Łysica co roku przyciąga tysiące turystów – z wielu powodów! To najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich należący do Korony Gór Polski, ponadto leży na pięknych terenach parku narodowego i ma do zaoferowania ciekawe legendy.
A w dodatku wycieczka na szczyt jest krótka – turysta w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania da radę.
W tym poście poznasz różne opcje dotarcia na szczyt i wybierzesz najlepszą dla siebie. To co… idziemy? 🙂
Szlaki na Łysicę
Łysica – ciekawostki i informacje praktyczne
- Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, i jednocześnie najniższym szczytem należącym do Korony Gór Polski.
- Ma dwa wierzchołki – zachodni wznosi się na 613 m.n.p.m. i znajdziesz na nim krzyż, a także skrzynkę z pieczątką. Zachodni wierzchołek do niedawna był uważany za najwyższy… ale jak pokazały pomiary z 2018 roku, to wschodni, nazywany Skałą Agaty, wznosi się wyżej – ma 614 m.n.p.m. Wzniesienia oddalone są od siebie o około 700 metrów. Koniecznie zdobądź oba 🙂
- szczyt znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Opłatę za wstęp uiścisz przez Internet tutaj lub w kasach przy szlaku.
- Przez szczyt Łysicy przechodzi Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego, około 100 km szlak z Kuźniaków do Gołoszyc.
Hej, czy wiesz, że możesz zaznaczać pinezkami zdobyte szczyty Korony Gór Polski? Kliknij w zdjęcie poniżej i sprawdź personalizowaną mapę KGP! Gromadź wspomnienia z wędrówek, ozdób dom górskim motywem lub podaruj bliskiej osobie 🙂
dorota

Szlak na Łysicę ze świętej Katarzyny
Święta Katarzyna jest miejscem, w którym rozpoczyna się najpopularniejszy i najkrótszy szlak na Łysicę. Przy szlaku znajdziesz parking klasztorny.
Niedługo po wejściu na szlak spotkasz na swojej drodze źródełko świętego Franciszka. Krystalicznie czysta woda w źródełku ma stałą temperaturę, zimą nie zamarza. Wiele osób przychodzi do niego z pojemnikami i nabiera wody, która według wierzeń pomaga na choroby oczu.

A skąd wzięło się źródełko na zboczach Łysicy?
Według legendy, dawno temu na górze stał zamek, w którym mieszkały dwie piękne siostry. Obie zabiegały o względy pewnego rycerza, który wybrał starszą z nich. By zapewnić sobie wierność kochanka, ta postanowiła zabić siostrę. Kiedy młodsza spacerowała po lesie, rozpętała się ogromna burza. Piorun trafił w zamek, zniszczył go i pogrzebał kochanków pod gruzami.
Tak powstało gołoborze. Kiedy młodsza z sióstr zobaczyła ruiny, rozpłakała się, a jej czyste łzy zasiliły źródło, które bije do dziś.

Za źródłem i kapliczką św. Franciszka czeka Cię podejście leśną ścieżką oraz drewnianymi schodami. Mniej więcej w połowie drogi znajdziesz ławeczki 🙂
Kiedy zauważysz coraz więcej charakterystycznych kamieni wystających ze ścieżki, będzie to znak, że zbliżasz się do szczytu. Po chwili zobaczysz też gołoborze.
Kiedy zdobędziesz wierzchołek z krzyżem, przybij pieczątkę i podążaj dalej czerwonym szlakiem. Przyjemną, płaską ścieżką dotrzesz do najwyższego punktu – wierzchołka Skała Agaty. Gratulacje – Łysica zdobyta 🙂
Wrócić możesz tą samą drogą lub zrobić pętlę przez przełęcz św. Mikołaja i Słupski Weksel (szlakiem czarnym i zielonym – link do mapy tutaj).
Jeśli wchodzisz pierwszy raz na Łysicę, polecam wybrać ten szlak. Po drodze zobaczysz widoki najbardziej charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich. 🙂
Główny Szlak Świętokrzyski w 4 dni bez namiotu. Opis trasy i porady praktyczne.
Trasa na Łysicę z Kakonina
Drugą, mniej popularną opcją jest zdobycie Łysicy z miejscowości Kakonin. Z parkingu czekają Cię około 4 km spaceru. W tej wersji najpierw miniesz wyższy wierzchołek (Skała Agaty), a dopiero dalej – niższy z krzyżem i pieczątką.

Szlak jest przyjemny i łatwy, wznosi się łagodniej niż ten ze Świętej Katarzyny przez gęsty, malowniczy las. Polecam osobom, które nie lubią stromych podejść lub tym, którzy szlak ze Świętej Katarzyny już znają 🙂
Szlak Święta Katarzyna – Łysica – Święty Krzyż
Jeśli chcesz przejść szlakiem ze Świętej Katarzyny przez szczyt Łysicy na Święty Krzyż, masz dwie opcje.
1. Przyjedź samochodem do miejscowości Huta Szklana, skąd specjalne meleksy wożą turystów do Świętej Katarzyny. Stamtąd pieszo przez Łysicę przejdź czerwonym szlakiem pieszo na Święty Krzyż i zejdź z powrotem do Huty Szklanej. Link do mapy tutaj.
2. Rano wyrusz z Kielc komunikacją publiczną do Nowej Słupi. Przejdź pieszo niebieskim oraz czerwonym szlakiem przez Święty Krzyż i Łysicę do świętej Katarzyny – link do mapy tutaj. Stamtąd komunikacją miejską wrócisz do Kielc. Lub na odwrót.
Połączenia najlepiej sprawdzać na stronie e-podróżnik. Niestety nie ma bezpośrednich autobusów między Nową Słupią i świętą Katarzyną.
Szlak na Łysicę z dzieckiem

Łysica jest idealną górą na wycieczkę z dzieckiem w każdym wieku, zdobycie jej nie powinno sprawić problemów nawet kilkulatkom. Polecam wybrać najkrótszy szlak ze Świętej Katarzyny w obie strony, założyć znacznie dłuższy czas, niż sugeruje mapa (nawet trzykrotnie) i cieszyć się wspólnym czasem w kontakcie z naturą 🙂
Podsumowując, Łysica jest szczytem dla turystów na każdym poziomie zaawansowania. Jest idealna, by rozpocząć swoją przygodę z wycieczkami górskimi oraz z kolekcjonowaniem szczytów należących do Korony Gór Polski. Zachęcam Cię gorąco do odkrycia wszystkich 28 pasm górskich w Polsce i zaznaczania zdobytych gór na personalizowanej mapie, którą tworzę 🙂
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do zdobycia Łysicy. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w województwie świętokrzyskim, odsyłam Cię do tych postów:
Kielce. Które atrakcje i zabytki warto zobaczyć w weekend?
Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich. Zwiedzanie, ciekawostki i zdjęcia.
Główny Szlak Świętokrzyski w 4 dni bez namiotu. Opis trasy i porady praktyczne.
Wybierasz się na inne szczyty Korony Gór Polski? Tutaj znajdziesz opisy szlaków, na przykład na Rysy, Skrzyczne, Lubomir, Turbacz i inne.
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 🙂