Który szlak na Równicę wybrać? Opis szlaków z Ustronia i Brennej.

równica szlaki - widok ze szczytu

Szlak na Równicę… Kiedy o nim myślę, przypominam sobie lejący deszcz i gęstą mgłę. Miałam 16 lat i pierwszy raz wyruszyłam w góry bez wsparcia taty lub innego dorosłego. Za mną w glanach i z plecakiem typu kostka ciężko człapał mój pierwszy chłopak, Krzysztof. Głośno sapał, a z czoła spływała mu mieszanka potu i deszczu. Nic nie mówił – starał się pokazać mi, jakim jest twardzielem. W innym przypadku, zamiast moknąć, już dawno piłby piwo w pierwszym lepszym barze.

Nawigowałam przez zamglony las, uważnie patrząc, by nie zgubić drogi i udowodnić wszystkim, że już jestem dorosła i potrafię zorganizować wycieczkę od początku do końca. Weszliśmy na szczyt, nielegalnie wypiliśmy piwo w (wtedy jeszcze) schronisku i dumni dotarliśmy do dworca kolejowego w Ustroniu Polanie.

A potem okazało się, że pociąg się zepsuł.

Po trzeciej godzinie, kiedy robiło się ciemno i zimno schowałam swoją dorosłość do kieszeni i zadzwoniłam do taty, żeby nas jednak odebrał 😉

Teraz jestem naprawdę dorosła, mam na swoim koncie niezliczoną ilość w pełni samodzielnych wypraw w góry i niemal wszystkie szlaki na Równicę, o których Ci tutaj opowiem 🙂

Planujesz weekend lub urlop w okolicy? Sprawdź przewodnik po Wiśle na weekend i dłużej tutaj:

Wisła – atrakcje miasta i szlaki turystyczne na weekend i dłużej dla całej rodziny.

Równica, szlaki

Równica – informacje praktyczne

 • Góra Równica ma wysokość 884,6 m.n.p.m. i leży w Beskidzie Śląskim.
 • Na malowniczej polanie pod szczytem (na wysokości 758 m n.p.m.) znajdziesz liczne atrakcje – gościniec, karczmy, park linowy, całoroczny tor saneczkowy, czy górski park rozrywki z atrakcjami typu kino 7D 😉 Jeśli szukasz w górach ciszy i spokoju, to go tam nie znajdziesz – ale dla rodzin z dziećmi to fantastyczne miejsce rozrywki z pięknym widokiem. A i maluchy bardziej zmotywują się do spaceru w górę, jeśli będzie tam czekał park linowy… 🙂
 • Zimą polana pod Dworem Skibówki to idealne miejsce do jazdy na sankach.
 • Na polanę pod Równicą prowadzi asfaltowa droga z Ustronia, wjedziesz tam samochodem (chociaż ja polecam iść 🙂 ), jest też parking w cenie 10 zł/dzień (zima 2022)
 • Na Równicy nie ma już schroniska PTTK. Dawny budynek schroniska od 2016 nosi teraz miano „gościńca”.
 • Najwięcej szlaków na Równicę rozpoczyna się w Ustroniu. Jest też szlak z Brennej.

Linki do apartamentów w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie 🙂 Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję!

Dorota

Szlak na Równicę z Ustronia Polany przez przełęcz Beskidek (najładniejszy!)

Bez dwóch zdań, to najładniejszy szlak na Równicę. Zaskoczył mnie wspaniałymi widokami, których pełno spotkasz po drodze – w przeciwieństwie do pozostałych szlaków na Równicę z Ustronia opisanych poniżej.

Wejście tą drogą na szczyt trwa około 3 godziny (8 km) i nie jest to najkrótsza opcja, ale jeśli tylko Ty i Twoi towarzysze jesteście w stanie tą trasę pokonać – nie szukaj innych opcji 🙂

Szlak zielony przyjemnie pnie się do góry – nachylenie jest umiarkowane bez nieprzyjemnych, wyjątkowo stromych fragmentów. Pokonasz tutaj więcej przewyższenia niż na innych szlakach, ale jest rozłożone na dłuższy dystans i dzięki temu, przyjemniejsze.

Szlak niebieski prowadzi w większej części łagodnie malowniczym lasem, a spomiędzy drzew też wyglądają widoki.

Kiedy dotrzesz do karczm przy polanie pamiętaj, że od szczytu dzieli Cię jeszcze około 15-minutowe podejście żółtym szlakiem (biegnie za Dworem Skibówki, patrząc z dołu w górę z lewej strony). Później zrelaksuj się i posil w jednej z karczm lub w gościńcu, który kiedyś był schroniskiem i zejdź do Ustronia czerwonym szlakiem. Po tej dawce widoków nawet fragmenty asfaltu będą, mam nadzieję, zjadliwe 🙂

Szlak na Równicę z Ustronia Polany

Na tym właśnie szlaku przeżyłam swój górski i podróżniczy chrzest bojowy opisany we wstępie. Więc chociaż mam do tego szlaku sentyment, teraz jest moim najmniej ulubionym. Na całej długości przecina się z drogą asfaltową, a przez ostatni kilometr przed polaną z atrakcjami biegnie tą drogą.

Dla mnie ta końcówka psuje wrażenie z bycia w górach – zamiast na widokach, trzeba skupiać się na unikaniu samochodów, a zamiast świeżego górskiego powietrza, wdychać spaliny.

ALE. Fragmenty przez las są przyjemne i nie ma bardzo stromych, nieprzyjemnych podejść. Ten szlak jest dla każdego, również rodziny z dziećmi dadzą radę. To najłatwiejszy szlak na Równicę (pomijając wjazd samochodem 😉 ). Długość ma prawie taką samą, jak ten poniżej, z Ustronia centrum, ale pokonasz mniej przewyższenia.

Jeśli masz siłę na pętlę przez Przełęcz Beskidek opisaną wyżej, polecam ją dużo bardziej. Ale jeśli szukasz najłatwiejszego szlaku na Równicę, to będzie szlak dla Ciebie 🙂

Szlak na Równicę z centrum Ustronia

Drugą opcją podejścia na Równicę z Ustronia jest czerwony szlak z centrum – początek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Lub koniec – ja swoje przejście najdłuższym szlakiem w Polsce właśnie tam kończyłam 🙂

Podejście jest mniej przyjemne niż szlakiem czerwonym z Ustronia Polany. W końcowej części biegnie stromo z wieloma luźnymi kamieniami. Do tego w styczniu 2022 był niesamowicie oblodzony.

Ale za to nie ma fragmentów asfaltu, biegnie pięknym lasem – i jest to najkrótszy szlak na Równicę. Co więcej możesz go skrócić bardziej, niż na mapie powyżej parkując samochód przy szpitalu i sanatorium Równica; szlak tam i z powrotem zamknie się wtedy w około 6 km – link do mapy tutaj. To dobry wybór, jeśli szukasz najkrótszej opcji.

Szlak na Równicę z Brennej

Tą opcję przetestowałam jako ostatnią – i dołączył do grona moich ulubionych, zaraz po pętli, o której pisałam na początku! Kolejnym razem chętniej wybiorę tą trasę ponownie, niż którekolwiek podejście z Ustronia. Druga przez las bywa stroma, ale cała rodzina da radę – szłam z 7-mio latkiem. Dodatkową atrakcją na trasie są owoce sezonowe – poziomki, jagody, jeżyny.

Na szczycie będziesz po 2,5h, a przewyższenie jest porównywalne do pierwszej propozycji (z Ustronia przez przełęcz Beskidek) i większe niż w przypadku szlaków z Ustronia.

Jeśli masz ochotę na dłuższą i ambitniejszą pętlę z Brennej, skuś się na szlak przez Orłową, Stary Groń i Krzywónek – link do mapy tutaj.

Równica samochodem

W okolice Gościńca na Równicy wjedziesz samochodem i zaparkujesz w cenie 10 zł (aktualne zimą 2022). Zanim ruszysz na odkrywanie atrakcji pamiętaj, że stamtąd do szczytu Równicy masz jeszcze około 15-minutowy spacer żółtym szlakiem – tutaj link 🙂

Wybierz się też na spacer niebieskim szlakiem chociaż do rozejścia szlaków niebieskiego i zielonego i z powrotem, żeby nacieszyć się pięknym lasem i beskidzkimi krajobrazami!

Równica zimą

Latem Równica i szlaki na nią prowadzące nie stwarzają problemów technicznych. Każda sprawna osoba w każdym wieku pozwalającym na chodzenie da radę ją zdobyć 😉 Ale zimą to inna bajka. Sprawdź ten post jak przygotować się w góry zimą.

Kiedy zbierałam materiały do tego posta w styczniu 2022, gruba warstwa lodu porywała część szlaków. Tak się dzieje kiedy po okresie odwilży przyjdzie z powrotem mróz. Osoby bez odpowiedniego sprzętu – górskich butów i raczków ślizgały się niebezpiecznie lub próbowały obchodzić oblodzone fragmenty lasem, poza szlakiem.

Jeśli planujesz Równicę zimą, zabierz ze sobą nakładane na buty raczki. Raczki, najprościej mówiąc to „kolce” na gumowej obręczy, które wciągasz na buta. Miniaturowa wersja profesjonalnych raków dzięki której się nie ślizgasz. Najtańsze kupisz poniżej 50 zł w Decathlonie lub na Allegro.

Jeśli nie masz raczków, w zamian zabierz ze sobą dużą dawkę pokory. Kiedy warunki na szlaku zrobią się trudne, a Ty przestaniesz czuć się pewnie bądź gotowy_a zawrócić. To nie wstyd, a rozsądna decyzja 🙂

Równica – noclegi

Czy na Równicy są noclegi? Ależ oczywiście 🙂 Dworek Skibówki oferuje noclegi, a także:

Równica 36 – Dom na Szczycie Góry to dom do 9 osób jak sama nazwa wskazuje – niemal na szczycie Równicy 🙂 Dom ma 180 metrów, 3 sypialnie i oferuje możliwość przyjazdu ze zwierzęciem.

Apartament Równica – jeśli przyjeżdżasz z partnerem_ką i/lub z dziećmi, ten wspaniale oceniany apartament będzie dla Was. Leży przy drodze/szlaku z Ustronia Polany na Równicę, jest dobrze urządzony i rozciąga się z niego piękny widok na góry.

Będąc w okolicy wybierz się też do Wisły, na Baranią Górę czy na Trzy Kopce Wiślańskie.

Mam nadzieję, że pomogłam Ci wybrać najlepszy szlak na Równicę dla Ciebie 🙂 Sprawdź też opisy innych szlaków, na przykład szlak na Turbacz, a jeśli wybierasz się w tą okolicę zimą, sprawdź porównanie ośrodków narciarskich w Wiśle i okolicy 🙂

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 🙂

4 thoughts on “Który szlak na Równicę wybrać? Opis szlaków z Ustronia i Brennej.

 • Reply Renia i Mikołaj 21 stycznia, 2022 at 4:05 pm

  Na Równicy byliśmy w zeszłym roku. Pogoda była fajna i mogliśmy cieszyć się widokami, a dodatkowo zjedliśmy doskonałą kwaśnicę w schronistu (z przyzwyczajenia tak je będę już chyba zawsze nazywał). Reni spodobał się też leśny „kościół” protestantów.

  • Reply Dorota 21 stycznia, 2022 at 5:10 pm

   Schronisko/gościniec teraz jest w remoncie, ale w karczmie obok zjadłam gigantyczną porcję naleśników za 15 zł 😀 A kościoła nie widziałam!

 • Reply Wiktoria 14 sierpnia, 2022 at 9:56 am

  Weszliśmy szlakiem opisanym tutaj jako najładniejszy i faktycznie, widoki cudowne. Taka podpowiedz, idąc niebieskim szlakiem wcale nie trzeba dochodzić do dworu skibowki żeby odbić na szczyt, wystarczy pod koniec szlaku nie odbijać w lewo w dół tylko iść prosto pod górę i szczyt zdobyty, a później na powrocie dopiero do karczmy. Dziękujemy za tego bloga, wszystko fajnie wyjaśnione, wejście z mapkami bardzo przyjemne 🙂

  • Reply Dorota 16 sierpnia, 2022 at 5:45 am

   Cieszę się, że wycieczka się udała! Widzisz, nie wiedziałam o tym skrócie, dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *