Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska. Zobacz szlaki przez najpiękniejsze połoniny Bieszczadów!

Kiedy słyszę „Bieszczady”, automatycznie do głowy przychodzą mi połoniny. Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska. Podczas swojej pierwszej wizyty w Bieszczadach w 2012 roku zobaczyłam jedną z nich i poczułam się zauroczona jej pięknem. Przy drugiej wizycie przeszłam je obie – i teraz chcę się z Tobą podzielić tymi wspaniałymi widokami! 🙂

Poniżej znajdziesz opis i zdjęcia ze szlaków na Połoninę Wetlińską i Połoninę Caryńską w wersjach dłuższych i krótszych, do wyboru w zależności od trudności szlaku, który Ty lub Twoi górscy towarzysze jesteście w stanie pokonać 🙂

Ten post jest uzupełnieniem poniższego artykułu, do którego serdecznie Cię zapraszam! 🙂

Najpiękniejsze szlaki i atrakcje na przedłużony weekend w Bieszczadach

Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska – szlaki

Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska – ciekawostki i informacje praktyczne

Weekend w Bieszczadach. Połonina Wetlińska
 • Połonina to nazwa muraw/łąk górskich znajdujących się ponad górną granicą lasu w Karpatach Wschodnich (w Polsce – w Bieszczadach). To naturalne piętro roślinności, które zostało jednak znacznie poszerzone przez działalność człowieka, taką jak np. pasterstwo.
 • Najwyższy punkt Połoniny Caryńskiej to Kruhly Wierch (1297 m.n.p.m)
 • Najwyższy punkt Połoniny Wetlińskiej to Roh (1255 m.n.p.m)
 • Na połoninie Caryńskiej nie ma schroniska. Na połoninie Wetlińskiej jest słynne schronisko Chatka Puchatka. Póki co, najprawdopodobniej do roku 2022 jest jednak nieczynne z powodu remontu. Przygotuj odpowiednio dużo wody i prowiantu na drogę. Zapasy wody lub słodkich przekąsek możesz uzupełnić jedynie w małych sklepikach przy parkingach w Ustrzykach lub Brzegach Górnych.
 • Wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego kosztuje 8 zł (bilet normalny) lub 4 zł (ulgowy). Park nie oferuje możliwości zakupu biletu kilkudniowego. Bilet możesz kupić z wyprzedzeniem tutaj lub w punktach przy początku szlaków.
 • Do początku szlaków na połoniny w Ustrzykach Górnych, na Przełęczy Wyżniańskiej lub w Brzegach Górnych możesz dojechać samochodem (znajdziesz tam płatne parkingi) lub minibusem z Wetliny. Busy odjeżdżają spod sklepu ABC w Wetlinie w sezonie co kilkanaście minut. Poza sezonem możesz zadzwonić na numery telefonów wywieszone w okolicy sklepu i zamówić transport prywatnie. Informacji udzielą Ci też osoby pracujące w sklepie.

Połonina Wetlińska i Chatka Puchatka

Z Brzegów do Wetliny

Najlepszy obecnie szlak na Połoninę Wetlińską prowadzi z Brzegów Górnych. Póki co nie polecam innego popularnego szlaku, żółtego z Przełęczy Wyżniej, bo jest w remoncie, tak jak i słynne schronisko Chatka Puchatka. Prace mają potrwać do 2022 roku. Po najnowsze informacje zaglądaj na stronę Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Szlak z Brzegów na grzbiet połoniny Wetlińskiej jest krótki, ale stromy i daje popalić 🙂 Najpierw ucieszy Twoje oczy przyjemnymi widoczkami na okoliczne szczyty, by następnie wprowadzić Cię w las – i przez około 1,5 kilometra wyciskać pot z każdej komórki Twojego ciała 😉

Ze względu na remont Chatki Puchatka bieg szlaku był nieco zmieniony, przez to niestety straciłam trochę widoków. W 2023, kiedy szłam Głównym Szlakiem Beskidzkim schronisko już działało, a trasa wróciła na swój pierwotny tor. Za to spotkałam lisa zaczepiającego turystów 😉 Pamiętaj, by w żadnym wypadku nie karmić dzikich zwierząt!

Piękne widoki poprowadzą Cię dalej grzbietem…

Ale nie myśl, że to koniec podejść 🙂 Czeka Cię jeszcze podejście (zakończone schodami) na Osadzki Wierch.

W nagrodę – panorama na Połoninę Wetlińską, Caryńską i z tyłu – Tarnicę.

Połonina Wetlińska

Stąd w zależności od czasu i Twojej kondycji 😉 możesz dojść do przełęczy Orłowicza i stamtąd zejść do Wetliny lub…

Z Brzegów do Smereka

…kontynuować na szczyt Smerek i zejść do miejscowości o tej samej nazwie 🙂 To wydłuża wycieczkę o 3 kilometry i dodaje około 200 metrów przewyższenia. Na zdjęciu poniżej widzisz Smerek, a pod nim – przełęcz, z której możesz zejść do Wetliny.

Widok na Smerek, Połonina Wetlińska

Widoki wynagrodzą Ci wysiłek 🙂 Z miejscowości Smerek również busem dojedziesz do Wetliny i innych miejsc w okolicy. Poza sezonem warto mieć zapisany numer do prywatnych przewoźników po Bieszczadach, bo z regularnymi kursami bywa ciężko. Numery są wywieszone przy sklepie ABC w Wetlinie. Listę przewoźników możesz też znaleźć tutaj.

Połonina Caryńska – szlak

Z Ustrzyk Górnych do Brzegów Górnych

Szlak na połoninę Caryńską polecam rozpocząć w Ustrzykach Górnych. W tą stronę podejście jest znacznie łagodniejsze niż w drugą stronę, a widoki odsłaniają się stopniowo.

Pierwsze trzy kilometry pójdziesz lasem. Po drodze miniesz wiatę, w której możesz odpocząć, przy niej zobaczysz też wyrzeźbioną z drewna małą kapliczkę. Rozglądaj się uważnie – może tak jak mnie, uda Ci się na tym szlaku spotkać salamandrę!

Po trzech kilometrach powoli zacznie otwierać się przed Tobą piękny widok na otaczające Cię szczyty.

Podczas odpoczynków rozglądaj się w każdą stronę – również do tyłu. Tam w tle będzie pięknie prezentować się Tarnica – widoczna w tle, na środku trzeciego zdjęcia poniżej.

Najwyższy punkt Połoniny Caryńskiej osiągniesz po 6 kilometrach. Stamtąd zobaczysz jak na dłoni Połoninę Wetlińską, a w drugą stronę cały grzbiet połoniny Caryńskiej, który właśnie przeszedłeś/przeszłaś 🙂 W tle nadal widoczna jest Tarnica.

Szlak w dół do parkingu w Brzegach Górnych wiedzie stromo przez las.

Połonina Caryńska – najkrótszy szlak z Przełęczy Wyżniańskiej do Brzegów Górnych

Jeśli planujesz tą wycieczkę z małymi dziećmi lub nie czujesz się na siłach iść zbyt długo, możesz skrócić powyższą trasę o ponad 3 kilometry, mimo wszystko zapewniając sobie przepiękne widoki z najwyższego punktu Połoniny Caryńskiej.

Wystartuj z Przełęczy Wyżniańskiej i po 2 kilometrach wejścia zielonym szlakiem osiągniesz grzbiet Połoniny. Zejść możesz do Brzegów Górnych lub po spacerze grzbietem połoniny w jedną i drugą stronę możesz też zejść tą samą drogą.

Gorąco polecam jednak dłuższą wersję z Ustrzyk do Brzegów. Myślę, że nawet młodzi turyści pomalutku dadzą radę! 🙂

Połonina Caryńska i Połonina Wetlińska w jeden dzień. Da się?

Wszystko się da, jestem żywym przykładem na to, że taka wycieczka jest do zrobienia – i jest przepiękna:) Jest za to mocno męcząca i polecam ją tylko, jeśli jesteś osobą aktywną na co dzień i oceniasz swoją kondycję, jako dobrą. W innym przypadku nie porywaj się z motyką na słońce i rozbij sobie połoniny na dwie wycieczki.

Połonina Wetlińska czy Caryńska? Która ładniejsza?

Na to pytanie próbowałam już odpowiedzieć w tym poście. Zdania nie zmieniłam – nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi, bo obie połoniny są przepiękne i żadna z nich Cię nie zawiedzie.

Moje serce jednak skłania się odrobinę bardziej w stronę Połoniny Caryńskiej. Dlaczego?

 • Jest nieco mniej popularna, a w związku z tym mniej zatłoczona,
 • Jest położona wyżej, więc rozciągają się z niej szersze, bardziej rozległe widoki,
 • Podejście na nią było dla mnie mniej mordercze 😉

Bieszczady – noclegi

Najlepszym punktem wypadowym na Połoninę Wetlińską jest Wetlina. Znajduje się blisko szlaku na przełęcz Orłowicza i Połoninę Wetlińską. Spod sklepu w centrum wioski odjeżdżają busy do Brzegów Górnych, na Przełęcz Wyżniańską, czy do Ustrzyk Górnych, skąd wejdziesz na Połoninę Caryńską. A do tego możesz tam zjeść wspaniały naleśnik-gigant w Chacie Wędrowca!

Ja podczas mojej wizyty zatrzymałam się w Dworku Roh i gorąco polecam. Pokój czysty, śniadanie smaczne, właścicielka miła. I przede wszystkim – idealna lokalizacja kilka minut spacerem od żółtego szlaku na przełęcz Orłowicza i od sklepu ABC spod którego odjeżdżają busy. Polecam 🙂

Linki do apartamentów w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie  Jeśli z nich skorzystasz – serdecznie dziękuję! 🙂

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

________

Mam nadzieję, że pomogłam Ci zaplanować Twoją wycieczkę na połoniny! Pamiętaj, że ten post jest uzupełnieniem pełnego przewodnika na przedłużony weekend w Bieszczadach:

Najpiękniejsze szlaki i atrakcje na przedłużony weekend w Bieszczadach

Sprawdź też szlaki na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę, a jeśli planujesz wycieczkę w inne pasma górskie w Polsce, zobacz też:

Jak zobaczyć najpiękniejsze szlaki i atrakcje w Pieninach w jeden weekend? Pełen plan!

A jeśli przydał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą chcesz wybrać się na wycieczkę 🙂 Dzięki!

5 thoughts on “Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska. Zobacz szlaki przez najpiękniejsze połoniny Bieszczadów!

 • Reply J&A 21 maja, 2021 at 5:17 pm

  Hej, dziękujemy za ciekawy i praktyczny opis. Dziś z niego skorzystaliśmy, było super !
  pozdrawiamy J & A

  • Reply Dorota 6 czerwca, 2021 at 2:59 pm

   Bardzo się cieszę! Pozdrawiam 🙂

   • Reply Asx 22 sierpnia, 2021 at 4:49 pm

    Witam, super opisane piękne szlaki. Ja właśnie wróciłam z Caryńskiej z Brzegów Górnych (wejście i zejście) ale korci mnie ponowne wyjście ale właśnie z Ustrzyk 😁 Pozdrawiam

    • Reply Dorota 23 sierpnia, 2021 at 10:02 am

     Jak korci, to czemu się nie skusić! Powodzenia 🙂

 • Reply Joanna 19 maja, 2022 at 5:51 am

  Piękna wycieczka! 🙂 Mie niestety nie udało się już dojść na Połoninę Caryńską, ale zostawiam to na kolejny pobyt w Bieszczadach. Nieprędki, w końcu się doczekam. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *