Kielce. Które atrakcje i zabytki warto zobaczyć w weekend?

Kielce, atrakcje. Jeszcze do niedawna nie byłam pewna, czy te dwa słowa powinny stać obok siebie – jedyne o czym słyszałam w odniesieniu do Kielc to dworzec autobusowy w kształcie UFO.

Na zaproszenie Jakuba z bloga tymrazem.pl oraz Grand Hotel Kielce miałam przyjemność zwiedzić stolicę województwa świętokrzyskiego i przekonać się jak wiele atrakcji w sobie kryje!

Teraz wiem, że jeden weekend to za mało na odwiedzenie wszystkich wartych zobaczenia miejsc w Kielcach. Gorąco zachęcam do odwiedzin tego miasta.

Które atrakcje i zabytki trzeba zobaczyć w Kielcach? Zapraszam do lektury 🙂

Kielce – atrakcje i zabytki na weekend

Dworzec autobusowy UFO

Kielce od zawsze miały moją uwagę i moje ciepłe spojrzenie ze względu na fakt, że – tak jak moje rodzinne Katowice – mogą pochwalić się budowlą w kształcie UFO. Choć dopiero od niedawna. W 2020 roku zakończył się gruntowny remont kieleckiego dworca, dzięki któremu budynek wygląda futurystycznie i imponująco. Przed remontem był w złym stanie i nie zachęcał do zwiedzania. Pojawiły się nawet plany wyburzenia dworca UFO i postawienia na jego miejscu galerii handlowej. Na szczęście nie doszły do skutku i budynek z 1984 roku odzyskał dawną świetność. Dziś przebywanie w murach kieleckiego dworca jest przyjemnością.

Rynek

Kielecki rynek, nazywany też starówką, znajduje się w tym miejscu już od połowy XII wieku! Lokacja Kielc na prawie polskim miała miejsce w 1260 roku, zaledwie trzy lata później niż wielka lokacja Krakowa. Ale zabudowa rynku jest znacznie młodsza i w większości pochodzi z XIX i XX wieku. Zwróć uwagę na wyznaczone ślady fundamentów dawnego ratusza, a także na odtworzony niewielki kiosk. Początkiem XX wieku ormiańska rodzina Kiebabczych sprzedawała prasę w czterech takich kioskach.

Ulica Henryka Sienkiewicza

Główny deptak Kielc ciągnie się od dworca kolejowego do placu Stanisława Moniuszki, na którym stoi pomnik Henryka Sienkiewicza. Wzdłuż ulicy znajdziesz przede wszystkim sklepy.

Pałac Biskupów Krakowskich i ogród włoski

Według mnie pałac jest najpiękniejszym zabytkiem architektonicznym Kielc. Pochodzi w XVII wieku, a w środku zachowały się oryginalne wnętrza. Obecnie jest siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach. Więcej informacji znajdziesz na stronie muzeum tutaj.

Przy pałacu, od strony zachodniej, zobaczysz niewielki, ale malowniczy ogród.

Dawne więzienie

Idąc ulicą Zamkową w dół, miniesz budynek, w którym mieściło się – od 1828 roku, kiedy Kielce były pod zaborem rosyjskim aż do czasów PRL-u (1956 r.) – więzienie. Większość osadzonych była więźniami politycznymi. Na ścianach wąskiego korytarza znajdziesz podobizny części osób, które straciły w tym miejscu życie. Obecnie w środku budynku znajduje się muzeum Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, w którym poznasz historię tego miejsca. Więcej informacji na stronie tutaj.

Park im. Staszica i Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów

Czas na odrobinę zieleni. Kierując się dalej w dół ulicy Zamkowej, dojdziesz do malowniczego parku ze stawem im. Staszica. A następnie przejdziesz na długi i również zielony Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów, wzdłuż którego stoją liczne rzeźby znanych osób. Przyjrzysz się popiersiom malarzy, rzeźbiarzy, muzyków czy aktorów, zasłużonych dla rozwoju kultury.

Rezerwat Kadzielnia

Kadzielnia leży w samym sercu Kielc i w pierwszym momencie nie wierzyłam, że od rynku dzielą mnie zaledwie dwa kilometry! Choć należy do najmniejszych rezerwatów w Polsce, oferuje przepiękne widoki i sporo rozrywki. W rezerwacie obejrzysz imponujące formacje skalne, zejdziesz pod ziemię do Jaskini na Kadzielni, a także… poszybujesz nad nią dzięki Tyrolkom na Kadzielni (trzy zjazdy na linie plus przejście mostem wiszącym pomiędzy drzewami). Z kolei zimą na Skałce Geologów tworzony jest lodospad, który umożliwia uprawianie wspinaczki.

Mural Nie mamy planety B

Imponujący mural zajmuje całą wysokość budynku przy ulicy Karczówkowskiej 12. Nie tylko buduje świadomość ekologiczną, ale także sam oczyszcza powietrze! Farby, których użyli artyści, są w pełni naturalne i ich działanie oczyszczające porównuje się do filtracji powietrza przez 250 drzew!

Muzeum Zabawek i Zabawy

Masz ochotę przenieść się w czasy dzieciństwa? Odwiedź to muzeum! Początkowo zwiedzisz wystawę najstarszych eksponatów (najstarsza woskowa lalka w zbiorach muzeum pochodzi z XVIII wieku): domków, lalek czy pluszowych misiów. Dalej poznasz pokrótce historię animacji, by przejść we wzbudzającą najwięcej sentymentów u obecnych dorosłych wystawę zabawek z czasów PRL-u i wczesnych lat 90. Ja znalazłam na niej elementarz, z którego uczyłam się czytać (autorstwa Mariana Falskiego) oraz wiele zabawek, które pamiętam z domu moich dziadków. Więcej informacji na stronie tutaj.

Centrum Geoedukacji i rezerwat Wietrznia

Interaktywna wystawa w Centrum Geoedukacji przeprowadzi Cię przez historię geologiczną regionu.

Cofniesz się o 400 milionów lat, do czasu, kiedy tereny świętokrzyskiego były pokryte ciepłym morzem. Poznasz żyjące w nim zwierzęta, w tym pierwsze na świecie czworonogi, które wyszły na ląd! Były to tetrapody.

Najstarsze ślady tych zwierząt, datowane na 390 milionów lat temu, odkryto na terenie już nieczynnego kamieniołomu w Zachełmiu, 10 kilometrów na północ od Kielc. W muzeum wejdziesz też do kapsuły czasu w formie kina 5D, gdzie dowiesz się, jak wypiętrzają się góry czy powstają uskoki. Rewelacyjne muzeum dostępne jest za darmo. Pamiętaj tylko, żeby wizytę zarezerwować z wyprzedzeniem. Więcej informacji na stronie tutaj.

Będąc w pobliżu, odwiedź też największy kielecki rezerwat przyrody Wietrznia. Wydobycie wapieni odsłoniło warstwy skał pokazujące historię rozwoju morza na przestrzeni 365–386 milionów lat temu.

Rezerwat Karczówka

Mieszkańcy mówią, że jest jednym z najbardziej malowniczych wzgórz w Kielcach. Przychodzą tutaj w poszukiwaniu spokoju i ucieczki przed problemami życia codziennego. Jakub z bloga tymrazem.pl zdradził, że regularnie obserwuje stąd zjawisko inwersji. Na szczycie wzgórza znajduje się kościół i klasztor, poza tym biegnie przez nie czerwony szlak turystyczny prowadzący do Chęcin.

Rezerwat Ślichowice

Możesz kojarzyć ten malutki kielecki rezerwat z książek do geografii. Dlaczego? Ruchy górotwórcze silnie pofałdowały w tym miejscu skałę wapienną, a jej zdjęcie było często wykorzystywane w podręcznikach i encyklopediach.

Góra Telegraf

Jeśli szukasz okazji do górskiej wycieczki bez opuszczania miasta, zdobądź najwyższy szczyt Kielc o wysokości 408 m n.p.m. Biegnie przez niego niebieski szlak turystyczny, możesz też wejść stromą trasą narciarską (choć osobiście nie polecam, takie wycieczki często powodują ból kolan ;)).

Kielce – atrakcje turystyczne w okolicy

Świętokrzyski Park Narodowy i szlak na Łysicę

Świętokrzyski Park Narodowy i Łysica, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, należący do Korony Gór Polski, znajdują się zaledwie 25 minut jazdy od Kielc. Warto połączyć zwiedzanie miasta z górskim spacerem. W pobliżu miasta biegnie też szlak długodystansowy – Główny Szlak Świętokrzyski.

Szlak na Łysicę. Jak zdobyć najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich?

Jaskinia Raj

Jedna z piękniejszych, odwiedzonych przeze mnie jaskiń, znajduje się w Chęcinach, około 10 kilometrów od Kielc. Na terenie jaskini zobaczysz ponad 47 tysięcy stalaktytów! W środku obowiązuje kategoryczny zakaz fotografowania i nagrywania, aby zachować przyrodę i mikroklimat w nienaruszonym stanie. Ja miałam możliwość wykonać zdjęcia i wideo dzięki zaproszeniu od Jakuba z bloga tymrazem.pl i Grand Hotel Kielce – ale Ty skup się na podziwianiu niesamowitej natury.

Wizytę zarezerwuj z wyprzedzeniem (w sezonie warto rezerwować nawet miesiąc w przód!) na stronie tutaj.

Sprawdź osobny post o Jaskini Raj tutaj.

Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku wyrasta na skalistym wzgórzu i jest wyraźnie widoczny z wielu miejsc w okolicy. Jeśli interesujesz się historią i lubisz zwiedzać klimatyczne ruiny, odwiedź chęcińską warownię. Więcej informacji znajdziesz na stronie tutaj.

Muzeum Wsi Kieleckiej (skansen w Tokarni)

Muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu gromadzi zabytki kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego. Jeśli masz ochotę na spacer w sielskiej atmosferze i poszerzenie wiedzy o życiu na kieleckiej wsi, koniecznie odwiedź skansen. Więcej informacji na stronie tutaj.

Serdecznie dziękuję za zaproszenie Jakubowi z bloga tymrazem.pl oraz Grand Hotel Kielce. Dzięki nim pokazałam Ci atrakcje Kielc i – mam nadzieję – zachęciłam do odwiedzin stolicy świętokrzyskiego 🙂

Poprawność językową tekstu zawdzięczam Ilonie z profilu @drobnakorekta. Dziękuję!

Sprawdź też inne artykuły:

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich. Zwiedzanie, ciekawostki i zdjęcia.

Szlak na Łysicę. Jak zdobyć najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich?

Główny Szlak Świętokrzyski w 4 dni bez namiotu. Opis trasy i porady praktyczne.

Katowice. Atrakcje w mieście, które pozytywnie Cię zaskoczy.

Toruń. Najlepsze atrakcje na weekend w mieście piernika i Kopernika

Warszawa. Atrakcje dla osób odwiedzających stolicę pierwszy raz.

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *