Wrocław na weekend. Najpiękniesze atrakcje miasta dzień po dniu.

Wrocław to jedno z bardziej uroczych miast w Polsce. Co roku przyciąga tysiące turystów – zarówno z Polski, jak i zza granicy. Chociaż to czwarte co do wielkości miasto w Polsce, podczas zwiedzania zupełnie tego nie czułam. Wrocław zrobił na mnie wrażenie spokojnego, niewielkiego miasta pełnego historii i pięknej architektury. To też miasto promowane ze świetnym pomysłem!

No bo czy jest ktoś, kto nie słyszał o wrocławskich krasnalach? 🙂

Jak najlepiej zaplanować pobyt we Wrocławiu na weekend? Kieruj się tym przewodnikiem, a optymalnie wykorzystasz swój czas!

Wrocław na weekend

Jeśli odwiedzasz Wrocław na weekend, przyjeżdżasz już wieczorem poprzedniego dnia i masz siłę na wieczorny spacer, po zmroku wspaniale prezentuje się zarówno Rynek, jak i Ostrów Tumski. Wybierz się tam na wieczorny spacer, a od razu poczujesz magię tego miasta 🙂 Spacer możesz zakończyć na świetnym, ważonym na miejscu piwie w Spiżu. Serwują tam też smaczne jedzenie. Po zmroku warto też odwiedzić Galerię Neonów na ulicy Ruskiej lub sprawdzić harmonogram pokazów specjalnych Fontanny Multimedialnej. W sezonie od maja do października możesz zobaczyć pokaz specjalny w każdy piątek i sobotę – harmonogram tutaj.

Dzień 1: Weekend we Wrocławiu

Krasnale

Zanim zaprezentuję Ci plan zwiedzania Wrocławia, muszę napisać parę słów o wrocławskich krasnalach. To atrakcje we Wrocławiu na weekend – i nie tylko, nawet mieszkańcy mogą się ich poszukiwaniem stale dobrze bawić 🙂 Na ulicach miasta jest już ponad 350 krasnali, i ciągle stawiane są nowe. Jeśli chcesz zobaczyć listę krasnali i poznać je bliżej, wejdź na stronę tutaj.

Podczas zwiedzania Wrocławia miej oczy szeroko otwarte – ciągle! 🙂  Jeżeli zależy Ci na znalezieniu konkretnych krasnali, sprawdź ich lokalizację na mapie. Polowanie na krasnale to świetny pomysł na Wrocław na weekend dla dzieci, jak i dla dorosłych. Możesz założyć sobie cel, ile krasnali znajdziesz podczas wycieczki. Dzięki temu będziesz rozglądać się uważniej 🙂

Skąd wzięły się krasnale na ulicach Wrocławia?

Ich historia sięga czasów PRL-u. Działacze antykomunistyczni umieszczali rysunki krasnali na plamach farby po zamalowywaniu przez władze antysocjalistycznych haseł. Pierwsze dwa krasnale zostały namalowane we Wrocławiu w sierpniu 1982 roku, a w kolejnym roku powstało ponad 1000, również w innych miastach w Polsce.

Krasnale pojawiały się też później na plakatach zapowiadających antykomunistyczne happeningi – a kulminacją ich popularności był happening Rewolucja Krasnoludków w 1988 roku, kiedy to ulicami Wrocławia przeszło ponad 10 000 uczestników w czapkach krasnoludków.

Pierwsze pięć krasnali, takich jakie znamy dzisiaj, pojawiło się na ulicach miasta w 2005 roku, i były to Szermierz, Rzeźnik, Pracz Odrzański oraz dwa Syzyfki.

Rynek

Centralna, najważniejsza część Wrocławia od której zaczynamy zwiedzanie 🙂 To jeden z największych rynków staromiejskich w Europie. Dookoła zobaczysz budynki z różnych epok historycznych – a na środku zobaczysz tzw. blok śródrynkowy, na który składa się Stary Ratusz, Nowy Ratusz i kamienice.

Na co warto zwrócić uwagę spacerując po Rynku?

Stary Ratusz

Jeden z głównych zabytków architektury w mieście i pierwszy z tej listy Wrocław: atrakcje na weekend. Powstawał przez około 250 lat, od końca XIII wieku. W środku możesz odwiedzić Muzeum Miejskie (Sztuki Mieszczańskiej) – jednak to właśnie budynek Ratusza jest najważniejszym eksponatem 🙂

W piwnicach ratusza znajdziesz też restaurację Piwnica Świdnicka, która funkcjonowała w tym miejscu od XIII wieku aż do niespodziewanego zamknięcia w 2017 roku ze względu na nieuregulowaną sytuację prawną. Zerknij – może akurat jest już otwarta? 🙂

Teraz możesz odwiedzić jedynie browar i restaurację Spiż w piwnicach Nowego Ratusza.

Kamienice Jaś i Małgosia

Jeśli odwiedzasz Wrocław na weekend, nie przegap tych dwóch średniowiecznych kamienice połączone arkadą. Kiedyś stanowiły domy altarystów – opiekunów ołtarza w kościele św. Elżbiety. Kiedyś pomiędzy kamienicami były otwierane wrota, które prowadziły na cmentarz. Stąd napis, który nadal zachował się na arkadzie, Mors Ianua Vitae – Śmierć bramą życia.

Dziś kamienice nazywane są pieszczotliwie Jasiem i Małgosią, bo wśród wysokich budynków dookoła mogą przypominać zagubione dzieci. Rozejrzyj się – przy kamienicach znajdziesz kilka krasnali, a na jednej ze ścian „Jasia” zobaczysz ciekawą, prowokującą do przemyśleń płaskorzeźbę Chrystusa, krzyża, młotka i gwoździ z podpisem „Zrób to sam”.

Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety i punkt widokowy na wieży

Wrocław na weekend: punkt widokowy na kościele Garnizonowym

Gotycki kościół w pobliżu Rynku z wieżą, która wyrasta na ponad 90 metrów. Kościół warto zwiedzić w środku, a ponadto – jeśli wdrapiesz się ponad 300 schodów na górę, możesz zobaczyć panoramę Wrocławia z góry. Niełatwe zadanie, ale warte swojej ceny 🙂 W pogodne, przejrzyste dni możesz zobaczyć nawet Śnieżkę.

Wieża jest otwarta w sezonie wiosenno-letnim, od kwietnia do października.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Jeśli interesuje Cię architektura i lubisz bogate wnętrza, w budynkach Uniwersytetu Wrocławskiego możesz zobaczyć najbardziej reprezentacyjną salę budynku. Aula Leopoldyńska to  jedno z najlepiej zachowanych w Polsce barokowych wnętrz świeckich – i jej wystrój robi ogromne wrażenie. Więcej o auli przeczytasz tutaj.

Oprócz Auli Leopoldiny odwiedzić możesz niemal równie bogatą Salę Muzyczną (Oratorium Marianum), Wieżę Matematyczną z tarasem widokowym – i trzy sale ekspozycyjne.

Ceny i godziny otwarcia znajdziesz tutaj.

Bulwar Piotra Włostowica, rejs po Odrze

Od Uniwersytetu skieruj się spacerem (stale wyglądając krasnali 🙂 ) w stronę Mostu Piaskowego. Przejdziesz nim na Wyspę Piasek. Tam znajdziesz piękny bulwar – a także przystań, z której odpływają rejsy po Odrze. Rejs tam i z powrotem trwa 50 minut – szczegóły na stronie tutaj.

Uwaga: Statkiem możesz popłynąć do przystani ZOO, lub wybrać się w rejs w dwie strony prosto z ZOO. Możesz więc zostawić ten pomysł na drugi dzień 🙂

Most Tumski

Most łączy Wyspę Piasek i Ostrów Tumski. Kiedyś stanowił granicę między strefą jurysdykcji miasta i kościoła 🙂 W okolicy mostu nadal możesz zobaczyć sprawne lampy gazowe. Jeśli masz szczęście, możesz zobaczyć, jak wieczorem zapalają je latarnicy.

Ostrów Tumski

Odwiedzasz Wrocław na weekend. Co zobaczyć? – myślisz? Ostrów Tumski to drugie po Rynku miejsce, którego nie możesz pominąć 🙂 To najstarsza część miasta, pierwotnie znajdowała się na wyspie (po staropolsku, na „ostrowie” 🙂 ). Później jednak odnoga Odry została zasypana i ślad po tym, że Ostrów był wyspą został tylko w nazwie. W 1315 roku został sprzedany kościołowi i jurysdykcja obowiązująca w całej reszcie miasta nie miała tutaj zastosowania. Chętnie korzystali z tego wszyscy, którzy z „normalnym” prawem stali na bakier 😉

Obecnie najbardziej uroczym miejscem na Ostrowie jest ul. Katedralna i Katedra św. Jana Chrzciciela.

Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Wrocław Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Z Ostrowa Tumskiego przejdź mostem Pokoju. Miniesz budynek Muzeum Narodowego we Wrocławiu – i skieruj się w stronę pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To jeden z bardziej przejmujących pomników, jaki w życiu widziałam. Na jednym postumencie w formie grobowca Matka-Ojczyzna opłakuje poległych synów – 22 tysiące żołnierzy zabitych na rozkaz Stalina strzałem w tył głowy pod Katyniem. Swój wzrok kieruje w górę – patrzy na górującego nad nią Anioła Śmierci.

Zatrzymaj się tutaj na chwilę refleksji.

Panorama Racławicka

Wrocław na weekend: Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to muzeum sztuki, w którym zobaczysz obraz Bitwa pod Racławicami.

Obraz namalował zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz jest cykloramiczny, czyli obejmuje całą przestrzeń dookoła Ciebie. Wchodząc do muzeum zanurzasz się w świat przedstawiony przez malarza. Na obrazie zobaczysz historię bitwy wygranej przez Tadeusza Kościuszkę w czasie powstania w 1794 roku. Nie spodziewaj się jednak pełnej zgodności historycznej. Na obrazie znajdziesz sceny, które w rzeczywistości odbywały się w różnym czasie lub sceny, których w rzeczywistości nie było. Artyści dopasowali szczegóły bitwy do swojej wizji artystycznej.

Zwiedzanie muzeum to nie tylko oglądanie obrazu na własną rękę. Z głośników usłyszysz opowieść o bitwie i o poszczególnych częściach obrazu.

Zastanawiając się, co na weekend we Wrocławiu ująć w planie zwiedzania, zdecydowanie polecam panoramę – to jedno z ciekawszych muzeów sztuki w Polsce, jakie odwiedziłam 🙂

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz tutaj.

Zwróć też uwagę, że mając bilet do Panoramy zwiedzisz bezpłatnie wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł. Masz na to 3 miesiące od daty seansu wydrukowanej na bilecie.

Bulwar Xawerego Dunikowskiego, przystań Zatoka Gondoli

Po obejrzeniu Panoramy, skieruj się z powrotem w stronę rzeki. Wejdziesz na bulwar Xawerego Dunikowskiego. Stąd możesz podziwiać widok na Ostrów Tumski z drugiej strony Odry. Tutaj znajdziesz też przystań Zatoka Gondoli, gdzie wypożyczysz kajak, łódkę, rowerek wodny, a nawet motorówkę ze sternikiem 🙂 Szczegóły sprawdź tutaj.

Warto w ten sposób relaksująco zakończyć dzień. Nie każde odwiedzane miasto oferuje takie atrakcje na weekend, Wrocław jest w końcu nazywany naszą polską Wenecją 😉

Pro tip: Jeśli odwiedzasz Wrocław w sezonie letnim (maj-październik) i masz siłę po całym dniu zwiedzania, wybierz się na wieczorny pokaz Fontanny Multimedialnej. Sprawdź harmonogram pokazów specjalnych Fontanny Multimedialnej tutaj.

Dzień 2: Weekend we Wrocławiu

Drugi dzień zwiedzania Wrocławia poświęcimy na wschodnią część miasta, gdzie znajdziesz takie atrakcje, jak Hala Stulecia, Fontanna Multimedialna, czy ZOO z Afrykarium. W zależności, czy czeka Cię jeszcze długa droga do domu tego dnia, dopasuj ilość i czas spędzony w każdym z poniższych miejsc 🙂

Hala Stulecia

Wrocław na weekend: Hala Stulecia

Słynna hala widowiskowo-sportowa, jedyny obiekt we Wrocławiu wpisany na listę UNESCO. Jeśli chcesz zobaczyć Halę Stulecia od środka, musisz odwiedzić Centrum Poznawcze Hali Stulecia – szczegóły na stronie tutaj.

Jako osoba pochodząca z Katowic mam sentyment do ciekawych hal widowiskowo-sportowych… 🙂

Ogród Japoński

Historia ogrodu sięga początku XX wieku, został stworzony na Wystawę Ogrodniczą i był na niej jedynym egzotycznym „eksponatem” 🙂 Obecnie może wprowadzić w Twoje zwiedzanie trochę innego, egzotycznego klimatu. To połączenie kilku rodzajów japońskich ogrodów: ogrodu publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty.

Możesz tutaj zaplanować krótki spacer, a także dłuższy relaks na łonie egzotycznej natury. 🙂

Więcej informacji o ogrodzie znajdziesz tutaj.

ZOO we Wrocławiu i Afrykarium

Chociaż osobiście nigdy nie byłam fanką zamykania dzikich zwierząt w klatkach i wystawianie ich na widok publiczny dla naszej, ludzkiej rozrywki – muszę przyznać, że ogrody zoologiczne znacznie się zmieniły na przestrzeni lat, które pamiętam. Z miejsc pełnych nieszczęśliwych, samotnych zwierząt mieszkających w za ciasnych klatkach, wiele ogrodów zoologicznych przekształciło się w miejsca tworzące warunki tak bliskie naturalnym, jak to możliwe, angażujące się w ochronę zagrożonych gatunków.

Z drobną nutą nieufności odwiedzałam wrocławskie ZOO – jednak ostatecznie zrobiło na mnie dobre wrażenie. Zwierzęta wyglądają na zadbane, wszędzie jest czysto i nawet basen hipopotamów nie wydziela tego charakterystycznego smrodku, który pamiętam z dzieciństwa 🙂

Afrykarium to wyższy poziom robienia ZOO. Świetne miejsce, robi wrażenie.

ZOO to oczywiście też super miejsce na wycieczkę z dziećmi w każdym wieku.

Więcej o działaniach ZOO na rzecz ochrony gatunków przeczytasz tutaj.

A informacje praktyczne takie jak ceny i godziny otwarcia – tutaj.

Fontanna Multimedialna

Poza wieczornymi pokazami specjalnymi, które już polecałam wyżej – Fontanna „występuje” też co godzinę w ciągu dnia. Szczegóły możesz sprawdzić tutaj.

Inne atrakcje na weekend, Wrocław

Jeśli któreś z powyższych atrakcji Cię nie interesują lub masz więcej czasu, na przykład planujesz spędzić we Wrocławiu dłuższy weekend majowy – poniżej propozycje innych miejsc wartych odwiedzenia 🙂

Hydropolis – ciekawe muzeum, centrum wiedzy o wodzie. Szczegóły tutaj.

Kolejkowo – największa w Polsce makieta kolejowa, pełna autentycznych budynków ze Śląska i Dolnego Śląska. Świetna atrakcja, Wrocław dla dzieci na weekend – ale nie tylko dla tych małych 🙂 Baczne oko dorosłych również wypatrzy ciekawe smaczki, jak na przykład wściekłą kobietę wymachującą stanikiem (zapewne nie swoim) przed nosem pijanego mężczyzny 😉 Szczegóły tutaj.

Aquapark – baseny rekreacyjne, sportowe, strefa wellness, saunarium. Każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegóły tutaj.

Mam nadzieję, że już wiesz, jak spędzić Twój weekend we Wrocławiu. Jeśli planujesz wizytę w innych miastach w Polsce, zapraszam Cię też do tych postów:

Gdańsk. Wspaniałe atrakcje na weekend z planem dzień po dniu.

Katowice. Atrakcje na weekend w mieście, które Cię zaskoczy!

A jeśli przydał Ci się ten post, daj mi znać w komentarzach albo udostępnij go w swoich mediach społecznościowych. Dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *