Kazimierz w Krakowie. Które atrakcje w dzielnicy żydowskiej warto zobaczyć?

synagoga remu kazimierz kraków

Kazimierz, Kraków… czy wiesz, że dawniej były dwoma odrębnymi miastami, które w dodatku ze sobą konkurowały? Król Kazimierz Wielki w XIV wieku założył miasto, które nieskromnie nazwał własnym imieniem.

Dlaczego Kazimierz stał się miastem żydowskim? Kiedy w XV wieku Kraków strawił wielki pożar, wielu mieszkańców obwiniało za niego Żydów. W związku z tym król Jan Olbracht nakazał przeniesienie (to znaczy – wypędzenie) Żydów z Krakowa do Kazimierza. W nim społeczność żydowska prowadziła swoje życie, budowała liczne synagogi i prowadziła biznesy.

Częścią Krakowa stał się dopiero w 1791 roku. I choć II wojna światowa sprawiła, że przestał być dzielnicą żydowską – przejęły ją obecnie klimatyczne knajpki i puby – nadal wytropisz liczne ślady obecności Żydów… i nie tylko. Co warto zobaczyć na Kazimierzu w Krakowie?

Hej, niespodzianka! Mam dla Ciebie 6 wyznaczonych tras spacerowych po Krakowie, po których możesz iść jak po sznurku. Wszystko czego potrzebujesz to smartfon, Google Maps i możliwość odczytania PDF! Ułatw sobie życie, kliknij w przycisk poniżej, żeby poznać szczegóły 🙂

dorota

Kazimierz, Kraków – atrakcje

1. Synagogi

a. Stara Synagoga

Jest najstarszą synagogą na Kazimierzu i najstarszą zachowaną synagogą w Polsce z początku XV wieku. Aż do wybuchu II wojny światowej była głównym ośrodkiem religijnym tutejszej społeczności, po wojnie zamieniła się w ruinę. Obecnie, po renowacji jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zobaczysz tu wystawę o dziejach Żydów krakowskich. Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz tutaj.

b. Nowa Synagoga (Remu)

Po Starej Synagodze jest drugą najstarszą w Krakowie, a mieszkańcy nazywali ją… Nową Synagogą. A co oznacza „Remu”? Ten hebrajski skrót określa Mosze ben Israel Isserles, wieloletniego rabina gminy żydowskiej w Kazimierzu, który współtworzył Kodeks Prawa Żydowskiego. Obecnie jedynie w synagodze Remu odbywają się regularne nabożeństwa.

c. Tempel

Jest jedną z dwóch (obok Remu) aktualnie działających synagog w Krakowie, ale nabożeństwa odbywają się w niej jedynie kilka razy w roku podczas najważniejszych świąt religijnych.

Powstała w latach 1860-1862 dla postępowych Żydów, którzy chcieli asymilować się kulturowo i społecznie z Polakami. W czasie II wojny światowej hitlerowcy wykorzystywali ją jako magazyn i stajnię dla koni. 

d. Kupa

Choć nazwa synagogi (a także jednej z ulic na Kazimierzu) u wielu wywołuje uśmiech, warto wiedzieć, że kupa po hebrajsku oznacza skarbonkę. A ta synagoga została wybudowana z datków dla najuboższych, stąd jej nazwa. Co ciekawe, w 1945 roku była jedyną aktywną synagogą w mieście (z ponad 200!).

e. Poppera

Synagogę ufundował w 1620 Wolf Popper, bogaty żydowski kupiec. Miała jedno z najbogatszych wnętrz w mieście. Niestety kosztowne utrzymanie doprowadziło rodzinę Popperów na skraj bankructwa, więc synagogę przejęła krakowska gmina żydowska. Podczas II wojny światowej bogate wyposażenie kamienicy przepadło. Obecnie mieści się w niej księgarnia, w której kupisz literaturę i muzykę powiązaną z kulturą żydowską.

f. Wysoka

To najwyższa synagoga w Krakowie i jedyna w Polsce, w której sala modlitwy znajduje się na piętrze. Synagogę można zwiedzać, odbywają się w niej wystawy fotografii, koncerty, spotkania promocyjne itp.

g. Izaaka

Synagogę ufundował kupiec Izaak (Ajzyk) Jakubowicz i tak jak  w przypadku synagogi Poppera, jej wystrój był bogaty, ale przepadł w czasie II wojny światowej. 

Z synagogą wiąże się legenda. Kiedy Izaak był młody i biedny przyśniło mu się, że w Pradze pod mostem ukryty jest skarb. Wybrał się więc na poszukiwania, ale kiedy dotarł na miejsce okazało się, że most otaczają żołnierze. Opowiedział swój sen jednemu z nich. Żołnierz zaśmiał się i odpowiedział, że jemu śniło się, że pewien Ajzyk z Kazimierza ma skarb ukryty pod piecem. Kiedy Izaak wrócił do domu rozebrał piec i rzeczywiście odkrył tam skarb. Wykorzystał go do budowy synagogi.

2. Ulica Szeroka, Kazimierz Kraków

Reprezentacyjna ulica, a właściwie plac przy którym znajduje się część z synagog, które wymieniłam wyżej. Zwróć jednak uwagę na krótki fragment od ulicy Miodowej – zobaczysz tam szyldy zakładów stylizowane na dawne czasy.

3. Ławeczka Jana Karskiego

Jan Karski działał w podziemiu w czasie II wojny światowej i tworzył raporty dotyczące sytuacji politycznej i humanitarnej na terenie okupowanej Polski. Jego raporty są jednym z pierwszych źródeł informacji na temat holokaustu i sytuacji Żydów na terenach okupowanych.

4. Okrąglak

Zabytkowy pawilon handlowy z 1900 roku. Popołudniu i wieczorem kupisz tutaj słynne, smaczne zapiekanki 🙂 A rano przy Okrąglaku działa targ z ubraniami, butami itp.

5. Podwórko z Listy Schindlera na Kazimierzu, Kraków

Uliczka, na której kręcone były sceny do filmu Lista Schindlera.

6. Bazylika Bożego Ciała, Kazimierz Kraków

Kościół zaczął w tym miejscu powstawać około 1340 roku, ufundował go Kazimierz Wielki. Legenda głosi, że znalazł w tym miejscu monstrancję z hostią, ukradzioną wcześniej z innego kościoła. Złodzieje myśleli, że monstrancja jest złota, a kiedy zrozumieli, że byli w błędzie – porzucili ją w szuwarach. 

7. Ratusz Kazimierski

Budynek powstał w XIV wieku jako ratusz miasta, jednak po włączeniu Kazimierza do Krakowa, budynek stracił funkcję i zaczął popadać w ruinę. Później pełnił funkcję szkoły, a obecnie jest siedzibą muzeum etnograficznego.

8. Muzeum Inżynierii i Techniki – Zajezdnia

Jeśli masz ochotę na poszerzenie wiedzy nie tylko o kulturze żydowskiej, odwiedź muzeum, w którym poznasz historię rozwoju komunikacji miejskiej i innej infrastruktury (np. elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej). Muzeum organizuje też kreatywne warsztaty dla dzieci. Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz tutaj.

Polecane restauracje – Kraków Kazimierz

Kazimierz słynie z ogromnej ilości świetnych kawiarni i restauracji. Koniecznie zatrzymaj się tu na obiad lub wieczornego drinka z zapiekanką. Polecane restauracje w dzielnicy to:

Na śniadania:

Chałka Resto Bar, Bazaar Bistro, Poranki

Pozostałe:

Tbilisuri Restaurant, Restauracja Nolio, Hello India Restaurant, Akita Ramen, Rzeźnia – Ribs on Fire, Taj, Muhabbet, Miodowy Piecyk, Al Medina, Zalewajka, Kolanko No 6.

Za polecenia restauracji dziękuję W 10 Inspiracji Dookoła Świata i Tysiąc Stron Świata. 🙂

Noclegi na Kazimierzu w Krakowie

Jeśli szukasz noclegu na Kazimierzu, wybrałam świetnie oceniane noclegi z różnych półek cenowych tak, abyś łatwo dopasował_a kwaterę do swoich potrzeb i możliwości 🙂

Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂

dorota

Warszauer Hotel – jeśli szukasz wysokiego komfortu i świetnego designu, wybierz ten hotel w sercu Kazimierza. Niektórzy twierdzą, że to najlepiej zaprojektowany hotel w Polsce!

Aparthotel Oberża – jeśli szukasz miejsca w świetnej lokalizacji z niepowtarzalnym charakterem, wybierz ten aparthotel. Każdy pokój jest inny, a goście chwalą rewelacyjną obsługę.

Kazimierz Secret – jeśli szukasz budżetowej opcji zakwaterowania na Kazimierzu dla dwóch, czterech, a nawet sześciu osób, wybierz te apartamenty. Goście chwalą czystość, lokalizację i uczynny personel.

Przydał Ci się ten post? Postaw mi za niego kawę – będzie mi mega miło! 🙂

dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź też pozostałe artykuły o Krakowie:

Stare Miasto w Krakowie. Jakie atrakcje trzeba zobaczyć?

Bazylika Mariacka – czy warto zwiedzić?

Kraków: muzea, które warto odwiedzić.

I innych ciekawych miejscach w pobliżu:

Zwiedzanie Auschwitz. Jak wygląda wycieczka do nazistowskiego obozu koncentracyjnego?

Ojcowski Park Narodowy. Najpiękniejsze atrakcje na aktywny weekend.

Szlak Orlich Gniazd. Jak przejść pieszo wzdłuż najpiękniejszych warowni jurajskich bez namiotu w 6-8 dni?

Szlak na Morskie Oko. Opis wejścia z Palenicy Białczańskiej.

Szlaki na Babią Górę. Którą trasę na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego wybrać?

Katowice. Atrakcje na weekend w mieście, które Cię zaskoczy!

Sprawdź też interaktywny spacerownik po Krakowie! To e-book i mapa, a w nich aż 180 atrakcji i 6 wyznaczonych tras spacerowych. Będziesz po nich iść jak po sznurku. Wszystko czego potrzebujesz to smartfon i Google Maps! Ułatw sobie życie, przejdź do sklepu, żeby poznać szczegóły 🙂

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *