Leżysz na kocu na gorącym piasku z zamkniętymi oczami. Promienie słońca przyjemnie głaszczą Twoją skórę, do uszu dociera jedynie szum morza i krzyki mew. Siadasz, rozglądasz się z uśmiechem i bezmyślnie przesypujesz miękkie ziarenka piasku między palcami. O, bursztyn! Wkładasz go do pojemniczka w czasie, kiedy nad Tobą przelatuje klucz kormoranów…
Albo inaczej. Idziesz szlakiem przez intensywnie zielony, gęsty las i oddychasz głęboko rześkim powietrzem. Na szlakach mijasz pojedynczych turystów, ale większość czasu jesteś sam_a ze swoimi myślami.
Tak mogą wyglądać wakacje w Polsce 🙂 Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać odpowiednich miejsc… A ja, wraz z innymi blogerami podróżniczymi zdradzamy, gdzie kryją się niektóre z nich 🙂
Wakacje w Polsce – informacje
Latem wiele pięknych miejsc w Polsce staje się zatłoczone. Tak dzieje się na przykład w Górach Stołowych, Pieninach czy w Ojcowskim Parku Narodowym. I wielu to nie przeszkadza, wręcz lubią ten typowy wakacyjny „vibe” z dużą ilością turystów i budek z pamiątkami. Albo wakacje to jedyny termin, kiedy mogą gdzieś wyjechać – a umówimy się, niektóre klasyki trzeba zobaczyć 🙂 Jeśli do nich należysz to nie wątpię, że nie masz problemu wybrać miejsce na wakacje w Polsce.
Problem robi się kiedy, tak jak ja, delikatnie mówiąc nie przepadasz za tłumem 😉 Wtedy trzeba szukać bardziej niszowych atrakcji – i takie też znajdziesz w artykule.
Jeszcze kilka słów w temacie pogody. Życzę Ci samych słonecznych dni, ale planując urlop w Polsce przygotuj się na każdą opcję. Spakuj krem na słońce (Ada i Olga z zaprzyjaźnionego bloga kosmetycznego Kosmos w Słoiczku napisały przydatny artykuł, czy kosmetyki na słońce są bezpieczne), ale też pelerynę. I ruszaj w drogę niezależnie od pogody!
Wakacje w Polsce. Gdzie nad morze?
Wisełka, woj. zachodniopomorskie
Dominika z bloga Z Plecakiem Przez Świat
Wakacje nad Bałtykiem bez tłumów? To możliwe! Jeśli myślisz o wakacjach nad Bałtykiem i pierwszym Twoim skojarzeniem są tłumy ludzi tak gęste, że nie ma gdzie stopy postawić pomiędzy parawanami, to istnieje miejsce, które sprawi, że zmienisz zdanie.
To Wisełka, niewielka wieś położona na wyspie Wolin, otoczona Wolińskim Parkiem Narodowym. Jest oddalona około 10 km od Międzyzdrojów oraz 30 km od Świnoujścia.
Gdybym miała określić ją jednym słowem, powiedziałabym, że jest minimalistyczna. Znajdziesz tu wszystko, co potrzebne, by spędzić udane wakacje i odpocząć od nadmiaru. Możesz liczyć na różnorodne obiekty noclegowe, ale nie ma żadnego wielkiego hotelu na tysiące gości. Znajdziesz niewielkie, ciche restauracje, za to próżno tu szukać głośnych klubów, działających do trzeciej nad ranem. Są lodziarnie, ale raczej trzy lub cztery, a nie trzydzieści. Natkniesz się nawet na stoisko z wakacyjnymi pamiątkami. Jedno. Może dwa. Zamiast dziesiątków krzykliwych straganów.
Pod dostatkiem za to jest tu terenów leśnych Wolińskiego Parku Narodowego, które są doskonałym miejscem do spacerowania, biegania czy jazdy na rowerze. Jedną z takich pieszych (lub rowerowych) wycieczek polecam odbyć do pobliskiej latarni morskiej Kikut. W okolicy są też dwa jeziora, gdzie w sezonie można wypożyczyć rowery wodne lub kajaki.
W Wisełce są piękne plaże z drobnym, przyjemnym w dotyku piaskiem. I nie ma tłumów. Nie musisz iść z całym plażowym majdanem kilometrami zanim znajdziesz miejsce, gdzie możesz usiąść na swoim kocyku, nie opierając się o plecy sąsiada. Tu przestrzeń czeka już parę kroków od wejścia na plażę. A jeśli zrobisz sobie 15-minutowy spacer wzdłuż brzegu, możesz ją nawet mieć zupełnie dla siebie!
Wisełka jest dla mnie miejscem, w którym cudownie nic się nie dzieje. To miejsce, które swoją prostotą i brakiem nadmiaru mówi Ci całym sobą: zwolnij, uspokój się, wyluzuj. Czy to nie brzmi jak idealne, fajne wakacje w Polsce?
W Wisełce zatrzymaj się na przykład w rodzinnych komfortowych bungalowach U Benka:
Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂
Dorota
Mierzeja Wiślana, woj. pomorskie
Na Mierzei Wiślanej po raz pierwszy byłam w okolicy 2005 roku. Wtedy pojechałam z rodziną do najbardziej dzikiej miejscowości na naszym wybrzeżu – do Piasków przy rosyjskiej granicy. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłam polskie morze w jego najpiękniejszym, dziewiczym wydaniu. Pomimo szczytu sezonu wakacyjnego na ulicy prędzej można było spotkać dzika, niż turystę, a na plaży łatwiej było znaleźć bursztyn, niż parawan.
Zakochałam się w takim morzu! Pamiętałam też piękną naturę tej okolicy. Kilkanaście lat później postanowiłam wrócić na Mierzeję i przekonać się, czy zachowała swoje dzikie piękno. Spoiler: chociaż turystów jest zdecydowanie więcej, nadal udało mi się znaleźć dzikość! Widziałam klucze kormoranów i inne zwierzęta, znalazłam mnóstwo bursztynu, cieszyłam się widokami z wydm i zapachem nadmorskiego lasu. I pustą plażą, pomimo sezonu wakacyjnego 🙂 Więc jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać nad morze w Polsce – ja odpowiadam, że na Mierzeję do Piasków!
Więcej o Mierzei Wiślanej przeczytasz w osobnym artykule:
Zachwycająca Mierzeja Wiślana – atrakcje na weekend i wakacje.
Wizytę na Mierzei połączysz też ze zwiedzaniem Gdańska.
Ja będąc na Mierzei zatrzymałam się w Jantarze w obiekcie Piaskowy Dom. Było super 🙂
Wakacje w Polsce. Gdzie w góry?
Beskid Żywiecki, woj. śląskie i małopolskie
Kasia z bloga Imielscy w Podróży
Beskid Żywiecki jest najlepszym miejscem na wakacje w Polsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Jest to niezwykle różnorodna, największa obszarowo i najwyższa grupa górska Beskidów Zachodnich, rozciągająca się wzdłuż polsko-słowackiej granicy.
Lato w Beskidzie Żywieckim to iście sielski czas. Soczyście zielone łąki, schroniska pachnące jagodziankami i naleśnikami pełnymi świeżo zerwanych borówek. Owce pasące się na halach, niezapomniane widoki na beskidzkie pasma i nieśmiało wyłaniające się Tatry. Długie wieczory przy ognisku, noce pod namiotem i relaks nad beskidzkim morzem – Jeziorem Żywieckim. Jestem przekonana, że kto raz przyjedzie w Beskid Żywiecki, pokocha to miejsce.
Nie ma się co dziwić, że z każdym rokiem, południe Polski odwiedza coraz więcej turystów. Jeżeli możecie, na szlaki warto ruszyć w tygodniu i najlepiej o poranku.
Na terenie Beskidu Żywieckiego, po polskiej stronie, położony jest Babiogórski Park Narodowy należący do rezerwatów biosfery UNESCO. Babia Góra (1725 m) nazywana „Królową Beskidów” to drugi po Tatrach, najwyżej wzniesiony obszar w Polsce. Na szczyt królowej prowadzi kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, w tym mój ulubiony, jednokierunkowy, miejscami zabezpieczony łańcuchami i klamrami szlak zwany Percią Akademików. Babia Góra słynie z kapryśnej pogody i spektakularnych wschodów słońca. Będąc w Beskidzie Żywieckim, koniecznie zaplanujcie wycieczkę w to miejsce.
Jeżeli nie macie siły na wymagającą wędrówkę, warto podjechać kilka kilometrów dalej i spacerem dojść na Halę Krupową. Przy dobrej widoczności podziwiać można tam niezwykle piękną panoramę Tatr.
Pozostając w wątku spektakularnych widoków, polecam Wam moje cztery ulubione miejsca:
- Pilsko (1557 m),
- Wielka Racza (1236 m),
- Wielka Rycerzowa (1226 m),
- Hala Rysianka (1322 m).
Po górskich wędrówkach warto wstąpić do Żywca – miasta, które słynie z produkcji złotego płynu. Czeka tam na Was nie tylko Muzeum Browaru Żywiec z nowoczesną, interaktywną wystawą i degustacją piwa, ale również wiele innych atrakcji.
Będąc w Żywcu, warto wybrać się na spacer po klimatycznym Parku Zamkowym,
A jeżeli tak jak ja, kochacie punkty widokowe, idealnym wyborem będzie wieża Konkatedralna przy Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny lub krótki spacer na górę Grojec.
Nie da się ukryć, że wspomniane wcześniej Jezioro Żywieckie ma ogromny potencjał turystyczny, który niestety nie jest do końca wykorzystany. Mimo tego doskonale nadaje się do aktywnego wypoczynku lub chwili relaksu. Żaglówki, kajaki, rowerki wodne, coraz bardziej popularne SUP-y, a nawet windsurfing czekają na miłośników sportów wodnych. Jeżeli chcielibyście nacieszyć oczy widokiem jeziora i otaczających go gór, polecam ustawić w nawigacji samochodowej adres Ośrodka Wypoczynkowego Mega w Żywcu. Taras z widokiem i pyszna kawą jest idealnym pomysłem na złapanie oddechu w promieniach letniego słońca.
[Dorota] Dobrym punktem wypadowym w Beskid Żywiecki będzie Żywiec. Kasia poleca wyżej Ośrodek Wypoczynkowy Mega, a ja znów lubię Ośrodek Wypoczynkowy Lazur. Zaczęłam szukać obu na mapie, a to zdaje się ten sam budynek 😀 Zawsze piję tam kawę, kiedy jestem w okolicy. Kocham ich widok na jezioro <3
Trójwieś Beskidzka, woj. śląskie
Gmina Istebna, w której skład wchodzą trzy miejscowości – Istebna, Koniaków i Jaworzynka, potocznie jest nazywana Trójwsią Beskidzką.
Czy wiesz, że naukowcy uznali świerk istebniański za fenomen przyrodniczy? To jedne z najzdrowszych, najpiękniejszych i najszybciej rosnących drzew cenionych nie tyko w Polsce, ale też w innych krajach Europy. Aby zachować wyjątkowe cechy świerka istebniańskiego, w Jaworzynce działa Bank Genów Świerka. Nasiona zebrane z najbardziej dorodnych i najzdrowszych świerków trafiają do banku, gdzie wysuszone i zamrożone przetrwają nawet do 20 lat! Z Jaworzynki wybierzesz się też na spacer do trójstyku granic – punktu, w którym spotyka się granica Polski, Czech i Słowacji.
Koniaków słynie z zupełnie innej tradycji – heklowania. To gwarowe określenie oznacza szydełkowanie, a w Koniakowie panie robią to z wyjątkowo cienkiej nici – kordonka. W efekcie powstają przepiękne, delikatne tradycyjne serwetki, obrusy, suknie, czy zazdrostki. Nowoczesne koronczarki postanowiły wprowadzić w życie nowe pomysły i heklować też biustonosze, figi i stringi. Koronkowe stringi mają swoje fanki, ale tradycyjne koronczarki komentują je pogardliwym hasłem… nici w rzyci! Jeśli nie wiesz, czym jest „rzyć” polecam się zastanowić gdzie wchodzą „nici” w stringach 🙂
W Koniakowie odwiedzicie Muzeum Koronki, w którym poznacie historię szydełkowej tradycji i zobaczycie ciekawe i piękne eksponaty. Ale najbardziej imponujące – bo największe dzieło koniakowskich koronczarek obejrzycie w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. To ważąca pięć kilogramów serweta o średnicy pięciu metrów, która powstawała przez pięć miesięcy, a wykonało ją… zgadliście, pięć koronczarek. To największa koronka świata wpisana do księgi rekordów Guinnessa.
Trójwieś Beskidzka oferuje wspaniałe panoramy na okoliczne góry – i wcale nie trzeba długich wycieczek, aby je zobaczyć. Ochodzita czy Koczy Zamek to punkty widokowe przy samej drodze. Z Trójwsi wejdziesz też na Baranią Górę, Stożek czy dojedziesz do Wisły. W tej części województwa śląskiego spędzisz ciekawe wakacje w Polsce od kilku dni po dwa tygodnie – blisko jest też wyżej wspomniany Beskid Żywiecki, Ustroń i Równica, Szczyrk ze Skrzycznem, Bielsko-Biała a także Katowice.
Sprawdź noclegi w świetnie ocenianych Apartamentach Złoty Groń.
Odbyłam setki podróży po województwie śląskim, a ich owocem jest przewodnik „Śląskie do odkrycia”. Ten post jest bazowany na fragmencie książki, dzięki której:
- poznasz ponad 50 fascynujących miejsc w śląskim,
- dowiesz się, jakie wydarzenia odbywają się w województwie,
- łatwo zaplanujesz wycieczkę o każdej porze roku,
- poznasz złożoną i ciekawą historię regionu,
- zaplanujesz 30 wycieczek jednodniowych, 12 weekendów i 5 urlopów w śląskim
Beskid Niski, woj. podkarpackie
Jeśli na urlop w Polsce szukasz ucieczki od tłumów i miejsca, do którego nie dotrze zasięg telefonu – wybierz się w Beskid Niski. To pasmo na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego wydaje się być najbardziej dzikim miejscem w Polsce. Kiedyś takie były Bieszczady, ale tam już niestety zaczęły pojawiać się tłumy.
Jeśli kolekcjonujesz szczyty z Korony Gór Polski to będzie świetna okazja, aby zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Niskiego, Lackową. Wiele osób straszy „okropnym” podejściem na nią, ale nie bój się – wcale nie jest aż takie straszne 😉
Co roku w lipcu odbywa się festiwal kultury łemkowskiej „Łemkowska Watra”, dzięki któremu w ciekawy sposób poszerzysz swoją wiedzę o kulturze Łemków na terenach Polski. Więcej informacji na stronie wydarzenia tutaj. Odwiedź też Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.
Zobacz malowniczą cerkiew w Kwiatoniu, uznawaną za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce. Warto odwiedzić też inne drewniane cerkwie – w Pielgrzymce, w Krempnej, w Kotani, w Świątkowej Małej i w Świątkowej Wielkiej. Cerkwie też są pozostałością po Łemkach.
Spędź też czas w Magurskim Parku Narodowym – zobacz wodospad Magurski, Diabli Kamień, Rezerwat Kornuty i wieżę widokową Ferdel.
W tej okolicy bez problemu spędzisz cały tydzień 🙂 Ja zatrzymałam się w Siwejce w Ropkach. Przepiękny dom z jeszcze piękniejszym ogrodem blisko Lackowej przy Głównym Szlaku Beskidzkim. Gospodarze sympatyczni i polecają NAJlepsze jedzenie w okolicy… 🙂
Wakacje w Polsce – inne propozycje
Mazury Zachodnie, woj. warmińsko-mazurskie
Mazury to nie tylko Mikołajki. Okolice Mikołajek latem zapełniają się ogromną ilością turystów i polecam omijać je latem, a zostawić je na jesień 🙂 Za to jest inna część Mazur, którą polecam na letnie wczasy w Polsce. To okolice Elbląga i Iławy.
Kanał Elbląski oferuje jedyną w swoim rodzaju wycieczkę „statkiem po trawie”. Kanał miał połączyć Prusy z morzem Bałtyckim i umożliwić spław towarów – problemem była jednak różnica wysokości. Aby to rozwiązać stworzyli system pochylni. Statek wjeżdża na specjalny wózek, a potem po szynach jedzie w górę. Sztos 🙂
Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce, który spełni Twoje oczekiwania jeśli lubisz sporty wodne – żeglarstwo, kajakarstwo czy też dryfowanie na dmuchanym kole i smażenie tyłka w słońcu 🙂 Trawiastą, ale ładną plażę gminną znajdziesz w miejscowości Wieprz. Wokół Jezioraka znajdziesz mnóstwo atrakcji – Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, rezerwat przyrody „Jasne”, pomosty widokowe, wyspę Wielka Żuława – jedną z większych wysp śródlądowych w Polsce.
Oprócz tego w okolicy odwiedź Rezerwat Przyrody Sosny Taborskie, gdzie rosną piękne, strzeliste sosny. Były idealne na budowę masztów – to właśnie one miały być transportowane statkami po trawie 🙂 W rezerwacie znajdziesz ciekawą ścieżkę edukacyjną (1,5 km). Obok jest też jezioro Tabórz z ładną piaszczystą plażą, placem zabaw i miejscem na ognisko.
Na Mazurach Zachodnich bez problemu spędzisz tydzień 🙂 Ja zatrzymałam się w Gospodarstwie Agroturystycznym Zacisze. Kiedy siedziałam rano z kawą na tarasie, ciszę przerywał tylko krzyk żurawi.
Podlasie, woj. podlaskie
Asia z bloga Lisy w drodze
Wakacje w Polsce nie muszą być nudne, a wybór Podlasia może okazać się strzałem w dziesiątkę! Województwo to jest przeogromne, więc mogłoby nie starczyć Wam standardowych dwóch tygodni urlopowych, by poznać je od podszewki. Zatem by nie spędzić jedynie wolnego czasu w aucie, proponuję skupić się na pobliskich rejonach Biebrzańskiego Parku Narodowego.
“Polska Amazonka”. Wisienkę na torcie zostawia się zazwyczaj na końcu, ale po tej atrakcji zapragniecie spędzić na Podlasiu więcej czasu i z pewnością rozkochacie się w regionie. Do takich atrakcji należy spływ tratwą po Biebrzy – jednej z najwolniejszych polskich rzek. Nie sposób w tym miejscu nie zwolnić i całą swoją energię przelać na odpoczynek, kontemplację wśród magicznej przyrody, ale i sprawdzić swoje siły (wiosłowanie wymaga pary i techniki:) oraz talenty kulinarne (wzdłuż Biebrzy jest tylko przyroda i często podmokłe tereny). O tratwę dba się jak o swój dom (tu się śpi, gotuje, prowadzi się ją i załatwia najważniejsze potrzeby).
Jeziora, łąki, bagna, bory, twierdze. Szlaki turystyczne BPN to w dużej mierze kładki zarzucone na bagnach, które latem wysychają. Jednak dzikie leśne tereny zachęcają do długich, pieszych lub rowerowych wycieczek. Szlak na Czerwone Bagna, którego uwieńczeniem jest wieża widokowa na Górze Wilka, trasa na Trzyrzeczki z bunkrami, kładka w Osowcu z wieżą widokową oraz pozostałościami po słynnej Twierdzy – to zaledwie parę propozycji. Polecam również 2-godzinne zwiedzanie Twierdzy w Osowcu z przewodnikiem. Pełna tajemnic i ciekawych historii wycieczka pozostanie w Waszych głowach na długo.
Spływ kajakiem po Narwii & kładka między Waniewem i Śliwnem. Nad Narwią aż prosi się, by przejść 2-kilometrowy odcinek kładką zarzuconą na Narwi. Momentami przejścia ucinają się i aby przeprawić się przez rzekę, należy przyciągnąć sobie ruchliwą tratwę, będącą kontynuacją kładki. Świetna zabawa! Spływ kajakiem wśród pięknych rejonów Narwi sam się o siebie prosi.
Wigry. Jeśli tylko znajdziecie na nie czas, skorzystajcie koniecznie! Tu czeka Was nowoczesne i interaktywne, regionalne muzeum przyrodnicze (nie tylko dla dzieci). Spacer po Klasztorze Kamedułów i kosztowanie klasztornych pyz z mięsem. Dzień w okolicy musi zakończyć się przygodą w najstarszej w Polsce kolejce wąskotorowej.
Podlaskie miasteczka dla tych, co nie samą przyrodą żyją. W ospałym Tykocinie (z zachowaną architekturą starodawnych, wiejskich chat) nakręcono urywki „U Pana Boga za piecem”. Zjecie tu pyszną podlaską kuchnię z żydowskimi naleciałościami oraz odwiedzicie odrestaurowany zamek zburzony w okresie I w. św. W pobliskim Pentowie poznacie Europejską Wioskę Bociana a w Choroszczy zajrzyjcie koniecznie do letniej rezydencja hetmana Branickiego, pospacerujcie po pałacowym parku a może i Wam niespodziewanie przytrafi się jarmark dominikański.
Sprawdź post z 10 atrakcjami Podlasia tutaj.
W okolicy możesz zatrzymać się w domkach, tzw. Sośniakach nad Biebrzą 🙂
Kolorowe Jeziorka, woj. dolnośląskie
Ewelina z bloga W Poszukiwaniu
Są takie regiony w Polsce, które są naszpikowane atrakcjami turystycznymi. Na przykład, Dolny Śląsk. Byłam tam setki razy i nadal mam co odwiedzać. Dziś wybrałam dla Was jedno miejsce, które moim zdaniem warto odwiedzić. Kolorowe Jeziorka. Położone na Dolnym Śląsku, w Rudawach Janowickich, a dokładniej, u podnóża Wielkiej Kopy.
Kolorowe Jeziorka to ewenement na skalę Polski – swoje niesamowite kolory, zawdzięczają kopalniom, które były tu wcześniej. Jakie są kolory jeziorek, a dokładniej mówiąc stawów? Jak możecie się domyśleć, jeziorka to nazwa zwyczajowa. Kolorowe jeziorka to w istocie zbiór barwnych stawów. Znajdziemy żółte, purpurowe, błękitne i zielone jeziorko. Jest naprawdę pięknie!
Co można tam robić? Poza spacerem po parku i odkrywaniem jeziorek, w niedalekiej okolicy, warto zagłębić się w powody różnorodnych barw tego miejsca. Dlaczego Jeziorko Błękitne jest niebieskie? Rozwiązanie zagadki jest niezwykle proste. Ten kolor pochodzi od związków miedzi! Każde jeziorko jest niezwykłe i odkrywanie jego pochodzenia to interesujące zadanie nie tylko dla dzieci. Oprócz tego, to niezwykłe miejsce na romantyczną sesję zdjęciową, punkt na piknik czy wyprawę z całą rodziną.
Będąc w tej okolicy warto odwiedzić również Rudawski Park Krajobrazowy, słynną Miedziankę czy Zamek w Bolkowie. Możecie wybrać się do Karpacza lub do Jeleniej Góry. Gdzie jak gdzie, ale na Dolnym Śląsku jest co robić. Województwo naszpikowane jest zamkami, górami, parkami i jeziorami. Moim zdaniem świetny wybór na wakacje.
Dobrą bazą wypadową będą Kowary – sprawdź ten apartament z widokiem na góry 🙂
Mam nadzieję, że pomogłyśmy Ci zdecydować, gdzie pojechać na urlop w Polsce 🙂 Sprawdź też podobne posty dla innych pór roku:
Oraz przewodniki po ciekawych miastach w Polsce, na przykład:
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!
Dzięki za propozycje! Myślę, że w tym roku zaplanuję pobyt nad Bałtykiem. Pozdrawiam!
Podlasie, a w szczególności Narwiański Park Narodowy, to świetne miejsce na weekendowy wypad 🙂