Barania Góra i źródła Wisły. Szlaki na drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego.

Barania Góra - widok z wieży

Barania Góra przywołuje mi na myśl ból brzucha. Ech, te błędy młodości… To było 13 lat temu. Miałam 17 lat i po udanym ataku szczytowym myślałam, że mogę wszystko. W schronisku PTTK na Przysłopie zamówiłam bigos, ale nie zaspokoił w pełni mojego głodu. Zadowolona dojadłam więc na deser resztkę pierogów z jagodami i słodką śmietaną po mojej przyjaciółce…

Pozostawiam Twojej wyobraźni to, co działo się w moim żołądku po zmieszaniu kiszonej kapusty ze słodką śmietaną. Wniosek jest jeden – nie rób tego, a Barania Góra będzie kojarzyła Ci się tylko z wysokim wąwozem Białej Wisełki, gęstym bukowym lasem i najpiękniejszą panoramą w Beskidzie Śląskim 🙂

W tym poście poznasz różne szlaki na Baranią Górę i po lekturze zdecydujesz, który wybrać.

Ten post jest częścią pełnego przewodnika po Wiśle na weekend i dłużej. Sprawdź post tutaj:

Wisła – atrakcje miasta i szlaki turystyczne na weekend i dłużej dla całej rodziny.

Barania Góra – ciekawostki i informacje praktyczne

  • Barania Góra ma 1220 m. n. p. m. i jest drugim najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego (po Skrzycznem)
  • Ze zboczy Baraniej Góry wypływają dwa z trzech potoków źródłowych Wisły – Biała Wisełka i Czarna Wisełka.
  • Na szczycie Baraniej Góry znajdziesz 15-sto metrową wieżę widokową, z której rozciąga się jeden z piękniejszych widoków w Beskidzie Śląskim. Przy dobrej pogodzie zobaczysz z niej pasma Beskidu Śląskiego, Małego, Makowskiego, Żywieckiego z Babią Górą, Tatry, Małą Fatrę – i więcej! Na wieży znajdziesz tablice informacyjne z oznaczeniem szczytów, które widać, więc można przy okazji podszkolić swoją wiedzę topograficzną 🙂
  • Przez szczyt przebiega najdłuższy szlak w polskich górach, Główny Szlak Beskidzki.
  • Okolice Baraniej Góry objęte są Rezerwatem Przyrody „Barania Góra”, a przy szlaku z Wisły zobaczysz ciekawe tablice edukacyjne o występujących tu zwierzętach i roślinach.
  • Przy czerwonym szlaku znajdziesz świeżo wyremontowane Schronisko PTTK Przysłop, a kawałek niżej przy zielonym szlaku Chatkę AKT (Akademickiego Klubu Turystycznego) na Pietraszonce.

Źródła Wisły. Czy da się je zobaczyć?

Samego miejsca, z którego wypływają potoki nie można zobaczyć, bo objęte jest ścisłym rezerwatem. W tej okolicy łatwo jednak prześledzić, jak powstaje Wisła.

Idąc na Baranią Górę z Wisły Czarne przejdziesz wzdłuż Czarnej i Białej Wisełki – jej potoków źródłowych. Po zejściu ze szczytu Baraniej Góry zatrzymaj się przy jeziorze Czerniańskim, do którego oba wpadają. Z jeziora, za zaporą wypływa już tylko jeden potok – Wisełka, która kilka kilometrów dalej, po połączeniu z potokiem Malinka staje się Wisłą 🙂

Jeśli chcesz odwiedzić też ujście Wisły, sprawdź ten post o Mierzei Wiślanej, gdzie po przepłynięciu 1047 km Wisła wpada do Bałtyku.

Noclegi w okolicy Baraniej Góry

Świetną bazą wypadową na Baranią Górę jest Wisła. Przygotowałam porównanie noclegów w Wiśle – sprawdź i wybierz najlepszy dla siebie 🙂

Wisła – noclegi. Porównanie najlepszych hoteli, domków i apartamentów z ich wadami i zaletami.

Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂

Dorota

Tutaj wybrane propozycje z posta:

Aries Hotel & SPA Wisła – wybierz ten hotel jeśli cenisz sobie komfort, a po długim dniu w górach lubisz zrelaksować się w SPA i wypić dobre wino 🙂

Apartament VIEW Wisła – jeśli szukasz apartamentu na wyłączność dla max 4 osób, sprawdź apartament VIEW z, jak sama nazwa wskazuje – pięknym widokiem na okolicę 🙂 Apartamenty są komfortowe, czyste i nowoczesne.

Willa Miła – jeśli szukasz budżetowego noclegu, sprawdź te pokoje. Goście chwalą stosunek jakości do ceny i lokalizację – na uboczu, a jednocześnie w zasięgu spaceru do centrum Wisły 🙂

Barania Góra – szlaki

Najłatwiejszy szlak na Baranią Górę

Na Baranią Górę, w przeciwieństwie do wielu innych popularnych szczytów, np. Szczelińca czy Równicy, nie ma „krótkiej” ani „łatwej” trasy. Szlaki nie są trudne technicznie, ale z każdej strony trzeba pokonać ponad 700 metrów przewyższenia i długi dystans.

Powyższa opcja to najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Baranią Górę, jaki udało mi się odszukać. W tej wersji wyjdziesz z Wisły Czarne, wejdziesz na szczyt Doliną Białej Wisełki i wrócisz tą samą drogą.

Zaletą tej opcji jest, że zobaczysz przepiękną Dolinę Białej Wisełki, a unikniesz nieco nudniejszej doliny Czarnej Wisełki 😉 Z drugiej strony, na tej trasie nie ma schroniska, a tropienie źródeł Wisły bez Czarnej Wisełki będzie niekompletne.

Jeśli dasz radę, polecam Ci poniższą pętlę z Wisły Czarne – doda kilka kilometrów dystansu (2,5 km w przypadku zakończenia szlaku w Dolinie Czarnej Wisełki lub 3,5 km w przypadku powrotu asfaltem do punktu startu), ale przewyższenie zostaje podobne, a to ono jest najbardziej męczące.

Szlak z Wisły Czarne doliną Białej i Czarnej Wisełki

To najpopularniejsza wersja szlaku na Baranią Górę, pozwalająca wytropić najwięcej śladów źródeł Wisły. Zacznij niebieskim szlakiem w Dolinie Białej Wisełki. Pierwsze 3 kilometry trasy biegną asfaltem. Zwykle tego nie lubię, bo męczę się i nudzę – ale nie tym razem! Dolina Białej Wisełki robi ogromne wrażenie wysokimi ścianami skalnymi opadającymi do rzeki – Biała Wisełka wyrzeźbiła sobie imponujące koryto!

Kiedy asfalt się skończy, wejdziesz w gęsty, bukowy las i zobaczysz najwyższe wodospady w Beskidzie Śląskim – kaskady Rodła. Ponoć najpiękniej prezentują się wiosną po zimowych roztopach (zdjęcie poniżej zrobiłam w maju).

Co jakiś czas na szlaku pojawiają się tablice edukacyjne o zwierzętach i roślinach, a także zabawne komiksy z głuszcami w roli głównej 😉

Im wyżej, tym lepsze będziesz mieć widoki na trasie. Przed samym szczytem otworzy się przed Tobą panorama na Beskid Śląski, Mały i Żywiecki. Do szczytu dojdziesz po około 3 godzinach i 7,5 kilometrach.

Koniecznie wejdź na 15-sto metrową wieżę widokową. Z jej szczytu zobaczysz niczym nieprzysłonięty widok na wszystkie cztery strony świata. Według mnie to jedna z piękniejszych panoram w Beskidzie Śląskim, a tablice z opisem szczytów pomagają zrozumieć, co tak naprawdę widać 🙂

Dalej czerwonym szlakiem (to fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego, 500-kilometrowego szlaku z Ustronia do Wołosatego w Bieszczadach) skieruj się w dół. Dotrzesz do świeżo wyremontowanego schronisko PTTK na Przysłopie, w którym zjesz smaczny posiłek i skorzystasz ze świecącej nowością i czystością toalety.

Dalej szlakiem czerwonym, a w końcu drogą asfaltową oznaczoną czarnym szlakiem wrócisz wzdłuż Doliny Czarnej Wisełki do Wisły Czarne. Dolina Czarnej Wisełki jest mniej spektakularna niż Białej, koryto rzeki nie jest tak głębokie, a skały mniej imponujące. Stąd polecam zaczynać szlak od Białej, póki masz siłę na zachwycanie się 🙂

Jeśli zostawiłeś_aś samochód przy początku szlaku, czekają Cię jeszcze mało przyjemne 2 km spaceru wzdłuż ruchliwej ulicy – zobacz całość trasy tutaj. Niestety ciężko tego uniknąć – z tego, co udało mi się znaleźć, autobusów z centrum Wisły jeździ mało, a w weekendy niemal wcale.

Jak dojechać do początku szlaku w Wiśle Czarne?

Bez samochodu dotarcie do Wisły Czarne nie jest proste. W Wiśle funkcjonuje firma przewozowa Wispol, do Wisły Czarne dojeżdża linia W3. Rozkład sprawdzisz tutaj, przystanek przy początku szlaku nazywa się Wisła Czarne Fojtula, a przy końcu szlaku – Wisła Czarne I. Niestety, jeśli dobrze rozumiem rozkład, jeżdżą jedynie w dni szkolne.

Poza tym zostaje taksówka. Jeśli znasz inne opcje, daj proszę znać w komentarzu 🙂

Barania Góra z Wisły Czarne – gdzie zostawić samochód?

Ja zostawiłam auto (ten niebieski rodzynek 😉 ) po drugiej stronie ulicy od tego przystanku PKS – link, przy ulicy Cieńków. Znalazłam sporo miejsca przy zamkniętej na stałe restauracji Fojtula (dane na maj 2022). Kawałek dalej przy wejściu do Doliny Białej Wisełki jest też duży parking płatny – tutaj.

Szlak z Koniakowa spod Koczego Zamku

To drugi szlak na Baranią Górę, który przetestowałam i lubię go bardziej niż wersję z Wisły. Już od początku szlaku będą towarzyszyć Ci piękne widoki z Koczego Zamku. Dalej dwa kilometry biegną asfaltem przez malowniczą wieś, skąd wejdziesz do lasu. Niedługo otworzy się przed Tobą panorama na Beskid Żywiecki i będzie towarzyszyć Ci przez dużą część podejścia.

Na trasie miniesz schronisko na Przysłopie, a przed nim przekroczysz Czarną Wisełkę. To będzie jedyny kontakt ze źródłami Wisły na tej trasie, poza świadomością, że są na tym zboczu 🙂 Ale za to trasa z Koczego Zamku daje Ci możliwość wydłużenia spaceru i odwiedzenie źródła innej rzeki – Olzy. Wtedy trasa wygląda tak – link.

Do punktu wyjścia musisz wrócić tą samą drogą.

Najpiękniejszy szlak na Baranią Górę z Węgierskiej Górki

Przy okazji przejścia Głównym Szlakiem Beskidzkim miałam przyjemność sprawdzić wejście na Baranią Górę z Węgierskiej Górki (szlak czerwony). I choć podejście jest długie, stresowałam się, jak sobie poradzę… trasa okazała się jedną z najpiękniejszych, jaką znam w Beskidzie Śląskim! W moim prywatnym rankingu zdetronizowała fragment między Malinowską Skałą a Skrzycznem 🙂

Pierwsze podejście jest długie, ale nie zbyt strome. Nachylenie jest przyjemne i pokonuje się je bez problemu. Po wejściu na Halę Radziechowską otwiera się przed Tobą rozległa panorama na Beskid Żywiecki i nie opuści Cię aż do szczytu Baraniej Góry.

Cudowny fragment, nie znam piękniejszego w Beskidzie Śląskim.

Do punktu startu możesz zejść tą samą drogą lub szlakami czarnym i zielonym. W tej wersji na trasie nie będzie schroniska.

Szlak z Istebnej (Łączyna) przez źródła Olzy

Tej wersji jeszcze nie przetestowałam osobiście, ale wygląda obiecująco i to będzie kolejny szlak, na jaki się wybiorę będąc w okolicy 🙂

W drodze na szczyt miniesz źródło rzeki Olzy, a widoki po części będą takie, jak wyżej. Na zejściu masz dwa schroniska – zarówno schronisko PTTK na Przysłopie, jak i Chatkę AKT na Pietraszonce, gdzie na pewno będzie mniej ludzi.

Tak jak wyżej, jedynym kontaktem ze źródłami Wisły będzie przekroczenie Czarnej Wisełki.

Szlak z Kamesznicy Dolnej

Ostatnią propozycją jest szlak z Kamesznicy Dolnej przez Fajkówkę. To jeden z krótszych szlaków na szczyt. Nie znam go osobiście, więc odsyłam Cię do kilku zdjęć z niego tutaj. Też wygląda ciekawie, ale ja na pewno najpierw przetestuję wersję z Istebnej – kiedy tylko mam okazję lubię robić pętle zamiast iść tam i z powrotem tą samą drogą 🙂

Barania Góra – który szlak wybrać?

Jeśli przyjeżdżasz na Baranią Górę po to, aby wytropić źródła Wisły lub po prostu spędzasz weekend lub urlop w Wiśle i nie chcesz jechać daleko do początku szlaku – wybierz trasę z Wisły Czarne wzdłuż Doliny Białej Wisełki z zejściem do Doliny Czarnej Wisełki.

Jeśli źródła Wisły nie są głównym celem wycieczki, a Ty masz dobrą kondycję fizyczną, zdecyduj się na szlak z Węgierskiej Górki. Pozwoli Ci to przejść najpiękniejszym fragmentem, jaki znalazłam w Beskidzie Śląskim. Jeśli szukasz malowniczej, ale nieco krótszej trasy, wybierz szlak z Koniakowa lub Istebnej. Dodatkowo masz na nich szansę zobaczyć źródło Olzy 🙂

Ale przede wszystkim wybierz szlak, który jest dopasowany do Twojej kondycji fizycznej! Jeśli nie prowadzisz aktywnego trybu życia i odległości ponad 15 km wydają się poza zasięgiem, wybierz najkrótszą wersję.

Baranią Górę możesz też wkomponować w dłuższy trekking i przejść z niej np. przez Malinowską Skałę na Skrzyczne.

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mam nadzieję, że pomogłam Ci zdecydować, który szlak na Baranią Górę wybrać 🙂

Sprawdź ten główny przewodnik po Wiśle i okolicy na weekend i dłużej.

Jeśli szukasz innych szlaków w okolicy, sprawdź też szlaki na Równicę i Trzy Kopce Wiślańskie. Jeśli planujesz odwiedzić Wisłę zimą, sprawdź porównanie ośrodków narciarskich.

Sprawdź też porównanie najlepszych hoteli, domków i apartamentów w Wiśle z ich wadami i zaletami.

A będąc w województwie, odwiedź Katowice i te 10 nieznanych atrakcji na Śląsku i w śląskim 🙂

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 

2 thoughts on “Barania Góra i źródła Wisły. Szlaki na drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego.

  • Reply Robert 28 grudnia, 2023 at 9:11 pm

    Kiedy były robione foteczki ze szlaku

    • Reply Dorota 4 stycznia, 2024 at 1:31 pm

      Większość w maju 2022, a te bardziej jesienne pod koniec posta wrzesień/październik 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *