Gdańsk: wspaniałe atrakcje na weekend z planem dzień po dniu.

Gdańsk atrakcje: widok z góry Gradowej

-Jadę nad morze! – mówię zwykle, kiedy mam na myśli Gdańsk, atrakcje miasta i okolic. A potem orientuję się, że mam wtedy rację, ale… nie do końca 🙂 Miasto nie leży nad otwartym morzem, a przy Zatoce Gdańskiej. Poprawnie więc powinnam powiedzieć „jadę nad zatokę!”.

Nigdy nie zapomnę, jak którejś zimy wysiadłam w Gdańsku z pociągu z Katowic, wciągnęłam powietrze głęboko do płuc i… niemal się zakrztusiłam! Takiego świeżego powietrza to u nas, na Śląsku nie ma nawet latem 🙂

W Gdańsku byłam już kilkukrotnie i lubię to miejsce – nie tylko za powietrze, ale przede wszystkim za jego urok, piękną architekturę i ciekawą, trudną historię. W tym przewodniku zebrałam dla Ciebie najpiękniejsze atrakcje Gdańska na weekend zwiedzania.

Gdańsk: atrakcje na weekend

Gdańsk – noclegi

Szukając noclegu w Gdańsku zdecyduj najpierw, czy chcesz mieszkać w centrum, czy blisko morza i plaży. Jeśli Twoim głównym celem jest zwiedzanie miasta, sugeruję nocleg w centrum blisko głównych atrakcji turystycznych. Jeśli planujesz dłuższy pobyt i priorytetem jest odpoczynek na plaży, a zwiedzanie będzie „przy okazji” – sugeruję nocleg bliżej morza 🙂

Centrum

PURO Gdańsk Stare Miasto – jeśli szukasz hotelu z górnej półki, który spełnia oczekiwania najbardziej wymagających gości – to miejsce dla Ciebie 🙂 Tutaj będziesz cieszyć się wspaniałą lokalizacją, nowoczesnym wystrojem wnętrz, centrum SPA i fitness i wyśmienitymi posiłkami:

Apart Neptun – ten hotel na Głównym Mieście oferuje nie tylko komfortowe pokoje, ale również apartamenty. Goście chwalą lokalizację, profesjonalną obsługę i pyszne śniadania:

Apartament SZEROKA – jeśli zamiast hotelu szukasz apartamentu w bardziej przystępnej cenie, spójrz na Apartament Szeroka, o krok od rzeki Motławy. Idealny dla dwóch osób 🙂

Przy plaży

Apartament nad morzem Brzeźno – ten 70cio metrowy apartament znajduje się tylko 200 metrów od plaży Brzeźno i jak na lokalizację oraz warunki jest w świetnej cenie! Tuż obok jest też przystanek tramwajowy, z którego dojedziesz do centrum.

Linki do apartamentów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie ? Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję!

Dorota

Gdańsk: Starówka, Stare Miasto, czy Główne Miasto?

W wielu miastach w Polsce mamy Stare Miasto, czy tzw. starówkę. Tym mianem najczęściej określamy najstarsze, najbardziej zabytkowe i urocze części miast z kolorowymi kamieniczkami i brukowanymi ulicami.

Gdańsk jednak wyłamuje się z tego schematu 🙂 Ta najpiękniejsza część miasta, w której znajdziesz większość zabytków nazywa się tutaj… Główne Miasto.

Stare Miasto również istnieje – jest najstarszą, ale nie najbardziej turystyczną częścią Gdańska. Po II wojnie światowej nie odbudowano tutaj starej zabudowy i obecnie ta część Gdańska pełni funkcje usługowo-mieszkalne. 

Obecnie ten podział zaciera się nawet wśród samych mieszkańców Gdańska, którzy Główne Miasto zaczynają nazywać Starówką. Ja jednak myślę, że warto dbać o historyczne nazewnictwo. To część integralna historii tego miejsca!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odsyłam Cię do tego artykułu, z którego dowiesz się skąd ten podział i dlaczego warto zachować dawne nazewnictwo.

Dzień 0: Pierwszy wieczór

Gdańsk – co zobaczyć pierwszego wieczoru, zakładając, że przyjeżdżasz do miasta późno po dniu pracy? Na pierwszy wieczorny spacer polecam Ci wybrać się ulicami Długą i Długim Targiem nad rzekę Motławę. Przejdź się wzdłuż rzeki Długim Pobrzeżem, i drugą stroną na Wyspie Spichrzów.

Dzień 1. Gdańsk, zabytki na weekend

W pierwszym dniu zwiedzania zobaczysz wszystkie najważniejsze punkty w mieście. Jeśli chcesz zobaczyć Gdańsk w jeden dzień, to będzie idealny plan dla Ciebie. Ale przemyśl jednak Gdańsk na weekend – bo atrakcji nie brakuje 🙂

Gdańsk – atrakcje na pierwszy dzień to:

1. Droga Królewska (ul. Długa i Długi Targ)

Gdańsk. Zwiedzanie zacznij od najpiękniejszych ulic Głównego Miasta, czyli ulicy Długiej i Długiego Targu, które tworzą tak zwaną Drogę Królewską. Ta nazwa wzięła się podobno od uroczystych wjazdów królów Polski do miasta. Zaczyna się przy Bramie Wyżynnej, a kończy przy Bramie Zielonej i rzece Motławie. Na które budynki warto zwrócić uwagę przy Drodze Królewskiej?

2. Katownia i Wieża Więzienna

Gdańsk – co zwiedzić na Drodze Królewskiej? Idąc od strony Bramy Wyżynnej, pierwszymi budynkami, na które warto zwrócić uwagę jest zespół Przedbramia, barbakan ulicy Długiej i obwarowanie Głównego Miasta – Katownia i Wieża Więzienna. Jak nazwa wskazuje, pierwotnie było tutaj więzienie z celą śmierci – obecnie znajdziesz tutaj Muzeum Bursztynu 😉

3. Ratusz Głównego Miasta

Zabytkowy ratusz w stylu gotycko-renesansowym góruje nad Drogą Królewską. To drugi, po Bazylice Mariackiej najwyższy budynek Głównego Miasta. Na szczycie (hełmie) wieży możesz zobaczyć rzeźbę króla Zygmunta Augusta. Zwróć uwagę, że oprócz zegara na wieży, na fasadzie budynku możesz zobaczyć drugi zegar, słoneczny pochodzący z XVI wieku.

 W środku obecnie znajdziesz Muzeum Gdańska, w którym poznasz historię miasta. Latem z ponad 80-cio metrowej wieży możesz podziwiać panoramę miasta.

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz tutaj.

4. Fontanna Neptuna

Historia fontanny Neptuna sięga aż XVI wieku! Wtedy pojawił się pomysł, by zamiast znajdującej się tam studni stworzyć coś bardziej reprezentacyjnego. Neptun zwrócony jest w stronę kamienic, gdzie mieszkali królowie Polski podczas odwiedzin w Gdańsku. Ma pochyloną przed nimi głowę.

Ciekawostka? Liść figowy na genitaliach Neptuna pojawił się dopiero po renowacji w 1988 roku – po ponad trzystu latach od oryginalnego odlewu figury!

5. Dwór Artusa

Gdańsk. Najciekawsze miejsca na Drodze Królewskiej to nie tylko Ratusz i fontanna. Dwór Artusa to kamienica, którą zobaczysz za Fontanną Neptuna. Kiedyś był miejscem, w którym toczyło się życie towarzyskie i spotykali kupcy. Jego nazwa bierze się od legendy o Królu Arturze, jako symbol rycerskości, odwagi, sprawiedliwości.

Dziś we Dworze Artusa znajdziesz oddział Muzeum Gdańska z dziełami sztuki nawiązującymi do legend i mitów antycznych i średniowiecznych. Tutaj możesz też zobaczyć największy piec kaflowy w Europie – mierzy ponad 10 metrów!

Ceny biletów i godziny otwarcia znajdziesz tutaj.

6. Termometr Fahrenheita

Gdańsk. Ciekawe miejsca na Długim Targiem mogą być też mniej oczywiste. Nie przegap drobnej konstrukcji, która powstała aby upamiętnić jednego z bardziej zasłużonych gdańszczan. Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się i wychował w Gdańsku. To on po raz pierwszy użył rtęci w termometrach i opracował termometryczną skalę Fahrenheita.

Dziś na Długim Targu możesz zobaczyć kolumnę, zbudowaną w stylu starych kolumn meteorologicznych – a w środku termometr pokazujący temperaturę właśnie w skali Fahrenheita.

Przejściem przez Zieloną Bramę nad rzekę Motławę kończymy spacer po Drodze Królewskiej 🙂

7. Ulica Mariacka

Znad rzeki odbij znów w lewo przez Bramę Mariacką na ulicę o tej samej nazwie. Tutaj możesz poczuć klimat starej zabudowy gdańskiej. Po obu stronach ulicy zobaczysz budynki z przedprożami – charakterystycznymi dla gdańskich domów parterowymi tarasami wysuniętymi przed wejście do budynku.

W budynkach znajdziesz sklepy z biżuterią wykonaną z bursztynu.

8. Bazylika Mariacka

Gdańsk – co zwiedzać z obiektów sakralnych? Nie możesz przegapić Bazyliki Mariackiej, trzeciej pod względem objętości świątyni na świecie zbudowanej z cegły. Wyraźnie góruje nad panoramą miasta i imponuje swoją masywną sylwetką. Zachowała swoją historyczną formę architektoniczną, pomimo burzliwej historii miasta. W środku znajdziesz zdobienia i dzieła zarówno średniowieczne (np. Ołtarz Koronacji Marii, czy zegar astronomiczny), jak i nowożytne.

Możesz wejść na wieżę Bazyliki i podziwiać Gdańsk, atrakcje miasta z najwyższego punktu na Głównym Mieście.

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz tutaj

9. Brama Żuraw

Niezależnie czy odwiedzasz Gdańsk na weekend, na parę godzin, czy tygodni, Żurawia nie przegapisz 🙂 To chyba najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny zabytek miasta. To też największy i najstarszy zachowany dźwig portowy średniowiecznej Europy. Służył jako urządzenie do załadunku towarów i balastu na statki lub do stawiania masztów. Mechanizm kół deptakowych (w których chodzili ludzie, aby je napędzić) był w stanie podnieść dwie tony na wysokość 27 metrów lub 4 tony na wysokość 11 metrów!

Drewniana część Żurawia, którego widzimy dzisiaj to rekonstrukcja z końca lat 50 XX wieku. Oryginalna część drewniana spłonęła, kiedy Armia Czerwona zdobyła Gdańsk w czasie wojny.

Żuraw możesz zwiedzić w środku i dokładniej poznać jego budowę i działanie. Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz tutaj.

Zwróć uwagę, że możesz kupić bilety łączone do Żurawia, Spichlerzy i statku-muzeum „Sołdek”.

10. Wielki Młyn

To pierwsza atrakcja Starego Miasta w Gdańsku, którą zobaczysz 🙂

Ten zabytkowy młyn wodny pochodzi z XIV wieku i wybudowali go Krzyżacy. Swoją funkcję pełnił aż do zakończenia II wojny światowej. Później pełnił wiele funkcji, od centrum wystawienniczego, przez magazyn, dyskotekę, Pewex i salon gier. Obecnie przystosowywany jest do przejęcia funkcji Muzeum Bursztynu w 2021 roku.

11. Ratusz Starego Miasta

Kolejny cenny zabytek Gdańska pochodzący z XVI wieku. Tutaj już wcześniej stał ratusz, jednak ze względu na zły stan, musiał zostać wyburzony. W pobliżu Ratusza mieszkał Jan Heweliusz, słynny gdański astronom i radny. W piwnicach Ratusza składował wyprodukowane przez siebie piwo 🙂 Dziś przed Ratuszem zobaczysz pomnik astronoma.

12. Góra Gradowa

Gdańsk – co warto zwiedzić pod koniec dnia? Myślę, że dzień warto zakończyć na górze Gradowej, z której możesz podziwiać jeden z piękniejszych widoków na Gdańsk w Śródmieściu. Wzgórze ma wysokość 46 metrów więc powinno być dostępne dla wszystkich turystów 🙂 Pierwotnie góra miała funkcje militarne, miała chronić miasto od najazdu ze strony zachodniej.

Dzień 2. Gdańsk, atrakcje na weekend

1. Europejskie Centrum Solidarności

Jeśli odwiedzasz Gdańsk w weekend, drugi dzień zacznij od Europejskiego Centrum Solidarności – muzeum, którego według mnie nie można tutaj pominąć!

Europejskie Centrum Solidarności to instytucja, której celem jest upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności”. Docelowo to ma być miejsce wymiany poglądów dotyczących sprawiedliwości społecznej.

Póki co polecam Ci to miejsce ze względu na świetnie zaaranżowaną i ciekawą wystawę prezentującą współczesną historię Polski i ruch solidarnościowy. Wystawa jest różnorodna, multimedialna i niesamowicie ciekawa. Do zwiedzania otrzymasz bezpłatnie audioprzewodnik, dzięki któremu świetnie poznasz historię „Solidarności”, genezę strajków w Stoczni Gdańskiej i ich przebieg, rolę Lecha Wałęsy i wiele innych ciekawych faktów.

To kluczowe wydarzenia z nowożytnej historii Gdańska, więc uważam ECS za must-see w mieście! Poza tym dla mnie ESC to jedno z lepszych i ciekawszych muzeów, jakie odwiedziłam w życiu. Nie nudziłam się ani przez chwilę i mnóstwo się dowiedziałam.

Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletu znajdziesz tutaj.

2. Żuraw M3

Gdańsk – atrakcje miasta w 2019 roku poszerzyły się o nowe miejsce. Możesz odwiedzić tereny stoczni i wejść na żuraw na punkt widokowy na wysokości ponad 30 metrów.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

3. Molo w Gdańsku Brzeźnie i plaże

Jeśli nie wyobrażasz sobie odwiedzin w Trójmieście bez błogiego uczucia piasku przesypującego się między palcami bosych stóp przy kojącym dźwięku szumiącego Bałtyku, idealnym miejscem będzie molo w Gdańsku Brzeźnie i otaczające je plaże. Kawałek dalej znajdziesz najpiękniejszą plażę w mieście, plażę w Jelitkowie na granicy z Sopotem.

4. Gdańsk Oliwa

Gdańsk. Weekend warto zakończyć spacerem po dzielnicy Oliwa. Oliwa pierwotnie była niewielką osadą związaną z klasztorem cystersów. Historia Oliwy jest zbyt bujna, by opisać ją tutaj w kilku słowach 😉 Zachęcam Cię, żeby się z nią zapoznać przed odwiedzinami w tej dzielnicy. Gdańsk Oliwa – co zwiedzić?

a. Archikatedra Oliwska

Jedną z większych atrakcji katedry są jej imponujące organy. Godziny koncertów i prezentacji tych instrumentów możesz sprawdzić na stronie katedry tutaj.

Oprócz tego w katedrze możesz podziwiać 23 historycznie ważne ołtarze głównie w stylu baroku i rokoko.

b. Park Oliwski

W pięknym parku Oliwskim możesz się zrelaksować, a oprócz tego zobaczyć kilka ciekawych miejsc. Między innymi Ogród Botaniczny, Pałac Opatów, czy Spichlerz Opacki

Hej! Czy wiesz, że możesz zapisać ramowy plan zwiedzania oraz link do tego posta przez Instagram? 🙂 Kliknij poniżej, przejdź do Instagrama i zapisz post klikając w ikonkę zakładki!

Dorota

Gdańsk: Inne atrakcje

Poniżej kilka pomysłów na spędzenie czasu jeśli masz go więcej – lub pomysły na modyfikację powyższego planu zgodnie z Twoimi upodobaniami 🙂

1. Westerplatte

Gdańsk. Przewodnik po nim nie może obyć się bez tak ważnego miejsca w historii świata. Miejsca, w którym rozpoczęła się II wojna światowa.

Pod koniec sierpnia 1939 roku do Gdańska przybył z rzekomo kurtuazyjną wizytą niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” Był bardzo silnie uzbrojony, pod pokładem przewożący kompanię szturmową, która zaatakowała Westerplatte 1 września 1939 roku.

Dziś na półwyspie możesz zobaczyć dawne warownie i koszary, Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, Pomnik Obrońców Wybrzeża, a także napis „Nigdy więcej wojny”. Miejsce polecam głównie, jeśli interesuje Cię II wojna światowa i chcesz dowiedzieć się więcej, wyobrazić sobie, jak wyglądał jej początek.

2. Muzeum II Wojny Światowej

Jak wyżej, jeśli szczególnie interesujesz się II wojną światową lub przy okazji odwiedzin w Gdańsku chcesz poszerzyć swoją wiedzę, odwiedź Muzeum II Wojny Światowej.

W muzeum poznasz polskie doświadczenia w czasie wojny w kontekście europejskim i światowym. Możesz również wyobrazić sobie, jak wyglądało życie codzienne w czasie II wojny. Muzeum przygotowało też wystawę dla dzieci „Podróż w czasie”.

Niestety nie byłam, ale na pewno nie ominę tego miejsca przy kolejnej wizycie. Brzmi równie dobrze i ciekawie, jak ECS.

Więcej informacji, godziny otwarcia i ceny biletów poznasz tutaj.

3. Muzeum Bursztynu

W muzeum, oprócz możliwości podziwiania ciekawych przykładów bursztynu z zatopionymi insektami, czy roślinami, poznasz też historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę od czasów najdawniejszych do współczesności.

Więcej informacji na stronie muzeum tutaj.

4. Wyspa Sobieszewska, Ptasi Raj

Wyspa Sobieszewska należy do terytorium Gdańska oraz jest częścią Mierzei Wiślanej. Na wyspie znajdziesz rezerwat przyrody, który, jak sama jego nazwa wskazuje, jest rajem dla ptaków ? W Ptasim Raju możesz przespacerować się ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną i wspiąć się na wieże obserwacyjne.

Stąd też możesz obejrzeć ujście Wisły i zobaczyć część rezerwatu Mewia Łacha. Na wyspie znajdziesz też przepiękną, szeroką plażę.

Więcej informacji o wyspie znajdziesz tutaj.

Przypominam ciekawe propozycje noclegów w Gdańsku 🙂 :

PURO Gdańsk Stare Miasto – jeśli szukasz hotelu z górnej półki, który spełnia oczekiwania najbardziej wymagających gości – to miejsce dla Ciebie 🙂 Tutaj będziesz cieszyć się wspaniałą lokalizacją, nowoczesnym wystrojem wnętrz, centrum SPA i fitness i wyśmienitymi posiłkami:

Apart Neptun – ten hotel na Głównym Mieście oferuje nie tylko komfortowe pokoje, ale również apartamenty. Goście chwalą lokalizację, profesjonalną obsługę i pyszne śniadania:

Apartament SZEROKA – jeśli zamiast hotelu szukasz apartamentu w bardziej przystępnej cenie, spójrz na Apartament Szeroka, o krok od rzeki Motławy. Idealny dla dwóch osób 🙂

Przy plaży

Apartament nad morzem Brzeźno – ten 70cio metrowy apartament znajduje się tylko 200 metrów od plaży Brzeźno i jak na lokalizację oraz warunki jest w świetnej cenie! Tuż obok jest też przystanek tramwajowy, z którego dojedziesz do centrum.

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

______________

Jeśli planujesz kontynuować zwiedzanie tej części Polski, gorąco polecam Ci post o Mierzei Wiślanej: Zachwycająca Mierzeja Wiślana – atrakcje na weekend i nie tylko!

Jeśli planujesz dalszą podróż wzdłuż wybrzeża, zobacz też: Ruchome wydmy i inne cuda! Atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego na weekend

A jeśli planujesz też weekendy w innych miastach Polski, przeczytaj też:

Wrocław na weekend. Atrakcje miasta dzień po dniu.

Katowice. Atrakcje miasta, które pozytywnie Cię zaskoczy!

Warszawa. Atrakcje na weekend dla osób odwiedzających stolicę pierwszy raz

Toruń. Atrakcje na weekend w mieście piernika i Kopernika.

A jeśli przydał Ci się ten post, podeślij go osobom, z którymi chcesz wybrać się na wyjazd i zaobserwuj mnie na Instagramie – @weekendowka 🙂 Dzięki!

2 thoughts on “Gdańsk: wspaniałe atrakcje na weekend z planem dzień po dniu.

  • Reply Tomasz Michałowski 3 lutego, 2022 at 6:24 am

    Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).

  • Reply Darek 22 listopada, 2023 at 11:38 am

    Świeże powietrze i urok Gdańska zawsze robią wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *