Zamek w Ojcowie. Jak wygląda zwiedzanie i czy warto?

zamek ojców

Zamek w Ojcowie jest jednym z zamków należących do łańcucha obronnego Orle Gniazda. I obok zamku Pieskowa Skała, jednym z najczęściej odwiedzanych ze względu na położenie w Ojcowskim Parku Narodowym. Jak wygląda zwiedzanie i czy warto? 🙂

Artykuł jest rozszerzeniem tego posta:

Ojcowski Park Narodowy. Najpiękniejsze atrakcje na aktywny weekend.

Zamek w Ojcowie

Zamek Ojców – historia w pigułce

Zamek w Ojcowie nie znajduje się w przypadkowym miejscu. Jest na skalistym wzgórzu, czyli w lokalizacji, którą stosunkowo łatwo obronić – i wiedzieli to już ludzie dawno temu. Istnieją dowody, że w czasie epoki żelaza (1200 lat p.n.e.!) w miejscu gdzie stoi zamek, znajdowała się osada. 

Zamek Ojców powstał za czasów Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku i był częścią łańcucha obronnego nazywanego dziś Orle Gniazda.

Kronikarze podają nazwę zamku Ojców w różnych formach – Oczecz, Ocziec, Oszyec, Ociec – najprawdopodobniej Kazimierz Wielki nazwał zamek Ociec u Skały, aby upamiętnić walkę ojca, Władysława Łokietka, o tron, podczas której ukrywał się w okolicznych jaskiniach.

Później zamek przechodził przez wiele różnych rąk. Przez 20 lat w XVI wieku należał do Bony Sforzy. Niektórzy właściciele dbali o niego, inni pozwalali mu niszczeć. Na szczęście nie wyniszczał do końca 🙂 Obecnie należy do Ojcowskiego Parku Narodowego

Zamek Ojców – informacje praktyczne

Godziny otwarcia i aktualne ceny sprawdzisz na stronie parku tutaj.

Najbliższy parking to „Parking pod Zamkiem w Ojcowie”. Niestety jest najdroższy i zapełnia się najszybciej. Inną opcją jest parking „Złota Góra” około 1,5 km od centrum Ojcowa. Informacje i cennik parkingu również znajdziesz pod powyższym linkiem.

Ruiny zamku Ojców – zwiedzanie

Niestety niewiele zachowało się z pierwotnego zamku Ojców. Najładniejszą częścią według nie jest baszta z bramą wjazdową. Kiedyś można było ją zobaczyć bez płacenia za bilet, obecnie kasa jest przesunięta i pod basztę nie da się podejść bez płacenia 😉

Widać resztki murów obronnych i jedną wieżę zamkową. Na placu jest też studnia, obecnie przykryta kratą, widać, że archeolodzy prowadzą tu wykopaliska. Jest też ładna nowoczesna platforma widokowa.

W budynku baszty możesz zobaczyć makietę zamku i zapoznać się z wystawą o historii zamku. Wystawa jest zrobiona w dość „oldschoolowym” stylu – dużo tekstu drobno wydrukowanego na kartkach A4 😉

W wieży wyświetlany był film o historii zamku i to była zdecydowanie najciekawsza część zwiedzania.

Osobiście byłam trochę rozczarowana wartością, jaką dostałam za cenę biletu. Miałam wrażenie, że wystawy są zrobione bez zastanowienia, czy będą przyjemne w „konsumpcji” dla turystów. Dla mnie były ciężkie, opowiadały historię zamku w taki sposób, że prawie zeszłam z nudów 😉 Jak zeszyt do historii z listą dat i wydarzeń opisanych w 2-3 zdaniach.

Jeśli jesteś gotowy_a zapłacić cenę biletu po to, żeby zobaczyć platformę widokową z ładnym widokiem na Dolinę Prądnika, bramę wjazdową, wieżę i dość trudną w odbiorze wystawę – to śmiało zachęcam do zwiedzania, sama brama jest piękna i malownicza. Widok też piękny (ale nie tak, jak z zielonego szlaku, który polecałam tutaj 🙂 ).

Jeśli jednak nieco się krzywisz porównując wartość do ceny – spokojnie odpuść.

Ten post, tak jak i post o Zamku w Pieskowej Skalerozszerzeniem obszernego artykułu o atrakcjach Ojcowskiego Parku Narodowego – do którego Cię zapraszam!

A jeśli ten post był dla Ciebie przydatny, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych, zaobserwuj mnie na Instagramie @weekendowka lub podeślij ten artykuł osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *