja z przyjemnością ruszam do pobliskiego Parku Śląskiego – do którego również Ciebie zapraszam. Czy wiesz, że to największy park kontynentalnej Europy? 😀 Serio! Ta ciekawostka pochodzi z książki „Śląskie do odkrycia”, której jestem współautorką. Tam więcej inspiracji na jesienne (i nie tylko) podróże w moim województwie.

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

_______

Mam nadzieję, że już nie brakuje Ci inspiracji na jesienny weekend w Polsce 🙂 Pamiętaj zajrzeć do powiązanych postów podlinkowanych powyżej. O każdej porze roku zapraszam Cię też do moich rodzinnych Katowic!

Na przyszłość sprawdź też pomysły na ferie lub weekend zimowy, najlepsze miejsca w Polsce na wiosnę (w tym majówkę) i ciekawe pomysły na letnie wakacje w Polsce 🙂

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 🙂

2 thoughts on “Gdzie pojechać jesienią w Polsce? 13 pomysłów na weekend i nie tylko!

 • Reply Klaudia 2 października, 2022 at 9:28 am

  Do listy dodałabym obowiązkowo by choć raz odwiedzić Kazimierz Dolny i Sandomierz. Magiczne miesce jesienią! Kocham od lat!

  • Reply Dorota 7 października, 2022 at 6:13 am

   Dzięki, muszę się kiedyś wybrać jesienią 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *