Bieszczady, Tarnica. Który szlak na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów wybrać?

Bieszczady, widok na Tarnicę

Bieszczady, Tarnica? Gdybyś zapytał_a mnie o nią podczas mojej pierwszej wizyty w Bieszczadach w 2012 roku, pewnie bym nie wiedziała o czym mówisz. Jedyne z czym wtedy mi się kojarzyły to połonina Wetlińska i schronisko Chatka Puchatka. Nie zbierałam szczytów do Korony Gór Polski.

Kiedy kilka lat później wróciłam w Bieszczady, nie mogłam już pominąć Tarnicy – i cieszę się, że ją zdobyłam! Nie tylko dlatego, że należy do Korony Gór Polski, ale przede wszystkim dlatego, że widoki były oszałamiająco piękne!

Który szlak na Tarnicę wybrać? Ten artykuł pomoże Ci zdecydować 🙂

Ten post jest uzupełnieniem poniższego przewodnika:

Najpiękniejsze szlaki i atrakcje na przedłużony weekend w Bieszczadach

Bieszczady, Tarnica – szlaki

Tarnica – informacje praktyczne

  • Tarnica, 1346 m.n.p.m jest najwyższym szczytem polskiej strony Bieszczadów i należy do Korony Gór Polski. Najwyższy szczyt całego pasma Bieszczadów znajduje się w Ukrainie i jest to Pikuj (1408 m.n.p.m.)
  • W drodze na Tarnicę nie ma schroniska. Przygotuj odpowiednią ilość jedzenia i wody na drogę.
  • szlak na Tarnicę rozpoczniesz z Ustrzyk Górnych, Wołosatego lub Mucznego
  • Do początku szlaku w Ustrzykach lub w Wołosatem dojedziesz samochodem (znajdziesz tam płatne parkingi) lub minibusem z Wetliny. Busy odjeżdżają spod sklepu ABC w Wetlinie w sezonie co kilkanaście minut. Poza sezonem zadzwoń na numery telefonów wywieszone w okolicy sklepu i zamów transport prywatnie. Informacji udzielą Ci też osoby pracujące w sklepie.
  • Z Ustrzyk Górnych do Wołosatego również jeździ autobus. Rozkład sprawdzisz na przystanku w Ustrzykach lub na stronie e-podróżnik.pl (link)

Hej, czy wiesz, że możesz zaznaczać pinezkami zdobyte szczyty Korony Gór Polski? Kliknij w zdjęcie poniżej i sprawdź personalizowaną mapę KGP! Gromadź wspomnienia z wędrówek, ozdób dom górskim motywem lub podaruj bliskiej osobie 🙂

dorota

Bieszczady, Tarnica: szlak z Ustrzyk Górnych

Cała trasa ma 18,5 km. Do szczytu Tarnicy będziesz iść 8 kilometrów. Następnie ze szczytu 4,5 km w dół do Wołosatego, a ostatnie 6 kilometrów (niestety) asfaltową drogą z powrotem do parkingu. Ostatni fragment asfaltowy jest wadą tego szlaku – ale jeśli masz odrobinę szczęścia, w Wołosatem możesz złapać autobus, który zawiezie Cię od Ustrzyk Górnych i pozwoli ominąć ten odcinek 🙂

Najpierw czeka Cię około 5 kilometrów spaceru przez las. Szlak nie jest szczególnie stromy, ale wysokości nabierasz stale i nie ma płaskich fragmentów, na których można porządnie odpocząć. Swoją drogą, jakże pięknie tu musi być jesienią!

Szlak na Tarnicę z Ustrzyk Górnych

Po 5 kilometrach wyjdziesz ponad granicę lasu, na połoninę. Zaczną się przed Tobą otwierać piękne widoki na okoliczne szczyty.

Z tego miejsca czeka Cię jeszcze trochę stromego podejścia, do tego bądź przygotowany_a, że może tutaj wiać. Przygotuj ciepłe ubrania. Ale za to widoki pomagają zapomnieć o wysiłku.

Na około szóstym kilometrze zobaczysz jak na dłoni Szeroki Wierch i z tyłu cel wycieczki – Tarnicę:

Po zdobyciu Szerokiego Wierchu najtrudniejszą część szlaku będziesz mieć za sobą. Do szczytu Tarnicy pozostanie Ci 1,5 kilometra – ale kilometr z tego nie jest wymagający. Dopiero ostatnie podejście na sam szczyt wyciśnie z Ciebie kolejne krople potu.

Bieszczady, Tarnica
Bieszczady, Tarnica. Widok na ostatnie podejście

Na szczycie zobaczysz krzyż, który upamiętnia pobyt na Tarnicy ks. Karola Wojtyły w 1953 roku. A oprócz tego – jedną z piękniejszych i rozleglejszych panoram polskich Bieszczadów. Przy przejrzystym powietrzu możesz z Tarnicy dostrzec nawet pasma górskie w Rumunii (!).

Krzyż na szczycie Tarnicy, Bieszczady

Ze szczytu Tarnicy schodzisz do Wołosatego niebieskim szlakiem opisanym poniżej.

Najkrótszy szlak na Tarnicę z Wołosatego

Jeśli nie czujesz się na siłach przejść powyższy dłuższy szlak, najkrótszą opcją, aby zdobyć Tarnicę jest niebieski szlak z Wołosatego, tam i z powrotem.

Tym szlakiem zdobędziesz Tarnicę z dzieckiem, widziałam po drodze mnóstwo rodzin, a najmłodsi turyści pokonujący trasę na własnych nogach mieli około 5 lat.

Jeśli masz co najmniej przeciętny poziom aktywności fizycznej, to dasz radę zdobyć Tarnicę tym szlakiem. Z Wołosatego zobaczysz jak na dłoni ile musisz przejść:

Widok na Tarnicę z Wołosatego
Widok na Tarnicę z Wołosatego

Szlak jest krótki i dostępny dla turystów na każdym poziomie, nie spodziewaj się jednak relaksującego spaceru. Musisz przejść 4 kilometry stromo pod górę.

Większość szlaku prowadzi przez las. Na ostatnim kilometrze wyjdziesz ponad linię lasu na połoninę i otworzy się przed Tobą piękny widok:

Szlak na Tarnicę z Wołosatego

W tej wersji szlaku zejdź do punktu startu tą samą drogą.

Szlak na Tarnicę z Wołosatego przez Halicz

Chcesz pokonać niezwykle malowniczy szlak i przekonać się, jak wygląda początek/koniec Głównego Szlaku Beskidzkiego, najdłuższego szlaku w polskich górach? Powędruj czerwonym szlakiem z Wołosatego na Tarnicę przez Halicz (1333 m.n.p.m.).

Szlak przez pierwsze 7 kilometrów prowadzi szeroką drogą asfaltową i szutrową i wznosi się łagodnie aż do przełęczy Bukowskiej.

Dalej rozpoczyna się bardziej intensywne podejście, ale otworzą się też przed Tobą wspaniałe panoramy na bieszczadzkie szczyty, które nie opuszczą Cię aż do ostatniego zejścia.

Po minięciu szczytu Halicza pójdziesz dalej czerwonym szlakiem do przełęczy pod Tarnicą. Z niej żółtym szlakiem w 20 minut wejdziesz na najwyższy szczyt Bieszczadów.

Po zdobyciu Tarnicy możesz zejść do Wołosatego niebieskim szlakiem, jak na mapie wyżej lub wrócić na szlak czerwony i zejść do Ustrzyk Górnych (link do mapy w tej wersji tutaj)

Szlak na Tarnicę z Mucznego przez Bukowe Berdo

Niektórzy nazywają go najpiękniejszym szlakiem na Tarnicę, i faktycznie widoki z trasy w masywie Bukowego Berda będziesz mieć wspaniałe!

Jednocześnie jest szlakiem najtrudniejszym. Na dystansie 16 km pokonasz aż 1100 metrów różnicy przewyższeń, o 300 metrów więcej niż w pierwszym opisanym szlaku. Jeśli masz ochotę na niezwykle malowniczy, ale intensywny trekking, wybierz szlak z Mucznego.

Podsumowując, Tarnica jest powszechnie dostępnym szczytem dla turystów na niemal każdym poziomie zaawansowania. Nie spotkasz tutaj trudności technicznych – jedynie spocisz się na podejściu 🙂 Jak bardzo? To zależy od Ciebie i trasy, którą wybierzesz.

Zobaczysz też ze szczytu przepiękne widoki. Tarnica należy do Korony Gór Polski – zachęcam Cię do kolekcjonowania szczytów z tej listy zaznaczania ich na personalizowanej mapie, którą tworzę *autopromocja* 🙂

Ja podczas mojej wizyty w Bieszczadach zatrzymałam się w Dworku Roh w Wetlinie. To idealny punkt wypadowy, jeśli planujesz więcej wycieczek w Bieszczady, nie tylko na Tarnicę – wtedy gorąco polecam. Pokój czysty, śniadanie smaczne, właścicielka miła. I przede wszystkim – idealna lokalizacja kilka minut spacerem od żółtego szlaku na przełęcz Orłowicza i od sklepu ABC spod którego odjeżdżają busy np. do Ustrzyk Górnych, z których ruszysz na Tarnicę.

Jeśli planujesz tylko wycieczkę na Tarnicę, zatrzymaj się w Ustrzykach Górnych, np. w Połonince.

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

_______________

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do odwiedzenia Tarnicy. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w okolicy, odsyłam Cię do tych postów:

Najpiękniejsze szlaki i atrakcje na przedłużony weekend w Bieszczadach

Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska. Zobacz szlaki przez najpiękniejsze połoniny Bieszczadów!

A jeśli masz ochotę odkrywać też inne pasma górskie w Polsce i zdobywanie szczytów KGP, zapraszam Cię do tego posta o weekendzie w Pieninach i na szlak na Wysoką, w Gorce na Turbacz oraz na Rysy – najwyższy szczyt w Polsce.

Koniecznie podziel się linkiem do tego wpisu z osobą, z którą chcesz zdobyć Tarnicę! Będzie mi też miło, jeśli udostępnisz go w swoich mediach społecznościowych. Dzięki!

2 thoughts on “Bieszczady, Tarnica. Który szlak na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów wybrać?

  • Reply rzeszowpodkarpackie.com 11 września, 2023 at 1:06 pm

    My polecamy wejście z Wołosatego czerwonym szlakiem. Trasa jest dłuższa niż szlakiem niebieskim, ale ogromna ilość widoków sprawia, że naprawdę warto! Najlepiej zarezerwować na to cały dzień.

    • Reply Dorota 13 września, 2023 at 7:59 am

      To prawda! Niedawno szłam tym odcinkiem w ramach GSB i było cudnie! Na pewno dodam tą opcję wejścia do tego posta w najbliższym czasie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *