Ruchome wydmy i inne cuda! Atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego na weekend

Słowiński Park Narodowy - atrakcje

Ruchome wydmy, widoki jak na pustyni? Takie rzeczy w Polsce?!

Z taką reakcją spotkałam się już pokazując zdjęcia ze Słowińskiego Parku Narodowego. I tak, Polska znów zaskakuje 🙂

To, co najbardziej lubię w naszym kraju, to jego różnorodność. Mamy 23 parki narodowe, i wszystkie tak różne. Słowiński Park Narodowy ma do zaoferowania odwiedzającym kilka pięknych i ciekawych atrakcji.

Jak rozplanować zwiedzanie? Spieszę z odpowiedzią 🙂

Słowiński Park Narodowy: atrakcje na weekend

Słowiński Park Narodowy: Opis, flora i fauna

podziwianie atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego :)

Słowiński Park Narodowy charakteryzuje się przymorskimi jeziorami (Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe), bagnami, łąkami, torfowiskami, lasami.

Najbardziej znany jest z pasma ruchomych wydm piaskowych i to one stanowią „najcenniejszą” przyrodę nieożywioną, którą park chroni.

Jak chodzi o zwierzęta, najliczniejszą grupą w Słowińskim Parku są ptaki. Występuje ich tutaj ponad 260 gatunków! Oprócz tego zaobserwować możesz wiele ciekawych owadów, a także kilka ssaków z listy zagrożonych w Polsce, takich jak foka szara, czy morświn.

Dzień 1: Ruchome Wydmy, Wydma Łącka

Ruchome wydmy przyciągają najwięcej turystów do Słowińskiego Parku Narodowego. Ruch piasku rozpoczyna się przy wiatrach od 5 m/s. Piątek toczy się w górę zbocza dowietrznego, a następnie po dotarciu na szczyt, osypuje się w dół. W ten sposób wydmy poruszają się pomiędzy 2 a 10 metrów rocznie z zachodu na wschód – zgodnie z kierunkiem dominujących wiatrów.

Największą ruchomą wydmą jest Wydma Łącka. Jak się do niej dostać?

Opcji masz klika.

Ruchome wydmy pieszo z Łeby lub z Rąbki

Jeśli decydujesz się na spacer z Rąbki, parking kosztuje 6 zł za godzinę. Bez możliwości wykupienia całego dnia!

Ruchome wydmy na rowerze

W Łebie lub w Rąbce możesz wypożyczyć rower i w ten sposób dostać się do Wydmy Łąckiej. Koszt wypożyczenia roweru (na 2020 rok w wypożyczalni zaznaczonej poniżej) to 6 zł / godzina lub 30 zł za cały dzień. Za wypożyczenie przyczepki dla dziecka będziesz musiał/a zapłacić jednorazowo 15 zł.

Z miejsca, do którego możesz dojechać rowerem czeka Cię jeszcze trochę spaceru (mapa) po piasku do najpiękniejszych widoków, ale gwarantuję, że nie pożałujesz 🙂

Ruchome wydmy statkiem

Z Przystani Rąbka możesz dopłynąć statkiem do Wyrzutni Rakiet. Stamtąd do Wydmy Łąckiej zostanie Ci niecałe 2 km spaceru.

Samo podejście na Wydmę jest męczące, szczególnie w słońcu – ale widoki wynagradzają wszystko! Polecam również chwilę plażowania na terenie Parku. Piasek jest cudownie miękki i drobny w niemal białym kolorze. A ludzi spotkasz niewiele, szczególnie w porównaniu z nieco „imprezową” i komercyjną plażą w Łebie. Idealne plażowanie dla tych, którzy – tak jak ja, wolą spokój, ciszę i kontakt z naturą 🙂

Ruchome wydmy meleksem

W sezonie i w „normalnych” czasach pod wydmy kursują też meleksy, zarówno z Rąbki, jak i z Łeby. W czasie pandemii koronawirusa w czerwcu 2020 nie zauważyłam ich, ale myślę, że niedługo wrócą do normalnych działań 🙂

Hej, czy wiesz, że możesz zapisać ramowy plan tej wycieczki przez Instagram? 🙂 Kliknij w zdjęcie poniżej, zapisz je przez ikonkę zakładki i wróć, jak będziesz potrzebować!

Dorota

Dzień 2: Latarnia Morska Czołpino, Wydma Czołpińska

Drugą najsłynniejszą wydmą w parku jest Wydma Czołpińska. Jest nieco mniejsza, ale równie malownicza! W okolicy zobaczyć możesz też latarnię morską i w sezonie letnim – widok z jej szczytu na okolicę.

Wybrzeże morza jest tutaj nieco inne niż przy Wydmie Łąckiej i o ile nie dmie silny wiatr, polecam spędzenie leniwych kilku godzin na plażowaniu również tutaj!

Słowiński Park Narodowy: Inne atrakcje

Jeśli masz więcej czasu, koniecznie wybierz którąś z poniższych atrakcji 🙂

Rowerem wokół jeziora Gardno

W planie miałam jeszcze 30-sto kilometrową wycieczkę rowerową z Rowów dookoła jeziora Gardno. Niestety pogoda nie dopisała i aktywny dzień trzeba było zamienić na czytanie książki i polowanie na okno pogodowe przy plaży w Łebie – co na złe wcale mi nie wyszło 🙂 Mam powód, żeby w okolice Słowińskiego Parku Narodowego jeszcze wrócić! Jeśli będziesz mieć więcej szczęścia, podrzucam trasę tutaj.

Ścieżki przyrodnicze w Słowińskim Parku Narodowym

W Słowińskim Paru Narodowym możesz znaleźć siedem ścieżek przyrodniczych. One nie tylko przeprowadzą Cię przez tereny piękne widokowo, ale też pozwolą Ci nauczyć się więcej o zjawiskach przyrodniczych na tle lokalnej gospodarki, zarówno współcześnie jak i w kontekście historycznym.

Listę i mapy ścieżek znajdziesz na stronie parku tutaj.

Rowokół – święta góra Kaszubów

Rowokół to wzgórze, które było świętym miejscem w mitologii pogańskiej, a później w średniowieczu stał się miejscem kultu maryjnego. Możesz też znaleźć kilka ciekawych legend o wzgórzu 🙂 Dzisiaj na jego szczycie znajdziesz wieżę widokową, z której rozciąga się widok na największe atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego – ruchome wydmy, jeziora Gardno i Łebsko.

Słowiński Park Narodowy – Informacje praktyczne

Cena wstępu do parku to 7 zł za bilet normalny i 3,50 zł bilet ulgowy. Możesz wykupić bilety na większą ilość dni (3, 7, 14 i 30), wtedy cena pojedynczego dnia spada. Szczegółowy cennik znajdziesz tutaj.

Bilet do parku możesz kupić online tutaj.

Mapy turystyczne, mapy łowisk i mapy ścieżek przyrodniczych możesz pobrać ze strony parku tutaj.

Słowiński Park Narodowy – ciekawostki

 • Wiosną 2016 roku w Słowińskim Parku Narodowym piaski odsłoniły las zasypany przez ruchome wydmy kilka tysięcy lat temu!
 • Symbolem parku jest mewa srebrzysta
 • Tempo przemieszczania się ruchomych wydm to od 2 do ok. 10 m/rok. Przemieszczają się z zachodu na wschód zgodnie z kierunkiem dominujących wiatrów
 • Słowiński Park Narodowy to jeden z dwóch nadmorskich parków w Polsce.
 • Ruch wydm ustaje w momencie pojawienia się na nich roślin. Rośliny je utwierdzają.
 • Piasek z poruszającej się Wydmy Łąckiej trafia do jeziora Łebsko i powoli je zasypuje. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, piaski zabrały mu 400 hektarów powierzchni.
 • Jeśli masz szczęście, na plaży w Słowińskim Parku Narodowym możesz zobaczyć fokę. Foka na plaży najczęściej odpoczywa po długiej wodnej wędrówce. Nie zbliżaj się do niej, by jej nie spłoszyć!

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

_______________

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak spędzić weekend i nie tylko w Słowińskim Parku Narodowym 🙂 Jeśli masz ochotę kontynuować zwiedzanie wybrzeża, polecam Ci te posty:

Gdańsk. Wspaniałe atrakcje na weekend z planem dzień po dniu.

Zachwycająca Mierzeja Wiślana – atrakcje na weekend i nie tylko!

Zobacz też, jak pięknie wygląda Bałtyk zimą 🙂 A jeśli interesują Cię inne parki narodowe, sprawdź:

Jak zobaczyć najpiękniejsze szlaki i atrakcje w Pieninach w jeden weekend? Pełen plan!

Najpiękniejsze szlaki i atrakcje na przedłużony weekend w Bieszczadach.

Zachwycające Góry Stołowe na weekend. Jakie szlaki i atrakcje odwiedzić?

A jeśli ten post był dla Ciebie przydatny, udostępnij go na Facebooku, opowiedz o nim na Insta, albo prześlij w wiadomości komuś znajomemu, komu może się przydać! 🙂 Dzięki!

2 thoughts on “Ruchome wydmy i inne cuda! Atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego na weekend

 • Reply Komorowski Marek 5 maja, 2022 at 3:04 am

  Czy z Rabki pod wydmy kursują już melaksy? Za odpowiedź z góry dziękuję

  • Reply Dorota 6 maja, 2022 at 10:48 am

   Podejrzewam, że powinny już jeździć, ale najlepiej zapytać już na miejscu w miejscu zakwaterowania, tam na pewno będą wiedzieć dokładnie co i jak 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *