Zachwycająca Mierzeja Wiślana – atrakcje na weekend i nie tylko!

mierzeja wiślana atrakcje - wejście nr 1 Piaski

Na Mierzei Wiślanej po raz pierwszy byłam w okolicy 2005 roku. Wtedy z rodziną pojechałam do bodaj najbardziej dzikiej miejscowości na naszym wybrzeżu – do Piasków, pod rosyjską granicę. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłam polskie morze w jego najpiękniejszym, dziewiczym wydaniu. Pomimo szczytu sezonu wakacyjnego, na ulicy prędzej można było spotkać dzika, niż turystę, a na plaży łatwiej było znaleźć bursztyn, niż parawan.

Zakochałam się w takim morzu! Pamiętałam też piękną naturę tej okolicy. Teraz, kilkanaście lat później postanowiłam wrócić na Mierzeję i przekonać się, czy zachowała swoje dzikie piękno.

Spoiler: chociaż turystów jest zdecydowanie więcej, nadal udało mi się znaleźć tą dzikość! Widziałam klucze kormoranów i inne zwierzęta, znalazłam mnóstwo bursztynu, cieszyłam się widokami z wydm i zapachem nadmorskiego lasu. I pustą plażą, pomimo sezonu wakacyjnego! 🙂

I podzielę się z Tobą teraz poradami, co warto zobaczyć na Mierzei Wiślanej w weekend lub w trakcie wakacji 🙂

Mierzeja Wiślana – noclegi

W okolicy Mierzei Wiślanej znajduje się sporo urokliwych miejscowości. Dla mnie najlepszymi miejscami są Kąty Rybackie i Jantar. Mniej popularne od Krynicy Morskiej, a również położone blisko plaży w przepięknym otoczeniu.

Poniżej znajdziesz najwyżej oceniane noclegi z różnych półek cenowych, tak, abyś łatwo dopasował_a kwaterę do swoich potrzeb i możliwości ?

Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! ?

Dorota

Kąty Rybackie

Bursztynowo – jeśli szukasz domów wakacyjnych sprawdź te nowoczesne domki położone blisko morza. Goście chwalą świetną lokalizację, a także czystość i komfort domków.

Tristan Hotel & SPA – świetnie oceniany hotel posiadający w ofercie baseny i strefę wellness. Goście zachwalają miłą obsługę, smaczne śniadania i przestronne pokoje.

Cichy Kącik – dobra opcja jeśli wolisz apartament. Obiekt położy w cichej i spokojnej okolicy blisko lasu. Goście zachwalają lokalizację, czystość i przemiłych gospodarzy.

Jantar

Natura Jantar – pięknie urządzone domki całoroczne położone blisko plaży i lasu. Goście chwalą wyposażenie, przestronne pokoje i spokojną okolicę.

Tulipanowy Gościniec – idealna opcja jeśli szukasz noclegu ze śniadaniem. Goście doceniają możliwość korzystania z basenu, pięknie zagospodarowany ogród i przepyszne jedzenie.

Hupkas Apartementy i Pokoje – świetne miejsce na wypoczynek w ciszy i spokoju. Goście zachwalają wyposażenie apartamentów, czystość i miłą obsługę.

Mierzeja Wiślana – informacje, ciekawostki

Mierzeja Wiślana to wąskie pasmo lądu o szerokości 1-2 kilometry na wschód od Gdańska. Oddziela Żuławy Wiślane i Zalew Wiślany od wód Zatoki Gdańskiej. Jej część znajduje się na terenie Rosji, w Obwodzie Kaliningradzkim.

Mierzeję tworzą piaszczyste wydmy, których wysokość miejscami przekracza 30 metrów. Możesz to wyraźnie zaobserwować próbując dostać się na plażę na przykład z Jantaru lub innych okolicznych miejscowości. Trzeba się nieco powspinać! 🙂

Do powstania wydm około 5 tysięcy lat temu przyczyniły się morskie fale oraz wiatr.

Mierzeja Wiślana – co warto zobaczyć w weekend?

Dobrymi punktami wypadowymi do zwiedzania atrakcji Mierzei Wiślanej będą takie miejscowości, jak Jantar, Stegna, Sztutowo, czy Kąty Rybackie. Ja zatrzymałam się w Jantarze. Jest jeszcze Krynica Morska, ale osobiście jej unikam, ze względu na tłumy.

Wyżej wspomniane Piaski gorąco polecam, jeśli planujesz dłuższy wypoczynek z plażowaniem nad morzem. Tam znajdziesz najwięcej spokoju i ogrom pustej plaży. Jako baza wypadowa na weekend nie są najlepsze, bo na drugą stronę będzie kawał drogi. Mierzeja Wiślana – co warto zobaczyć w tej części polskiego wybrzeża?

Dzień 1: Mierzeja Wiślana – atrakcje wzdłuż Zalewu Wiślanego

W pierwszy dzień zwiedzania atrakcji Mierzei Wiślanej proponuję Ci skupić się na wąskim kawałku lądu oddzielającym Zatokę Gdańską od Zalewu Wiślanego. Jadąc od Kątów Rybackich będziesz mijać je po kolei.

Celowo nie wymieniam przekopu Mierzei Wiślanej jako atrakcji – po drodze zobaczysz prace nad przekopem, ale dla mnie jest to zbyt skomplikowany temat, by bezrefleksyjnie uznać go za atrakcję. Nie wiem, co mam o przekopie myśleć, mam nadzieję tylko, że nie zaszkodzi w znacznym stopniu przyrodzie.

Wielbłądzi Grzbiet/Garb

To wydma o wysokości 49,5 m, najwyższy punkt Mierzei Wiślanej. To też najwyższa w Europie stała wydma – czyli taka, która się nie przemieszcza, w przeciwieństwie np. do wydm w Słowińskim Parku Narodowym. Roślinność blokuje ruch wydmy.

Na szczycie wydmy znajdziesz wieżę widokową i zobaczysz jednocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Góra Pirat

To z kolei druga najwyższa wydma stała na Mierzei Wiślanej, wysokości około 40 metrów. Droga na szczyt biegnie malowniczym lasem, a przy ścieżce znajdziesz tablice informacyjne z gatunkami ptaków i roślin, które można tutaj spotkać. Widok z wieży jest rozleglejszy niż z Wielbłądziego Garbu i jeśli masz wybrać tylko jeden punkt widokowy, wybierz właśnie ten.

Stąd można też zaobserwować wiele gatunków ptaków. Jeśli ptaki Cię interesują, warto zabrać ze sobą lornetkę 🙂

A skąd nazwa „Góra Pirat”? Krąży legenda, że w czasie, kiedy Mierzeja Wiślana nie była ciągłym pasmem lądu, a wieloma wyspami, osiedlili się tutaj piraci. Na wzniesieniu na jednej z wysp kapitan kazał wznieść wieżę obserwacyjną. Spędzał na niej całe godziny patrząc na morze. A u jej stóp zakopał skarb.

Kto wie, może Tobie uda się go odnaleźć i pobijesz wszystkie inne atrakcje na Mierzei Wiślanej? 🙂

Klif Piaski

Z klifu zobaczysz piękną panoramę na Zalew Wiślany. Zaznacz jednak ten punkt na mapie po drodze – ja myślałam, że zauważę, gdzie się zatrzymać, a w efekcie przejechałam i potem nie miałam motywacji, żeby wracać 😉

Bezleśna Wydma Szara

Większość podobnych na Mierzei Wiślanej została zniszczona przez rozbudowę dróg i osiedli. Ta wydma jest jednym z niewielu zachowanych fragmentów wydmy szarej – czyli takiej pomiędzy białą (ruchomą), a stałą, utrwaloną formą lądową. Widok na wydmę nie jest może szczególnie zapierający dech w piersiach, ale warto się tutaj zatrzymać, przeczytać tablicę informacyjną, wdrapać się na jej szczyt i w ten sposób dowiedzieć się więcej o budowie Mierzei.

Piaski – bursztyny i rosyjska granica

Piaski, czyli klucz programu, moje ulubione miejsce na Mierzei Wiślanej 🙂 Tutaj polecam Ci zostawić samochód na parkingu przy plaży w Piaskach i wybrać się na spokojny spacer brzegiem morza do rosyjskiej granicy. To około 3 kilometry. Wrócić możesz przepiękną ścieżką w lesie.

Po drodze patrz uważnie pod nogi – to miejsce jest zwykle pełne bursztynów! Są to małe bursztynki , ale sprawiają ogrom radości 🙂 Weź pudełko lub słoiczek na swoje znaleziska! Po drodze zaplanuj też czas na plażowanie i cieszenie się pustkami 🙂

Przed granicą z Rosją zobaczysz płot wchodzący bezpośrednio do morza – oraz wejście na plażę numer jeden. Wyjdź nim z plaży i przez las wróć na parking.

Uwielbiam to miejsce, oczarowało mnie ponownie. Cieszyłam się każdą chwilą <3 Miejrzeja Wiślana – co zobaczyć, gdybyś miał_a wybrać tylko jedno miejsce? Dla mnie bez wątpienia – Piaski!

Krynica Morska – molo i latarnia morska

Jeśli masz jeszcze siłę, w drodze powrotnej możesz zatrzymać się przy molo i latarni morskiej w Krynicy – jedynej latarni morskiej na Mierzei. Ja nie miałam już siły, poza tym mam uczulenie na wszechobecną plastikozę, jaką otacza się Krynica w sezonie 😉

Dzień 2: Mierzeja Wiślana – atrakcje części zachodniej

Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Dojazdowa to jedyna kolej wąskotorowa w województwie pomorskim. Łączy prawy brzeg Wisły z miejscowościami na Mierzei. Zatrzymuje się w Sztutowie, Stegnie i Jantarze.

Nie jest to niestety atrakcja całoroczna. W okresie wakacyjnym od końcówki czerwca do końca sierpnia kursuje codziennie. Końcem maja, w czerwcu i we wrześniu – w weekendy. Aktualny rozkład jazdy znajdziesz tutaj.

Jest to świetne urozmaicenie na dzień, kiedy planujesz zobaczenie ujścia Wisły 🙂 Wsiądź w kolejkę w Sztutowie, Stegnie lub w Jantarze i wysiądź na stacji Prawy Brzeg Wisły.

Ujście Wisły i rezerwat Mewia Łacha

Mierzeja Wiślana – atrakcje tego regionu zawierają również ujście najdłuższej polskiej rzeki – Wisły. Ze stacji kolejki wąskotorowej czeka Cię trzykilometrowy spacer wałem Mikoszewskim wzdłuż brzegu Wisły. Po prawej stronie ciągnie się rezerwat Mewia Łacha, który jest rajem dla ptaków. Po drodze możesz zaobserwować wiele z nich.

Kiedy odpoczywałam po drodze, udało mi się nawet zobaczyć małego, futrzastego drapieżnika!! Nadal nie wiem, czy była to wydra, łasica, czy może kuna… ale przebiegła obok mnie, a potem próbowała upolować rodzinę kaczek. Kaczki uciekły, a ja stałam oniemiała swoim szczęściem, że udało mi się to zobaczyć! Zdjęcie tyłu zwierza poniżej, byłam tak podekscytowana, że tylko tyle udało mi się złapać 😉

Przy samym ujściu Wisły również zobaczysz piaszczystą wyspę, na której mieszkają ptaki. Były ich tam setki!! Ponoć miejsce to upodobały sobie też foki szare. Ja żadnej nie widziałam, ale warto wytężać wzrok!

Od ujścia najdłuższej rzeki w Polsce poszłam wzdłuż brzegu do plaży w Mikoszewie. Tam zrobiłam sobie dłuższy postój – i wróciłam do Mikoszewa przez malowniczy las. Gorąco polecam ten spacer wszystkim, również rodzinom z dziećmi. Maluchy być może trzeba będzie trochę ponieść podczas tego 7 km spaceru, ale to świetna okolica, żeby uwrażliwić siebie i dzieci na naturę i mądry kontakt z nią.

Wiem, że funkcjonują też rejsy do ujścia z „polowaniem” na foki i ptaki. Nie znam szczegółów, ale jeśli to brzmi dla Ciebie ciekawie – może uda się znaleźć coś ciekawego 🙂

Inne atrakcje – Mierzeja Wiślana

Jeśli któraś z powyższych atrakcji Cię nie zainteresowała lub masz więcej czasu do spędzenia na Mierzei Wiślanej, poniżej kilka dodatkowych propozycji na spędzenie czasu w okolicy 🙂

Szlak rowerowy R10

Mierzeja Wiślana – atrakcje okolicy obejmują też szlak rowerowy R10. To międzynarodowa trasa wokół Morza Bałtyckiego. Fragment polskiego odcinka biegnie również przez Mierzeję Wiślaną. Nie miałam ze sobą roweru, ale ponieważ byłam w trakcie przygotowania do półmaratonu, wybrałam się na 10-cio kilometrowy bieg tą trasą od Jantaru do Mikoszewa i z powrotem. Zauroczył mnie ten przepiękny las. Polecam na rower, bieg i spacer 🙂

Wyspa Sobieszewska, Ptasi Raj

Wyspa Sobieszewska należy już do terytorium Gdańska (tutaj artykuł o atrakcjach Gdańska na weekend 🙂 ). Na wyspie znajdziesz kolejny rezerwat przyrody, który, jak sama jego nazwa wskazuje, jest rajem dla ptaków 🙂 W Ptasim Raju możesz przespacerować się ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną i wspiąć się na wieże obserwacyjne.

Stąd też możesz obejrzysz ujście Wisły i zobaczysz drugą część rezerwatu Mewia Łacha. Na wyspie znajdziesz też przepiękną, szeroką plażę.

Więcej informacji o wyspie znajdziesz tutaj.

Muzeum Stutthof – nazistowski obóz koncentracyjny w Sztutowie

Auschwitz to niestety nie jedyny obóz koncentracyjny, jaki możesz zwiedzić w Polsce. Nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski.

Ja się nie wybrałam, bo Auschwitz zrobiło na mnie dostatecznie piorunujące wrażenie i myślę, że to mi wystarczy na długo… jednak, jeśli historia Cię interesuje lub nigdy nie miałeś_aś okazji odwiedzić tego typu miejsca, uważam, że warto choć raz to zrobić.

Muzeum jest czynne cały rok, a wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziesz na stronie muzeum tutaj.

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

_______

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do odwiedzenia atrakcji Mierzei Wiślanej. Wycieczkę możesz przedłużyć spędzając kolejne kilka dni w Gdańsku. A jeśli interesują Cię też inne piękne miejsca nad morzem, zerknij na wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. Zobacz też, jak pięknie wygląda Bałtyk zimą 🙂

A jeśli ten post był przydatny, prześlij go osobie, z którą chcesz wybrać się na wyjazd i zaobserwuj mnie na Instagramie (@weekendowka)! Dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *