Katowice. Atrakcje na weekend w mieście, które pozytywnie Cię zaskoczy!

Katowice Centrum Kongresowe i Spodek

– Katowice, atrakcje?! Tam przecież nie ma nic ciekawego, tylko kopalnie i przemysł! Szaro, oka nie ma na czym zawiesić. Powietrze nieprzyjemnie gryzie w gardło, szczypie w oczy, a pył brzydko poszarza ubrania! – podsumowała moje miasto współpasażerka w PKSie. Lekko zagryzłam zęby. Wiem, że moje miasto nie jest najpiękniejsze w Polsce. Dalekie od ideału. Ale taką opinią poczułam się niemal osobiście dotknięta. „Przecież nie jest tak źle, jest czysto, przemysłu mniej”, próbowałam przekonywać. „Miasto się zaczyna zmieniać…”

– Do Katowic jeżdżę tylko, kiedy muszę i NIGDY nie pojadę tam z własnej woli! – podsumowała rozmówczyni.

To było jakieś dziesięć lat temu. Wtedy faktycznie głównie ze względu na lokalny patriotyzm i niewiele więcej broniłam Katowic.

Ale miałam rację – miasto faktycznie się zmieniło. A ja teraz z dumą chwalę się Katowicami i z przyjemnością udowadniam, że miejskie legendy i powszechna opinia o moim mieście są nieprawdziwe. 🙂

Jakie są najciekawsze atrakcje Katowic na weekend?

Katowice – atrakcje na weekend

Noclegi – Katowice

Opcji noclegowych w Katowicach znajdziesz mnóstwo. Tak wiele, że przygotowałam osobny post z analizą noclegów dostępnych w Katowicach. Poniżej tylko kilka opcji, pełną analizę znajdziesz w poście, do którego zapraszam 🙂

Linki do apartamentów w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie  Jeśli z nich skorzystasz – serdecznie dziękuję!

Dorota

Jeśli szukasz komfortowego hotelu w najlepszej możliwej lokalizacji i pysznego, ponadprzeciętnego śniadania – zdecyduj się na Best Western Hotel Mariacki. Otrzymuje wysokie oceny od wszystkich – w tym rodzin z dziećmi. Pomimo lokalizacji przy ulicy Mariackiej, która jest imprezowym centrum Katowic, hotel jest dobrze wygłuszony.

Dla grup znajomych, którzy przyjeżdżają spędzić wspólnie czas polecam Deco Apartments Mariacka 8. Apartament jest przy imprezowej ulicy, a w środku znajdziecie nawet stół bilardowy! Do tego mieszkania dochodzą hałasy z ulicy Mariackiej, więc jeśli celem Waszego wyjazdu jest odpoczynek i zależy Wam na ciszy i spokoju, to nie jest dobry wybór.

Szukasz ciszy i spokoju? Wybierz apartament na Osiedlu Tysiąclecia blisko największego parku w Europie – Parku Śląskiego! Katowice City Centre Apartment. Nie będą przeszkadzać Ci odgłosy charakterystyczne dla centrum miasta, a w okolice Spodka dostaniesz się tramwajem w 15 minut. Jeśli przyjeżdżasz samochodem, tutaj też łatwo zaparkujesz.

Jeśli szukasz opcji budżetowej, sprawdź Apartamenty 1, 1 Maja 94. W 10 minut dojedziesz do Rynku tramwajem, a w razie potrzeby w 30 minut dojdziesz piechotą. Apartament jest czysty i dobrze wyposażony, są opcje odpowiednie dla par, rodzin z dziećmi i 4-osobowych grup.

Pierwszy wieczór w Katowicach

Jeśli przyjeżdżasz do Katowic wieczorem po dniu pracy i masz ochotę wybrać się na wieczorny spacer, odwiedź okolice Spodka i Strefę Kultury. To miejsce pięknie prezentuje się podświetlone. A jeśli masz ochotę na piwo lub drinka, idź na ulicę Mariacką. To imprezowe centrum miasta 🙂

Dzień 1: Katowice – atrakcje na weekend

Katowice; zwiedzanie zaczniemy na Rynku – co może Cię zdziwić, jeśli pamiętasz Katowice sprzed lat. Katowicki Rynek zmienił się nie do poznania. Do 2012 roku był okropnym asfaltowym placem, którego jedyną „atrakcją” był przystanek tramwajowy na samym środku. Dookoła w prowizorycznych stoiskach pracowali sprzedawcy kwiatów.

Teraz na Rynku z przyjemnością możesz spędzić czas, a ja z czystym sumieniem i dumą nazywam go jedną z atrakcji Katowic.

1. Rynek i „katowicka Kalifornia”

Rynek w Katowicach dzieli się na kilka części. Pierwsza to Plac Kwiatowy, gdzie możesz zrelaksować się na drewnianych ławkach, wypić kawę i – a jakże, kupić kwiaty. Tyle, że już z pięknego stoiska, a nie z prowizorycznego stolika pod plandeką 😉

Druga część Rynku to plac przeznaczony do organizacji wydarzeń. Odbywają się tam zloty food trucków, festiwale piwa, jarmarki – świąteczne, świętojańskie, francuskie, śląskie i wiele innych. Stoi też pawilon, w którym jest restauracja Aioli. Jest i toaleta, na którą miasto ponoć wydało ponad milion złotych 😉

Ostatnia część Rynku może zaskoczyć Cię najbardziej.

Słyszałam już różne określenia – katowicka Kalifornia, katowickie Buenos Aires, katowicka Riwiera… Czym jest? To sztuczny fragment rzeki, nawiązujący do przepływającej pod płytą rynku rzeki Rawy. Przy niej ustawione są leżaki i w sezonie letnim… palmy z gliwickiej palmiarni. Warto to miejsce zobaczyć będąc w Katowicach.

2. Pomnik Powstańców Śląskich

Katowice; co warto zobaczyć idąc spacerem od Rynku w stronę Spodka? Na swojej drodze miniesz kolejny istotny symbol Katowic. Pomnik trzech orlich skrzydeł symbolizuje trzy Powstania Śląskie z lat 1919-1921, kiedy Ślązacy walczyli o przyłączenie Śląska do Polski. Pomiędzy skrzydłami płonie ogień dla upamiętnienia ofiar.

Spod pomnika będziesz mieć świetny widok na Spodek i na ruch samochodowy wokół niego. Swego czasu z koleżankami sporo czasu spędziłyśmy przy skrzydłach. Nigdzie nie obgadywało się chłopaków lepiej, niż tam. Ten widok działa na mnie niemal hipnotyzująco 🙂

Jak będziesz przy Pomniku Powstańców, zwróć też uwagę na długi, szary budynek po drugiej stronie ulicy. To Superjednostka – jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce. Jest uznawany za odrębne osiedle! 🙂

3. Spodek

Dalej przejdziesz przejściem podziemnym pod Rondem i znajdziesz się przy Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek. To właśnie o nim wiele osób myśli słysząc Katowice – atrakcje. Kształtem przypomina latający spodek UFO i jest najbardziej charakterystycznym punktem kojarzącym się z Katowicami.

W 2021 roku będzie obchodziła swoją pięćdziesiątą rocznicę! W Spodku odbywają się koncerty, targi i wydarzenia sportowe – na jego scenie wystąpiły takie zespoły jak Metallica, Modern Talking, Rammstein, Pearl Jam i wiele innych.

Nocą podświetlony jest na różne kolory, czasem na jego fasadzie wyświetlane są projekcje świetlne.

4. Centrum Kongresowe

Katowice; co zobaczyć, jak nacieszysz się już widokiem Spodka? Twój wzrok na pewno padnie na Centrum Kongresowe. To obecnie największe takie centrum w Polsce i jeden z ciekawszych budynków w mieście.

Lubię się na niego zapatrzeć i uważam, że ten projekt wybitnie udał się architektom 🙂 Swoim wyglądem nawiązuje do górniczej historii miasta. Jest zaprojektowany tak, żeby przypominał bryłę węgla kamiennego pod ziemią. Schodami możesz wejść na dach i na taras widokowy

Tam możesz odpocząć i podziwiać Katowice, atrakcje takie jak Spodek i Strefę Kultury.

5. NOSPR i Strefa Kultury w Katowicach

Katowice – atrakcje tego miasta rozwinęły się niedawno na industrialnych terenach. Centrum Kongresowe wraz z budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskim należy do tak zwanej katowickiej Strefy Kultury. Strefa Kultury powstała na obszarze byłej kopalni węgla kamiennego – obecnie to piękny teren, zachęca do spaceru i nawiązuje do naszej śląskiej tradycji górniczej 😉

Możesz wjechać na szczyt szybu kopalnianego skąd możesz podziwiać świetną panoramę miasta, zobaczyć Katowice, co zwiedzać w mieście 🙂

Bilety na wieżę kupisz w kasie muzeum Śląskiego – ceny sprawdź tutaj.

Strefa Kultury zachwyca mnie za każdym razem, kiedy tam przechodzę i zaliczam ją do jednej z większych atrakcji Katowic. Pamiętam jeszcze, jak zaniedbane było to miejsce wcześniej – w najlepszym wypadku pełne grup młodzieży pijącej tanie wino (ah, te wspomnienia pierwszego Komandosa 😉 ). Strefa Kultury to dla mnie symbol, jak wielkie i świetne zmiany przechodzą Katowice.

6. Muzeum Śląskie

Poznając Katowice, atrakcje turystyczne miasta nie możesz pominąć Muzeum Śląskiego, a szczególnie części poświęconej historii Śląska. Tutaj przybliżysz sobie burzliwe dzieje regionu od średniowiecza po współczesność zaprezentowane w ciekawy, nowoczesny sposób. Oprócz tego w Muzeum zobaczysz wystawę sztuki polskiej, sztuki sakralnej, wystawę strojów teatralnych – oraz wystawy czasowe.

Godziny otwarcia i ceny biletów zobaczysz tutaj

Ze Strefy Kultury pojedziemy do słynnej dzielnicy Nikiszowiec. Jeśli nie masz, samochodu, sprawdź trasę autobusów z przystanku „Strefa Kultury”. Google Maps zwykle dokładnie pokazuje rozkład autobusów, które o pasującej Ci godzinie zawiozą Cię na miejsce.

7. Nikiszowiec

Katowice; ciekawe miejsca mojego miasta to też familoki z czerwonej cegły, oryginalnie osiedla górnicze. Nikiszowiec to pomnik historii i jedna ze słynnych atrakcji Katowic.

Wstyd się przyznać, że mieszkając całe życie w Katowicach, na Nikiszowcu byłam zaledwie kilka razy – z czego większość w ostatnich dwóch latach, od kiedy postanowiłam odkrywać swoje miasto i kraj! 😉 Teraz lubię w to miejsce wracać, ląduje na mojej trasie kiedy nie mam pomysłu gdzie ruszyć na długi spacer, albo krótką przejażdżkę rowerem.

Na pewno przyznasz, że Nikiszowiec to wręcz pocztówkowe miejsce. Za dnia jest tam spokojnie i przyjemnie możesz przespacerować się pomiędzy familokami. To nasze katowickie zabytki. Ich okna pomalowane są na czerwono – ale nie kryje się za tym żadna ciekawa tradycja. Ponoć czerwoną farbę po prostu górnicy dostawali na kopalniach za darmo 😉

Co ciekawe, chociaż na Nikiszowcu wszystkie budynki wydają się takie same, jeśli dokładnie się im przyjrzysz – każdy jest inny i charakterystyczny. Zostały tak zaprojektowane ze względów praktycznych. Jakich dokładnie? Żeby nikt się nie pomylił, wracając do domu po ciężkiej zmianie. Albo po zakrapianej imprezie!

8. Ulica Mariacka

Katowice ulica Mariacka

Jeśli jesteś osobą, która lubi zakończyć dzień przy piwie lub drinku, koniecznie wybierz się na ulicę Mariacką po zwiedzaniu.

Ta ulica również zmieniła się nie do poznania – kiedyś to było popularne miejsce pracy pań prostytutek (tak, przy ulicy, na której końcu jest kościół 😉 ). Dziś to imprezowy deptak, z obu stron ulicy na całej jej długości znajdziesz bary i restauracje na każdą kieszeń.

Od „pijalni” z piwem po 4 zł po Browar Mariacki, który warzy własne aromatyczne piwo i cenami raczej odstrasza studentów. Latem ulica tętni życiem, piwne ogródki wszystkich barów są pełne, a zimą w piątkowy wieczór trzeba mieć dużo szczęścia, żeby znaleźć miejsce w którymś z pubów.

Jeśli wolisz spędzać wieczór na łonie natury lub na sportowo, wybierz się na Dolinę Trzech Stawów.

Hej, czy wiesz, że możesz zapisać ramowy plan tej wycieczki przez Instagram? 🙂 Kliknij w zdjęcie poniżej, zapisz je przez ikonkę zakładki i wróć, jak będziesz potrzebować!

Dorota

Dzień 2: Katowice – atrakcje na weekend

W pierwszym dniu przeprowadziłam Cię wirtualnie po największych „must see” Katowic. Czy to wszystkie ciekawe miejsca w Katowicach? Absolutnie nie!

Poniżej pokażę Ci różne nietypowe atrakcje w Katowicach, ciekawe opcje nieco poza popularną ścieżką, a Ty dopasuj dzień do swoich zainteresowań! Pokażę Ci dwie ciekawe dzielnice, czy park miejski, który jest większy niż Central Park w Nowym Jorku! No i street art, którego w Katowicach jest sporo 🙂 Dopasuj ten dzień do swoich zainteresowań!

Jeśli wolisz odwiedzić inne miejsca w okolicy Katowic ale już nie w samym mieście, spożytkuj drugi dzień na odwiedzenie innych świetnych atrakcji Śląska: Kopalni Guido w Zabrzu lub parku i Zamku w Pszczynie.

1. Dzielnica Bogucice

Katowice. Co zwiedzić w mojej rodzinnej dzielnicy Bogucice? Na początek powiem Ci, że to miejsce nie jest dla wszystkich. Polecam Ci to miejsce, jeśli spodobało Ci się na Nikiszowcu i chcesz zobaczyć jego mniej „cukierkową”, a zdecydowanie bardziej swojską wersję.

Na Bogucicach zobaczysz wiele historycznych budynków, w tym górnicze familoki z czerwonej cegły. Nie są tak dobrze utrzymane, wiele z nich zostało nadgryzionych zębem czasu. Trzeba się nieco lepiej przyjrzeć, żeby zobaczyć w nich piękno. Ale ono tam zdecydowanie drzemie… 🙂

Katowice, starówka? Nie mamy jej, ale Bogucice to prawdopodobnie najstarsza istniejąca dzielnica Katowic. Pierwsze zapiski o wsi Bogucice sięgają XIV wieku, a założona została prawdopodobnie jeszcze wcześniej. Zwróć tutaj szczególną uwagę na ulicę Markiefki.

Przy niej znajdziesz mnóstwo obiektów historycznych i zabytkowych budynków. Wiem, że mieszkańcy Bogucic śmieją się teraz pod nosem, że polecam zwiedzanie Markiefki. Zapraszam więc do listy obiektów zabytkowych zlokalizowanych przy tej ulicy. Mieszkałam całe życie 5 minut stamtąd, a sama byłam w szoku, że to tak ciekawe i zabytkowe miejsce!

Na końcu ulicy Markiefki zobaczysz neogotycki kościół – to Bazylika św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej. Jeśli interesują Cię świątynie, wejdź do środka – kościół niedawno został odnowiony i odmalowany i robi świetne wrażenie. W środku zobaczysz XV-sto wieczny obraz Matki Boskiej Bogucickiej.

Oprócz tego przy ulicy Markiefki zobaczysz dom, w którym urodził się i wychował Jerzy Kukuczka. Na kamienicy przy skrzyżowaniu ulicy Markiefki i Katowickiej zobaczysz mural przedstawiający Kukuczkę.

Jedyna uwaga – idź tam za dnia, wieczorami w tej części Bogucic można poczuć się nieswojo. Niestety, wieczorami przy tej ulicy często niezbyt schludnie ubrani panowie i panie organizują sobie spotkania pod sklepem z tanimi trunkami… 😉

Bogucice mogą zainteresować Cię też jeśli znasz i lubisz zespół Paktofonika. To tutaj, na ulicy Wajdy urodził się i mieszkał Piotr Łuszcz, Magik. Na cmentarzu przy parafii w Bogucicach znajdziesz jego grób – tutaj orientacyjna mapka. Na Bogucicach był też kręcony film Jesteś Bogiem.

2. Dzielnica Giszowiec

Kolejne osiedle górnicze, którego zabudowa różni się jednak od tej znanej Ci już z Nikiszowca, czy Bogucic. Górnicy mieszkający w tej okolicy pochodzili z obszarów wiejskich – stąd dla nich powstało „osiedle ogród” złożone z górnośląskich chałup chłopskich.

Spacerując tam wśród zieleni między domami poczujesz się, jak na wsi. Chociaż obecnie okoliczne bloki z wielkiej płyty psują widok, ciągle można wyobrazić sobie, jak to osiedle wyglądało dawniej.

Zwiedzanie zacznij w okolicy placu pod Lipami i przespaceruj się ulicami Działkową, Kwiatową i Pod Kasztanami.

3. Tereny zielone, Park Śląski

Czy wiesz, że na Śląsku znajdziesz park większy od nowojorskiego Central Parku? Jeden z największych parków miejskich w całej Europie? 🙂

Administracyjnie należy do Chorzowa, ale nie mogłam go pominąć w tym zestawieniu atrakcji Katowic na weekend. To duma całego Śląska 😉 W Parku znajdziesz nie tylko piękne tereny spacerowe, ale też Planetarium, kolejkę linową „Elka” ciągnącą się nad całym parkiem, ZOO, Wesołe Miasteczko, słynną wielką rzeźbę żyrafy na trzech nogach, czy kąpielisko Fala. Tutaj znajdziesz pełną listę atrakcji. Do Parku dojedziesz w 15 minut tramwajem z centrum (z przystanku Rynek lub Katowice Rondo)

Jeśli masz ochotę spędzić czas na łonie natury w zasięgu spaceru od centrum, możesz odwiedzić Dolinę Trzech Stawów. Tam znajdziesz miejsce, żeby poleżeć na trawie i odpocząć 🙂 W lecie działają tam świetne letnie bary: Sztauwajery lub Woda Beach Bar.

4. Katowice – atrakcje: Street art

W Katowicach od kilku lat co roku odbywa się Street Art Festiwal. Do miasta przyjeżdżają artyści z całego świata i ozdabiają miasto. Stąd zastanawiając się co zobaczyć w Katowicach, zwróć uwagę na murale. W centrum odwiedź koniecznie ulicę Tylna Mariacka, gdzie zobaczysz ciekawe dzieła sztuki ulicznej. Tutaj polecam ci te, na które prawdopodobnie przypadkiem się nie natkniesz 🙂

a. Skrzyżowanie ul. 1 Maja i Dudy-Gracza

Tutaj znajdziesz według mnie najpiękniejszy mural w Katowicach. Aż ciężko mi uwierzyć, że namalowany jest na płaskiej ścianie – efekt 3D mnie oszukuje za każdym razem! Oczywiście jakieś buraki pomalowały go już od dołu – szkoda słów 🙁

Ale nadal cieszy oczy, i oby tak było jak najdłużej!

Katowice mural ze sterowcem

Niedaleko od murala ze sterowcem zobaczysz też portret Wojciecha Korfantego, jednej z najważniejszych postaci w procesie przyłączania Śląska do Polski, jednego z dowódców III Powstania Śląskiego. Mural to element obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

b. Przejście podziemne między ul. Markiefki a ul. Bogucicką

Przechodząc tym przejściem podziemnym znajdziesz się w Zaczarowanym Ogrodzie z motywami nawiązującymi do dzielnicy Bogucice. Zobaczysz portrety Piotra „Magika” Łuszcza z Paktofoniki, a także Jerzego Kukuczki, himalaisty. Obaj panowie urodzili się i mieszkali w Katowicach, w dzielnicy Bogucice.

c. Budynek przy ul. Siewnej 9
d. Budynek przy ul. Wiosny Ludów 62
e. Budynek przy ulicy Krakowskiej 148

Przykładów street artu w Katowicach jest znacznie więcej – miej oczy szeroko otwarte spacerując po mieście i na pewno zobaczysz ich wiele 🙂 Zobacz też post Antka w podróży o katowickim street arcie oraz Karola z Kołem się toczy, który wytropił ciekawe murale na całym Śląsku. 

Gdzie zjeść w Katowicach?

Zwykle w moich przewodnikach po miastach nie polecam jedzenia, bo jeśli odwiedzam nowe miejsce jako turystka na chwilę, nie czuję się dość kompetentna. Ale Katowice to moje miasto, w wielu knajpach jadłam i piłam i wiem, co mamy tutaj dobrego 🙂

1. Śląskie i polskie jedzenie

Chata Z Zalipia, ul Wojewódzka 15: Moje ulubione miejsce na typowe polskie jedzenie. Za ich gołąbki dałabym się pokroić! Co ciekawe, świetną robotę robią na miejscu, niestety sporo gorsze wrażenie zrobili na mnie przy zamówieniu z dowozem. Może miałam pecha, w każdym razie polecam tylko odwiedzenie lokalu 😉

Żurownia, ul. Ligonia 16: Jeśli lubisz żur, nie możesz pominąć Żurowni. Zupę zjeść możesz albo w talerzu z wybranymi dodatkami, albo możesz zamówić żur w kubku do picia. W Żurowni znajdziesz też kilka ciekawych dań – polecam kulebele, kluski śląskie nadziewane mięsem i kapustą 🙂 jest też żur wegański!

Kiedy odwiedzasz Nikiszowiec, obiad możesz zjeść w Śląskiej Prohibicji, a na kawę i ciastko KONIECZNIE wybierz Cafe Byfyj.

2. Wegetariańskie i wegańskie

Dobra Karma, ul. Świętego Jacka 1: W Dobrej Karmie dobrze karmią – kuchnią pięciu przemian, która opiera się na zasadach chińskiej medycyny. Smaczne i przytulne miejsce 🙂 Ostatnio moja ulubiona wege knajpa w Katowicach.

Złoty Osioł, ul. Mariacka 1: Jedno z popularniejszych miejsc na gastronomicznej mapie Katowic. Nie bez powodu, ich dania są świetne i niedrogie. Polecam rezerwację stolika na porę obiadową!

Burgerownia Wegańska Nieinaczej, Tylna Mariacka 13a: w tej burgerowni znajdziesz opcje z kotletami ze strączków, z Beyond Meat, z wegańską wersją śląskiego karminadla (kotleta mielonego 😉 ), czy z owocem chlebowca (jackfruitem)!

Oprócz tych dwóch miejsc, wiele restauracji w Katowicach, które nie są typowo wege oferuje też opcje wegetariańskie lub wegańskie.

3. Kuchnie świata

Thali House, Mariacka 4: Świetna kuchnia indyjska. Polecam zarezerwować stolik na porę obiadową!

Biała Małpa Mexico, 3 Maja 38: pyszna kuchnia meksykańska z uroczym wystrojem. Do tego to restauracja połączona z multitapem. Czego jeszcze może brakować… 🙂

Taj (Dworcowa 4) lub Bangkok Thai Food&Bar by Lime Leaf (Mariacka 37/1) – tajska kuchnia w Katowicach. W Taju muszę bardzo pochwalić Tom Yam Kung i żółte curry, smakuje zupełnie jak na tajskiej ulicy. Za to pad thai bardziej smakuje mi w Bangkoku by Lime Leaf 🙂

Jeśli masz ochotę na włoską pizzę, dobrą robotę za nieduże pieniądze robi Pizza z pieca.

4. Inne

Mr Fox Pub & Resto, ul. Dyrekcyjna 3: Mr Fox swoim kremem z pieczonych buraków i kremem z pomidorów zdobył wiele serc i żołądków 🙂 Poza tym możesz tam zjeść dobrą pizzę, makarony, quesadillę itp.

Absurdalna, ul. Dworcowa 3: Absurdalna ze swoim absurdalnym wystrojem to bardziej pub i multitap, niż restauracja – ale to idealne miejsce, jeśli masz ochotę na jedzenie w luźnej atmosferze przy dobrym piwie. Zjesz tam świetne quesadille, burgery, smażony ser, frytki belgijskie i inne.

Gdzie iść na piwo/drinka w Katowicach?

katowice atrakcje - piwo

Wyżej wspomniana ulica Mariacka to miejsce, w które skieruje swoje kroki większość mieszkańców Katowic 🙂 Jeśli ilość pubów przy Mariackiej lekko Cię przytłoczy, podaję swoje ulubione:

Amnezja (Mariacka 18A. Jako jeden z nielicznych pubów w mieście mają Tyskie czternastodniowe, świeżo z browaru 🙂 ) Lorneta z Meduzą (Mariacka 5), Kato (Mariacka 13).

Katofonia (Mielęckiego 6). Lubię też klimatyczny Mały Kredens na ul. Stanisława.

Jeśli masz ochotę na dobre piwo, moje ulubione katowickie multitapy to Upojeni (świętego Jana 10), Kontynuacja (Staromiejska 8) i wyżej już wspomniana Absurdalna (Dworcowa 3). Oprócz tego Biała Małpa (3 Maja 38) – pierwszy multitap w mieście, który zapoczątkował katowicką piwną rewolucję i nadal prężnie działa. Mają ogromny ogródek piwny, który z ogrzewaczami działa nawet zimą. Dziś funkcjonuje razem z restauracją meksykańską Biała Małpa Mexico.

Namaste (Sobieskiego 27) – świetny, klimatyczny pub i klub podróżników. Tutaj często odbywają się prezentacje podróżnicze, więc jeśli masz ochotę po prostu na piwo upewnij się najpierw na ich fanpage’u czy w danym dniu nie ma prezentacji 🙂 Właściciel jest zakochany w górach, mnóstwo czasu spędził w Nepalu. Miejsce tworzone z widoczną pasją 🙂

Fanaberia Tea Garden (Wita Stwosza 6) – chociaż tam też można iść na piwo, Fanaberia to zdecydowanie bardziej miejsce na spróbowanie ciekawej herbaty, kawy, czy gorącej czekolady, możesz tam też zapalić sziszę. Polecam szczególnie parom – klimat knajpki sprzyja przytulaniu 🙂

Verry Cherry (Mielęckiego 8) – nowe miejsce w Katowicach, prawdopodobnie inspirowane ukraińską Pijaną Wiśnią. W ofercie mają jeden produkt. Smakowitą nalewkę wiśniową podawaną w kryształowych kieliszkach 🙂

Old Cuban Cocktail Bar (Wojewódzka 26A) – jeśli lubisz pyszne drinki i atmosferę nieco bardziej „fancy”, to miejsce dla Ciebie. Ceny należą raczej do tych wyższych, ale za dobrego drinka czasem warto zapłacić! 😉

Katowice – atrakcje sezonowe

W okresie przedświątecznym na katowickim rynku ma miejsce Jarmark Bożonarodzeniowy. Co roku robi się coraz bardziej bogaty, z ciekawszymi atrakcjami dla dużych i małych odwiedzających.

Latem znów przy Spodku i Centrum Kongresowym odbywa się wydarzenie Centrum Kato (wcześniej Gastrofajer). To „nocny targ” z dobrym jedzeniem i napojami, koncertami, kinem letnim – i miejscem w centrum miasta, gdzie można cieszyć się letnią pogodą leżąc na trawie na kocu w dobrej atmosferze 🙂

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to
katowice atrakcje

Gdzie spać w Katowicach?

Powtarzam jeszcze raz opcje zakwaterowania, które polecam 🙂 Miłego pobytu w Katowicach!

Jeśli szukasz komfortowego hotelu w najlepszej możliwej lokalizacji i pysznego, ponadprzeciętnego śniadania – zdecyduj się na Best Western Hotel Mariacki. Otrzymuje wysokie oceny od wszystkich – w tym rodzin z dziećmi. Pomimo lokalizacji przy ulicy Mariackiej, która jest imprezowym centrum Katowic, hotel jest dobrze wygłuszony.

Dla grup znajomych, którzy przyjeżdżają spędzić wspólnie czas polecam Deco Apartments Mariacka 8. Apartament jest przy imprezowej ulicy, a w środku znajdziecie nawet stół bilardowy! Do tego mieszkania dochodzą hałasy z ulicy Mariackiej, więc jeśli celem Waszego wyjazdu jest odpoczynek i zależy Wam na ciszy i spokoju, to nie jest dobry wybór.

Szukasz ciszy i spokoju? Wybierz apartament na Osiedlu Tysiąclecia blisko największego parku w Europie – Parku Śląskiego! Katowice City Centre Apartment. Nie będą przeszkadzać Ci odgłosy charakterystyczne dla centrum miasta, a w okolice Spodka dostaniesz się tramwajem w 15 minut. Jeśli przyjeżdżasz samochodem, tutaj też łatwo zaparkujesz.

Jeśli szukasz opcji budżetowej, sprawdź Apartamenty 1, 1 Maja 94. W 10 minut dojedziesz do Rynku tramwajem, a w razie potrzeby w 30 minut dojdziesz piechotą. Apartament jest czysty i dobrze wyposażony, są opcje odpowiednie dla par, rodzin z dziećmi i 4-osobowych grup.

W tym poście znajdziesz pełną analizę najlepiej ocenianych miejsc noclegowych w Katowicach. Zapraszam! 🙂

Mam nadzieję, że pokazałam Ci, że Katowice, atrakcje – to nie dwa przeciwstawne słowa 🙂 Że Katowice nie są takie straszne, jak je malują, że to nie tylko kopalnie i przemysł. Że nie jest szaro. Jest nowocześnie i ciekawie – i warto tu przyjechać. Nie tylko, kiedy musisz 🙂

Jeśli planujesz odwiedzić też inne miasta w Polsce, zapraszam Cię do tych postów:

Wrocław na weekend: najpiękniejsze atrakcje miasta dzień po dniu

Gdańsk na weekend. Co zobaczyć w stolicy Pomorza?

Warszawa. Atrakcje na weekend dla osób odwiedzających stolicę pierwszy raz

Jeśli szukasz pomysłu na aktywny wypoczynek na łonie natury, sprawdź też atrakcje i szlaki w Pieninach na weekend

A jeśli spodobał Ci się ten post udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij linka znajomemu! Dzięki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *