Kiedy dźwięk budzika wyrwał mnie ze snu o 4 rano, zawinęłam się szczelniej w ciepłą pierzynę i przeklęłam pomysł wejścia na Rysy.
Głowa zawsze robi mi ten psikus. W momencie pobudki myślę o górach jak najgorzej i marzę, by sen znów mnie pochłonął. Nauczyłam się, że wstanie z łóżka to pierwszy trening mentalny, jaki muszę zrobić przed wyjściem na szlak. Po pierwszych krokach zawsze jestem szczęśliwa, że jednak wstałam 🙂
O 5:30 dotarłam do Palenicy Białczańskiej by rozpocząć szlak na Rysy – najwyższy szczyt w Polsce. Wchodziłam od strony polskiej, zeszłam na słowacką, więc w tym poście podzielę się opisem obu tras, byś mógł_mogła wybrać dla siebie najlepszą opcję.
Szlak na Rysy
Szlak na Rysy – informacje i ciekawostki
- Rysy to najwyższy szczyt w Polsce (2499 m.n.p.m.). Mają trzy wierzchołki, a najwyższy znajduje się po stronie słowackiej (2501 m.n.p.m). Rysy należą do Korony Gór Polski.
- Swoją nazwę wzięły od charakterystycznego ukośnego żlebu (rysy) widocznego w masywie
- Na szczyt prowadzą tylko dwa szlaki – trudniejszy od strony polskiej (początek w Palenicy Białczańskiej) i łatwiejszy ze Słowacji (początek przy stacji Popradkie Jezioro lub w miejscowości Szczyrbskie Jezioro)
- Jeśli decydujesz się na wejście od strony słowackiej, pamiętaj o ubezpieczeniu
- Rysy znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wstęp na teren parku jest płatny.
Hej, czy wiesz, że możesz zaznaczać pinezkami zdobyte szczyty Korony Gór Polski? Kliknij w zdjęcie poniżej i sprawdź personalizowaną mapę KGP! Gromadź wspomnienia z wędrówek, ozdób dom górskim motywem lub podaruj bliskiej osobie 🙂
Dorota
Wejście na Rysy od strony polskiej
Szlak na Rysy od polskiej strony – o czym pamiętać?
Wejście na Rysy od strony polskiej wymaga nie tylko kondycji fizycznej, ale i odporności na ekspozycję oraz co najmniej minimalnego doświadczenia w skalnym terenie.
Przed wyprawą na Rysy od polskiej strony zapoznaj się z łatwiejszymi tatrzańskimi szlakami. Jeśli nigdy nie byłeś_aś w Tatrach lub nie wyszedłeś_wyszłaś poza Morskie Oko, najpierw wybierz się na jeden z łatwych szlaków w Tatrach, np. Nosal, Czarny Staw Gąsienicowy czy Czarny Staw pod Rysami.
Później zdobądź przełęcz Karb (szlak na Karb opisałam przy okazji trasy na Kościelec), Szpiglasową Przełęcz lub Szpiglasowy Wierch, które według mnie są dobrym treningiem przed Rysami i pozwolą Ci oswoić się ze skalnym terenem.
Dobra, wybacz przydługi wstęp. Zapamiętaj z niego, że Rysy od polskiej strony są trudne i wymagają przygotowania.
Wycieczkę rozpocznij wcześnie rano (mam na myśli 4-5 rano) w Palenicy Białczańskiej. Dlaczego takim bladym świtem? Im później, tym więcej turystów, a na szlaku na Rysy tworzą się korki i kolejki do łańcuchów. Ja ruszyłam na szlak przed 6 rano i jak zobaczysz na zdjęciach poniżej, już było zbyt tłoczno i czekałam w kolejce do przejścia tzw. przełączki.
Jeśli nie chcesz zaczynać tak wcześnie, zarezerwuj nocleg w schronisku w Morskim Oku i wyrusz najpóźniej o 7 rano (rezerwuj z dużym wyprzedzeniem, miejsca w weekendy w wakacje rozchodzą się nawet na rok do przodu).
Jesteś gotowy_a? To idziemy!
Opis szlaku
Szlak zaczniesz w Palenicy Białczańskiej, skąd musisz przejść około 8 km asfaltową drogą do Morskiego Oka. Potraktuj to jako rozgrzewkę 🙂 Szczegółowy opis szlaku na Morskie oko znajdziesz tutaj.
Po dotarciu do schroniska czeka Cię obejście jeziora i podejście do Czarnego Stawu pod Rysami na wysokość 1583 m.n.p.m. Jest strome, ale bez trudności technicznych.
Obchodząc Czarny Staw pod Rysami (1583 m.n.p.m) odpocznij, bo za chwilę zaczniesz właściwe podejście na Rysy. Od szczytu dzielą Cię zaledwie 2 kilometry, ale i 900 metrów wysokości!
Co to oznacza? Wyrypę bardzo ostro w górę 😉
Podejście dzieli się na dwa etapy – pierwsza połowa do Buli pod Rysami jest intensywna, ale nadal bez łańcuchów i trudności technicznych. Jeśli będziesz mieć więcej szczęścia do pogody niż ja, otworzą się przed Tobą przepiękne widoki na oba stawy i okoliczne szczyty.
Na ostatnim kilometrze czeka Cię część trudna technicznie i wymagająca ogromu uwagi. Szlak biegnie po skalistym zboczu, pojawiają się łańcuchy. Trzeba używać wszystkich czterech kończyn podczas podejścia.
Najwięcej trudności sprawia tzw. przełączka. Czym jest? Przełączka jest wąskim fragmentem szlaku przy imponującej przepaści. Dla niej polecam oswoić się wcześniej z ekspozycją na wysokość, żeby móc zachować nerwy na wodzy i pewnie przejść. Łańcuchy pozwalają przejść ją bezpiecznie, ale musisz być niezwykle uważny_a.
Dobra wiadomość jest taka, że za przełączką zostało jedynie kilkadziesiąt metrów do polskiego szczytu Rysów (2499 m.n.p.m) 🙂 Kawałek dalej znajduje się wyższy o 2 metry wierzchołek słowacki (2501 m.n.p.m.).
No i widoki…
Teraz czas na zejście, na które masz dwie drogi. Ta sama na stronę polską (pamiętaj, że pierwszeństwo na łańcuchach mają osoby idące pod górę) lub na znacznie łatwiejszą stronę słowacką. Ja wybrałam drugą wersję – i całe szczęście, bo rozpętała się silna ulewa. Stąd mam bardzo mało zdjęć strony słowackiej – aparat chował się przed deszczem w plecaku.
Wejście na Rysy od strony słowackiej
Jeśli zdecydujesz się wejść na Rysy od strony Słowacji, zacznij ze stacji kolejki Popradské Pleso (Popradskie Jezioro – mapa powyżej) lub z miejscowości Štrbské Pleso (Szczyrbskie Jezioro – mapa poniżej). Obie trasy są do siebie podobne.
Szlak ze stacji Popradskie Jezioro jest o kilometr krótszy i wymaga pokonania 47 metrów mniej przewyższenia, a zaczyna się wzdłuż drogi asfaltowej (co dla niektórych będzie zaletą, a dla innych – wadą).
Rysy od strony słowackiej – jak dojechać i o czym pamiętać?
Najłatwiej oczywiście samochodem 🙂 Jeśli jednak nie jesteś zmotoryzowany_a lub planujesz wejście od strony polskiej i zejście na słowacką, zwróć uwagę, że nie ma bezpośredniego połączenia z Zakopanego do Szczyrbskiego czy Popradskiego Jeziora. Będziesz musiał_a podzielić trasę na dwie części.
Z Zakopanego jeżdżą autobusy do Starego Smokowca i Popradu (np. Flixbus), a stamtąd do Szczyrbskiego i Popradskiego Jeziora dowiezie Cię elektriczka – górska kolejka łącząca słowackie tatrzańskie miejscowości. Rozkład jazdy elektriczki znajdziesz tutaj. Uwaga – kiedy ja jechałam, Popradskie Jezioro było przystankiem na żądanie.
A o czym pamiętać? O wykupieniu ubezpieczenia. W razie wypadku w górach, pomocy udziela Horská Záchranná Služba (HZS). Koniecznie sprawdź, jakie jest najlepsze ubezpieczenie w Tatry słowackie, bo bez polisy taka przyjemność z użyciem śmigłowca może kosztować nawet 30 000 zł! Możesz porównać ubezpieczenia turystyczne na polisaturystyczna.pl i wybrać najlepszą opcję.
Rysy od słowackiej strony – opis szlaku
Jeśli rozpoczynasz szlak ze stacji Popradskie Jezioro, czekają Cię 4 kilometry łagodnego podejścia asfaltową, ale malowniczą drogą oznaczoną niebieskim szlakiem. Ze Szczyrbskiego Jeziora będziesz iść 5,5 kilometra czerwonym szlakiem (równoległy szlak zielony to wersja zimowa). Obie trasy spotykają się przy Popradskim Jeziorze, skąd będziesz iść dalej kolejny kilometr szlakiem przez las.
Kiedy dotrzesz do skrzyżowania z czerwonym szlakiem, zacznie się intensywniejsza część wycieczki 🙂 Na odcinku 4,5 kilometra musisz pokonać 913 metrów przewyższenia. Ale nie ma się czego obawiać – pamiętasz, że po polskiej stronie tą samą różnicę wysokości robi się na dwukilometrowym odcinku? 😉 Szlak słowacki biegnie intensywnie pod górę, ale nie sprawia trudności technicznych.
Dopiero pomiędzy Żabimi Stawami Mięguszowieckimi a schroniskiem Chata pod Rysami znajdziesz metalowe ułatwienia na trasie. Przy ładnej pogodzie nie sprawiają trudności. Ja szłam w ulewie (dlatego nie mam zdjęć – cała elektronika była schowana głęboko 😉 ) i metalowe fragmenty były śliskie. Musiałam uważnie stawiać stopy, ale nie widziałam powodu do strachu (a w takich samych warunkach po polskiej stronie poważnie bałabym się o swoje życie). Ponoć metalowe ułatwienia powstały głównie dla nosiczy – osób, które wnoszą zaopatrzenie do schroniska.
Chata pod Rysmi (2251 m.n.p.m.) jest najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach. Oferuje ciepłe i zimne napoje, jedzenie i 30 miejsc noclegowych – więcej informacji na stronie tutaj.
Nawet jeśli nie planujesz dłuższego postoju w schronisku, koniecznie skorzystaj z ich toalety 🙂 Kolorowy wychodek stoi w malowniczym miejscu na skale, a siedząc na kibelku będziesz podziwiać tatrzańską panoramę przez przeszkloną ścianę.
Ze schroniska zostanie Ci niecały kilometr do szczytu Rysów. Trasa biegnie po dużych głazach, ale nadal nie spotkasz na niej trudności technicznych. Gratulacje! Szczyt zdobyty 🙂
Czy wejście na Rysy od strony słowackiej „liczy” się do Korony Gór Polski?
Tak, oczywiście 🙂 Ważne, by stanąć na szczycie Rysów, nieistotna jest trasa.
Hej, czy wiesz, że możesz zaznaczać zdobyte szczyty Korony Gór Polski na personalizowanej mapie z pinezkami? Gromadź wspomnienia z górskich wycieczek i ozdób dom górskim motywem lub sprezentuj bliskiej osobie! Kliknij w zdjęcie poniżej i sprawdź 🙂
dorota
Jak wejść na Rysy? Rysy dla początkujących?
Jeśli nigdy nie byłeś_aś w Tatrach lub jedynie przy Morskim Oku, polecam nabrać tatrzańskiego doświadczenia w mniej „hardcorowych” miejscach niż Rysy (nawet jeśli wybierzesz szlak ze Słowacji, warto oswoić się wcześniej z ekspozycją i skalnym krajobrazem).
Jak wspominałam wyżej, na początek polecam Nosal, Czarny Staw Gąsienicowy czy Czarny Staw pod Rysami. Później zdobądź na przykład przełęcz Karb, Szpiglasową Przełęcz lub Szpiglasowy Wierch. Według mnie są dobrym treningiem przed Rysami i pozwolą Ci oswoić się ze skalnym terenem, który spotkasz niezależnie od tego, z której strony podchodzisz.
Najłatwiejszy szlak na Rysy
Najkrótszą i najłatwiejszą (choć nadal niełatwą) trasą na Rysy jest szlak z Popradskiego Stawu i powrót tą samą drogą. Pokonasz 19,5 kilometra i 1363 metry przewyższenia, a wycieczka powinna zająć około 9 godzin.
Tym szlakiem rodziny z większymi dziećmi zdobywają Rysy.
Rysy zimą
Jeśli czytasz porady na blogach w Internecie, prawdopodobnie Rysy zimą nie są dla Ciebie 🙂 Wejście na najwyższy szczyt Polski w warunkach zimowych wymaga sprzętu (raki, czekan, ABC lawinowe) oraz wiedzy, jak się nim posługiwać. Zwróć uwagę, że śnieg na Rysach pojawia się już we wrześniu, a leży na szlaku minimum do maja!
W schronisku PTTK Morskie Oko wypożyczysz sprzęt – raki, czekan, kask i zestaw lawinowy.
Zakopane – noclegi
Aby ułatwić i przyspieszyć planowanie Twojego wyjazdu, wyszukałam dla Ciebie wysoko oceniane noclegi w Zakopanem z różnych półek cenowych.
Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! ?
dorota
Hostel 1902 – nowoczesny hotel położony w samym centrum Zakopanego – na Krupówkach. Oprócz dogodnej lokalizacji goście doceniają czystość i komfort pokoi, a także uprzejmość personelu.
Willa Leluja – idealna opcja dla osób, kóre szukają apartamentu. Goście chwalą lokalizację blisko centrum. Okolica jest cicha i spokojna. Apartamenty są przestronne i dobrze wyposażone. Większość pokoi ma widok na Giewont.
Nosalowy Park Hotel & Spa – jeden z najlepszych hotelów w Zakopanem. Świetny wybór jeśli zależy Ci na komfortowym pobycie w pięciogwiazdkowym hotelu. Ten luksusowy hotel usytuowany jest bardzo blisko Krupówek. Goście zachwalają pyszne śniadania i dobrze wygłuszone pokoje.
Willa Na Grani – ciekawy pensjonat zlokalizowany w cichej i spokojnej okolicy przy punkcie widokowym „Droga na Gubałówkę”. Z okien roztacza się widok na panoramę Tatr. Pokoje urządzone nowocześnie z góralskim akcentem.
Szczyrbskie Jezioro – noclegi
Jeśli planujesz nocleg po zejściu z Rysów po stronie słowackiej, najwygodniej nocować w Szczyrbskim Jeziorze. Wyszukałam dla Ciebie wygodne opcje noclegowe dostosowane do różych możliwości finansowych.
W samym Szczyrbskim Jeziorze nie ma dużej ilości hoteli i pensjonatów, więc warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem.
Apartmany Panorama 10X-90X – świetna opcja jeśli potrzebujesz apartamentu. Goście zachwalają piękne widoki z balkonów, czystość i przestronność apartamentów.
Turistická ubytovňa SHB Štrbské Pleso – jedyny hostel w Szczyrbskim Jeziorze. Goście doceniają dogodną lokalizację, czystość i dobrze wyposażoną kuchnię.
Vila Polar – ładny pensjonat usytuowany blisko jeziora. Wygodne pokoje z widokiem na góry. Goście chwalą taras widokowy na dachu, pyszne śniadania oraz uprzejmy personel.
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Sprawdź też:
Opis szlaku na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej
Szlak na Kościelec. Jak trudna jest trasa na polski Matterhorn?
Łatwe szlaki w Tatrach. 5 propozycji tras dla początkujących.
Szlaki na Czerwone Wierchy. Opis trasy przez najpiękniejsze szczyty Tatr Zachodnich.
Inne posty o szczytach Korony Gór Polski: Babia Góra, Lubomir, Łysica, Czupel, Skrzyczne, Szczeliniec Wielki, Tarnica, Turbacz, Wysoka, Śnieżka.
Stare Miasto w Krakowie. Jakie atrakcje warto zobaczyć?
Sprawdź personalizowaną mapę Korony Gór Polski z pinezkami i personalizowane mapy Tatr na ścianę z pinezkami
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!
Ten artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób, które planują wędrować na Rysy. Cieszę się, że autorzy przedstawili szczegółowe informacje dotyczące trasy, umożliwiając nam lepsze zrozumienie wymagań i wyzwania, związane z tą wspinaczką. Ponadto, podczas czytania czułem się wciągnięty w opisy krajobrazów i atmosfery górskiej przygody. Bardzo dobry artykuł dla wszystkich miłośników górskich wędrówek!
Pięknie 🙂 My na chwilę obecną zdobywamy mniejsze góry z Korony Gór Polski bo córka kilkuletnia. Ale może za kilka lat i takich zdjęć się doczekam. Pozdrawiam