Ruchome wydmy i widoki jak na pustyni? Czy takie rzeczy zdarzają się w Polsce?!
Z taką reakcją spotkałam się już pokazując zdjęcia ze Słowińskiego Parku Narodowego. Polska jak zwykle zaskakuje 🙂
To, co najbardziej lubię w naszym kraju, to jego różnorodność. Mamy 23 parki narodowe, i wszystkie różne. Słowiński Park Narodowy ma do zaoferowania odwiedzającym wiele pięknych i ciekawych atrakcji.
Jak rozplanować zwiedzanie? 🙂
Słowiński Park Narodowy – noclegi
W okolicy Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się sporo malowniczych miejscowości. Jednak dla mnie najlepszym miejscem jest miejscowość Rowy ze względu na ciszę i spokój, ale jeśli wolisz bardziej turystyczną miejscowość, wybierz Łebę.
Poniżej znajdziesz najwyżej oceniane noclegi z różnych półek cenowych, tak, abyś łatwo dopasował_a kwaterę do swoich potrzeb i możliwości 🙂
Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂
Dorota
Rowy
Rosa Style – nowoczesny i wygodny hotel z basenami. Goście zachwycają się przestronnymi pokojami, uprzejmą obsługą i smacznymi śniadaniami.
Villa Kliwer – sprawdź tą opcję, jeśli wolisz apartamenty. Goście zachwycają się dogodną lokalizacją tuż przy zejściu na plażę. Apartamenty są czyste, przestronne i dobrze wyposażone.
Domki letniskowe Otulone Słońcem – świetna opcja jeśli szukasz domków wakacyjnych. Goście chwalą marinistyczny wystrój wnętrz, wyposażenie domków i zadbane otoczenie.
Łeba
Gołąbek Łeba – wysoko oceniany hotel w centrum Łeby nad wybrzeżem. Goście doceniają dogodną lokalizację, pyszne jedzenie i pomocny personel.
HL Łebski Apartamenty – zlokalizowane w centrum Łeby. Goście chwalą wyposażenie, czystość i dobry kontakt z gospodarzem.
Domki Letniskowe by LIDER – wygodne i nowoczesne domki wakacyjne. Goście zachwalają lokalizację, baseny z podgrzewaną wodą i zadbane otoczenie
Słowiński Park Narodowy: atrakcje na weekend
Słowiński Park Narodowy: Opis, flora i fauna
Słowiński Park Narodowy charakteryzuje się przymorskimi jeziorami (Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe), bagnami, łąkami, torfowiskami, lasami.
Najbardziej znany jest z pasma ruchomych wydm piaskowych i to one stanowią najcenniejszą przyrodę nieożywioną, którą ochrania park.
Jak chodzi o zwierzęta, najliczniejszą grupą w Słowińskim Parku są ptaki. Występuje ich tutaj ponad 260 gatunków! Oprócz tego zaobserwujesz ciekawe owady, a także kilka ssaków z listy zagrożonych w Polsce (np. foka szara, morświn)
Dzień 1: Ruchome Wydmy, Wydma Łącka
Ruchome wydmy przyciągają najwięcej turystów do Słowińskiego Parku Narodowego. Ruch piasku rozpoczyna się przy wiatrach od 5 m/s. Piątek toczy się w górę zbocza dowietrznego, a następnie po dotarciu na szczyt, osypuje się w dół. W ten sposób wydmy poruszają się pomiędzy 2 a 10 metrów rocznie z zachodu na wschód – zgodnie z kierunkiem dominujących wiatrów.
Największą ruchomą wydmą jest Wydma Łącka. Jak się do niej dostać?
Opcji masz klika.
Ruchome wydmy pieszo z Łeby lub z Rąbki
Jeśli decydujesz się na spacer z Rąbki, parking kosztuje 6 zł za godzinę. Bez możliwości wykupienia całego dnia!
Ruchome wydmy na rowerze
W Łebie lub w Rąbce wypożyczysz rower i w ten sposób dostaniesz się do Wydmy Łąckiej. Z miejsca, do którego dojedziesz rowerem czeka Cię jeszcze trochę spaceru (mapa) po piasku do najpiękniejszych widoków, ale gwarantuję, że nie pożałujesz 🙂
Ruchome wydmy statkiem
Z Przystani Rąbka możesz dopłynąć statkiem do Wyrzutni Rakiet. Stamtąd do Wydmy Łąckiej zostanie Ci niecałe 2 km spaceru.
Samo podejście na Wydmę jest męczące, szczególnie w słońcu – ale widoki wynagradzają wszystko! Polecam również chwilę plażowania na terenie Parku. Piasek jest cudownie miękki i drobny w niemal białym kolorze. A ludzi spotkasz niewiele, szczególnie w porównaniu z nieco „imprezową” i komercyjną plażą w Łebie. Idealne plażowanie dla tych, którzy – tak jak ja, wolą spokój, ciszę i kontakt z naturą 🙂
Ruchome wydmy meleksem
W sezonie pod wydmy kursują też meleksy, zarówno z Rąbki, jak i z Łeby.
Hej, czy wiesz, że możesz zapisać ramowy plan tej wycieczki przez Instagram? 🙂 Kliknij w zdjęcie poniżej, zapisz je przez ikonkę zakładki i wróć, jak będziesz potrzebować!
Dorota
Dzień 2: Latarnia Morska Czołpino, Wydma Czołpińska
Drugą najsłynniejszą wydmą w parku jest Wydma Czołpińska. Jest nieco mniejsza, ale równie malownicza! W okolicy zobaczysz też latarnię morską i w sezonie letnim – widok z jej szczytu na okolicę.
Wybrzeże morza jest tutaj nieco inne niż przy Wydmie Łąckiej i o ile nie dmie silny wiatr, polecam spędzenie leniwych kilku godzin na plażowaniu w tym miejscu!
Słowiński Park Narodowy: Inne atrakcje
Jeśli masz więcej czasu, koniecznie wybierz którąś z poniższych atrakcji 🙂
Rowerem wokół jeziora Gardno
W planie miałam jeszcze 30-sto kilometrową wycieczkę rowerową z Rowów dookoła jeziora Gardno. Niestety pogoda nie dopisała i aktywny dzień trzeba było zamienić na czytanie książki i polowanie na okno pogodowe przy plaży w Łebie 🙂 Jeśli będziesz mieć więcej szczęścia, podrzucam trasę tutaj.
Ścieżki przyrodnicze w Słowińskim Parku Narodowym
W Słowińskim Paru Narodowym znajdziesz siedem ścieżek przyrodniczych. Przeprowadzą Cię przez tereny piękne widokowo, ale też pozwolą Ci nauczyć się więcej o zjawiskach przyrodniczych na tle lokalnej gospodarki, zarówno współcześnie jak i w kontekście historycznym.
Listę i mapy ścieżek znajdziesz na stronie parku tutaj.
Rowokół – święta góra Kaszubów
Rowokół był świętym miejscem w mitologii pogańskiej, a w średniowieczu stał się miejscem kultu maryjnego. Ze wzgórzem wiążą się też ciekawe legendy. Dzisiaj na jego szczycie znajdziesz wieżę widokową, z której rozciąga się widok na największe atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego – ruchome wydmy, jeziora Gardno i Łebsko.
Słowiński Park Narodowy – Informacje praktyczne
Wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego jest płatny. Szczegółowy cennik znajdziesz tutaj.
Mapy turystyczne, mapy łowisk i mapy ścieżek przyrodniczych pobierzesz ze strony parku tutaj.
Słowiński Park Narodowy – ciekawostki
- Wiosną 2016 roku w Słowińskim Parku Narodowym piaski odsłoniły las zasypany przez ruchome wydmy kilka tysięcy lat temu!
- Symbolem parku jest mewa srebrzysta
- Tempo przemieszczania się ruchomych wydm to od 2 do ok. 10 m/rok. Przemieszczają się z zachodu na wschód zgodnie z kierunkiem dominujących wiatrów
- Słowiński Park Narodowy jest jednym z dwóch nadmorskich parków w Polsce.
- Ruch wydm ustaje w momencie pojawienia się na nich roślin. Rośliny je utwierdzają.
- Piasek z poruszającej się Wydmy Łąckiej trafia do jeziora Łebsko i powoli je zasypuje. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, piaski zabrały mu 400 hektarów powierzchni.
- Jeśli masz szczęście, na plaży w Słowińskim Parku Narodowym zobaczysz fokę. Foka na plaży najczęściej odpoczywa po długiej wodnej wędrówce. Nie zbliżaj się do niej, by jej nie spłoszyć!
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
_______________
Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak spędzić weekend i nie tylko w Słowińskim Parku Narodowym 🙂 Jeśli masz ochotę kontynuować zwiedzanie wybrzeża, polecam Ci te posty:
Gdańsk. Wspaniałe atrakcje na weekend z planem dzień po dniu.
Zachwycająca Mierzeja Wiślana – atrakcje na weekend i nie tylko!
Zobacz też, jak pięknie wygląda Bałtyk zimą 🙂 A jeśli interesują Cię inne parki narodowe, sprawdź:
Jak zobaczyć najpiękniejsze szlaki i atrakcje w Pieninach w jeden weekend? Pełen plan!
Najpiękniejsze szlaki i atrakcje na przedłużony weekend w Bieszczadach.
Zachwycające Góry Stołowe na weekend. Jakie szlaki i atrakcje odwiedzić?
A jeśli ten post był dla Ciebie przydatny, udostępnij go na Facebooku, opowiedz o nim na Insta, albo prześlij w wiadomości komuś znajomemu, komu może się przydać! 🙂 Dzięki!
Czy z Rabki pod wydmy kursują już melaksy? Za odpowiedź z góry dziękuję
Podejrzewam, że powinny już jeździć, ale najlepiej zapytać już na miejscu w miejscu zakwaterowania, tam na pewno będą wiedzieć dokładnie co i jak 🙂