Gdzie pojechać jesienią w Polsce? 13 pomysłów na weekend i nie tylko!

jesień w górach

Stało się. Lato się definitywnie skończyło i przyszła jesień, cała na deszczowo. Nawet nie jest mi smutno z tego powodu. Bo jesień jeszcze ubierze swoje kolorowe szaty i pokaże swoje piękno 🙂 Co więcej, pamiętaj że podróże nie muszą ustawać na czas zimniejszych miesięcy, wręcz przeciwnie! Są miejsca, które o tej porze roku prezentują się najpiękniej. Więc gdzie pojechać jesienią w Polsce?

Poniżej znajdziesz propozycje wyjazdu na weekend i nie tylko podczas najbardziej kolorowej pory roku 🙂

Gdzie pojechać jesienią w Polsce? Na weekend i nie tylko!

Góry

To pierwsza odpowiedź na pytanie „gdzie na weekend jesienią”, która przychodzi mi do głowy. Polskie góry jesienią, szczególnie tą październikową zachwycają mnie bardziej, niż o jakiejkolwiek innej porze roku. TE KOLORY!!! Oczywiście musisz być przygotowany_a na niespodziewany deszcz, weź też pod uwagę, że dzień jest już znacznie krótszy. Na wszelki wypadek spakuj latarkę czołową lub inne dobre źródło światła, które pomoże Ci bezpiecznie ukończyć szlak.

Gdzie w góry polecam pojechać jesienią? W zasadzie wszędzie 🙂 Kilka konkretnych pomysłów poniżej:

Bieszczady

Bieszczady jesienią

Jeśli chcesz spędzić jesienny weekend w Polsce, Bieszczady to jeden z lepszych kierunków. Miałam okazję odwiedzić wczesnojesienne Bieszczady parę lat temu. Jakie one są piękne! W szczycie rozkwitu kolorowych liści to bajka.

Pomysły na spędzenie przedłużonego weekendu w Bieszczadach znajdziesz tutaj.

Pieniny

Pieniny jesienią

Gdzie na weekend w Polsce jesienią? Miękkie światło, które oferują jesienne wschody i zachody słońca w Pieninach sprawdzają się wspaniale. Okres niedługo przed zmianą czasu z letniego na zimowy to dobry moment, żeby wybrać się na wschód słońca na Sokolicy – nie trzeba w tym celu wstawać o 2 nad ranem, jak latem. Wystarczy koło 4 🙂 Pamiętaj zawsze sprawdzić dokładną godzinę wschodu w Internecie, żeby ani zbyt długo nie marznąć w ciemności na górze, ani się nie spóźnić 🙂

Pełen przewodnik na weekend w Pieninach znajdziesz tutaj.

Beskid Śląski / Żywiecki

„Moje” okolice górskie również przepięknie prezentują się złotą jesienią. Polecam spędzić weekend w Wiśle i wejść na Baranią Górę i/lub Stożek Wielki. Warto jesiennie wejść na Wielką Rycerzową lub Wielką Raczę.

Mały Szlak Beskidzki

Masz ochotę na wyzwanie? Wczesna jesień to idealny czas na przejście długodystansowego szlaku w górach. Na przykład MSB, który ma 137 km i możesz przejść go w 5 lub 6 dni. Albo podzielić na dwie weekendowe wycieczki 🙂

Pełen opis trasy Małego Szlaku Beskidzkiego znajdziesz w poście tutaj.

Jesień jest lepsza niż lato ze względu na umiarkowaną temperaturę. W upale jest trudniej i musisz nosić więcej wody. Ale też lepiej, aby była to wczesna jesień (przed zmianą czasu), żebyś miał_a odpowiednio dużo światła dziennego i nie musiał_a używać zbyt często czołówki.

Sudety

Gdzie pojechać jesienią w Polsce? Polecam odkrywać nieco mniej znane pasma górskie w Polsce w Sudetach. To świetny czas na wyprawę na Waligórę w Górach Kamiennych, czy na Wielką Sowę w Górach Sowich.

Tatry są świetnym celem wycieczki wczesną jesienią (koniec września), wtedy polecam przejść Czerwone Wierchy – i przekonać się, skąd mają swoją nazwę 🙂 Pamiętaj jednak, że w Tatrach już od września w każdej chwili może zaskoczyć Cię śnieg. Dobierz odpowiednie buty i przygotuj się na każde warunki.

Późną jesienią, kiedy liście już opadną góry nie prezentują się już aż tak spektakularnie. Przynajmniej dopóki nie spadnie śnieg. Wtedy znów na szlakach dzieje się magia 🙂

Morze Bałtyckie

Jeśli nie góry, to gdzie na jesienny weekend w Polsce? Polskie morze poza sezonem pokazuje swoje nieco dziksze piękno. Znikają parawany i wszechobecne stoiska z plastikowymi pamiątkami, zostaje czyste powietrze, szum fal i piękne widoki. Po jesiennych sztormach masz największą szansę znaleźć na plaży bursztyny, możesz spacerować brzegiem morza dokąd Cię oczy poniosą. Najwięcej bursztynów znajdziesz na Mierzei Wiślanej – przewodnik poniżej 🙂

Zachwycająca Mierzeja Wiślana – atrakcje na weekend i nie tylko.

To też dobry czas na odwiedzenie naszych nadmorskich parków narodowych i miast, na przykład Słowińskiego Parku Narodowego lub Gdańska.

Lasy, parki narodowe i krajobrazowe

Białowieski PN

Gdzie na weekend jesienią, aby poobcować z naturą – w tym ze zwierzętami? Na północny-wschód Polski!

Puszcza Białowieska jesienią zmienia się w festiwal kolorów. A oprócz tego to świetne miejsce do zaobserwowania lub chociaż posłuchania jeleni na rykowisku – w ich okresie godowym. Aby posłuchać jeleni najlepiej zostać w Puszczy po zmroku lub przyjść do niej przed świtem.

Zwykle jest to zabronione i nie wolno przebywać w puszczy przed wschodem i po zachodzie słońca. Ale wczesną jesienią Park robi wyjątek: od 1 września do 15 października na wyznaczonym obszarze, tj.: na parkingu przed Kosym Mostem, na Kosym Moście, na szlaku prowadzącym do ostoi żubrów Kosy Most i w ostoi żubrów Kosy Most (ogrodzona część z platformą obserwacyjną) wydłuża się czas przebywania od godz. 4.00 do godz. 23.00. (informacja ze strony BPN)

Biebrzański PN

Gdzie pojechać jesienią w Polsce, żeby odpocząć od ludzi i poobserwować ptaki? Biebrzański Park Narodowy nawet latem jest miejscem bez tłumów, gdzie można poczuć kontakt z naturą. Nie miałam jeszcze sama przyjemności odwiedzić go jesienią, ale jestem przekonana, że to strzał w dziesiątkę, zarówno w wersji spacerowej, jak i kajakowej. Kolory i zwierzęta…

Jeśli wstaniesz i udasz się na bagna przed świtem może Ci się udać zobaczyć jelenie i łosie o wschodzie słońca. Jesień to ich pora godowa. Pamiętaj tylko, żeby się nie zbliżać, a obserwować w ciszy i z bezpiecznej odległości. Jesienią w Biebrzańskim Parku Narodowym możesz też zaobserwować zlotowiska żurawi, które między wrześniem i październikiem gromadzą się po kilkaset lub nawet kilka tysięcy osobników zanim razem odlecą do ciepłych krajów. Przy odrobinie szczęścia i/lub zdolności tropiciela ( 😉 ) będziesz mógł/mogła je zaobserwować.

Ojcowski PN i Szlak Orlich Gniazd

Ojcowski Park Narodowy latem jest niezwykle zatłoczony. Jesienią robi się tutaj nieco spokojniej (chociaż i tak warto zwiedzać rano), a do tego jesienne kolory w połączeniu z białymi skałami wapiennymi są zachwycające! Ojcowski PN jesienią prezentuje się zdecydowanie najpiękniej ze wszystkich pór roku. Tylko tyle – i aż tyle <3

Ojcowski Park Narodowy – najpiękniejsze atrakcje na aktywny weekend

Muzeum Auschwitz

Dla mnie jesień ze swoją melancholijną atmosferą przemijania to dobry moment na odwiedzenie muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Nie jest to łatwa i przyjemna wycieczka, ale taka, którą każdy powinien w życiu odbyć chociaż raz w życiu. Więc jeśli planowałeś_aś odwiedzić Auschwitz i zastanawiasz się, gdzie jechać na weekend jesienią – to dobry czas na odwiedzenie tego trudnego miejsca.

Mazury

Mazury jesienią zmieniają swoje oblicze w podobny sposób, jak Bałtyk. Wszędzie robi się spokojnie, pusto i cicho. To idealny czas, żeby cieszyć się tamtejszą naturą unikając tłumów.

Weź tylko pod uwagę, że wiele restauracji w mniejszych miejscowościach będzie zamkniętych. Jeśli planujesz jeść „na mieście”, polecam wybrać zakwaterowanie w pobliżu większych miejscowości, jak na przykład Mikołajki, czy Giżycko.

Jak spędzić niezapomniany weekend na Mazurach? Pełen plan na atrakcje wodne i lądowe.

Polskie winnice

Wczesna jesień to czas winobrania, a późna – to czas degustacji młodego wina. A w Polsce wbrew pozorom nie brakuje nam ciekawych winnic i pysznego wina lokalnej produkcji 🙂 Najwięcej winnic znajdziesz w okolicy Zielonej Góry na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu, ale nie tylko! Winnice są też w okolicy Wrocławia, czy Sandomierza. Gwarantuję, że to będzie pyszny i wesoły jesienny weekend w Polsce 😉

Spacery po miejskich parkach w swojej okolicy

Czy wiesz, że parki, które dobrze znasz, jesienią możesz odkryć zupełnie na nowo? Jeśli wyjazdowy weekend w Polsce jesienią się nie uda, zabierz worek na kasztany i kolorowe liście i ruszaj na spacer! Będzie pięknie 🙂

Mam nadzieję, że już nie brakuje Ci inspiracji na jesienny weekend w Polsce 🙂 Pamiętaj zajrzeć do powiązanych postów podlinkowanych powyżej. O każdej porze roku zapraszam Cię też do moich rodzinnych Katowic!

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go na Facebooku, Insta stories lub prześlij bliskiej osobie, z którą chcesz pojechać! Dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *