Jak spędzić niezapomniany weekend na Mazurach w okolicy Mikołajek? Pełen plan na atrakcje wodne i lądowe!

Jezioro Śniardwy

Weekend na Mazurach. Mazury to raj dla wszystkich, którzy kochają kontakt z naturą. Nie tylko dla żeglarzy, ale również dla rekreacyjnych rowerzystów, kajakarzy, spacerowiczów, czy tych lubiących podglądać ptaki w ich naturalnym środowisku. To też ciekawa okolica dla miłośników historii i technologii. Zaciekawiony_a? Pokażę Ci, gdzie szukać tych wszystkich atrakcji na weekend na Mazurach 🙂

Mazury – informacje, ciekawostki

– Mazury to region geograficzno-kulturowy i nie jest tożsamy z terytorium województwa warmińsko-mazurskiego – chociaż w znacznym stopniu się z nim pokrywa.

– historycznie mieszkańcy Mazur byli w większości luteranami, w przeciwieństwie do sąsiedniej katolickiej Warmii

– na Mazurach znajdziesz największe jezioro w Polsce (Śniardwy) oraz jezioro o największej objętości w Polsce (Mamry)

Weekend na Mazurach

Jeśli spędzasz tylko dwudniowy weekend na Mazurach, polecam podzielić Ci swój czas na dzień „wodny” i dzień „lądowy”. A jeśli masz więcej czasu, dodaj więcej dni wodnych lub lądowych, w zależności od tego, która forma obcowania z mazurską naturą spodoba Ci się bardziej.

Pokażę Ci też atrakcję historyczną (Wilczy Szaniec) oraz technologiczną (most obrotowy w Giżycku), które warto wpleść w Twój plan zwiedzania.

Na bazę wypadową polecam wybrać okolice Mikołajek. Nie same Mikołajki – a miejscowości oddalone od nich o kilka kilometrów, w zasięgu krótkiej jazdy rowerem lub samochodem. Tałty, Stare Sady, Zełwągi, W ten sposób unikniesz spędzania czasu w kurorcie i (w sezonie) w tłumie, a jednocześnie łatwo będzie Ci skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje, np. liczne restauracje, oferty wynajmu łodzi, wycieczki statkiem.

Dzień 1: Mazury – atrakcje wodne

Jeśli to czytasz, zakładam że nie jesteś żeglarzem_rką lub, że tym razem masz na Mazury na weekend inne plany. Nie wspominam więc o najbardziej oczywistym sposobie spędzania czasu w tym regionie 🙂

Kajak

Wiele kwater prywatnych nad jeziorem oferuje własny kajak lub łódkę w cenie zakwaterowania. To świetny sposób, poznania atrakcji Mazur od ich najpiękniejszej strony – jezior i rzek. Możesz albo leniwie powiosłować po najbliższym jeziorze – lub wybrać się na spływ po rzece, np. po Krutyni.

Motorówka

Jeśli szukasz nieco adrenaliny na urlop na Mazurach, możesz wynająć motorówkę i pozwiedzać jeziora nieco szybszym tempem. Są takie, do których nie potrzebujesz żadnych uprawnień. To oczywiście słabe silniki, którymi nie poszalejesz, ale wystarczy, żeby poczuć wiatr we włosach. Polecam, fajna zabawa 🙂 Koszt to około 80 zł/h.

Rejs po jeziorze Śniardwy lub inny

Jeśli lubisz większe statki wycieczkowe, w Mikołajkach możesz wybrać się na 2,5 godzinny rejs po największym jeziorze w Polsce – Śniardwy. Na początku rejsu przepłyniesz też jezioro Mikołajskie i zobaczysz panoramę miasta z perspektywy wody. Potem będziesz mógł_mogła rozkoszować się rozległymi widokami na Śniardwy. Możesz też skorzystać z innych rejsów, np. Mikołajki – Ruciane Nida. Szczegóły na stronie Mazurskiej Żeglugi tutaj. Takie rejsy to świetne atrakcje na Mazurach 🙂

Hej, czy wiesz, że możesz zapisać ramowy plan tej wycieczki przez Instagram? 🙂 Kliknij w zdjęcie poniżej, zapisz je przez ikonkę zakładki i wróć, jak będziesz potrzebować!

Dorota

Dzień 2: Atrakcje lądowe – Mazury rowerem, pieszo lub samochodem

Rowerem wokół jeziora Tałty (lub innego 😉 )

Co warto zobaczyć na Mazurach? Przede wszystkim – jeziora. A rower to świetny sposób zwiedzania. Zapewnia Ci kontakt z naturą, a jednocześnie możesz pokonać większe dystanse i więcej zobaczyć. Ja zdecydowałam się na trasę wokół jeziora Tałty. Jeśli startujesz i kończysz w Mikołajkach, trasa będzie miała około 45 kilometrów. Ja z dojazdem z i do zakwaterowania w okolicznej wsi Zełwągi przejechałam 51 km w nieco ponad 4 godziny. Nie zrozumcie mnie źle – 4 godziny samej jazdy. Plus dwie, jak nie trzy godziny na odpoczynki, podziwianie widoków i zdjęcia 🙂

Tutaj możesz zobaczyć moją trasę. Polecam!

Jeśli szukasz krótszej trasy na swój wypoczynek na Mazurach, możesz wybrać się na wycieczkę wokół jeziora Łuknajno (około 20 km) – trasa tutaj. To też rezerwat przyrody, największe w Polsce siedlisko ptaków wodnych i jedyny rezerwat łabędzia niemego. Łabędzie występują tutaj w koloniach nawet do 2000 osobników!

A jeśli szukasz wyzwania, jest też szlak rowerowy wokół jeziora Śniardwy. No, tylko to już około 100 km… 🙂

Wieże widokowe – jezioro Łuknajno, jezioro Śniardwy

Wspaniałymi punktami widokowymi są wieże widokowe na jezioro Łuknajno i Śniardwy. Tutaj możesz zobaczyć pętlę rowerową na 11 kilometrów, która dociera do wież. Warto! Wieża przy Łuknajnie jest za darmo, ta druga – płatna 3 zł w Agroturystyce Folwark kilkadziesiąt metrów od wieży.

Mazury – inne atrakcje na weekend

Jeśli masz więcej czasu lub masz ochotę podmienić powyższe atrakcje na inne, proponuję dwie z nieco innej beczki.

Wilczy Szaniec

Czy wiesz, że Adolf Hitler w czasie II wojny światowej miał swoją kwaterę główną między innymi na Mazurach? Jak chodzi o ciekawe miejsca na Mazurach, jednym z nich jest Wilczy Szaniec. Był jedną z ośmiu lokalizacji w Europie, gdzie stacjonował Hitler i skąd prowadził swoje działania wojenne. To kompleks bunkrów, który dziś można zwiedzać albo z przewodnikiem, albo na własną rękę poznając historię z tablic informacyjnych. To w Wilczym Szańcu odbył się zamach na życie Hitlera w lipcu 1944 roku.

Giżycko – most obrotowy

Wszyscy znamy mosty zwodzone, które podnoszą się, żeby przepuścić jednostki pływające. Ale czy słyszałeś_aś o moście obrotowym? 🙂

Co zwiedzić na Mazurach, jeśli jesteś miłośnikiem techniki? Most obrotowy w Giżycku to gratka dla takich osób! To unikatowy most w Polsce, a w całej Europie też jest ich zaledwie kilka. Most przekręca się, zamiast podnosić i ustawia równolegle do nadbrzeża, by statki mogły przepłynąć Kanał Łuczański. Co w tym ciekawego? To, że zastosowany w moście mechanizm umożliwia jednej osobie (!) obrócenie konstrukcji ważącej 100 ton (!!).

Przekracza to moje pojmowanie techniki i patrzyłam na to, jak na magiczną sztuczkę 🙂 Polecam zobaczyć.

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

_______

Mam nadzieję, że już wiesz, jak spędzić owocny weekend na Mazurach 🙂 Jeśli znasz inne miejsca, które Twoim zdaniem warto zobaczyć w tym regionie Polski, daj znać w komentarzu. A jeśli przydał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą marzy Ci się taka wycieczka 🙂

Mazury warto odwiedzić o każdej porze roku – ja polecam je na jesień! Zobacz jakie inne miejsca w Polsce warto odwiedzić jesienią.

Zapraszam Cię też do innych postów na blogu, na przykład do Słowińskiego Parku Narodowego lub w Bieszczady!

A jeśli przydał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą chcesz się wybrać na tą wycieczkę! Dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *