O mnie

Cześć!
Mam na imię Dorota, a na tym blogu pomogę Ci zaplanować idealny weekend w Polsce! 🙂

Pozwól, że odpowiem na kilka pytań, które zwykle chodzą po głowie nowym czytelnikom bloga. Zapraszam, poznajmy się! 🙂

Skąd zainteresowanie podróżami?

Wyraźnie pamiętam sceny z mojej prawie pierwszej podróży za granicę. Stoją przede mną dwie dziewczynki mniej więcej w moim wieku – pięcioletnie. Mówią coś do mnie po chorwacku i podają mi piłkę.

-Ja Was nie rozumiem – odpowiadam po polsku. – Jestem z Polski i przyjechałam tu tylko na dwa tygodnie.

Przekonana, że one zrozumiały mnie świetnie, odwróciłam się i wróciłam do rodziców. Ze wspólnej zabawy nic nie wyszło, ale ta sytuacja obudziła we mnie ciekawość. Dlaczego te dzieci mówią w innym języku? A w co się bawią? Kim są? Ale JAK TO mnie nie zrozumiały?

Ta ciekawość świata nie opuściła mnie już nigdy, od pierwszej samodzielnej wycieczki na Równicę, przez wiele podróży po Europie, po 6-cio tygodniowy wolontariat w Sankt Petersburgu, dwa miesiące w USA czy dwa w Tajlandii.

To dlaczego piszesz o Polsce?

O dalekich podróżach już pisałam. W 2015 roku założyłam blog podróżniczy Born Globals o dalekich podróżach i wolontariatach. Blog się rozwijał, a najpopularniejszymi tematami były Petersburg, Tajlandia, czy Paryż.

A w 2020 roku przyszło wiadomo-co i wszystko je*ło. Łącznie z ruchem na moim blogu i moją motywacją do tworzenia. Przestałam pisać, przestałam wychodzić z domu, a zamiast tego zaczęłam myśleć. Co zaprowadziło mnie to do ciekawych wniosków…

Jak byłam nastolatką Polska wydawała mi się taka… zwyczajna, nijaka. Fajne było tylko to, co daleko, wszystko co egzotyczne. Ale z wiekiem (hehe, jak to brzmi 😉 ) przybywało mi uważności na piękno Polski. Już od dawna równie, jak dalekie podróże cieszyło mnie zdobywanie szczytów Korony Gór Polski, tropienie śladów innych kultur na Podlasiu, czy szukanie miejsc bez tłumów nad polskim morzem.

Polska jest piękna i różnorodna. Mamy wszystko – góry, lasy, jeziora, morze, wydmy, pustynię. Cztery pory roku, dzięki którym każde z tych miejsc zmienia szatę. Ciekawą kulturę i historię. Gdyby jeszcze przyprawić to odrobiną tolerancji i otwartości… ale to inny temat!

Postanowiłam stworzyć Polsce jej własne miejsce w Internecie, w którym będę pomagać Polakom podróżować po kraju tak, aby korzystając z mojego doświadczenia, poznali i odkryli jego piękno w zorganizowany sposób 🙂

Już pięciokrotnie opowiadałam o podróżach po Polsce w Pytaniu na Śniadanie w TVP2. Nagrania wybranych rozmów zobaczysz poniżej:

Klimatyczne miejsca na jesienny wyjazd w Polsce | Wyjazd na wielkanocny weekend | Najpiękniejsza wieś w Polsce | Najpiękniejsze polskie lasy na wycieczkę

Byłam też gościnią w Radio Katowice.

Ulubione miejsce w Polsce?

Polskie góry w czasie słonecznej, złotej jesieni.

Ulubione miasto w Polsce?

Moje Katowice. Nie są idealne, ale przeszły wspaniałą metamorfozę na przestrzeni ostatnich lat i jestem z nich dumna!

Co robisz, gdy nie podróżujesz i nie piszesz blogów?

Tworzę produkty. Jestem współautorką przewodnika po województwie śląskim „Śląskie do odkrycia”, rozwijam sklep internetowy, którego celem jest wspieranie polskiej turystyki i przedsiębiorczości. Moim produktem są personalizowane mapy na pinezki.

Pracuję dodatkowo jako Wirtualna Asystentka. Wspieram takie firmy jak np. HelpStay czy Viscan w prowadzeniu social mediów, publikacji na blogach, tworzeniu treści itp.

Biegam (żeby móc żreć ciastki). Mój najdłuższy dystans do tej pory to półmaraton, przebiegłam go trzykrotnie i planuję kolejny raz. Najlepszy czas to 2 godziny 3 minuty 56 sekund, ale chcę kiedyś złamać dwie godziny 😉

Czytam książki i słucham audiobooków. Był czas, kiedy czytałam ponad 50 książek rocznie, a potem dopadło mnie dorosłe życie i ta liczba zmniejszyła się o 80% 😉 Teraz braki uzupełniam w audiobookach, których słucham przy bieganiu, gotowaniu i sprzątaniu.

Pielęgnuję swój super związek. Od kiedy jestem z Ederem (pochodzi z Meksyku, stąd niepolskie imię), wierzę w przeznaczenie sobie dusz i te inne romantyczne pitu-pitu 😉 Serio to się ludziom przydarza i mam ogromne szczęście, że przydarzyło się mnie. Nie myśl, że jest tylko różowo, wióry lecą, a problemy miewamy dość sporego kalibru. Ale jesteśmy wspaniałą drużyną.

Głaszczę koty. Mamy dwa i uwielbiam te włochate stworki 😉

Co znajdę na Weekendówce? Czym różni się od podobnych blogów?

Na Weekendówce znajdziesz konkretne plany podróży na weekend w Polsce i dokładne opisy szlaków rozpisane tak, że nie pozostanie Ci nic innego, jak tylko spakować plecak i ruszać 🙂 Znajdziesz też dodatkowe posty z opisem miejsc – muzeów, zamków, czy szlaków oraz porady praktyczne dotyczące organizacji podróży w Polsce.

Tutaj wykorzystując moje doświadczenie podróżnicze i blogowe pokażę Ci, jak odkrywać nasz piękny kraj w weekend, ten krótszy i dłuższy 🙂

Rozgość się i jeśli masz jakieś pytania, napisz do mnie na Facebooku lub Instagramie. Będzie wspaniale, jeśli mnie tam też polubisz i zaobserwujesz 🙂

Jeśli chcesz nawiązać ze mną współpracę, zapraszam tutaj lub do kontaktu na poniższego maila.

If you’d like to work with me, go here and scroll down for English or contact me via the below email

dorota@weekendowka.pl