Który szlak na Wysoką wybrać? Opis szlaków na najwyższy szczyt Pienin.

szlak na wysoką

Szlak na Wysoką w Pieninach pokonałam już trzykrotnie. Po raz pierwszy moje spotkanie z nią było trudne. Nie doceniłam tej małej góry i dostałam od niej trudną, ale ważną lekcję pokory.

Prognozy pogody na jedyne dni wolne, na które mogłam sobie pozwolić nie były optymistyczne. Burze, wichury, tornada, najgorsze rzeczy, jakie sobie wyobrażasz. Ale nie non stop. Szlak na Wysoką jest krótki, więc uznałam, że wstrzelę się w poranne okno pogodowe. Wstrzeliłam się, ale mało brakło!

Już z bezpiecznego miejsca w schronisku pod Durbaszką oglądałam najbardziej spektakularną burzę w życiu. Grzmoty groźnie ryczały ze wszystkich stron, czarne chmury kłębiły się po niebie, a spomiędzy nich wydostawały się promienie zachodzącego słońca. Na szczęście byłam bezpieczna w schronisku pod Durbaszką.

W tym artykule znajdziesz opis wszystkich szlaków na Wysoką i moje wnioski, jakich błędów nie popełniać 🙂 Zdjęcia w poście pochodzą z 3 różnych wycieczek, stąd inna pogoda i kolory liści 🙂 abc

Ten post jest częścią pełnego przewodnika na weekend w Pieninach, do którego Cię zapraszam:

Jak zobaczyć najpiękniejsze szlaki i atrakcje w Pieninach w jeden weekend? Pełen plan.

Wysoka, Pieniny – szlaki

Góra Wysoka, Pieniny – informacje praktyczne i ciekawostki

  • Wysoka to najwyższy szczyt w Pieninach, wznosi się na wysokość 1050 m. n. p. m. i należy do Korony Gór Polski.
  • Chociaż jest najwyższą górą Pienin, należy do ich części nazywanej Małe Pieniny.
  • Urzędowa nazwa szczytu to Wysokie Skałki, potocznie jednak każdy nazywa go Wysoką.
  • Wysoka znajduje się poza obszarem Pienińskiego Parku Narodowego.
  • Patrząc na odległość, możesz uznać, że Wysoka to dobra góra dla osób początkujących. Faktycznie, szlak przez Wąwód Homole jest krótki – ale za to stromy. Przygotuj się kondycyjnie i zabierz porządne, górskie buty!
  • Najkrótszy szlak na Wysoką wiedzie przez Wąwóz Homole. Najpiękniejszy – przez Rezerwat Biała Woda lub grzbietem Małych Pienin ze Szczawnicy.
  • Blisko Wysokiej znajdziesz klimatyczne schronisko pod Durbaszką. Zbudowane na wzór bacówki do wypasu owiec, teraz jest Górskim Ośrodkiem Szkolno-Wypoczynkowym, filią Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie. Dla niektórych wadą jest brak alkoholu w ofercie schroniska. Jeśli liczysz na piwko, to się rozczarujesz 🙂

Hej, czy wiesz, że możesz zaznaczać pinezkami zdobyte szczyty Korony Gór Polski? Kliknij w zdjęcie poniżej i sprawdź personalizowaną mapę KGP! Gromadź wspomnienia z wędrówek, ozdób dom górskim motywem lub podaruj bliskiej osobie 🙂

dorota

Szlak na Wysoką z Jaworek przez Wąwóz Homole, zejście ze schroniska pod Durbaszką

Zielony szlak na Wysoką zaczyna się w miejscowości Jaworki. Chociaż to najkrótszy szlak na Wysoką, od razu napiszę, że NIE jest moim ulubionym 😉 Opisz szlaków, które lubię bardziej znajdziesz poniżej 🙂

Szlak zaczniesz w Wąwozie Homole, który cieszy oczy stromymi ścianami wapiennymi i licznymi kaskadami na potoku Kamionka. Szlak przez wąwóz jest świetnie przygotowany dla wszystkich, są kładki, schody i barierki.

Wysoka może i jest taka tylko z nazwy – ale za to jej zbocza są strome. Pokonasz jedynie 510 metrów przewyższenia, ale za to na krótkim dystansie.

Ja planowałam nocleg w schronisku pod Durbaszką, więc niosłam ciężki plecak, a do tego miałam zły dzień… miałam wrażenie, że strome podejście nigdy się nie skończy! Na zdjęciach nie mam najbardziej stromych fragmentów szlaku, bo… cóż, skupiałam się na drodze 🙂

Za Polaną pod Wysoką znajdziesz chwilę na odpoczynek – niedługi. Ostatnie kilkaset metrów podejścia znów wymaga dużego wysiłku – to niemal wspinanie się na, adekwatne do nazwy góry, wysokie skałki.

Ze szczytu Wysokiej rozciąga się wspaniały widok na Pieniny i Tatry. Znajdziesz też budkę z pieczątką w środku. Gratulacje – zdobyłeś_aś kolejny szczyt Korony Gór Polski 🙂

Na szczycie jest mało miejsca, a chodzący tam i z powrotem ludzie nie pozwalają na komfortowy, dłuższy odpoczynek. Zrobiłam zdjęcia i skierowałam się w stronę schroniska pod Durbaszką.

Wtedy boleśnie przekonałam się, że przeceniłam swoje możliwości. Wyjechałam wcześnie rano z Katowic, prosto z auta poszłam na szlak. Nie odpoczęłam na szczycie, nieubłaganie zbliżał się zapowiadany deszcz, więc postanowiłam zjeść coś dopiero w schronisku.

Wielki błąd. Śniadanie jadłam po drodze przed 7 rano, było południe. Na podejściu zużyłam więcej energii niż zwykle, na szczyt doszłam zmęczona. Chociaż schronisko leży niżej niż szczyt Wysokiej, po drodze są fragmenty pod górę… Na jednym z nich nagle zrobiło mi się ciemno przed oczami i poczułam wielkie krople zimnego potu spływające po czole i plecach. Nigdy wcześniej mi się to w górach nie zdarzyło i wystraszyłam się. Czułam się, jakby nagle wyczerpała mi się bateria.

To był straszny moment. Od tego czasu, kiedy organizm prosi o uzupełnienie energii, robię to niezwłocznie. Nawet jeśli leje mi na głowę, a inni turyści depczą mi po stopach. Jeśli muszę uciekać przed pogodą, jem idąc. Ale nie pozwolę już, żeby po drodze zabrakło mi sił. W najlepszym wypadku najem się strachu, ale w najgorszym skończy się to omdleniem i spadnięciem z wąskiego szlaku w przepaść.

Na szczęście szybko doszłam do siebie i dotarłam do schroniska pod Durbaszką. Ze schroniska na dół do Jaworek prowadzi szeroka droga szutrowa. Nie jest zaznaczona jako szlak na mapie turystycznej, ale zobaczysz ją na mapie Google tutaj. To niecałe 3 kilometry, zejście trwa około 40 minut.

Ja zostałam w Durbaszce na noc i stamtąd podziwiałam najbardziej spektakularną burzę w życiu.

Szlak na Wysoką z Jaworek przez rezerwat Biała Woda, zejście do Jaworek ze schroniska

Drugą opcją wejścia z Jaworek na Wysoką jest szlak żółty przez Rezerwat Biała Woda i później niebieski szlak graniczny. Tą trasę na Wysoką polecam najbardziej. Widoki z żółtego i później niebieskiego szlaku kojarzą mi się z włoską Toskanią. Zobaczysz tutaj wzgórza i wapienne skały oddzielone polami uprawnymi i pastwiskami pełnymi owiec.

Wysokość, którą na zielonym szlaku przez wąwóz Homole pokonujesz na 4 km tutaj rozkłada się na 10 km. Dzięki temu podejście staje się przyjemniejsze.

Ze szczytu Wysokiej tak samo zejdź do schroniska pod Durbaszką i stamtąd wyżej opisaną drogą szutrową do Jaworek lub jeszcze lepiej – wydłuż trasę i kontynuuj grzbietem Małych Pienin do Slachtowej lub Szczawnicy, jak opisałam poniżej 🙂

Szlak na Wysoką, Pieniny. Z Jaworek do Szlachtowej

Jeśli starczy Ci siły na przedłużenie szlaku, nie wahaj się! Nie schodź do Jaworek od schroniska pod Durbaszką a kontynuuj spacer niebieskim szlakiem wzdłuż grzbietu Małych Pienin. Przed sobą będziesz widzieć Trzy Korony, po lewej stronie dumnie będą prezentować się Tatry.

Jeśli masz samochód, polecam zostawić auto w Szlachtowej i podjechać autobusem do Jaworek rano. Osobiście mniej stresuję się na szlaku, jeśli wiem, że schodzę prosto do auta i nie muszę czekać na autobus 😉 Między Szczawnicą a Jaworkami przez Szlachtową jeżdżą regularnie autobusy/minibusy, ale rozkład jest niedostępny w Internecie. Wisi na niewielkiej kartce na każdym przystanku autobusowym, stąd musisz liczyć na łut szczęścia, że nie będziesz długo czekać 😉 W międzyczasie, jeśli masz czas, odwiedź Muzeum Pienińskie w Szlachtowej.

Szlak na Wysoką, Pieniny. Z Jaworek do Szczawnicy lub odwrotnie

Jeśli masz siłę na jeszcze dłuższą wersję tego szlaku, idź dalej aż do Szczawnicy. W ten sposób przejdziesz całą grań Małych Pienin i zobaczysz wszystkie najbardziej spektakularne widoki w okolicy.

Ten szlak sprawdzi się też w drugą stronę – ze Szczawnicy na Wysoką i w dół do Jaworek w tej samej wersji jak wyżej lub krócej, jak poniżej. W krótszej wersji stracisz toskańskie widoki podejścia na Wysoką od Białej Wody i będziesz schodzić stromym, zielonym szlakiem, ale za to zyskasz całą grań Małych Pienin i zobaczysz słynny Wąwóz Homole bez bólu podchodzenia tą drogą 🙂

Ja szłam tą trasą dwukrotnie (tak, jak pokazałam na pierwszej mapie – z Jaworek przez Białą Wodę do Szczawnicy) i lubię ją najbardziej.

Samochód zostawiam na parkingu pod koleją linową Palenica w Szczawnicy i stamtąd z przystanku Szczawnica UPT jadę autobusem do Jaworek.

Szlak na Wysoką – który wybrać?

Jeśli szukasz najkrótszego szlaku na Wysoką, wybierz szlak zielony przez Wąwóz Homole i zejdź drogą szutrową spod schroniska pod Durbaszką – link do trasy.

Jeśli szukasz najpiękniejszego szlaku pełnego widoków rodem z Toskanii, wybierz szlak z Jaworek przez rezerwat Biała Woda w jednej z następujących opcji: do schroniska lub do Szlachtowej lub do Szczawnicy.

A w przypadku, gdy nie masz siły na 20 km z Jaworek do Szczawnicy jak wyżej, a zależy Ci na przejściu spektakularnej grani Małych Pienin i na Wąwozie Homole, zdecyduj się na tą trasę ze Szczawnicy z zejściem zielonym szlakiem.

Zaznaczaj zdobyte szczyty KGP na personalizowanej mapie i ozdób dom górskim motywem! Kliknij w zdjęcie poniżej i dowiedz się więcej 🙂

dorota

Pieniny – noclegi

Najlepszym punktem wypadowym na Wysoką są Jaworki lub Szlachtowa, a jeśli planujesz też inne wycieczki w Pieniny – również Szczawnica. Wyszukałam dla Ciebie ciekawe opcje noclegów w tych miejscowościach 🙂

Szczawnica Park Resort & Spa – jeśli szukasz komfortowego hotelu z basenem, śniadaniem w cenie i SPA na miejscu, to będzie idealny wybór. Goście chwalą przemiłą obsługę, smaczne jedzenie i jakość oferowanych usług.

Apartament w Jaworkach pod Wysoką – ten apartament na 20 opinii ma średnią 10/10, a to rzadko się zdarza! 🙂 Miejsce najwyższej jakości dla par, grup przyjaciół i rodzin z dziećmi.

Pokoje u Grażynki, Szlachtowa – budżetowa opcja w Szlachtowej, niedaleko Muzeum Pienińskiego, 1,5 km do Wąwozu Homole dla 2, 3 i 4 osób. Wspólna kuchnia, taras i miejsce na grilla. Czystość i komfort na najwyższym poziomie w przystępnej cenie 🙂

Przytulne pokoje obok szlaków, Szczawnica – jeśli szukasz świetnie ocenianej, ale budżetowej opcji zakwaterowania, wybierz to miejsce. Znajdziesz tutaj pokoje dla 2, 3 i 4 osób. Goście chwalą ciszę i spokój, czystość i miłych właścicieli.

Linki do noclegów w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. A jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę 🙂 Za każde wsparcie serdecznie dziękuję! 

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mam nadzieję, że pomogłam Ci zdecydować, który szlak na Wysoką wybrać 🙂 Zapraszam Cię do głównego artykułu o weekendzie w Pieninach:

Jak zobaczyć najpiękniejsze szlaki i atrakcje w Pieninach w jeden weekend? Pełen plan.

Przeczytaj też opisy szlaków na inne góry z Korony Gór Polski, na przykład Szczeliniec Wielki, Turbacz, Tarnicę i Rysy

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 

One thought on “Który szlak na Wysoką wybrać? Opis szlaków na najwyższy szczyt Pienin.

  • Reply Anonim 2 lutego, 2022 at 2:37 am

    Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *