Wrocław to jedno z bardziej uroczych miast w Polsce. Co roku przyciąga tysiące turystów – zarówno z Polski, jak i zza granicy. Chociaż to czwarte co do wielkości miasto w Polsce, podczas zwiedzania zupełnie tego nie czułam. Wrocław zrobił na mnie wrażenie spokojnego, niewielkiego miasta pełnego historii i pięknej architektury. To też miasto promowane ze świetnym pomysłem!
No bo czy jest ktoś, kto nie słyszał o wrocławskich krasnalach? 🙂
Jak najlepiej zaplanować pobyt we Wrocławiu na weekend? Kieruj się tym przewodnikiem, a optymalnie wykorzystasz swój czas!
Wrocław na weekend
Wrocław – noclegi
Old Town Haston – hotel dla osób, które szukają hotelu na najwyższym poziomie 🙂 Goście chwalą lokalizację w samym centrum, stylowy wystrój, świetną obsługę i smaczne śniadania.
2/3 Apartments Old Town – wygodny i stylowy apartament dla 2 lub 4 osób. Kiedy piszę te słowa na niemal 700 opinii na bookingu ocena to 9,9! Niesamowita jakość w cenie dość wysokiej, ale nie przerażającej 🙂
Green View Kotlarska – niedrogi apartament dla 2 lub 4 osób w centralnej lokalizacji. Czyste, przestrzenne i dobrze wyposażone miejsce.
Kandela Studio – budżetowe studio dla dwóch osób w okolicy Hali Stulecia, ZOO i Ogrodu Japońskiego. Goście chwalą wyposażenie i stosunek jakości do ceny
Linki do apartamentów w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie ? Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję!
Dorota
Dzień 0: Wrocław, atrakcje na weekend
Jeśli odwiedzasz Wrocław na weekend i przyjeżdżasz w piątkowy wieczór wybierz się na spacer – zarówno Rynek, jak i Ostrów Tumski świetnie prezentują się po zmroku. Spacer możesz zakończyć na świetnym, ważonym na miejscu piwie w Spiżu. Serwują tam też smaczne jedzenie. Po zmroku warto też odwiedzić Galerię Neonów na ulicy Ruskiej lub sprawdzić harmonogram pokazów specjalnych Fontanny Multimedialnej. W sezonie od maja do października obejrzysz pokaz specjalny w każdy piątek i sobotę – harmonogram tutaj.
Hej, czy wiesz, że możesz zapisać ramowy plan zwiedzania oraz link do tego artykułu przez Instagram? 🙂 Kliknij w zdjęcie poniżej, a następnie zapisz je ikonką zakładki!
Dorota
Dzień 1: Weekend we Wrocławiu
Krasnale
Zanim zaprezentuję Ci plan zwiedzania Wrocławia, muszę napisać parę słów o wrocławskich krasnalach. Poszukiwania małych gnomów to świetna atrakcja dla turystów, ale nie tylko – nawet mieszkańcy się nie znudzą 🙂 Na ulicach miasta jest już ponad 350 krasnali, i ciągle pojawiają się nowe. Jeśli chcesz zobaczyć listę krasnali i poznać je bliżej, wejdź na stronę tutaj.
Podczas zwiedzania Wrocławia miej oczy szeroko otwarte – krasnale wyskakują zza każdego rogu! Jeżeli zależy Ci na znalezieniu konkretnych krasnali, sprawdź ich lokalizację na mapie. Polowanie na krasnale to świetny pomysł na spędzenie weekendu we Wrocławiu z dziećmi. Dodaj do zwiedzania trochę emocji i rywalizacji bawiąc się, kto znajdzie więcej krasnali lub załóż ich minimalną ilość, jaką musicie znaleźć 🙂
Skąd wzięły się krasnale na ulicach Wrocławia?
Ich historia sięga czasów PRL-u. Działacze antykomunistyczni umieszczali rysunki krasnali na plamach farby po zamalowywaniu przez władze antysocjalistycznych haseł. Pierwsze dwa krasnale zostały namalowane we Wrocławiu w sierpniu 1982 roku, a w kolejnym roku powstało ponad 1000, również w innych miastach w Polsce.
Krasnale pojawiały się też później na plakatach zapowiadających antykomunistyczne happeningi – a kulminacją ich popularności był happening Rewolucja Krasnoludków w 1988 roku, kiedy to ulicami Wrocławia przeszło ponad 10 000 uczestników w czapkach krasnoludków.
Pierwsze pięć krasnali, takich jakie znamy dzisiaj, pojawiło się na ulicach miasta w 2005 roku, i były to Szermierz, Rzeźnik, Pracz Odrzański oraz dwa Syzyfki.
Jeśli interesuje Cię historia i nie przepadasz za organizacją zwiedzania na własną rękę, przemyśl wynajęcie przewodnika turystycznego po Wrocławiu. Z przewodnikiem lepiej poznasz historię miasta, ale też odkryjesz miejsca nieznane większości turystów 🙂 Niektóre wycieczki we Wrocławiu odbywają się na przykład w formie gier miejskich, a podczas innych czarownica i jej pomocnik odkrywają mroczną historię średniowiecznego miasta!
Rynek
Centralna, najważniejsza część Wrocławia od której zaczynamy zwiedzanie 🙂 To jeden z największych rynków staromiejskich w Europie. Dookoła zobaczysz budynki z różnych epok historycznych – a na środku zobaczysz tzw. blok śródrynkowy, na który składa się Stary Ratusz, Nowy Ratusz i kamienice.
W sezonie zimowym odwiedzisz tutaj piękny Jarmark Bożonarodzeniowy 🙂
Na co warto zwrócić uwagę spacerując po Rynku?
Stary Ratusz
Jeden z głównych zabytków architektury w mieście i pierwszy z tej listy Wrocław: atrakcje na weekend. Powstawał przez około 250 lat, od końca XIII wieku. W środku możesz odwiedzić Muzeum Miejskie (Sztuki Mieszczańskiej) – jednak to właśnie budynek Ratusza jest najważniejszym eksponatem 🙂
W piwnicach ratusza znajdziesz też restaurację Piwnica Świdnicka, która funkcjonowała w tym miejscu od XIII wieku aż do niespodziewanego zamknięcia w 2017 roku ze względu na nieuregulowaną sytuację prawną. Ponowne otwarcie jest planowane na kwiecień 2022!
Przy okazji, zerknij na blog Magdy, która przyznaje się do tego, że woli miziać wrocławskie krasnale za uchem niż drapać po brzuchu smoka wawelskiego 😉 u niej znajdziesz bardziej niecodzienne atrakcje Wrocławia.
Kamienice Jaś i Małgosia
Jeśli odwiedzasz Wrocław na weekend, nie przegap tych dwóch średniowiecznych kamienic połączonych arkadą. Kiedyś stanowiły domy altarystów – opiekunów ołtarza w kościele św. Elżbiety. Kiedyś pomiędzy kamienicami były otwierane wrota, które prowadziły na cmentarz. Stąd napis, który nadal zachował się na arkadzie, Mors Ianua Vitae – Śmierć bramą życia.
Dziś kamienice nazywane są pieszczotliwie Jasiem i Małgosią, bo wśród wysokich budynków dookoła mogą przypominać zagubione dzieci. Rozejrzyj się – przy kamienicach znajdziesz kilka krasnali, a na jednej ze ścian „Jasia” zobaczysz ciekawą, prowokującą do przemyśleń płaskorzeźbę Chrystusa, krzyża, młotka i gwoździ z podpisem „Zrób to sam”.
Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety i punkt widokowy na wieży
Gotycki kościół w pobliżu Rynku z wieżą, która wyrasta na ponad 90 metrów. Kościół warto zwiedzić w środku, a ponadto – jeśli wdrapiesz się ponad 300 schodów na górę, możesz zobaczyć panoramę Wrocławia z góry. Niełatwe zadanie, ale warte swojej ceny 🙂 W pogodne, przejrzyste dni możesz zobaczyć nawet Śnieżkę.
Wieża jest otwarta w sezonie wiosenno-letnim, od kwietnia do października.
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Jeśli interesuje Cię architektura i lubisz bogate wnętrza, w budynkach Uniwersytetu Wrocławskiego możesz zobaczyć najbardziej reprezentacyjną salę budynku. Aula Leopoldyńska to jedno z najlepiej zachowanych w Polsce barokowych wnętrz świeckich – i jej wystrój robi ogromne wrażenie. Więcej o auli przeczytasz tutaj.
Oprócz Auli Leopoldiny odwiedzić możesz niemal równie bogatą Salę Muzyczną (Oratorium Marianum), Wieżę Matematyczną z tarasem widokowym – i trzy sale ekspozycyjne.
Ceny i godziny otwarcia znajdziesz tutaj.
Bulwar Piotra Włostowica, rejs po Odrze
Od Uniwersytetu skieruj się spacerem (stale wyglądając krasnali 🙂 ) w stronę Mostu Piaskowego. Przejdziesz nim na Wyspę Piasek. Tam znajdziesz piękny bulwar – a także przystań, z której odpływają rejsy po Odrze. Rejs tam i z powrotem trwa 50 minut – szczegóły na stronie tutaj.
Uwaga: Statkiem możesz popłynąć do przystani ZOO, lub wybrać się w rejs w dwie strony prosto z ZOO. Możesz więc zostawić ten pomysł na drugi dzień 🙂
Most Tumski
Most łączy Wyspę Piasek i Ostrów Tumski. Kiedyś stanowił granicę między strefą jurysdykcji miasta i kościoła 🙂 W okolicy mostu nadal możesz zobaczyć sprawne lampy gazowe. Jeśli masz szczęście, możesz zobaczyć, jak wieczorem zapalają je latarnicy.
Ostrów Tumski
Odwiedzasz Wrocław na weekend. Co zobaczyć? – myślisz? Ostrów Tumski to drugie po Rynku miejsce, którego nie możesz pominąć 🙂 To najstarsza część miasta, pierwotnie znajdowała się na wyspie (po staropolsku, na „ostrowie” 🙂 ). Później jednak odnoga Odry została zasypana i ślad po tym, że Ostrów był wyspą został tylko w nazwie. W 1315 roku został sprzedany kościołowi i jurysdykcja obowiązująca w całej reszcie miasta nie miała tutaj zastosowania. Chętnie korzystali z tego wszyscy, którzy z „normalnym” prawem stali na bakier 😉
Obecnie najbardziej uroczym miejscem na Ostrowie jest ul. Katedralna i Katedra św. Jana Chrzciciela.
Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Z Ostrowa Tumskiego przejdź mostem Pokoju. Miniesz budynek Muzeum Narodowego we Wrocławiu – i skieruj się w stronę pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To jeden z bardziej przejmujących pomników, jaki w życiu widziałam. Na jednym postumencie w formie grobowca Matka-Ojczyzna opłakuje poległych synów – 22 tysiące żołnierzy zabitych na rozkaz Stalina strzałem w tył głowy pod Katyniem. Swój wzrok kieruje w górę – patrzy na górującego nad nią Anioła Śmierci.
Zatrzymaj się tutaj na chwilę refleksji.
Panorama Racławicka
Panorama Racławicka to muzeum sztuki, w którym zobaczysz obraz Bitwa pod Racławicami.
Obraz namalował zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz jest cykloramiczny, czyli obejmuje całą przestrzeń dookoła Ciebie. Wchodząc do muzeum zanurzasz się w świat przedstawiony przez malarza. Na obrazie zobaczysz historię bitwy wygranej przez Tadeusza Kościuszkę w czasie powstania w 1794 roku. Nie spodziewaj się jednak pełnej zgodności historycznej. Na obrazie znajdziesz sceny, które w rzeczywistości odbywały się w różnym czasie lub sceny, których w rzeczywistości nie było. Artyści dopasowali szczegóły bitwy do swojej wizji artystycznej.
Zwiedzanie muzeum to nie tylko oglądanie obrazu na własną rękę. Z głośników usłyszysz opowieść o bitwie i o poszczególnych częściach obrazu.
Zastanawiając się, co na weekend we Wrocławiu ująć w planie zwiedzania, zdecydowanie polecam panoramę – to jedno z ciekawszych muzeów sztuki w Polsce, jakie odwiedziłam 🙂
Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz tutaj.
Zwróć też uwagę, że mając bilet do Panoramy zwiedzisz bezpłatnie wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł. Masz na to 3 miesiące od daty seansu wydrukowanej na bilecie.
Bulwar Xawerego Dunikowskiego, przystań Zatoka Gondoli
Po obejrzeniu Panoramy, skieruj się z powrotem w stronę rzeki. Wejdziesz na bulwar Xawerego Dunikowskiego. Stąd możesz podziwiać widok na Ostrów Tumski z drugiej strony Odry. Tutaj znajdziesz też przystań Zatoka Gondoli, gdzie wypożyczysz kajak, łódkę, rowerek wodny, a nawet motorówkę ze sternikiem 🙂 Szczegóły sprawdź tutaj.
Warto w ten sposób relaksująco zakończyć dzień. Nie każde odwiedzane miasto oferuje takie atrakcje na weekend, Wrocław jest w końcu nazywany naszą polską Wenecją 😉
Pro tip: Jeśli odwiedzasz Wrocław w sezonie letnim (maj-październik) i masz siłę po całym dniu zwiedzania, wybierz się na wieczorny pokaz Fontanny Multimedialnej. Sprawdź harmonogram pokazów specjalnych Fontanny Multimedialnej tutaj.
Dzień 2: Weekend we Wrocławiu
Drugi dzień zwiedzania Wrocławia poświęcimy na wschodnią część miasta, gdzie znajdziesz takie atrakcje, jak Hala Stulecia, Fontanna Multimedialna, czy ZOO z Afrykarium. W zależności, czy czeka Cię jeszcze długa droga do domu tego dnia, dopasuj ilość i czas spędzony w każdym z poniższych miejsc 🙂
Hala Stulecia
Słynna hala widowiskowo-sportowa, jedyny obiekt we Wrocławiu wpisany na listę UNESCO. Jeśli chcesz zobaczyć Halę Stulecia od środka, musisz odwiedzić Centrum Poznawcze Hali Stulecia – szczegóły na stronie tutaj.
Jako osoba pochodząca z Katowic mam sentyment do ciekawych hal widowiskowo-sportowych… 🙂
Ogród Japoński
Historia ogrodu sięga początku XX wieku, został stworzony na Wystawę Ogrodniczą i był na niej jedynym egzotycznym „eksponatem” 🙂 Obecnie może wprowadzić w Twoje zwiedzanie trochę innego, egzotycznego klimatu. To połączenie kilku rodzajów japońskich ogrodów: ogrodu publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty.
Możesz tutaj zaplanować krótki spacer, a także dłuższy relaks na łonie egzotycznej natury. 🙂
ZOO we Wrocławiu i Afrykarium
Chociaż osobiście nigdy nie byłam fanką zamykania dzikich zwierząt w klatkach i wystawianie ich na widok publiczny dla naszej, ludzkiej rozrywki – muszę przyznać, że ogrody zoologiczne znacznie się zmieniły na przestrzeni lat, które pamiętam. Z miejsc pełnych nieszczęśliwych, samotnych zwierząt mieszkających w za ciasnych klatkach, wiele ogrodów zoologicznych przekształciło się w miejsca tworzące warunki tak bliskie naturalnym, jak to możliwe, angażujące się w ochronę zagrożonych gatunków.
Z drobną nutą nieufności odwiedzałam wrocławskie ZOO – jednak ostatecznie zrobiło na mnie dobre wrażenie. Zwierzęta wyglądają na zadbane, wszędzie jest czysto i nawet basen hipopotamów nie wydziela tego charakterystycznego smrodku, który pamiętam z dzieciństwa 🙂
Afrykarium to wyższy poziom robienia ZOO. Świetne miejsce, robi wrażenie.
ZOO to oczywiście też super miejsce na wycieczkę z dziećmi w każdym wieku.
Więcej o działaniach ZOO na rzecz ochrony gatunków przeczytasz tutaj.
A informacje praktyczne takie jak ceny i godziny otwarcia – tutaj.
Fontanna Multimedialna
Poza wieczornymi pokazami specjalnymi, które już polecałam wyżej – Fontanna „występuje” też co godzinę w ciągu dnia. Szczegóły możesz sprawdzić tutaj.
Inne atrakcje na weekend, Wrocław
Jeśli któreś z powyższych atrakcji Cię nie interesują lub masz więcej czasu, na przykład planujesz spędzić we Wrocławiu dłuższy weekend majowy – poniżej propozycje innych miejsc wartych odwiedzenia 🙂
Hydropolis – ciekawe muzeum, centrum wiedzy o wodzie. Szczegóły tutaj.
Kolejkowo – największa w Polsce makieta kolejowa, pełna autentycznych budynków ze Śląska i Dolnego Śląska. Świetna atrakcja, Wrocław dla dzieci na weekend – ale nie tylko dla tych małych 🙂 Baczne oko dorosłych również wypatrzy ciekawe smaczki, jak na przykład wściekłą kobietę wymachującą stanikiem (zapewne nie swoim) przed nosem pijanego mężczyzny 😉 Szczegóły tutaj.
Aquapark – baseny rekreacyjne, sportowe, strefa wellness, saunarium. Każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegóły tutaj.
Wycieczka w góry – Wrocław to nie tylko piękna architektura i ciekawa historia. To też świetna lokalizacja! Tylko godzina do półtorej jazdy samochodem dzieli Cię od kilku pasm górskich. Po inspirację zapraszam na zaprzyjaźniony blog 101 Countries Before 50 – sprawdź te piękne szlaki i atrakcje w Górach Sowich!
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Jeśli szukasz noclegu we Wrocławiu, przypominam polecane opcje 🙂
Old Town Haston – hotel dla osób, które szukają hotelu na najwyższym poziomie 🙂 Goście chwalą lokalizację w samym centrum, stylowy wystrój, świetną obsługę i smaczne śniadania.
2/3 Apartments Old Town – wygodny i stylowy apartament dla 2 lub 4 osób. Kiedy piszę te słowa na niemal 700 opinii na bookingu ocena to 9,9! Niesamowita jakość w cenie dość wysokiej, ale nie przerażającej 🙂
Green View Kotlarska – niedrogi apartament dla 2 lub 4 osób w centralnej lokalizacji. Czyste, przestrzenne i dobrze wyposażone miejsce.
Kandela Studio – budżetowe studio dla dwóch osób w okolicy Hali Stulecia, ZOO i Ogrodu Japońskiego. Goście chwalą wyposażenie i stosunek jakości do ceny
Mam nadzieję, że już wiesz, jak spędzić Twój weekend we Wrocławiu. Jeśli planujesz wizytę w innych miastach w Polsce, zapraszam Cię też do tych postów:
– Gdańsk. Wspaniałe atrakcje na weekend z planem dzień po dniu.
– Katowice. Atrakcje na weekend w mieście, które Cię zaskoczy!
– Warszawa. Atrakcje na weekend dla osób odwiedzających stolicę pierwszy raz
– Toruń. Atrakcje na weekend w mieście piernika i Kopernika.
W województwie dolnośląskim koniecznie odwiedź przepiękny Park Narodowy Gór Stołowych lub jeden ze szlaków na Śnieżkę.
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!
Mój ukochany Wrocław. Mam ogromny sentyment do tego miasta. Przechadzanie się po nim daje mi niesamowitą satysfakcję 🙂 A ostatnio młoda zakochała się w „Kolejkowo” tak więc trzeba było kupić ciuf ciuf do domu 🙂
Znam Kolejkowo z Gliwic – sama się zakochałam 😀
Super inspirujący wpis, na pewno będę jeszcze tu wracać. 🙂