Bieszczady, Tarnica. Który szlak na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów wybrać?

Bieszczady, widok na Tarnicę

Kiedy pierwszy raz byłam w Bieszczadach w 2012 roku, jedyne z czym mi się kojarzyły to połonina Wetlińska i schronisko Chatka Puchatka. Nie zainteresowałam się wtedy, jaki jest najwyższy szczyt tego pasma, więc prawdopodobnie o istnieniu Tarnicy nawet nie wiedziałam 😉

Przy drugiej wizycie nie mogłam już jej pominąć – i cieszę się, że ją zdobyłam! Nie tylko dlatego, że należy do Korony Gór Polski, ale przede wszystkim dlatego, że widoki były oszałamiająco piękne!

Który szlak na Tarnicę wybrać? Ten artykuł pomoże Ci zdecydować 🙂

Ten post jest uzupełnieniem poniższego przewodnika – sprawdź koniecznie!

Najpiękniejsze szlaki i atrakcje na przedłużony weekend w Bieszczadach

Bieszczady, Tarnica – szlaki

Tarnica – informacje praktyczne

  • Tarnica, 1346 m.n.p.m to najwyższy szczyt polskiej strony Bieszczadów i należy do Korony Gór Polski. Najwyższy szczyt całego pasma Bieszczadów znajduje się na Ukrainie i jest to Pikuj (1408 m.n.p.m.)
  • W drodze na Tarnicę nie ma schroniska. Przygotuj odpowiednią ilość jedzenia i wody na drogę.
  • szlak na Tarnicę możesz rozpocząć z Ustrzyk Górnych lub z Wołosatego – opis obu znajdziesz poniżej 🙂
  • Do początku szlaku w Ustrzykach lub w Wołosatem możesz dojechać samochodem (znajdziesz tam płatne parkingi) lub minibusem z Wetliny. Busy odjeżdżają spod sklepu ABC w Wetlinie w sezonie co kilkanaście minut. Poza sezonem możesz zadzwonić na numery telefonów wywieszone w okolicy sklepu i zamówić transport prywatnie. Informacji udzielą Ci też osoby pracujące w sklepie.

Bieszczady, Tarnica: szlak z Ustrzyk Górnych

Cała trasa ma 18,5 km. Do szczytu Tarnicy będziesz iść 8 kilometrów. Następnie ze szczytu 4,5 km w dół do Wołosatego, a ostatnie 6 kilometrów (niestety) asfaltową drogą z powrotem do parkingu. Ostatni fragment asfaltowy jest wadą tego szlaku, ale wcześniejsze części wynagradzają z nadwyżką 🙂

Najpierw czeka Cię około 5 kilometrów spaceru przez las. Szlak nie jest szczególnie stromy, ale wysokości nabierasz stale i nie ma płaskich fragmentów, na których można porządnie odpocząć. Swoją drogą, jakże pięknie tu musi być jesienią!

Szlak na Tarnicę z Ustrzyk Górnych

Po 5 kilometrach wyjdziesz ponad granicę lasu, na połoninę. Zaczną się przed Tobą otwierać piękne widoki na okoliczne szczyty.

Z tego miejsca czeka Cię jeszcze trochę stromego podejścia, do tego bądź przygotowany_a, że może tutaj wiać. Ale za to widoki zaczynają się robić tak piękne, że pomagają zapomnieć o wysiłku 🙂

Na około szóstym kilometrze zobaczysz jak na dłoni Szeroki Wierch i z tyłu cel wycieczki – Tarnicę:

Jak wejdziesz na szczyt Szerokiego Wierchu, możesz odetchnąć z ulgą. Do szczytu Tarnicy pozostanie Ci 1,5 kilometra – ale kilometr z tego nie jest zbyt wymagający 🙂 Dopiero ostatnie podejście na sam szczyt wyciśnie z Ciebie kolejne krople potu.

Bieszczady, Tarnica
Bieszczady, Tarnica. Widok na ostatnie podejście

Na szczycie zobaczysz krzyż, który upamiętnia pobyt na Tarnicy ks. Karola Wojtyły w 1953 roku. A oprócz tego – jedną z piękniejszych i rozleglejszych panoram polskich Bieszczadów. Przy przejrzystym powietrzu możesz z Tarnicy dostrzec nawet pasma górskie w Rumunii (!).

Krzyż na szczycie Tarnicy, Bieszczady

Ze szczytu Tarnicy schodzisz do Wołosatego niebieskim szlakiem – opisany poniżej 🙂

Najkrótszy szlak na Tarnicę z Wołosatego

Jeśli nie czujesz się na siłach przejść powyższy dłuższy szlak, najkrótszą opcją, aby zdobyć Tarnicę jest niebieski szlak z Wołosatego, tam i z powrotem.

Tym szlakiem Tarnica z dzieckiem jest zdecydowanie do zdobycia. Widziałam na tym szlaku sporo dzieci, w tym na oko pięciolatków 🙂 Wydaje mi się, że jeśli masz przeciętny poziom aktywności fizycznej, to dasz radę zdobyć Tarnicę tym szlakiem.

Z Wołosatego zobaczysz jak na dłoni ile musisz przejść:

Widok na Tarnicę z Wołosatego
Widok na Tarnicę z Wołosatego

Szlak jest krótki i dostępny dla turystów na każdym poziomie. Nie jest to jednak relaksujący spacer po parku 😉 Musisz przejść 4 kilometry stromo pod górę.

Większość szlaku prowadzi przez las. Na ostatnim kilometrze wyjdziesz ponad linię lasu na połoninę i otworzy się przed Tobą piękny widok:

Szlak na Tarnicę z Wołosatego

Podsumowując, Tarnica jest powszechnie dostępnym szczytem dla turystów na niemal każdym poziomie zaawansowania. Nie spotkasz tutaj żadnych trudności technicznych – jedynie spocisz się na podejściu 🙂 Zobaczysz też ze szczytu przepiękne widoki. Tarnica należy do Korony Gór Polski – zachęcam Cię do kolekcjonowania szczytów z tej listy!

Ja podczas mojej wizyty w Bieszczadach zatrzymałam się w Dworku Roh w Wetlinie. To idealny punkt wypadowy, jeśli planujesz więcej wycieczek w Bieszczady, nie tylko na Tarnicę – wtedy gorąco polecam. Pokój czysty, śniadanie smaczne, właścicielka miła. I przede wszystkim – idealna lokalizacja kilka minut spacerem od żółtego szlaku na przełęcz Orłowicza i od sklepu ABC spod którego odjeżdżają busy np. do Ustrzyk Górnych, z których ruszysz na Tarnicę.

Jeśli planujesz tylko wycieczkę na Tarnicę, zatrzymaj się w Ustrzykach Górnych, np. w Połonince.

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

_______________

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do odwiedzenia Tarnicy. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w okolicy, odsyłam Cię do tych postów:

Najpiękniejsze szlaki i atrakcje na przedłużony weekend w Bieszczadach

Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska. Zobacz szlaki przez najpiękniejsze połoniny Bieszczadów!

A jeśli masz ochotę odkrywać też inne pasma górskie w Polsce, zapraszam Cię do tego posta o weekendzie w Pieninach i na szlak na Wysoką lub w Gorce na Turbacz 🙂

Koniecznie podziel się linkiem do tego wpisu z osobą, z którą chcesz zdobyć Tarnicę! Będzie mi też miło, jeśli udostępnisz go w swoich mediach społecznościowych. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *