Kiedy wychodziłam na Trzy Kopce Wiślańskie nie spodziewałam się, że stanie się jedną z moich ulubionych gór w Beskidzie Śląskim.
Wręcz przeciwnie, szłam tam trochę z blogerskiego obowiązku. Przypuszczałam, że nie warto, ale chcąc napisać post o Wiśle, musiałam to sprawdzić.
Już dawno tak się nie pomyliłam!
Trzy Kopce Wiślańskie okazały się jednym z ładniejszych szczytów Beskidu Śląskiego w moim prywatnym rankingu. Panoramy zarówno ze szczytu, jak i ze szlaków są rozległe i przepiękne.
Szczyt daje też ogromne możliwości dopasowania wycieczki do umiejętności i oczekiwań każdego turysty. Znajdzie się krótki, malowniczy szlak dla rodzin z dziećmi, ale też wymagająca pętla dla doświadczonych turystów.
To co, idziemy? 🙂
Ten post jest częścią pełnego przewodnika po Wiśle i jej atrakcjach. Sprawdź poniżej:
Wisła – atrakcje miasta i szlaki turystyczne na weekend i dłużej dla całej rodziny.
Wycieczka na Trzy Kopce posłużyła mi za materiał przy pracy nad autorskim przewodnikiem po województwie śląskim, w którym znajdziesz ponad 50 pomysłów na wycieczki jednodniowe, weekendowe i dłuższe urlopy. Urodziłam się, wychowałam i mieszkam w Katowicach. Odbyłam setki podróży po województwie i odkryłam w nim perełki, o których nie masz pojęcia 🙂 Trwa przedsprzedaż przewodnika z najlepszymi możliwymi cenami – zachęcam, żebyś sprawdził_a, bo takie ceny się już nie powtórzą.
Trzy Kopce Wiślańskie – ciekawostki i informacje praktyczne
- Trzy Kopce Wiślańskie mają 810 m.n.p.m i znajdują się w paśmie Równicy. (Opis szlaku na Równicę znajdziesz tutaj – KLIK).
- Góra leży na styku granic trzech miejscowości – Wisły, Brennej i Ustronia. Stąd jej nazwa i leżące na szczycie trzy kamienie graniczne.
- Na szczycie znajdziesz prywatne schronisko turystyczne „Telesforówka”. Nie jest zaznaczone na mapie turystycznej, ale sprawdziłam, że karmi bardzo dobrze i niedrogo, jak na schronisko 🙂
- Wokół Trzech Kopców Wiślańskich biegnie wiele szlaków turystycznych i turysta w każdym wieku i na każdym poziomie znajdzie dla siebie odpowiednią trasę. Wyznaczyłam ich tutaj osiem (podaję część jako mapy i część jako linki do map 🙂 ), ale jestem przekonana, że można ich znaleźć jeszcze więcej.

Noclegi w okolicy Trzech Kopców Wiślańskich
Świetną bazą wypadową na Trzy Kopce Wiślańskie jest Wisła lub Brenna. W osobnym poście przygotowałam porównanie noclegów w Wiśle – sprawdź i wybierz najlepszy dla siebie 🙂
Wisła – noclegi. Porównanie najlepszych hoteli, domków i apartamentów z ich wadami i zaletami.
Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂
Dorota
Tutaj wybrane propozycje z posta:
Aries Hotel & SPA Wisła – wybierz ten hotel jeśli cenisz sobie komfort, a po długim dniu w górach lubisz zrelaksować się w SPA i wypić dobre wino 🙂
Apartament VIEW Wisła – jeśli szukasz apartamentu na wyłączność dla max 4 osób, sprawdź apartament VIEW z, jak sama nazwa wskazuje – pięknym widokiem na okolicę 🙂 Apartamenty są komfortowe, czyste i nowoczesne.
Willa Miła – jeśli szukasz budżetowego noclegu, sprawdź te pokoje. Goście chwalą stosunek jakości do ceny i lokalizację – na uboczu, a jednocześnie w zasięgu spaceru do centrum Wisły 🙂
Szlaki z Wisły na Trzy Kopce Wiślańskie
Kiedy pierwszy raz ruszyłam z Wisły na Trzy Kopce Wiślańskie, nie miałam wysokich oczekiwań. Słyszałam, że to sam asfalt, a ja nie znoszę asfaltu na szlaku, denerwuje mnie 😉 Ale ale! Trzy Kopce mnie zaskoczyły. Po wyjściu z Wisły weszłam na cały kilometr do pięknego, zielonego lasu.


Asfalt pojawił się później, owszem – ale jaki malowniczy!! Wystarczy odwrócić się na chwilę, żeby zobaczyć rozległą panoramę na Stożek, Soszów i inne szczyty (wybacz, kiepska jestem w topografii i rozpoznawaniu szczytów i nie chcę popełnić gafy 😉 ). Do tego kolorowe majowe łąki i bzyczące pszczoły. W tak pięknych okolicznościach wybaczyłam asfaltowi 🙂



Trasa na szczyt żwawym krokiem zajęła mi około 1,5 godziny. A tam kolejny zachwyt!! Ogromna polana z rozległym widokiem na drugą stronę – Grabową, Klimczok… no, i inne góry Beskidu Śląskiego i Małego 😉 Od razu usiadłam na trawie, wyciągnęłam nogi i chłonęłam widoki… i kanapkę 😉 Pomachałam schronisku Telesforówka, ale nie wchodziłam tym razem do środka. Tego dnia mi się spieszyło, więc zeszłam w dół tym samym szlakiem. Jeśli chcesz zrobić pętlę, zerknij na poniższe propozycje.
Trasa z zejściem szlakiem czarnym
Trasa z zejściem szlakiem zielonym
W tych wersjach czarnym lub zielonym szlakiem zejdziesz do innych części Wisły – Gościejowa lub Nowej Osady. Stamtąd przyjemną promenadą nad rzeką dotrzesz do punktu startu. Dołożysz w ten sposób 2-3 kilometry do całej trasy.
Szlak z Brennej na Trzy Kopce Wiślańskie
Po pierwszej wizycie na Trzech Kopcach Wiślańskich spodobało mi się tak bardzo, że wróciłam tam już tydzień później 🙂 Tym razem jednak szłam w towarzystwie siedmiolatka zielonym szlakiem z Brennej. I co się okazało?
Że było jeszcze piękniej! Na szlaku z Brennej nie ma asfaltu, trasa biegnie przez malowniczy las. Po drodze minęliśmy kilka punktów widokowych i polan idealnych na chwilę oddechu. Przepiękna trasa dla całej rodziny! Tym razem znalazł się czas na Telesforówkę i garbusa, który robi tam za mało wygodny stolik dla gości 😉



Wracaliśmy tym samym szlakiem, ale jeśli masz ochotę zrobić pętlę, z Brennej masz kilka możliwości:
Pętla na około 12 kilometrów przez Świniorkę.
Pętla na 15 km przez Przełęcz Salmpolską i Grabową.
Duże pętle przez Trzy Kopce Wiślańskie
Poprzednie krótkie szlaki wydawały Ci się nudne i za krótkie? Proszę bardzo, powyższe dwie pętle zadowolą nawet najbardziej ambitnych turystów 🙂 A dodając do tej układanki jeszcze Malinowską Skałę, Klimczok, Błatnią – ułożysz trasę dwudniową!
Trzy Kopce Wiślańskie z dzieckiem
Trzy Kopce Wiślańskie to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę. Chociaż nie mam własnych dzieci, to „testuję” szlaki na cudzych 😉 I zabrałam na Trzy Kopce siedmiolatka. Szliśmy z Brennej, dał radę przejść całość sam bez problemu. Zatrzymywaliśmy się co prawda przy co drugim kamieniu, żeby go wygrzebać patykiem z ziemi i wycieczka zajęła nam 7 godzin 😀 Ale najważniejsza była dziecięca radość, duma ze zdobycia kolejnego szczytu… i pieczątka na kolejną odznakę PTTK 🙂
Na szlaku spotykałam turystów w każdym wieku – od kilku miesięcy po 80 lat, a w schronisku Telesforówka dzieci szybko zebrały się w grupę i razem bawiły. Gorąco polecam Trzy Kopce Wiślańskie na wycieczkę z dzieciakami!
Jeśli ten post Ci się spodobał, z pewnością spodoba Ci się też pełen przewodnik po województwie śląskim. W nim znajdziesz ponad 50 miejsc na wycieczkę jednodniową, weekend i urlop. Do tego kalendarium, rozdział z atrakcjami zimowymi… i wiele innych 🙂
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Mam nadzieję, że pomogłam Ci zdecydować, który szlak na Trzy Kopce Wiślańskie wybrać 🙂
Sprawdź ten główny przewodnik po Wiśle i okolicy na weekend i dłużej.
Jeśli szukasz innych szlaków w okolicy, sprawdź też szlaki na Baranią Górę, na Równicę czy na górę Żar. Jeśli planujesz odwiedzić Wisłę zimą, zerknij na porównanie ośrodków narciarskich w okolicy.
A będąc w województwie, odwiedź Katowice oraz te 10 nieznanych atrakcji w województwie śląskim 🙂
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!