Szlaki turystyczne w Tatrach to prawdziwa gratka dla miłośników gór. Łatwo tam zaplanować całodniowe wyprawy i wymagające wędrówki z elementami wspinaczki na które trzeba być przygotowanym, mieć doświadczenie i celować w dobrą pogodę.
A co z łatwymi trasami w Tatrach? Dla osób, które nie mają górskiego doświadczenia lub dla wielbicieli szlaków tatrzańskich, którzy potrzebują jednego łatwego dnia, by odpocząć, ale nie spędzić go całego na kwaterze? A może planujesz odwiedzić Tatry z dzieckiem? Gdzie iść w sytuacji gdy masz tylko kilka godzin, bo po południu musisz wracać do domu?
W tym poście znajdziesz 5 propozycji prostych szlaków w Tatrach, na których możesz podziwiać piękne tatrzańskie widoki, a nie potrzebujesz doświadczenia, świetnej kondycji ani całego dnia, żeby je przejść.
A więc chodźmy!
Łatwe szlaki w Tatrach

Łatwe szlaki w Tatrach – ciekawostki i informacje praktyczne
- Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety kupisz w budce przy wejściu na szlak albo wygodnie online tutaj (link).
- Wszystkie szlaki w Tatrach od 1 marca do 30 listopada są zamknięte od zmierzchu do świtu. Upewnij się więc, że wycieczkę zakończysz przed zmrokiem.
- Na terenie TPN nie wolno rozbijać namiotu ani rozpalać ogniska, a wszystkie śmieci należy zabrać ze sobą, ewentualnie wyrzucić w schronisku.
- Jeśli planujesz wycieczkę w Tatry z psem, do wyboru masz 2 szlaki: Drogę pod Reglami i Dolinę Chochołowską.
- Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach (2654 m n.p.m.) znajdujący się na Słowacji. Po polskiej stronie najwyższe są Rysy 2499 m.n.p.m. – sprawdź opis szlaku tutaj (link)
- Największym jeziorem jest Morskie Oko, które zajmuje powierzchnię 35 ha. Sprawdź opis szlaku tutaj (link). Najgłębszym jeziorem jest Wielki Staw, którego głębokość sięga prawie 80 m. Kąpiel w tatrzańskich jeziorach jest surowo wzbroniona.
- Najstarszym schroniskiem w polskich Tatrach jest Schronisko Morskie Oko. Zostało oddane do użytku w 1908 roku.
- Najtrudniejszym szlakiem turystycznym w Tatrach jest Orla Perć. Liczy zaledwie 4,3 km, a szacowany czas przejścia wynosi aż 6,5 godzin.
- W herbie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się kozica tatrzańska. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem i znajduje się pod ścisłą ochroną. Jeśli uda Ci się zobaczyć to zwierzę, to masz duże szczęście!
- Schroniska w polskich Tatrach są zaopatrywane przez zmechanizowane pojazdy albo wyciągi towarowe. Na Słowacji do niektórych schronisk towar zanoszą tragarze zwani „nosiczami”.
1. Dolina Kościeliska + Smreczyński Staw

Pasmo: Tatry Zachodnie
Start: Kiry
Parkingi przy wejściu na szlak: Tak
Dolina Kościeliska jest jednym z najpiękniejszych szlaków w Tatrach dla początkujących. Ja dodałabym jeszcze, że jest również najciekawsza.
Na żadnym innym tatrzańskim szlaku nie znajdziesz tylu jaskiń i ciekawych formacji skalnych. Dla turystów otwarte są Jaskinia Mroźna, Jaskinia Raptawicka, Smocza Jama i Jaskinia Mylna.
Ja odwiedziłam Jaskinię Mroźną i bardzo polecam Ci to miejsce jako urozmaicenie spaceru Doliną Kościeliską. Do jaskini wiedzie czarny szlak. Bilet kupisz w budce przy wejściu. Do zwiedzania jaskini jest potrzebne obuwie górskie i ciepła odzież. Przejście jaskinią trwa ok. pół godziny. Zejście z powrotem na zielony szlak zajmuje ok. 10 minut.
Jesteś z powrotem na głównym szlaku. Wędrówkę Doliną Kościeliską umila szum Potoku Kościeliskiego.
Przejście z Kirów do Schroniska na Hali Ornak (1108 m n.p.m.) zajmuje ok. 1,5-2 godziny (w zależności od tego, ile razy zatrzymasz się, by zrobić zdjęcie 😉). Czas przejścia wydłuży się jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie Jaskini Mroźnej.
W Schronisku na Hali Ornak serwują przepyszną szarlotkę, ale w sezonie letnim przygotuj się na kolejki do bufetu.
Po odpoczynku w schronisku warto przejść czarnym szlakiem nad Smreczyński Staw (1227 m n.p.m.). Pierwsza część szlaku prowadzi leśną ścieżką, jest łatwo i przyjemnie. Po drodze mijasz Niżną Smreczyńską Polanę, skąd można podziwiać Ciemniaka (2096 m n.p.m.). Zaczynają się kamienne schody. Po ok. 10 minutach jesteś nad Smreczyńskim Stawem.

Znad brzegu tego malowniczego jeziora roztacza się cudny widok na Bystrą (2248 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.
Bagniste brzegi stawu są odgrodzone drewnianymi barierkami. Przy barierkach jest kilka ławek – doskonałe miejsce na relaks i podziwianie przyrody.
Wąwóz Kraków
W drodze powrotnej, jeśli masz chęci i siły, możesz przejść się Wąwozem Kraków (żółty szlak). Jest to boczna odnoga Doliny Kościeliskiej. Trasa jest niesłychanie malownicza, wielu turystów uważa Wąwóz Kraków za najpiękniejsze miejsce w Tatrach.
Warto jednak wspomnieć, że na tym szlaku trzeba mieć buty trekkingowe. Są tam też miejsca z wyślizganymi kamieniami, gdzie warto trzymać się łańcuchów. Ale można podejść kawałek pod tzw. Rynek Krakowa i potem zawrócić (całość zajmie Ci ok. 20 minut). Od Rynku szlak jest jednokierunkowy i ubezpieczony łańcuchami. Można również przejść się krótką jaskinią (trzeba mieć czołówkę) albo okrążyć ją szlakiem, jeśli nie przepadasz za jaskiniami.
Dolina Kościeliska z dziećmi
Świetny pomysł! Do Schroniska na Hali Ornak dojdziesz z gondolą lub spacerówką. Trasa jest bardzo łatwa, szlak jest szeroki i bezpieczny, przewyższenie znikome. Starszaki też dadzą radę dotrzeć do celu, zwłaszcza, że na szlaku są ławki i toalety.
Sprawdź ten artykuł o wędrówkach górskich z dziećmi.
2. Dolina Chochołowska

Pasmo: Tatry Zachodnie
Start: Siwa Polana
Parkingi przy wejściu na szlak: Tak
Najdłuższa i największa dolina w Tatrach. Zielony szlak biegnący dnem doliny liczy 7,3 km. Przez Dolinę Chochołowską prowadzi utwardzona droga, w dolnej części asfaltowa, w górnej kamienista. Jest to jeden z niewielu szlaków w polskich Tatrach, który możesz przejechać rowerem – na Siwej Polanie znajduje się wypożyczalnia rowerów.
Kolejka „Rakoń”
Przy wlocie do Doliny Chochołowskiej znajdziesz również stację początkową kolejki turystycznej „Rakoń”. Stylizowana na pociąg kolejka dojeżdża do Polany Huciska (984 m n.p.m.). Trasa liczy 3,5 km. Przejazd kolejką może być ciekawą atrakcją dla dzieci.
Kolejka „Rakoń” kursuje od kwietnia do końca września (zależnie od warunków pogodowych) w godzinach 9:00-18:30. Dwa wagoniki mieszczą łącznie 50 osób.
Szlak można również przejechać dorożką, ale zdecydowanie odradzam ten rodzaj transportu. Konie są często źle traktowane i wykorzystywane ponad siły.
Dolina Chochołowska jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na piękne tatrzańskie panoramy i łatwość szlaku. Podczas wędrówki można zaobserwować dawne tereny wypasowe z pozostałościami autentycznej zabudowy pasterskiej.
W Dolinie Chochołowskiej znajdują się liczne polany: wspomniana już Siwa Polana, Polana Huciska, Polana pod Jaworki, Polana Trzydniówka, Polana Chochołowska.
Po ok. 400 metrach za Polaną Huciska znajduje się dolomitowy wąwóz, w którym bije Źródło Chochołowskie. Jeśli chcesz się do niego dostać schodzisz ze szlaku ścieżką w lewo. Źródło ma postać małego stawu. Na skale u wejścia do wąwozu umieszczony jest medalion upamiętniający wizytę Jana Pawła II w w Dolinie Chochołowskiej w 1983 r.
Jednak najpiękniejszym (i najciekawszym) miejscem na trasie jest Polana Chochołowska znajdująca się tuż przy schronisku.

Ta malownicza górska łąka jest otoczona przez szczyty Tatr Zachodnich (Grześ, Rakoń, Wołowiec, Kończysty Wierch i Trzydniowiański Wierch).
Na Polanie Chochołowskiej znajduje się pasterska wieś letnia składająca się z kilkudziesięciu szałasów, bacówek i szop. W tle słychać pasterskie dzwoneczki – w Dolinie Chochołowskiej prowadzony jest wypas kulturowy. Na polanie znajduje się sławna bacówka Andrzeja Gala Zięby. Możesz kupić tu papieskie oscypki. Nazywane są papieskimi ponieważ podczas wspomnianej już wizyty w Dolinie Chochołowskiej kosztował ich Jan Paweł II.
Na polanie zobaczysz również drewnianą kapliczkę św. Jana Chrzciciela, którą zbudowano na potrzeby kręcenia serialu Janosik. Od czerwca do października w każdą niedzielę o godz. 13:00 odprawiane są tu Msze.



Polana Chochołowska to idealne miejsce na odpoczynek i kontemplację przyrody. Jest tam dużo ciszej i spokojniej niż na ławkach przy schronisku.
Ale ja i tak lubię Schronisko na Polanie Chochołowskiej (1148 m n.p.m.). Mimo dużej popularności jedzenie jest wydawane szybko i sprawnie. Schronisko słynie ze swojego popisowego „Deseru Chochołowskiego” czyli szarlotki z bitą śmietaną i sosem jagodowym. Duży plus za czystość łazienek, nawet w wysokim sezonie.
Dolina Chochołowska z dzieckiem
Świetny pomysł! Szlak jest łatwy, spora jego część jest wyłożona asfaltem i nadaje się do przejścia z wózkiem (górna część szlaku jest bardziej kamienista, ale nadal da się pokonać ten odcinek z gondolą lub spacerówką). Przewyższenie jest minimalne, ścieżka jest szeroka i bezpieczna. Na trasie są ławki.
Sprawdź ten artykuł o wędrówkach górskich z dziećmi.

Toalety znajdują się przy parkingu, na Polanie Huciska oraz w schronisku na Polanie Chochołowskiej.
Uwaga na tłok!
Dolina Chochołowska jest bardzo zatłoczona w kwietniu w czasie kwitnienia krokusów. Polany usłane fioletowymi kwiatami to przepiękny widok, ale warto zastanowić się czy opłaca się stać w długiej kolejce do budki z biletami, a później wędrować w tłumie. Na krokusy zdecydowanie bardziej polecam wybrać się na Turbacz.
Tatry z psem
Dolina Chochołowska to jeden z niewielu szlaków w Tatrach po polskiej stronie, gdzie możesz spacerować z psem. Pamiętaj o smyczy, bo trasa Doliną Chochołowską jest popularna o każdej porze roku.
3. Nosal

Pasmo: Tatry Zachodnie
Start: Kuźnice
Parkingi przy wejściu na szlak: Tak
Nosal to niewysoki szczyt w Tatrach Zachodnich. Sięga zaledwie 1205 m n.p.m., ale widoki ze szczytu zapierają dech w piersiach. Jest to doskonała trasa w Tatrach dla początkujących.
Warto tutaj wspomnieć, że na początku szlaku w Kuźnicach znajduje się słynna skocznia narciarska Wielka Krokiew, dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch, a także wejście na popularne szlaki m.in. na Kasprowy Wierch i Czarny Staw Gąsienicowy. To wszystko sprawia, że parkingi w Kuźnicach są bardzo szybko zajmowane. Polecam przyjechać tam jak najwcześniej rano albo szukać miejsca na postój niżej, przy rondzie Jana Pawła II i podejść pieszo lub podjechać autobusem do Kuźnic Aleją Przewodników Tatrzańskich.
Ja często wybieram spacer na rozgrzewkę. Aleja jest urokliwym deptakiem z mnóstwem drzew. Pół godziny przyjemnego spaceru i jesteś w Kuźnicach.
Zielona trasa na Nosal zaczyna się tuż przy parkingu koło stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Początkowo szlak wiedzie przez las. Po ok. półgodzinnej wędrówce docierasz na Przełęcz Nosalową (1103 m n.p.m.).
Na przełęczy podążasz zielonym szlakiem. Do Nosala jest już blisko, a widoki robią się piękne.
Szczyt Nosala to skalna półka otoczona stromym urwiskiem. Ze szczytu można podziwiać panoramę Tatr, zwłaszcza Giewont i Kasprowy Wierch. W dolinie widać całe Zakopane jak na dłoni. Przy dobrej widoczności dostrzeżesz nawet Babią Górę! Nosal jest też popularnym miejscem na podziwianie zachodów słońca.
Nosal z dzieckiem
Tak, ale lepiej z odrobinę starszym, które da radę wejść bez nosidła turystycznego. Trasa na Nosal nie jest trudna, do pokonania w górę jest ok. 200 metrów (jak na Tatry to niedużo). Jednak początkowe podejście jest dość strome, a skały ze względu na dużą popularność szlaku są tu mocno wyślizgane. Dlatego wejście na Nosal z dziećmi nieco starszymi będzie łatwiejsze psychicznie i fizycznie dla całej rodziny.
Sprawdź ten artykuł o wędrówkach górskich z dziećmi.
4. Sarnia Skała

Trasę na Sarnią Skałę łatwo dostosujesz do Twoich możliwości czasowych, chęci i/lub pogody.
Pełen opis szlaku na Sarnią Skałę znajdziesz tutaj
Poniższa mapa prezentuje przejście krótkie – masz do pokonania zaledwie 3,4 km i różnicę ok. 460 m wzwyż, a wejście jest technicznie proste. Tam i z powrotem trasa zamknie się w 7 km.
Ta opcja jest dłuższa (9 km i 570 metrów wzwyż), ale znacznie ciekawsza, bo wędrujesz pętlą i zobaczysz na trasie malowniczy wodospad Siklawica (1114 m n.p.m.). Trasa jest również technicznie łatwa – jest to doskonały przykład wielu opcji jakie oferują Tatry dla początkujących.
Wybór należy do Ciebie. Ja wolę trasę dłuższą i opisuję ją poniżej.
Pasmo: Tatry Zachodnie
Start: Dolina Strążyska
Parkingi przy wejściu na szlak: Tak
Trasa na Sarnią Skałę (1377 m n.p.m.) jest jednym z najpiękniejszych łatwych szlaków w Tatrach. Dwie malownicze doliny, wspaniałe widoki ze szczytu Sarniej Skały i łatwa dostępność z Zakopanego – trasa obowiązkowa dla każdego miłośnika szlaków tatrzańskich!
Wędrówkę rozpoczynasz w Dolinie Strążyskiej. Podążasz czerwonym szlakiem z którego praktycznie przez cały czas podziwiasz widoki na Giewont. Szlak jest łatwy i przyjemny.
Po ok. 40 minutach docierasz do malowniczej Polany Strążyskiej (1042 m n.p.m.).

Na polanie zobaczysz dwa zabytkowe szałasy pasterskie oraz drewnianą bacówkę. Jest to Herbaciarnia Parzenica, gdzie możesz zamówić ciepły posiłek (polecam grillowany oscypek!) i napoje. Są też ławki na zewnątrz – idealne miejsce dla kontemplacji pięknej tatrzańskiej przyrody.
Na Polanie Strążyskiej masz do wyboru dwa szlaki: możesz od razu kierować się czarnym szlakiem na Sarnią Skałę lub wybrać szlak żółty i podejść pod Wodospad Siklawica (1114 m n.p.m.).
Zdecydowanie polecam opcję drugą, bo żółty szlak ma zaledwie 300 metrów, a podejście pod wodospad zajmuje ok. 10 minut. Wodospad Siklawica osiąga wysokość 23 metrów i jest świetnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie. Warto pamiętać o tym, że ścieżka prowadząca nad wodospad jest wyłożona kamieniami, które po deszczu są śliskie.
Dojście z Zakopanego do Wodospadu Siklawica zajmuje ok. 50 minut. Nie jest to długo, a warto się tam wybrać.
A teraz wróćmy na szlak na Sarnią Skałę.
Schodzisz spod wodospadu żółtym szlakiem i kontynuujesz wędrówkem szlakiem czarnym – jest to część Ścieżki Nad Reglami. Trasa prowadzi przez las. Przejście z Siklawicy na Sarnią Skałę zajmuje ok. godzinę.
Dochodzisz do Czerwonej Przełęczy (1301 m n.p.m.).

Jest to kolejne malownicze miejsce na tej trasie. Na przełęczy jest sporo ławek na których można odpocząć podziwiając tatrzańskie widoki.
Do Sarniej Skały zostało zaledwie 10 minut spaceru. Wchodzisz na szczyt po skałach i Twoim oczom ukazuje się doskonały widok na Giewont. Z Sarniej Skały można również podziwiać panoramę Zakopanego, Pieniny, Gorce czy nawet Babią Górę, jeśli pogoda dopisuje.
Czas przejścia na Sarnią Skałę szlakiem z Zakopanego przez Dolinę Strążyską to ok. półtorej godziny.
Zdecydowanie polecam wracać przez Dolinę Białego. Trasa powrotna będzie nieco dłuższa, ale za to jaka ciekawa!
Schodzisz Z Sarniej Skały do Czerwonej Przełęczy i idziesz kawałek czarnym szlakiem. Na rozwidleniu szlaków wybierasz żółtą trasę. Wchodzisz do jednej z najbardziej malowniczych dolin w Tatrach.
Dolina Białego jest dla mnie jeszcze piękniejsza niż Dolina Strążyska. Znajdziesz tam drewniane mostki, mały wodospad, a wędrówkę umila szum wijącego się Białego Potoku wraz z naturalnie tworzącymi się na nim kaskadami. Na szlaku zobaczysz również piękne dolomitowe skałki. W Dolinie Białego znajduje się dużo wygodnych miejsc na odpoczynek. Przez większość dnia dolina jest zacieniona.
Zejście żółtym szlakiem w dolinie zajmuje ok. godzinę.
Ostatni odcinek trasy to czarny szlak będący częścią Drogi Pod Reglami. Po drodze mijasz Wodospad Spadowiec i wejście do Doliny Ku Dziurze. Spacer Drogą Pod Reglami jest łatwy i przyjemny – idealne zakończenie tej wycieczki.
Sarnia Skała z dzieckiem
Bardzo dobry pomysł! Walory przyrodnicze i krajobrazowe są dużą wartością na tym szlaku – Sarnia Skała jest jednym z bardziej malowniczych krótkich szlaków w Tatrach. Nie ma dużej różnicy wysokości do pokonania, a miejsc na odpoczynek podczas wędrówki jest sporo.
Warto zwrócić uwagę, że trasa nie nadaje się na przejazd wózkiem, więc najlepiej wybrać się na Sarnią Skałę z odrobinę starszym dzieckiem.
Widziałam na szlaku rodzinę z bobasem w chuście – to też jest opcja, jeśli masz dobrą kondycję.
Pełen opis szlaku na Sarnią Skałę znajdziesz tutaj
5. Morskie Oko

Pasmo: Tatry Wysokie
Start: Palenica Białczańska
Parkingi przy wejściu na szlak: Tak
Szlak na Morskie Oko jest najłatwiejszą trasą w Tatrach – nad to tatrzańskie jezioro prowadzi asfaltowa droga. Jest to również jedno z najsławniejszych miejsc w polskich Tatrach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o trasie na Morskie Oko, poznać ciekawostki o tym jeziorze i informacje praktyczne na temat TPN – sprawdź ten szczegółowy opis szlaku nad Morskie Oko.



Zakopane – noclegi
Jeśli planujesz przejść kilka różnych szlaków w Tatrach, najlepiej poszukać noclegów w Zakopanem. Aby ułatwić Ci przygotowanie do wyjazdu, znalazłam wysoko oceniane kwatery z różnych półek cenowych, tak abyś mógł_mogła wybrać dla siebie najlepszą opcję.
Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂
dorota
Top Hostel Pokoje Gościnne – nowoczesny hostel położony w centrum Zakopanego – wprost na Krupówkach. Goście doceniają czystość obiektu, uprzejmy personel, dobrze wyposażoną kuchnię i śniadania serwowane już od 6 rano.
Willa Leluja – apartamenty w ładnej willi blisko centrum. Goście chwalą cichą i spokojną lokalizację, a także piękny widok z okien na Giewont. Apartamenty są gustownie urządzone i dobrze wyposażone.
Nosalowy Park Hotel & Spa – komfortowy hotel w centrum Zakopanego blisko Krupówek. W tym pięciogwiazdkowym hotelu znajduje się duża strefa odnowy biologicznej z saunami i tężnią solankową, eleganckie SPA, basen i podziemny parking. Goście chwalą pyszne śniadania i wygodne pokoje.
Willa Na Grani – idealna opcja jeśli chcesz nocować w cichej i spokojnej okolicy. Pensjonat jest usytuowany przy punkcie widokowym „Droga na Gubałówkę”. Z okien roztacza się widok na panoramę Tatr. Goście doceniają nowocześnie urządzone pokoje z góralskim akcentem.
Tatry zimą

Górskie wędrówki zimą to zupełnie inna przygoda niż podczas ciepłych miesięcy. Widoki są przepiękne, ale jest też więcej zagrożeń.
Do chodzenia po łatwych szlakach w Tatrach są potrzebne ciepłe, wodoodporne buty, stuptuty (ochraniacze nakładane na obuwie i dolną część nogawek) oraz raczki. Na bardziej zaawansowane szlaki raczki raczej już nie wystarczą – lepiej mieć raki. Jeśli nie chcesz kupować obu, to najlepiej od razu wybrać raki.
Aby dowiedzieć się więcej i dobrze przygotować się do zimowych wędrówek w górach, sprawdź ten poradnik (link).
„Nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie”?
W górach często nie jest to prawdą. Zdarza się, że warunki na szlaku są naprawdę fatalne.
TPN nie utrzymuje szlaków zimą. Oznaczenia mogą być zasypane, a jeśli niedawno padał śnieg lub wieje mocny wiatr, można się zgubić.
Zimą w Tatrach największe trudności sprawiają lawiny, pogoda oraz nieprzetarte szlaki. To od tych trzech czynników trzeba uzależnić decyzję o wyjściu w góry.
Poniżej główne zagrożenia zimą:
- Wiatr – jedno z największych zagrożeń w górach. W Tatrach może wiać z prędkością powyżej 100 km/h. Tak silny wiatr da radę powalić nawet dorosłą osobę. Dodatkowo, wiatr znacznie obniża temperaturę odczuwalną.
- Opady śniegu – w Tatrach dzienny opad śniegu może sięgać nawet kilkudziesięciu centymetrów dziennie. Wędrówka podczas śnieżycy jest nie tylko trudna, ale grozi również pobłądzeniem z powodu zasypania śladów.
- Zachmurzenie – niski pułap chmur to nie tylko brak pięknych widoków, ale także istotne ryzyko zgubienia drogi. W gęstej mgle widoczność może drastycznie spaść do zaledwie kilku metrów. W takich warunkach otaczający krajobraz często zlewa się w jednolitą biel, co utrudnia odnalezienie właściwej trasy.
- Ostre słońce – zimą promienie słoneczne odbijają się od śniegu nawet w 80% – otrzymujesz wtedy podwójną dawkę UV. Warto chronić szczególnie oczy.
- Niska temperatura – nie jest tak tak dużym wyzwaniem jak mogłoby się wydawać. Przed niską temperaturą skutecznie ochronisz się zakładając dodatkowe warstwy ubrań oraz nosząc ciepłe buty i rękawice.
Lawiny w Tatrach
Każdego roku w Tatrzańskich lawinach ginie co najmniej kilka osób – zagrożenie jest realne.
Istnieje 5 stopni zagrożenia lawinowego:
- 1 – niskie zagrożenie. Warunki dość dobre, można iść w trudniejsze miejsca, ale należy pamiętać, że i przy tym stopniu może zejść lawina.
- 2 – umiarkowane zagrożenie. Ten stopień występuje przez większość dni w zimie. Ryzyko zejścia lawiny jest jak najbardziej realne, a poruszanie się wymaga umiejętności oceny panujących warunków.
- 3 – znaczne zagrożenie. Wyjście w wyższe góry wyłącznie dla bardzo doświadczonych osób.
- 4 – wysokie zagrożenie. Ten stopień z reguły nie występuje dłużej niż parę dni w sezonie. Przy czwórce nie wychodzisz w góry.
- 5 – bardzo wysokie zagrożenie, na szczęście nie występuje w Tatrach. Piątka oznacza zagrożenie położonych w pobliżu stoków dróg i osiedli.
Ratownicy TOPR (Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) codziennie wystawiają aktualny komunikat z opisem warunków pogodowych panujących w górach i tego, czego można się spodziewać na szlaku. Zagrożenie lawinowe w Tatrach sprawdzisz tutaj (link).
W TOPR-owskim komunikacie znajdziesz również informację o mniej i bardziej bezpiecznych stokach, a także powiadomienie o czynnikach powodujących wzrost zagrożenia lawinowego (np. wiatr, rosnąca temperatura albo opady świeżego śniegu).
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
dorota
Sprawdź też:
Opis szlaku na Rysy oraz na inne szczyty Korony Gór Polski.
Szlak na Kasprowy Wierch. Którą trasę wybrać?
Szlaki na Czerwone Wierchy. Opis trasy przez najpiękniejsze szczyty Tatr Zachodnich.
Szlak na Kościelec. Jak trudna jest trasa na polski Matterhorn?
Zakopane: 10 atrakcji, które watro zobaczyć
Ojcowski Park Narodowy. Najlepsze atrakcje na aktywny weekend.
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!
Bardzo ciekawy artykuł! Jestem początkującym turystą górskim i szukam łatwych szlaków do zdobycia w Tatrach, dlatego ten tekst jest dla mnie idealny. Na pewno skorzystam z podanych w artykule propozycji tras. Podoba mi się też, że autor podkreśla konieczność przygotowania i odpowiedniego sprzętu. Dzięki temu czuję się pewniej i bardziej świadomie planuję swoje wycieczki. Dobra robota!