Gdzie pojechać zimą w Polsce? Nieoczywiste i klasyczne propozycje na weekend, ferie, urlop.

Planujesz spędzić zimę w Polsce? Świetnie! Mnóstwo miejsc w Polsce zimą tętni życiem, ale jeśli wolisz spokój, znajdziesz też urocze mroźne lokalizacje, w których turystów jest jak na lekarstwo.

No właśnie… tyle jest w Polsce miejsc do odwiedzenia zimą, że ciężko się zdecydować na jedno 🙂 Niezależnie, czy masz problem wybrać, czy nie chcesz stać w korku na zatłoczonej do granic możliwości drodze w stronę najpopularniejszych miejscowości zimowych, pomogę Ci się zdecydować 🙂 

Poniżej znajdziesz listę miejsc, gdzie warto pojechać w Polsce zimą. Z gwarancją, że będziesz się świetnie bawić w każdym towarzystwie – ze znajomymi, z partnerem_ką, z rodziną lub na własną rękę 🙂

Część z zaproponowanych poniżej zimowych wyjazdów posłużyła mi za materiał przy pracy nad autorskim przewodnikiem po województwie śląskim, w którym znajdziesz ponad 50 pomysłów na wycieczki jednodniowe, weekendowe i dłuższe urlopy – w tym cały rozdział poświęcony aktywnościom zimowym w województwie. Porównuję w nim stoki narciarskie, proponuję beskidzkie szlaki odpowiednie na zimę. Urodziłam się, wychowałam i mieszkam w Katowicach, odbyłam setki podróży po województwie i odkryłam w nim perełki na każdą porę roku, o których nie masz pojęcia. Nie wierzysz? Sprawdź! 🙂

Gdzie warto pojechać zimą w Polsce? Pomysł na ferie, urlop i weekend

Gdzie jechać zimą w Polsce: miejsca „klasyczne”

Popularne miejsca na zimowy wypoczynek w Polsce są takie nie bez powodu – oferują dobrą infrastrukturę dla fanów sportów zimowych, pozwalają odetchnąć świeżym, mroźnym powietrzem. Ich wadą jest zagęszczenie innych turystów – co nie znaczy jednak, że nie będziesz się świetnie bawić 🙂

Poniżej prezentuję moje ulubione popularne miejsca na zimowy wypoczynek. W kolejnym punkcie znajdziesz te mniej oczywiste, które nie przyszły Ci wcześniej do głowy 🙂

1. Tatry

Ja wiem, że prawdopodobnie połowa Polski na pytanie „gdzie na ferie zimowe wybierasz się w tym roku?” odpowiada „do Zakopanego”. Jest tłoczno, ale dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna powoduje, że to dobre miejsce na ferie w Polsce i zapewni Ci dużo ciekawej rozrywki.

Na narty w tych okolicach najczęściej wybieram Kotelnicę Białczańską (link), szczególnie zaraz po otwarciu, zanim inni narciarze wyjdą na stok. To też świetne miejsce na szusowanie poza szczytem sezonu – najlepiej wspominam spędzony na stoku pierwszy dzień wiosny 🙂

Jeśli pogoda nie dopisuje, skracam dzień na stoku i korzystam z oferty jednego z kompleksów basenów termalnych, relaksuję się w jacuzzi i saunie. Rodziny z dziećmi świetnie bawią się na zjeżdżalniach, więc Tatry to dobra odpowiedź na pytanie „gdzie w góry z dziećmi zimą”.

gdzie warto wyjechać zimą w polsce

Wybrałam się też na mroźny spacer doliną Chochołowską. Mijałam drzewa przysypane śniegiem i rzekę aż parującą od przejmującego, siedemnastostopniowego mrozu. Twarz przymarzła mi tak, że mówiłam z trudem, ale widziałam jedne z piękniejszych zimowych krajobrazów w Polsce.

Jeśli chcesz podziwiać piękno Tatrzańskiego Parku Narodowego zimą, sprawdź tę listę łatwych szlaków w Tatrach. Znajdziesz tam propozycje tras, które świetnie nadają się dla początkujących górołazów, rodzin z dziećmi, a także w zimowe dni, kiedy turystyka górska jest dużo trudniejsza niż latem.

Jeśli nigdy wcześniej nie chodziłeś_aś zimą po górach, przeczytaj ten post o przygotowaniach do zimowego trekkingu.

zima w polsce

Jeśli masz ochotę na ambitniejszy spacer, masz doświadczenie w górskich wędrówkach i wymagane wyposażenie (raczki!), możesz wybrać się do Doliny Pięciu Stawów. Turyści zadeptują to miejsce latem, a zimą jest kameralne i zachwycające. Pamiętaj jednak, że do zimowej wędrówki górskiej musisz mieć odpowiednie ubranie i buty, raczki (raki i czekan przy trasach wysokogórskich) i latarkę czołową, przydadzą się też kije trekkingowe. Sprawdzaj poziom zagrożenia lawinowego na stronie TOPR tutaj, i jeśli takie zagrożenie istnieje, nie idź w góry, a zostań w dolinach. Najwięcej wypadków zdarza się przy zagrożeniu na poziomie 2 i 3!

Okolice Zakopanego zimą są pełne atrakcji – wybierz się też na kulig, który jest świetnym pomysłem na ferie w górach z dziećmi. Pomyśl też o wycieczce skuterem śnieżnym, wycieczce górskiej na skiturach, o łyżwach… nie będziesz się nudzić 🙂

Ja w Zakopanem już kilkukrotnie zatrzymałam się w Apartamentach Inny Świat i gorąco polecam. W gustownie wykończonym apartamencie znajdziesz wszystko co potrzebne, lokalizacja jest świetna, a gospodarze sympatyczni.

Linki do apartamentów w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie 🙂 Jeśli z nich skorzystasz – serdecznie dziękuję!

Dorota

2. Góry Izerskie

zima w polsce

Czy wiesz, gdzie znajdziesz polski biegun zimna? Pewnie już się domyślasz, że chodzi o góry Izerskie 🙂 Tutaj z największym prawdopodobieństwem będziesz cieszyć się śniegiem, nawet podczas ciepłej zimy. Tutejszy mikroklimat powoduje, że na Hali Izerskiej przymrozki pojawiały się nawet latem!

Jeśli lubisz lub chcesz spróbować nart biegowych, góry Izerskie to kierunek dla Ciebie. Znajdziesz tam 100 kilometrów tras dla biegówek po polskiej i po czeskiej stronie gór. Najlepszą bazą wypadową na biegówki są Jakuszyce. Jeśli wolisz narciarstwo zjazdowe, wybierz okolicę Ski Areny w Szklarskiej Porębie.

W Szklarskiej Porębie zatrzymaj się w obiekcie Rezydenz 200 metrów od wyciągu na Szrenicę. Zjesz tutaj smaczne, różnorodne śniadania, a właściciele pozwalają zrobić sobie kanapki w góry/na narty, w przeciwieństwie do innych obiektów, w których turystów atakują wielkie znaki z zakazem wynoszenia jedzenia 🙂

3. Wisła, Ustroń, Istebna

gdzie jechać zimą w Polsce

Wisła oferuje kilkanaście obiektów narciarskich, na które kupisz wspólny karnet – Wiślański Ski Pass. Moim ulubionym miejscem na narty w okolicy jest Złoty Groń w Istebnej, bo każdy znajdzie tam coś dla siebie, zarówno początkujący, zaawansowani jak i dzieci 🙂 Lubię też Soszów, gdzie trasy (słowo klucz TRASY, nie trasa 🙂 ) są zróżnicowane i stosunkowo długie. Dzięki wspólnemu skipassowi przetestujesz też inne ośrodki, jak np. Nowa Osada, Cieńków, Stok, czy Stożek.

Na spędzenie czasu z dziećmi, które nie jeżdżą na nartach wybierz okolice ośrodka Stok – oferują Zimowy Plac Zabaw i Stok Saneczkowy. Przy Stoku, Złotym Groniu oraz przy stacji Cieńków skorzystasz z usług szkoły narciarskiej Skizy.

W tym poście znajdziesz porównanie dziesięciu wyciągów i stoków narciarskich w Wiśle i okolicy.

W razie kiepskiej pogody w Wiśle zrelaksuj się w aquaparku hotelu Gołębiewski. Sama w wieku trzech i pół roku uczyłam się w Wiśle jeździć na nartach (na stoku Cieńków), więc z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to idealny pomysł na ferie z dziećmi 🙂

W Ustroniu znów znajdziesz dobre miejsca na sankiRównica w okolicy Dworu Skibówki czy strefa dla dzieci przy Czantorii Wielkiej.

Jeśli narciarstwo i sanki to nie Twoja bajka, z Wisły wybierz się do Koniakowa, Istebnej i Jaworzynki. To tak zwana Trójwieś Beskidzka i każda z tych miejscowości zaoferuje Ci ciekawe atrakcje.

W Jaworzynce wybierz się na spacer do trójstyku granic – Polski, Czech i Słowacji. W Istebnej odwiedź Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki, słynnego polskiego himalaisty. A Koniaków znany jest ze swoich ręcznie szydełkowanych koronek, z których wykonywane są zarówno obrusy, jak i seksowna damska bielizna 🙂 O tym wszystkim przeczytasz więcej w przewodniku „Śląskie do odkrycia”.

W Wiśle zatrzymaj się w obiekcie Niech To Szlak B&B. W rozsądnej cenie skorzystasz tutaj z basenu, sauny i sali zabaw dla dzieci. A może masz ochotę zaszaleć i zatrzymać się w Hotelu Gołębiewski? 🙂

Jeśli szukasz porównania najlepiej ocenianych noclegów w Wiśle, sprawdź też ten post:

Noclegi – Wisła. Porównanie najlepszych hoteli, domków i apartamentów z ich zaletami i wadami.

4. Szczyrk

gdzie zimą w polsce

Jeśli miałabym wybrać tylko jedno miejsce w Polsce na narty, bez wahania wybrałabym Szczyrk. Tutaj funkcjonuje świetny jak na polskie warunki ośrodek narciarski. A w zasadzie połączenie dwóch – Szczyrkowski oraz Centalny Ośrodek Sportu, między którymi przejedziesz bez zdejmowania nart.

Nigdy wcześniej nie musiałam w ośrodkach narciarskich w Polsce patrzeć na mapę, żeby zdecydować, którą trasą jechać – tylko tutaj! Kiedy zastanawiam się gdzie jechać zimą na weekend, regularnie wybieram Szczyrk 🙂

Niestety w szczycie sezonu tworzą się korki i kolejki do wyciągów. Jeśli tłumy w dużym ośrodku będą zniechęcające, sprawdź mniejszy ośrodek w Szczyrku – Beskid Sport Arena.

Z okolic Szczyrku wybierzesz się też w polskie góry zimą, na przykład Klimczok (link do mapy) lub Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Sprawdź opis szlaków na Skrzyczne tutaj. Zimą nie idź niebieskim i zielonym szlakiem ze Szczyrku, bo będziesz musiał_a przeciąć trasę narciarską, a to nic przyjemnego!

Na Klimczoku i za schroniskiem na Skrzycznem znajdziesz też idealne warunki na sanki. Obie góry zdobyłam już w zimowej scenerii, Skrzyczne nawet trzykrotnie z różnych stron 🙂 i uważam je za dobry start w zimową turystykę górską. Wyposaż się w buty trekkingowe i raczki, przydatne są też kije trekkingowe. Wycieczka w zwykłych butach sportowych nie wchodzi w grę.

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami zimą, przeczytaj ten post o przygotowaniach do zimowego trekkingu.

W razie brzydkiej pogody wybierz się na wycieczkę do Bielska-Białej, które jest nazywane „małym Wiedniem”, a także stolicą polskiej bajki. Stąd pochodzi Bolek i Lolek! O tych propozycjach przeczytasz więcej w przewodniku „Śląskie do odkrycia”.

W Szczyrku zatrzymaj się w Hołdysówce przy Gondoli, 250 metrów piechotą od wyciągu w ośrodku narciarskim Szczyrkowski, dzięki czemu unikniesz korków i codziennej walki o parking. A do tego w obiekcie napijesz się smacznej kawy z ekspresu. To ważne, prawda? 🙂

5. Karpacz

Karpacz jest świetną opcją na ferie zimowe w Polsce. Znajdziesz tam liczne ośrodki narciarskie z mnóstwem tras zjazdowych odpowiednich zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Największy ośrodek narciarski w okolicy to Karpacz Ski Arena (link). Fani narciarstwa mają do dyspozycji również trasy biegowe oraz Centrum Skiturowe.

Jeśli wolisz zimowe wędrówki po górach, możesz przejść niebieskim szlakiem z Karpacza do schroniska Samotnia (z pominięciem zamkniętego odcinka przez Kocioł Malego Stawu. Końcowe dojście wyznaczone jest drogą transportową do schroniska), lub wybrać się jeszcze dalej na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. Ciekawą opcją jest również spacer na Skalny Stół z którego będziesz podziwiać wspaniałe widoki na Sudety.

Udostępnione zimą szlaki Karkonoskiego Parku Narodowego to również piękne miejsce do wędrówek na rakietach śnieżnych.

W Karpaczu funkcjonuje całoroczne lodowisko. Oprócz jazdy na łyżwach możesz pograć tam w bilard, piłkarzyki, cymbergaj oraz dart.

Dla fanów mocniejszych wrażeń czekają wycieczki terenowe na skuterach śnieżnych. Jeśli podróżujesz z dziećmi, wybierz opcję jazdy na bananie za skuterem śnieżnym – wspaniała zabawa dla całej rodziny!

Dzieci mogą wyszaleć się na specjalnie wyznaczonych i przygotowanych górkach saneczkowych (centrum Karpacza i dzielnica Płóczki), torach do snowtubingu czy całorocznym torze saneczkowym AlpineCoaster.

Jeśli lubisz podróże po Polsce pełne atrakcji, wybierz się do Karpacza. Tam nie sposób się nudzić 🙂

W Karpaczu warto nocować w hotelu Safir. Znajdziesz tam zarówno pokoje, jak i apartamenty. Obiekt znajduje się pod wyciągami. Poza lokalizacją goście zachwalają wyposażenie pokoi, pyszne śniadania i miłą obsługę.

Gdzie jechać zimą w Polsce: miejsca nieoczywiste

Czy wydaje Ci się, że poza wyżej wymienionymi okolicami w Polsce życie zimą zamiera? Bynajmniej! Te mniej oczywiste miejsca na ferie zimowe w Polsce zaskoczą Cię mnogością oferowanych atrakcji 🙂 W dodatku zauważysz, że ceny są znacznie bardziej przystępne.

1. Góry Świętokrzyskie

Poleca Wojtek z Road Trip Bus 

gdzie warto wyjechać w Polsce zimą

Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór Europy. Ze względu na wiek, nie należą do najwyższych, co wręcz dodaje im uroku. Góry Świętokrzyskie oprószone niewielką ilością śniegu wyglądają najpiękniej. Wtedy spod białego puchu zobaczysz gołoborza. Zimowy krajobraz zmienia ich wygląd, więc wędrując nawet znanym Ci szlakiem, poczujesz się jakbyś odkrywał_a je na nowo.

W okresie zimowym Góry Świętokrzyskie nie należą do obleganych atrakcji turystycznych regionu, co jest ich plusem. Szlaki będą puste, więc jeśli szukasz odrobiny samotności, z pewnością ją tam znajdziesz. Jeśli marzysz o zdobyciu Korony Gór Polskich zimą, to też dobry kierunek dla Ciebie.

W Górach Świętorzyskich zatrzymaj się w okolicy miejscowości Święta Katarzyna. Opcją budżetową, ale przytulną są Pokoje Gościnne Lena.

Opcja nieco droższa (choć nadal tania w porównaniu do innych gór 🙂 ) lub dla rodzin i grup przyjaciół to przytulne i nowoczesne domki Bayamo, Lucca i Hawana. Każdy z tych domków ma kominek. Dobrze jest przy dźwięku trzaskającego ognia wygrzać się po spacerze na mroźnym górskim szlaku!

2. Bieszczady

zima w Polsce

Bieszczady zimą zyskują wiele uroku. Widoki są zachwycające, a samotność na szlaku niemal gwarantowana. Ciągle mało osób zastanawiając się, gdzie w góry zimą wybiera Bieszczady.

Chociaż Bieszczady starają się dogonić inne górskie okolice, jak chodzi o zimową infrastrukturę turystyczną, ciągle zostają w tyle. Co dla niektórych jest wadą, ale dla osób, które zimą szukają odpoczynku od kurortów i chcą pobyć sam na sam z naturą – to zaleta. Zimowe Bieszczady polecam Ci głównie, jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z zimową turystyką górską lub już ją kochasz 🙂 Koniecznie wyposaż się w buty trekkingowe, raczki i latarkę czołową, mogą Ci się też przydać kije trekkingowe i stuptuty.

Tutaj znajdziesz pełen przewodnik na przedłużony weekend w Bieszczadach. Pamiętaj, że zimą w śniegu czasy przejścia są dłuższe, niż zakłada mapa. A dni znacznie krótsze. Planuj trasy rozsądnie.

Najlepszym punktem wypadowym w Bieszczady jest Wetlina. Ja zatrzymałam się w Dworku Roh i jestem zadowolona – pokoje czyste, śniadanie smaczne i obfite i do szlaku blisko 🙂

3. Spisz

Poleca Marta z Spójrz przez okno 

gdzie warto wyjechać w Polsce zimą

Słyszałeś_aś o Spiszu? Polski Spisz to niewielka kraina geograficzno-historyczna, znajdująca się pomiędzy Podhalem, a Pieninami. Inaczej mówiąc jeśli jesteś na nartach w Białce Tatrzańskiej to spędzasz urlop na Podhalu, jeśli jednak wyskoczsz na narty do Jurgowa, czy Czarnej Góry, to jesteś już na Spiszu. Znacznie większa część Spisza znajduje się na Słowacji, warto ją odwiedzić przy okazji.

Polski Spisz to 14 malowniczo położonych wsi, w których znajdziesz ciszę, spokój i przepiękne miejsca do spacerowania! Koniecznie odwiedź Łapszankę z malowniczą kapliczką i zapierającym dech w piersiach widokiem na Tatry. Zajrzyj do uroczych kościółków w Krempachach, Frydmanie, czy Trybszu. Przespaceruj się grzbietem Grandeusa, między Łapszami a Dursztynem, podziwiając panoramę na wszystkie strony świata – Tatry, Pieniny, Gorce i Babia Góra jak na dłoni!

Spisz warto odwiedzić o każdej porze roku, ale zimą widoki są wyjątkowo piękne. I co najważniejsze – podczas spacerów łatwiej spotkać psi zaprzęg niż turystów.

Na Spiszu zatrzymaj się w Jurgowie w Apartamentach Cicha Dolina. Zamieszkasz w wygodnym apartamencie z kuchnią i osobnym wejściem, a duży ogród pozwoli na nieograniczone zabawy w śniegu 🙂

4. Polskie miasta

gdzie warto wyjechać w Polsce zimą

Zastanawiając się, gdzie spędzić ferie zimowe w Polsce pamiętaj, że zima to świetny czas na zwiedzanie miast. Owszem, mróz szczypie po policzkach, wiatr często przenika wszystkie warstwy ubrania, więc częściej trzeba chować się w kawiarniach i restauracjach na rozgrzewającą herbatę lub grzane wino. Z przyjemnością skorzystasz z autobusów tam, gdzie normalnie szedłbyś_szłabyś piechotą.

Jednak zimą miasta zachowują swój urok, często rozświetlone świątecznymi dekoracjami, a są zdecydowanie mniej zatłoczone. Coraz popularniejsze robią się w miastach „Ogrody Świateł”, a dekoracje z roku na rok coraz piękniejsze. Ja lubię moje Katowice zimą, odwiedzałam też zimowy Gdańsk i Warszawę, Szymon z Za Miedzą i Dalej wybrał zimowe Opole – i oboje mamy pozytywne wrażenia.

W czasie ferii będzie już za późno, ale w grudniu koniecznie odwiedź jarmark świąteczny we Wrocławiu 🙂

5. Bałtyk

Poleca Emilia z Emi w drodze 

Polskie morze najbardziej lubię zimą – głównie dlatego, że nie ma tam wtedy tłumów ludzi. Mimo, że nadbałtyckie plaże są szerokie, latem parawan przy parawanie blokują dostęp do wody. Zimą za to jest niemal pusto – przy bezwietrznej, słonecznej pogodzie plaża to moje ulubione miejsce na spacery. Zima nad morzem jest magiczna.

Najpiękniej jest, gdy mróz mocniej przyciśnie – przy temperaturach poniżej -10 (co na Pomorzu zdarza się niestety dość rzadko) nawet woda w morzu zamarza! Tworzą się wtedy lodowe fale, czasem sięgające nawet paręset metrów w głąb morza. Chodzić po takim zamarzniętym morzu to dopiero frajda!

Jeśli szukasz mocnych wrażeń i zastanawiasz się gdzie zimą nad morzem dzieje się coś ciekawego – Mielno latem jest nazywane „polską Ibizą”, a zimą „polską stolicą morsów”. W każdą zimową niedzielę spotykają się morsy, aby razem zażyć kąpieli w zimnym Bałtyku. Na plaży jest wtedy ciekawy mix gapiów poubieranych w grube kurtki oraz śmiałków biegających wzdłuż wybrzeża w bikini i zimowych czapkach. Ponoć takie zimne kąpiele bardzo wzmacniają odporność organizmu – nie miałam jednak jeszcze odwagi spróbować 😉

[Dorota] Ja też miałam przyjemność odwiedzić Bałtyk zimą i napisałam o tym osobny post. Sprawdź poniżej 🙂 Potwierdzam, że jest magicznie! Morsowałam na własną rękę w Łukęcinie, widziałam też grupę morsów w Międzyzdrojach.

Zima nad morzem. Jak wygląda i czy warto jechać nad Bałtyk zimą?

Gorąco polecam apartament, w którym zatrzymałam się zimą w Łukęcinie – Sea Suite Garden & Pines. Na prywatnym osiedlu, na którym ochroniarz pilnował bezpieczeństwa, a także odśnieżał i udzielał informacji. Dobry dla dwóch osób pracujących zdalnie, jak w moim przypadku, sprawdzi się też dla grupy przyjaciół i dla rodziny. No i zimą jest znacznie tańszy niż latem 🙂

6. Szlak Orlich Gniazd

Pewnej zimy na początku stycznia odwiedziłam kilka zamków leżących na Szlaku Orlich Gniazd – Ogrodzieniec, Mirów i Bobolice. Chociaż było zimno, nie było śniegu, a zamków nie można było zwiedzać w środku – zauroczyły mnie dużo bardziej, niż wiosną i latem! Dlaczego warto tam pojechać właśnie zimą?

W okolicy zamków niemal nie było ludzi, co trudno spotkać w sezonie. Mirów i Bobolice wydawały się w stu procentach opuszczone, wokół Ogrodzieńca spacerowały pojedyncze osoby. Otaczała je cisza. Jeśli stanęłam w miejscu słyszałam jedynie szum wiatru. Dużo łatwiej wtedy na spokojnie podziwiać te imponujące budowle i wyobraźnią przenieść się do czasów ich świetności, niż w sezonie, kiedy patrzysz na nie spomiędzy stoiska z watą cukrową, a tego sprzedającego magnesy i świecące opaski z rogami.

Co więcej, od 2021 roku w zamku Ogrodzieniec zimą zorganizowana jest Ogrodzieniecka Twierdza Światła. Zwiedzisz zamek ozdobiony figurami świetlnymi, a w weekend trafisz też na wydarzenia, np. walki rycerskie lub pokazy tańca z ogniem. Przeczytasz o nich więcej w przewodniku „Śląskie do odkrycia”.

Sprawdź też te posty o Zamku w Ojcowie i Zamku w Pieskowej Skale, a także o moim letnim przejściu Szlakiem Orlich Gniazd. Jeśli chcesz porwać się na przejście całości zimą, zachęcam do skrócenia zaproponowanych przeze mnie dystansów ze względu na krótki dzień i trudniejsze warunki. Wiele zamków jest otwartych dla turystów przez cały rok, np. jeden z moich ulubionych – zamek Pilcza w Smoleniu.

Jeśli zdecydujesz się na odwiedzenie Ogrodzienieckiej Twierdzy Światła, zatrzymaj się w Agroturystyce na Jurze z widokiem na Zamek Ogrodzieniec z ogrodu 🙂

7. Puszcza Białowieska

zima w Polsce - Białowieża

O każdej porze roku do Puszczy Białowieskiej uciekniesz od tłumów. Zimą jednak częściej spotkasz tutaj dzikie zwierzę, niż drugiego człowieka

Zimą najłatwiej zobaczysz dzikiego żubra czy jelenia. Możesz też wybrać się na „polowanie” na żubry z przewodnikiem. Po szerokich szlakach w Puszczy pobiegniesz na nartach biegowych – jeśli kiedyś spróbuję biegówek, to tego typu „spacer” po Białowieży będzie na szczycie mojej listy. Organizowane są też kuligi i ogniska z kiełbaskami – idealne na ferie zimowe z dziećmi i nie tylko 🙂

Zatrzymaj się w Pensjonacie Krainka, gdzie odpoczniesz od zgiełku i wyciszysz się w pobliżu lasu.

8. Mazury

gdzie jechać zimą w Polsce - Mazury

Zastanawiając się, gdzie można pojechać na ferie zimowe, na pewno nie pomyślałeś_aś o Mazurach. Gdy zgłębiłam nieco temat, co można robić zimą na Mazurach – szczęka mi opadła! Wiesz, że istnieje coś takiego, jak żeglarstwo lodowe na tzw. bojerach? Możesz spróbować swoich sił wypożyczając bojer oraz instruktora na cały dzień w Giżycku lub w Mikołajkach – więcej informacji znajdziesz tutaj.

Oprócz bojerów, popularny staje się snowkiting – jazda za „latawcem” na łyżwach, nartach lub snowboardzie po tafli zamarzniętego jeziora – czy „iceboarding„, zimowy odpowiednik windsurfingu.

Oprócz tego Mazury dadzą Ci nieskończone możliwości morsowania 🙂 Oglądać możesz zawody psich zaprzęgów, czy zwiedzać okolice na nartach biegowych.

Jak spędzić niezapomniany weekend na Mazurach w okolicy Mikołajek?

Ja będąc na Mazurach wybrałam zakwaterowanie na uboczu w miejscowości Zełwągi. Jest blisko Mikołajek, a jednocześnie poza miastem. Jeśli chcesz zdecydować się na podobną opcję, polecam Apartamenty Sami Swoi. Jeśli wolisz centralne zakwaterowanie w Mikołajkach, sprawdź Apartamenty Cobalt. A może nawet zaszalejesz i pojedziesz do Hotelu Gołębiewski? 🙂

9. Zimowy spływ kajakiem

gdzie jechać zimą w Polsce - spływ kajakiem

Przyznaję się – nie miałam pojęcia, że kajakarstwo funkcjonuje również w zimie. Pisząc tego posta doczytałam, że zimowe spływy kajakowe są popularne! Szczególnie często odbywają się na Czarnej Hańczy, ale nie tylko.

Jeśli myślisz, gdzie jechać w styczniu czy gdzie na urlop w lutym – zorientuj się, czy w Twojej okolicy są organizowane mroźne spływy. To będzie też dobry pomysł na weekend zimą. Przetestuj i daj mi znać jak było 🙂

10. Parki Krajobrazowe w Twojej okolicy

Mikropodróże są świetne o każdej porze roku – a zimą oferują jeszcze więcej uroku i mniej (lub zero!) ludzi 🙂 Wpisz w Google „park krajobrazowy” + nazwę Twojego lub sąsiedniego województwa. Nie wątpię, że znajdziesz co najmniej kilka opcji, o których nigdy nie słyszałeś_aś, a są warte rozważenia na jednodniowe wycieczki. Czy to spory obszar lasu, czy jeziorka, może jakiś pomnik przyrody? Weź dobre buty, sanki – i odkrywaj 🙂

Jeśli ten post Ci się spodobał, z pewnością spodoba Ci się też przewodnik „Śląskie do odkrycia”. W nim znajdziesz ponad 50 miejsc na wycieczkę jednodniową, weekend i urlop. Do tego kalendarium, rozdział z atrakcjami zimowymi… i wiele innych 🙂 Jedno jest pewne – już nigdy nie będziesz wahać się dokąd zabrać rodzinę i przyjaciół lub gdzie skierować się solo w województwie śląskim 🙂

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom uda Ci się zdecydować, gdzie pojechać zimą w Polsce, gdzie spędzić ferie, zimowy weekend, czy urlop. I że w ten sposób uda Ci się uniknąć niecierpliwego bębnienia palcami w kierownicę spowodowanego korkami i nieprzyjemnym tłumem ludzi 🙂

Sprawdź też:

Jak się przygotować na wycieczkę w góry zimą? Ubiór, sprzęt i proponowane szlaki.

Porównanie dziesięciu wyciągów i stoków narciarskich w Wiśle i okolicy

oraz

Dlaczego warto jechać nad Bałtyk zimą?

Jeśli marzysz już o cieplejszej pogodzie, sprawdź najlepsze miejsca, które warto odwiedzić wiosną (w tym w majówkę) i ciekawe miejsca na letnie wakacje w Polsce 🙂

Polecam Ci też sprawdzić propozycje na jesień, podróże po Polsce wiosną, piękne miejsca w Polsce latem i wszystkie przewodniki weekendowe.

A jeśli przydał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd. Zaobserwuj mnie też na Instagramie – @weekendowka. Dzięki! 🙂

2 thoughts on “Gdzie pojechać zimą w Polsce? Nieoczywiste i klasyczne propozycje na weekend, ferie, urlop.

  • Reply Tuitam.pl 21 sierpnia, 2023 at 11:28 am

    Nie mogę się nacieszyć, jak inspirujący i praktyczny jest ten tekst.

  • Reply Tu i tam 21 sierpnia, 2023 at 11:34 am

    Twoje wpisy zawsze dają mi nowe pomysły na wyprawy. Dzięki za kolejną dawkę inspiracji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *