Szlaki na Turbacz. Którą trasę na najwyższy szczyt Gorców wybrać?

Turbacz - widok na Tatry

Turbacz jest niezwykle atrakcyjnym szczytem, z kilku powodów. To najwyższy szczyt Gorców i do tego niezwykle malowniczy – rozciąga się z niego wspaniała panorama na Tatry. Byłam tutaj już co najmniej pięć razy i z przyjemnością wracam.

Turbacz możesz zdobyć korzystając z wielu szlaków i wiem, że ilość tras zaznaczonych na mapie może być przytłaczająca 🙂 Spieszę więc z pomocą i opisem szlaków na Turbacz, żeby pomóc Ci wybrać najlepszą opcję dla Ciebie i Twoich towarzyszy_ek podróży 🙂

Gorce, Turbacz – szlaki

Turbacz – informacje praktyczne i ciekawostki

  • Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców i ma 1310 m.n.p.m. Zalicza się do Korony Gór Polski
  • Pod szczytem Turbacza znajduje się Schronisko PTTK im. Władysława Orkana. Zwykle pełne turystów, ale za to z przepięknym widokiem na Tatry 🙂 Pamiętaj, że od schroniska musisz podejść jeszcze kawałek do szczytu!
  • Szlak na Turbacz możesz rozpocząć z kilkunastu miejsc. Ja polecam te, które dają możliwość zrobienia pętli (t.j. powrót innym szlakiem niż wejście) w jeden dzień. No, z jednym wyjątkiem 🙂
  • Większość szlaków na Turbacz znajduje się w Gorczańskim Parku Narodowym. Symbolem parku jest salamandra plamista. Rozglądaj się, bo możesz te piękne zwierzęta wypatrzeć na szlaku.
  • Nazwa Turbacza pierwotnie brzmiała Niedźwiedź lub Niedźwiedzica. Wynikało to z faktu błędnego oznaczenia pobliskiej miejscowości o nazwie Niedźwiedź na mapie.
  • Na gorczańskich polanach wiosną rosną krokusy. Wcale nie trzeba tłumnie jechać do Doliny Chochołowskiej w Tatry, wystarczy ruszyć na przykład na Halę Turbacz.

Szlak na Turbacz z Koninek

Szlak rozpocznij z parkingu Poręba Wielka. Parking jest płatny, ale wcześniej przy drodze nie widziałam dobrych miejsc na zostawienie samochodu. Do Koninek dojedziesz też autobusem z Krakowa lub z Mszany Dolnej.

Szlak z Koninek prowadzi mniej więcej stałym nachyleniem aż do Hali Turbacz, do której dojdziesz po 5 kilometrach i około 2,5h. Po drodze zobaczysz kilka punktów widokowych.

Na Hali Turbacz zobaczysz krzyż i ołtarz. Upamiętniają mszę, którą odprawił tutaj Karol Wojtyła.

Z Hali zostanie Ci jedynie około 30 minut podejścia na szczyt. Po drodze miniesz schronisko. Jeśli nie jest wypełnione po brzegi, możesz zatrzymać się na jedzenie lub picie, ale ja jeszcze nigdy nie trafiłam w taki moment 😉 Za to jeśli pogoda dopisuje, spod schroniska rozciąga się wspaniała panorama na Tatry. A bliżej szczytu jest jeszcze lepiej…

Ze szczytu zejdź szlakiem czerwonym. To fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego i rozciągają się z niego piękne widoki. Tutaj miniesz też miejsce katastrofy samolotu z 1973 roku. Z powodu złych warunków atmosferycznych rozbił się tu samolot transportujący chore dziecko do szpitala. Zginęła matka dziecka, reszta przeżyła wypadek.

Kiedy dojdziesz do rozwidlenia szlaków, skręć w prawo na zielony i stamtąd skieruj się w stronę góry Tobołów. Stamtąd, po około 13 km trasy w razie zmęczenia możesz zdecydować zjechać w dół kolejką 🙂 ja jednak polecam kontynuować trasę dalej, bo parę pięknych widoków Cię jeszcze czeka na tym zejściu.

Po zejściu do Koninek, skręcisz w prawo i chodnikiem wrócisz do parkingu lub udasz się na przystanek autobusowy 🙂

Całość trasy to 16,5 km i 5 godzin 45 minut według mapy. Mój zegarek sportowy zmierzył równo 17 km, a czas mojego przejścia z odpoczynkami, zdjęciami i nagrywaniem filmików na rolkę na Instagramie wyniósł 6 godzin 20 minut 😉

.

Szlak na Turbacz z Nowego Targu

Drugą opcją wejścia na najwyższy szczyt Gorców jest szlak z Nowego Targu. Myślę, że to lepsza opcja dla tych z Was, którzy nie dysponują samochodem – Nowy Targ jest zdecydowanie lepiej skomunikowany z Krakowem, Katowicami i innymi miastami w okolicy.

Szlak zaczyna się w okolicy kościoła Matki Boskiej Anielskiej. Lubię, jak szlaki zaczynają się w okolicy kościołów, bo zwykle można przy nich bezpłatnie i bezpiecznie zaparkować 😉 Kawałek dalej jest też parking pod Długą Polaną.

Stąd do szczytu Turbacza masz około 8 kilometrów i 3 godziny drogi. Po drodze miniesz Halę Bukowina Miejska. Jeśli chcesz zatrzymać się przy schronisku, polecam to zrobić na zejściu. Z pełnym brzuchem ciężko wchodzi się pod górę 🙂

Całość trasy to około 16 km i 5 godzin. Podejście od tej strony wymaga pokonania mniejszej różnicy przewyższenia niż w przypadku szlaku z Koninek, co czyni go nieco łatwiejszym. Te szlaki poprowadzone są poza terenem Gorczańskiego Parku Narodowego.

Szlak na Turbacz z Rzek dla ambitnych

Jeśli jesteś osobą w dobrej kondycji i z górskim doświadczeniem możesz zdecydować się na ambitną wersję szlaku na Turbacz. Żółty szlak z Rzek to ponoć najładniejsza trasa na Turbacz. Sama nie miałam przyjemności jej jeszcze przejść, ale może przymierzę się najbliższej wiosny. Albo w jeden długi dzień, albo z noclegiem w schronisku 🙂

Szlak z Rzek przez Turbacz do Nowego Targu

Ja zwykle na szlak podjeżdżam samochodem i zawsze szukam opcji zrobienia pętli… jednak biorąc pod uwagę, że żółty szlak jest uznawany za najładniejszą trasę na Turbacz, myślę, że ta opcja w jedną stronę z Rzek do Nowego Targu jest warta przemyślenia 🙂

Do Rzek, które są częścią miejscowości Lubomierz możesz dostać się autobusem z Krakowa, np. autobus do Szczawnicy zatrzymuje się na kilku przystankach w Lubomierzu. Z Nowego Targu bez problemu też wrócisz do Krakowa.

Najkrótszy szlak na Turbacz

Najszybszym i najkrótszym szlakiem na Turbacz po wyznaczonych szlakach turystycznych jest opisany wyżej szlak na Turbacz z Nowego Targu. Ale są jeszcze dwie inne opcje pozwalające skrócić trasę, które polecam rozważyć szczególnie rodzinom z dziećmi, osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górami lub regularną aktywnością fizyczną.

Szlak na Turbacz z wykorzystaniem kolei linowej Tobołów

To ten sam szlak, jak opisany wyżej szlak z Koninek, tylko w drugą stronę – i z wykorzystaniem kolei linowej Tobołów. Zacznij szlak z parkingu Poręba Wielka i stamtąd wjedź koleją – ceny, godziny otwarcia i inne szczegóły znajdziesz tutaj. Następnie zielonym i czerwonym szlakiem wejdź na szczyt, a zejdź niebieskim szlakiem.

W ten sposób znaczną część przewyższenia pokonasz kolejką i wejście na Turbacz będzie dużo łatwiejsze i szybsze. Szczególnie dla dzieci kolejka będzie atrakcją, a do tego cała rodzina powinna poradzić sobie na tak skróconej i ułatwionej trasie.

Szlak na Turbacz z Koninek i zejście trasą narciarską

To znów ten sam szlak z Koninek z drobną modyfikacją 🙂 Wzdłuż kolei linowej Tobołów ciągnie się wyznaczona trasa narciarska. Poza sezonem narciarskim możesz ją wykorzystać do skrócenia drogi zejścia. Schodzenie po stromej trasie narciarskiej nie należy do przyjemności, ale pozwala skrócić szlak o około 3 kilometry. Zejście trasą ma około 1,5 km, więc całość trasy zamknie się poniżej 15 kilometrów.

Pamiętaj, że ta opcja jest możliwa tylko poza sezonem narciarskim. Nie schodź trasą, kiedy są tam narciarze, bo grozi to poważnym wypadkiem.

Możesz też zdecydować nie schodzić, a z tego miejsca zjechać kolejką 🙂

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mam nadzieję, że pomogłam Ci wybrać najlepszy dla Ciebie szlak na Turbacz. Na blogu znajdziesz też opisy szlaków na pozostałe szczyty z Korony Gór Polski – znajdziesz je w tej kategorii, na przykład szlak na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych, szlak na Tarnicę w Bieszczadach lub szlak na Wysoką w Pieninach.

Poza KGP opisałam też szlak np. na Równicę 🙂

Znajdziesz też inne pomysły na weekendy w górach lub Parkach Narodowych.

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 🙂

One thought on “Szlaki na Turbacz. Którą trasę na najwyższy szczyt Gorców wybrać?

  • Reply Tomasz 25 września, 2022 at 5:08 pm

    Szlak z koniny jest bardzo piękny. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *