Niewidzialny Dom w Toruniu. Poczuj, jak wygląda świat z perspektywy osób niewidomych.

niewidzialny dom - budynek

Wyobraź sobie, że niespodziewanie tracisz wzrok. Otwierasz oczy i jedyne co widzisz, to czerń. Mnie na samą myśl zalewa fala niepokoju, serce głośniej uderza w pierś… ale przecież może mnie to spotkać. Jak bym sobie poradziła? Jak radzą sobie osoby, które nie widzą?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w Niewidzialnym Domu w Toruniu. To miejsce na kilkadziesiąt minut wyłącza odwiedzającym zmysł wzroku i pozwala włączyć inne, na co dzień przyćmione.

Zagadka.
Bierzesz do ręki przedmiot. Jest okrągły, ale jego powierzchnia nie jest równa – ma lekkie wgłębienia i nieregularne wypustki. Fakturę ma lekko chropowatą, pokrywa go coś, co kojarzy się z drobnym piaskiem. Jest twardy, ale jeśli mocno go ścisnąć, odrobinę się poddaje. Mieści się w dłoni, jego waga jest umiarkowana – ani ciężki, ani lekki. Nie wydaje dźwięków i nie pachnie niczym szczególnym. Co to jest? [odpowiedź na końcu posta]

Trudne, co? W Niewidzialnym Domu czeka Cię wiele takich zagadek. Tam nauczysz się wykorzystywać dotyk do bezpiecznego poruszania się, zwracać uwagę na fakturę przedmiotów, na kształt, zapach – a dźwięk głosu przewodnika stanie się gwarancją bezpieczeństwa…

Niewidzialny Dom to jedno z muzeów, które według mnie powinien odwiedzić każdy. To nie jest łatwa wizyta i wzbudza wiele trudnych emocji, ale ja zapamiętam ją na zawsze.

Ten post jest częścią serii o weekendzie w Toruniu – sprawdź tutaj:

Najlepsze atrakcje na weekend w Toruniu, mieście piernika i Kopernika.

Niewidzialny Dom, Toruń – informacje praktyczne

  • Niewidzialny Dom to innowacyjne muzeum dzięki któremu poznasz świat osób niewidomych i słabowidzących.
  • Ceny i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie tutaj. W sezonie turystycznym warto zarezerwować bilet.
  • Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem – osobą niewidomą lub słabowidzącą.
  • Zwiedzanie podzielone jest na dwie części – część niewidzialną (w zupełnej ciemności), która trwa 45 minut i część widzialną – 15 minut.
  • Maksymalna wielkość grupy to 8 osób.
  • Zwiedzanie jest przeznaczone dla osób powyżej 9 roku życia – i uważam, że słusznie, młodsze dzieci mogłyby wystraszyć się zupełnej ciemności i źle odebrać zwiedzanie.

Hej, niespodzianka! Mam dla Ciebie 55 atrakcji z podziałem na dni i 3 wyznaczone trasy spacerowe, po których możesz iść jak po sznurku! Wszystko czego potrzebujesz to smartfon i Google Maps! Kliknij w przycisk poniżej, żeby poznać szczegóły

dorota

Niewidzialny Dom – zwiedzanie

Część niewidzialna

czarny kwadrat symbolizujący ciemność

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który jest osobą niewidomą lub słabo widzącą. Najpierw weszłam do pokoju adaptacyjnego, w którym powoli oswajałam się z ciemnością. A nawet powiedziałabym, że z Czernią. To nie była ciemność, do której jestem przyzwyczajona w nocy – przerywana światłem ze szpary w drzwiach, blaskiem ekranu telefonu, rozpraszana latarnią uliczną, światłem księżyca czy nawet z widocznymi punkcikami gwiazd. Ta czerń była nieprzenikniona i niezależnie od tego, jak długo i mocno wytężałam wzrok, nie widziałam nic.

Przewodnik wytłumaczył mi, jak bezpiecznie się poruszać bez zmysłu wzroku. Powoli uczyłam się podążać za dźwiękami – za stukaniem o przedmioty, za głosem (a głos mojego przewodnika był przepiękny – pozdrawiam, jeśli tego słuchasz 🙂 ). Rozpoznawać przedmioty po kształcie i fakturze.

Trasa zwiedzania obejmuje cztery pomieszczenia, w każdym z nich są do rozpoznania inne przedmioty. Nie opiszę tutaj dokładnie tego, co zobaczyłam (a raczej – czego nie zobaczyłam 😉 ) – będziesz musiał_a zaufać swoim zmysłom dotyku, węchu i słuchu.

Podczas zwiedzania odkryłam, jak bujna staje się moja wyobraźnia, jeśli wyłączyć zmysł wzroku. Wszystkie przedmioty, których dotykałam nabierały kształtu w mojej głowie, zaczynały „jakoś wyglądać”. Na podstawie dotyku tworzyłam obraz rzeczywistości.

Miałam też szczęście, że trafiłam na spokojny moment w muzeum i byłam jedyną osobą w grupie. Dzięki temu zwiedzanie poszło mi szybko i miałam sporo czasu na rozmowę z przewodnikiem i zadanie wszystkich nurtujących mnie pytań dotyczących życia osoby słabowidzącej lub niewidomej. Podejrzewam, że w grupie 8-osobowej czasu jest mniej, ale wierzę, że rozmowa jest integralną częścią każdej wycieczki.

Część widzialna

Po zakończeniu części w ciemności wyszłam z powrotem na światło dziennie. Przewodnik wytłumaczył mi, jak bezpiecznie przyzwyczaić wzrok z powrotem do światła – dużo mrugać, patrzeć w podłogę i siadać tyłem do okna.

W części widzialnej poznałam przyrządy pomagające osobom niewidomym i słabowidzącym w samodzielnym życiu. Skąd wiedzą, czy światło w domu jest zgaszone? Jak rozpoznają ile wrzątku jest w kubku bez wkładania do niego palców? Jak korzystają z telefonu? Czy osoba niewidoma może jeździć na rowerze? A układać kostkę Rubika?

Na te pytania poznasz odpowiedź w Niewidzialnym Domu.

Niewidzialny Dom – podsumowanie

Niewidzialny Dom w Toruniu to nie klasyczne muzeum, w którym życie osób niewidomych jest opisane na planszach, a Ty musisz je sobie wyobrazić. Tutaj na 45 minut tracisz wzrok i musisz odnaleźć się w nowej rzeczywistości – co zmusza też do przemyśleń „co by było, gdyby”.

Niewidzialny Dom to jedno z ciekawszych doświadczeń, jakie mam na swoim koncie. Uważam, że każdy powinien skorzystać z tej okazji i poszerzyć swoje horyzonty o niewidzialny świat, o którego istnieniu na co dzień nie myślimy.

Hej, niespodzianka! Stworzyłam coś, co ułatwi Ci planowanie wyjazdu do Torunia! Kliknij w baner poniżej i sprawdź co to 🙂

Dorota

Toruń – noclegi

Jeśli planujesz zatrzymać się w Toruniu na dłużej, sprawdź wybrane przeze mnie miejsca na nocleg 🙂

Hotel Spichrz – komfortowy hotel w zabytkowym, 300-letnim budynku nad Wisłą na Starym Mieście, co widać w wystroju pokoi. Pyszne śniadanie wliczone w cenę, w hotelu jest kameralna sauna i siłownia.

Apartamenty Stary Rynek – jeśli od hotelu wolisz apartament o najwyższym standardzie, wybierz ten w samym sercu miasta z widokiem na Stary Rynek z okna. Stylowe wykończenie, miła właścicielka, gościom niczego nie brakuje 🙂

Apartamenty Prosta 12 – nieco tańsze, ale komfortowe i czyste apartamenty 10 minut spacerem od Starego Rynku. Znajdziesz tutaj małe apartamenty dla 2 osób i większe do 4. Do naleśnikarni Manekin jest 50 metrów – to ogromna zaleta dla mnie, niepoprawnej fanki tej restauracji 🙂

Hostel Freedom – jeśli masz ograniczony budżet na wyjazd i nie chcesz wydać dużo na nocleg – sprawdź ten świetnie oceniany hostel. Wynajmiesz tutaj zarówno łóżko w wieloosobowym pokoju, jak i prywatny pokój w przystępnej cenie.

Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂

Dorota

Rozwiązanie zagadki: to ziemniak.

Na koniec odsyłam Cię do głównego posta o weekendzie w Toruniu 🙂

Najlepsze atrakcje na weekend w Toruniu, mieście piernika i Kopernika.

I do mojej interaktywnej mapy, dzięki której szybciej i lepiej zaplanujesz wypad do Torunia:

Toruń – interaktywna mapa atrakcji

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *