Szlak nad Morskie Oko. Opis wejścia z Palenicy Białczańskiej.

Szlak na Morskie Oko nie jest moją ulubioną trasą w Tatrach. Traktuję go bardziej jako element wędrówki, najczęściej jej początek.

A jednak Morskie Oko przyciąga co roku tysiące turystów i jest to dla mnie w pełni zrozumiałe. To tatrzańskie jezioro otoczone przez strzeliste wierzchołki Tatr Wysokich wprawia mnie w zachwyt za każdym razem gdy tam jestem. Co więcej, w wolnych chwilach chętnie przeglądam zdjęcia Morskiego Oka, mają w sobie coś co działa kojąco i sprawia, że oddech staje się głębszy.

A teraz do rzeczy 🙂 W tym poście znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do zorganizowania Twojego wypadu nad jedno z najpiękniejszych górskich jezior w Polsce.

Sprawdź też inne łatwe szlaki w Tatrach.

Szlak na Morskie Oko

Morskie Oko – ciekawostki i informacje praktyczne

 • Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach – zajmuje prawie 35 hektarów! Znajduje się na wysokości 1395 metrów, a jego głębokość sięga 51 metrów. Należy do pasma Tatr Wysokich.
 • Nazwa jeziora pochodzi od niemieckich osadników ze Spiszu, którzy wszystkie tatrzańskie jeziora nazywali „Meeraugen„, czyli morskie oko.
 • Morskie Oko znane jest również jako Rybie Jezioro lub Rybi Staw, ponieważ jest jednym z nielicznych tatrzańskich zbiorników zarybionych w sposób naturalny (żyją tam m.in. pstrągi).
 • Przy jeziorze znajduje się schronisko PTTK Morskie Oko. W sezonie letnim przygotuj się na kolejki do bufetu.
 • Jezioro znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), wstęp na teren parku jest płatny, a bilet możesz kupić z wyprzedzeniem tutaj (link).
 • Kąpiel w Morskim Oku jest surowo wzbroniona. Za wejście do wody (choćby tylko do wysokości kostek) grozi mandat w wysokości tysiąca zł.
 • Przy wejściu na szlak znajduje się parking na Palenicy Białczńskiej. Jest otwarty 24/7 przez cały rok. Bilet na parking najlepiej kupić z wyprzedzeniem na stronie TPN tutaj (link). Dzięki temu masz pewność, że będzie gdzie zaparkować. W przypadku zmiany planów, możesz zwrócić bilet mailowo do godziny 12:00 w południe w dniu poprzedzającym rezerwację wysyłając wiadomość na adres ebilety@tpn.pl.
 • Jeśli planujesz wycieczkę nad Morskie Oko w sezonie letnim lub w weekend, warto przyjechać jak najwcześniej (na pewno przed 8 rano), żeby uniknąć korków dojazdowych i tłumów na szlaku i w schronisku.
 • Szlak na Morskie Oko jest odpowiedni dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także dla dzieci w gondolach lub spacerówkach.
 • Do Morskiego Oka można dostać się również konną bryczką. W Palenicy Białczańskiej znajduje się postój bryczek, które podwożą turystów prawie do samego jeziora (trzeba samemu przejść ostatnie 1.5 km). Ja bardzo odradzam przejazd bryczką na Morskie Oko, ponieważ konie często są źle traktowane i wykorzystywane ponad siły. Jeśli nie masz siły lub ochoty na spacer, lepiej zdecydować się na inne atrakcje w Zakopanem lub wjazd kolejką na Gubałówkę.
 • Na trasie znajdują się toalety. Są też ławki, na których można odpocząć.
 • Czas wejścia na Morskie Oko zależy od wielu czynników – pogody, warunków na szlaku, możliwości naszych towarzyszy i nas samych. Standardowo przyjmujemy 2-2,5 godziny.

Morskie Oko: jak dojechać z Zakopanego busem?

Do początku szlaku na Morskie Oko można dojechać tylko prywatnymi busami, które kursują z dworca autobusowego w centrum miasta przy ulicy Kościuszki 22. Na dworcu szukaj busa z tabliczką „Łysa Polana” / „Morskie Oko” / „Palenica Białczańska”.

UWAGA! W 2023 roku ze względu na remont dworca, autobusy odjeżdżają tymczasowo z Alei 3 Maja, stanowisko 1.

W sezonie letnim busy kursują codziennie od 6:30 rano. Rozkład jazdy możesz sprawdzić tutaj. Warto wspomnieć o tym, że kierowcy zwykle nie odjeżdżają zgodnie z rozkładem. Najczęściej czekają aż zapełni się busik (trwa to kilka minut) i wtedy ruszają.

Dojazd do Palenicy Białczańskiej zajmuje około pół godziny, jeśli nie ma korków.

Szlak na Morskie Oko – wejście z Palenicy Białczańskiej

Płacimy za wstęp do TPN i ruszamy w drogę. Dosłownie, bo trasa nad Morskie Oko prowadzi asfaltową drogą oznaczoną kolorem czerwonym. Jednak, dla uproszczenia, trzymajmy się słowa szlak.

Trasa w jedną stronę to około 8 km. Można ją trochę skrócić i urozmaicić, jeśli zdecydujesz się skorzystać ze skrótów – w drodze do jeziora jest kilka leśnych ścieżek wyłożonych kamieniami.

Wycieczka na Morskie Oko jest łatwa i przyjemna (oczywiście latem, gdy dopisuje pogoda). Przez pierwsze kilometry będziesz podziwiać malowniczą Dolinę Białki. Towarzyszyć Ci będzie miły dla ucha szum rzeki Białka (będziesz ten szum lepiej słyszeć jeśli wybierzesz się na szlak wcześnie rano 😉).

Po niedługiej chwili miniesz Punkt Informacyjny gdzie są opisane różne szlaki w Tatrach. Są tam również ławki.

Po paru minutach spaceru dotrzesz do Wodogrzmotów Mickiewicza (1100 m n.p.m.). Stojąc na mostku można łatwo domyślić się, czemu zostały nazwane Wodogrzmotami 🙂. A dlaczego Mickiewicza? Aby upamiętnić sprowadzenie prochów naszego wieszcza narodowego do Polski w 1891 roku.

Przy Wodogrzmotach Mickiewicza znajduje się wejście na zielony szlak prowadzący do Doliny Pięciu Stawów Polskich (1625-1900 m n.p.m.).

Po około 1.5 km zobaczysz małe rozwidlenie – możesz kontynuować spacer asfaltową drogą lub skrócić sobie trasę wybierając kamienistą drogę. Skrótem dojdziesz do Morskiego Oka szybciej, ale warto pamiętać, że jeśli kamienie będą mokre, to warto mieć buty górskie. Skrót nie nadaje się dla wózków. Na trasie do Morskiego Oka znajduje się kilka takich skrótów. Nie są one długie, ale bardziej strome niż asfaltowa droga.

Po kilkudziesięciu metrach za skrótem będziesz podziwiać Dolinę Rybiego Potoku. Szum rzeki przybiera na sile, a widoki robią się coraz piękniejsze. Trasa na Morskie Oko staje się coraz bardziej atrakcyjna.

Dojdziesz do pawilonu gastronomicznego, gdzie można zjeść ciepły posiłek i kupić napoje. Jesteś około 1.5 km od jeziora. Do tego miejsca dojeżdżają powozy konne.

Jeszcze krótki spacer i dotrzesz do najpiękniejszego jeziora w polskich Tatrach. Do brzegu jeziora można zejść schodkami – stamtąd jest najlepsze miejsce na robienie świetnych zdjęć (nawet przy zamgleniu).

Morskie Oko: ile się idzie?

To zależy 🙂 Przeciętny czas wejścia na Morskie Oko to około 2 godziny. Ale warto wziąć po uwagę warunki na szlaku, rodzaj obuwia i siły swoje i towarzyszy spaceru. Podczas mojego wejścia na Rysy droga na Morskie Oko zajęła mi niecałe półtorej godziny, ale szłam wtedy naprawdę dziarskim tępem.

Schronisko Morskie Oko

Serwują tam pyszne jedzenie. Ja najbardziej polecam pomidorową i placki ziemniaczane, ale moi towarzysze wyprawy zachwalali również kwaśnicę. Ceny nie są zbyt przyjazne, ale warto.

Kuchnia w okresie wakacyjnym jest czynna od godziny 7:00 do 21:00, poza sezonem od 9:00 do 18:00.

Jeśli wybierasz się nad Morskie Oko w sezonie letnim i planujesz kupić obiad w schronisku, wyjdź na szlak jak najwcześniej, chyba że nie masz nic przeciwko, żeby stać w bardzo długiej kolejce.

UWAGA. W schronisku nie można płacić kartą, ale jest bankomat.

Jeśli chcesz nocować w schronisku, rezerwację łóżka lub pokoju warto zrobić z dużym wyprzedzeniem (nawet rok wcześniej). Rezerwacji dokonuje się telefonicznie, dane kontaktowe i informacje na temat pokoi znajdziesz tutaj.

W schronisku znajduje się również wypożyczalnia sprzętu górskiego.

Czy można iść nad Morskie Oko z dzieckiem?

Moim zdaniem można, a nawet warto 🙂 Trasa na Morskie Oko jest łatwa, bez problemu można dostać się tam wózkiem, oczywiście o ile na drodze nie ma oblodzenia lub śniegu (wtedy należy odpuścić wejście na Morskie Oko).

Jeśli masz już trochę starsze dziecko, które wyrosło ze spacerówki, to też powinno dać radę, zwłaszcza, że po drodze są miejsca gdzie można odpocząć.

Ile się idzie na Morskie Oko z dzieckiem? Warto doliczyć do standardowego czasu przejścia godzinę lub nawet dłużej, tak aby mieć pewność, że nie będziemy wracać po zmroku. Jeśli masz dzidziusia, który śpi tylko gdy wózek jedzie, to wejście na Morskie Oko zajmie mniej czasu 😉

Sprawdź też inne łatwe szlaki w Tatrach idealne na wyprawę z dzieckiem.

Dokąd można dalej iść z Morskiego Oka?

Morskie Oko można obejść dookoła czerwonym szlakiem – trasa liczy około 2.5 km i zajmuje około godzinę. Jeśli masz chęć i siłę na taki spacer, to koniecznie weź górskie obuwie. Ścieżka jest przyjemna do przejścia, ale asfaltu już nie ma. Tutaj link do mapy.

Z Morskiego Oka czerwony szlak prowadzi na najwyższy szczyt Polski – Rysy (2499 m n.p.m.). Tutaj znajdziesz pełny opis szlaku na Rysy.

Czerwonym szlakiem można dojść również nad malowniczy Czarny Staw pod Rysami (1583 m n.p.m.). W jedną stronę to niecałe 2 km, spacer zajmuje niespełna godzinę. Czarny Staw pod Rysami jest przepiękny i warto tam podejść, jeśli masz odpowiednie buty i pogoda sprzyja.

Z Morskiego Oka można również iść na Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) podążając żółtym szlakiem. Trasa na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch jest łatwiejsza od strony Morskiego Oka (szlak nazywany jest „ceprostradą” 😉 ) niż z Doliny Pięciu Stawów Polskich, jednak trzeba mieć dobre górskie obuwie i wytrzymałość – to już wyprawa całodzienna. Z Palenicy Białczańskiej dystans wynosi 12.5 km i trzeba pokonać spore przewyższenie, oczywiście pamiętając o zachowaniu energii na zejście. Tutaj link do mapy z trasą w jedną stronę.

Około 300 metrów przed Morskim Okiem znajduje się wejście na szlak niebieski, który prowadzi do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Również jest to opcja całodziennego tatrzańskiego trekkingu. Szlak wydaje się łatwy, ale to Tatry Wysokie. W kilku miejscach należy uważać, bo podłoże jest sypkie i można się poślizgnąć, szczególnie podczas załamania pogody. Szlak miejscami jest stromy, teren skalisty. W okresie zimowym, tj. od 1 grudnia do 15 maja, niebieski szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich jest zamykany ze względu na duże zagrożenie lawinowe.

Szlak na Morskie Oko zimą

Tatry kuszą swoim pięknem również zimą. Uwielbiam spacery wśród ośnieżonych drzew, a górskie wierzchołki w zimowej odsłonie są dla mnie najwspanialsze.

Morskie Oko zimą to zupełnie inny widok niż w lecie. Dodatkowym plusem jest też fakt, że na szlaku jest dużo mniej turystów.

Jednak czy to dobry pomysł, żeby wybierać się tam zimą?

Zimą w górach należy zachować wyjątkową ostrożność, również na pozornie łatwej drodze na Morskie Oko. Szlak bywa oblodzony, miejscami występują zaspy śniegu, często wieje lodowaty i silny wiatr. Nawet w dolinach warunki do uprawiania turystyki są często niesprzyjające.

Gdy Morskie Oko pokrywa się lodem obowiązują te same zasady co w lecie – nie można wchodzić dalej niż do brzegu jeziora. Spacer po zamarzniętej tafli jest śmiertelnie niebezpieczny.

Jeśli planujesz wybrać się się w Tatry zimą, przygotuj się dobrze do tego typu wycieczki.

Gdy w Tatrach jest ogłaszane zagrożenie lawinowe, absolutnie nie powinno się wychodzić na szlak. Droga do Morskiego Oka już niejednokrotnie była zasypana lawinami.

Komunikat lawinowy w Tatrzańskim Parku Narodowym możesz sprawdzić tutaj.

Zakopane – noclegi

Aby ułatwić Ci organizację wyjazdu, wybrałam ładne i wysoko oceniane noclegi w Zakopanem dostosowane do różnych możliwości finansowych.

Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂

dorota

Hostel 1902 – wygodny hostel położony na Krupówkach. Oprócz dogodnej lokalizacji goście chwalą czystość i wyposażenie pokoi, a także uprzejmość personelu.

Willa Leluja – świetna opcja dla osób, które szukają apartamentu (są również dostępne pokoje dwuosobowe). Goście oceniają wysoko lokalizację blisko centrum, ciszę i spokój. Apartamenty są ładne i dobrze wyposażone. Widok z okna na Giewont.

Nosalowy Park Hotel & Spa – idealna opcja jeśli zależy Ci na komfortowym pobycie w luksusowym hotelu ze SPA. Ten pięciogwiazdkowy hotel usytuowany jest blisko Krupówek. Goście zachwalają pyszne śniadania i dobrze wygłuszone, przestronne pokoje.

Willa Na Grani – ciekawy pensjonat usytuowany przy punkcie widokowym „Droga na Gubałówkę”. Z okien roztacza się piękny widok na panoramę Tatr. Spokojna, cicha okolica. Pokoje urządzone nowocześnie z góralskim akcentem.

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź też:

Łatwe szlaki w Tatrach. 5 propozycji tras dla początkujących.

Opis szlaku na Rysy oraz na inne szczyty Korony Gór Polski

Szlaki na Czerwone Wierchy. Opis trasy przez najpiękniejsze szczyty Tatr Zachodnich.

Szlak na Kościelec. Jak wygląda trasa na polski Matterhorn?

Szlak Orlich Gniazd. Jak przejść pieszo wzdłuż najpiękniejszych warowni jurajskich w 6-8 dni bez namiotu?

Ojcowski Park Narodowy. Najlepsze atrakcje na aktywny weekend.

Jak zobaczyć największe atrakcje w Pieninach w jeden weekend?

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 🙂

2 thoughts on “Szlak nad Morskie Oko. Opis wejścia z Palenicy Białczańskiej.

 • Reply Gość 14 sierpnia, 2023 at 4:46 am

  Szlak NAD Morskie Oko a nie NA! Nikt po tafli stawu nie chodzi.. Nauczcie się gramatyki jak już coś piszecie.. 🙉

  • Reply Dorota 14 sierpnia, 2023 at 11:52 am

   Drogi gościu, dziękuję za zwrócenie uwagi, choć milszy wydźwięk tej wiadomości byłby super ^^ I zapewniam, że stale poprawiam swój warsztat pisarski. Czy dojdę do perfekcji? Wątpię, ale staram się 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *