Zakopane, atrakcje? Dla wielu osób to Tatrzański Park Narodowy i jego szlaki. Ale jest też część podróżników, którzy cenią sobie góralską atmosferę, klimatyczne restauracje i mnogość atrakcji turystycznych, które oferuje Zakopane.
W tym artykule skupię się głównie na ciekawych miejscach w Zakopanem, które warto zobaczyć. Propozycje pięknych szlaków w Tatrach znajdziesz w ostatnim paragrafie.
Zakopane: noclegi
W mieście znajdziesz szeroki wybór noclegów dla każdego budżetu. W poszukiwaniach warto porównywać ceny, lokalizację i opinie klientów, by znaleźć opcję najbardziej odpowiednią dla Ciebie.
Jeśli zależy Ci na konkretnym przedziale cenowym lub lokalizacji, warto szukać z wyprzedzeniem i porównywać oferty z różnych stron noclegowych. Sprawdź hotele w Zakopanem i zarezerwuj najlepszy nocleg.
Artykuł powstał we współpracy z cozycozy.com.
Zakopane – ciekawostki
- Zakopane to najwyżej położone miasto w Polsce – znajduje się na wysokościach od 750 do 1126 m n.p.m. Zakopane obejmuje Rów Podtatrzański oraz częściowo Tatry.
- Nazwa kurortu pochodzi od wykarczowanego pola. W języku staropolskim słowo „kopane” oznaczał karczowisko, a według legendy pierwszym miejscem, które zostało wykarczowane w osadzie był teren dzisiejszych Krupówek. Początkowo nazwę miasta pisano jako „Za Kopane” czyli miejsce za wykarczowanym polem.
- Zakopane zawdzięcza swoją popularność lekarzowi Tytusowi Chałubińskiemu. Był to znany doktor, który zajmował się również botaniką i górskimi wędrówkami. Był zwolennikiem klimatolecznictwa i to między innymi dzięki niemu miasto stało się uzdrowiskiem w 1886 roku.
- Tradycyjnym produktem Zakopanego jest oscypek. Ten sławny ser jest wytwarzany z mleka owczego, leżakowany, a następnie wędzony. W przeszłości oscypek służył jako waluta, którą gazdowie rozliczali się z bacą i juhasami. W 2008 roku oscypek zyskał status regionalnego produktu chronionego prawem unijnym. Ser ten musi zawierać przynajmniej 60% mleka owczego, ważyć od 600 do 800 gramów i mieć długość od 17 do 23 centymetrów. Można go produkować wyłącznie od końca kwietnia do początku października, kiedy owce są karmione świeżą trawą.
Zakopane: atrakcje
Krupówki
Niektórzy uwielbiają tą atrakcję Zakopanego, inni słysząc o najpopularniejszej ulicy miasta pogardliwie wzruszają ramionami.
Tak czy inaczej, Krupówki to główny deptak w Zakopanem, gdzie możesz znaleźć wiele sklepów, ciekawych restauracji i barów. Uważam, że warto tam się wybrać w godzinach porannych, gdy jeszcze nie ma tłumów. Krupówki są otoczone tradycyjnymi góralskimi chatami, a wzdłuż deptaku znajdują się liczne rzeźby i pomniki, a także fontanny i ławki. Na Krupówkach można również znaleźć wiele obiektów kulturowych, takich jak Teatr im. Witkiewicza i Muzeum Tatrzańskie.
Z ciekawostek, nazwa Krupówki wzięła się od polany, przez którą przebiega.
Gubałówka
Gubałówka to szczyt w Pogórzu Gubałowskim, położony na wysokości 1126 m n.p.m. Z Gubałówki roztacza się panoramiczny widok na Zakopane i Tatry, dlatego jest to popularny punkt widokowy wśród turystów. Panoramy można podziwiać z tarasów widokowych lub sztucznie usypanej plaży.
Na szczyt Gubałówki można dostać się kolejką linowo-terenową, która kursuje z centrum Zakopanego. Podróż trwa około 3-4 minut i oferuje całkiem niezłe widoki na okolicę. Ceny biletów możesz sprawdzić tutaj. Na Gubałówkę można także wejść bezpośrednio z Zakopanego czarnym szlakiem. Wejście zajmuje około 55 minut, a zejście 25 minut.
Na szczycie Gubałówki znajduje się wiele restauracji, barów i sklepów z pamiątkami. Znajdziesz tam również fotobudki, zjeżdżalnię grawitacyjną, dmuchańce, trampoliny dla dzieci i dwa parki linowe. Na szczycie Gubałówki zobaczysz także 100-letni krzyż Chałubińskiego oraz urokliwą kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Pod Gubałówką znajdują się dwa tory tubingowe, a także „Góralski Ślizg”, czyli ogromna 8-torowa zjeżdżalnia z widokiem na Gubałówkę.
Jeśli zastanawiasz się co zwiedzić w Zakopanem, a szukasz szerokiego wachlarzu rozrywek, wybierz się na Gubałówkę.
Muzeum Tatrzańskie im. dr Tytusa Chałubińskiego
Muzeum Tatrzańskie to jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Zostało założone w 1888 roku przez dr Tytusa Chałubińskiego, wybitnego lekarza i społecznika. Muzeum posiada bogate zbiory dotyczące historii, kultury i przyrody Tatr.
Gmach główny muzeum znajduje się w Zakopanem przy ul. Krupówki 10. W muzeum można zwiedzać wystawy stałe i czasowe. Wystawy stałe prezentują m.in. historię Tatr, kulturę góralską, faunę i florę Tatr oraz sztukę tatrzańską.
Ceny biletów i godziny otwarcia sprawdzisz tutaj.
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku
Jeśli cenisz spokojne miejsca i zastanawiasz się co zwiedzić w Zakopanem, odwiedź Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Jest to jeden z najsłynniejszych cmentarzy w Polsce. Pochowani tam są wybitni Polacy, m.in. pisarze, poeci, malarze, taternicy i działacze społeczni.
Cmentarz został założony w 1851 roku przy istniejącym już wcześniej kościele pw. św. Klemensa. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej „brzyz” („brzyzek”) oznacza urwisko nad potokiem.
Na cmentarzu zobaczysz groby m.in. Tytusa Chałubińskiego, Kornela Makuszyńskiego czy Władysława Hasiora.
Wielka Krokiew
Na tej słynnej skoczni narciarskiej w Zakopanem odbywają się zawody sportowe w skokach narciarskich o znaczeniu krajowym oraz międzynarodowym.
Jednak Wielka Krokiew to nie tylko obiekt sportowy, ale również popularna atrakcja turystyczna Zakopanego. Na skocznię można wjechać kolejką linową lub wejść pieszo i podziwiać wspaniałe widoki na Zakopane i Tatry. Na szczycie skoczni znajduje się również kawiarnia, w której można się zrelaksować i napić kawy.
Ceny biletów na przejazd koleją linową znajdziesz tutaj.
Krzeptówki
W tej spokojnej dzielnicy Zakopanego znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Jest to rzymskokatolickie sanktuarium maryjne wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku.
Sanktuarium możesz zwiedzić poza godzinami odprawiania mszy. Godziny nabożeństw sprawdzisz tutaj.
Kolejnym miejscem wartym uwagi na Krzeptówkach jest Chata Sabały, znana również jako Sabałówka. Jest to prywatne muzeum prowadzone przez potomków słynnego rodu Krzeptowskich. Sabałówka jest najstarszym domem w Zakopanem, prezentuje zabudowę typu śląsko-spiskiego.
Chatę wypełniają zabytkowe meble, narzędzia i przedmioty codziennego użytku, a na ścianach wiszą stare fotografie rodzinne. Jeśli interesujesz się historią, wizyta w Sabałówce będzie dla Ciebie jedną z lepszych atrakcji w Zakopanem.
Aby zwiedzić Chatę Sabały trzeba umówić się telefonicznie pod numerem +48 18 20 709 71.
Termy Zakopiańskie
Co robić w Zakopanem gdy pada deszcz? Iść na termy! Jest to nowoczesny (i jedyny) w mieście kompleks basenów z wodami termalnymi. Znajdziesz tam baseny sportowe i rekreacyjne, a także taras z basenem zewnętrznym.
Jest to świetne miejsce jeśli odwiedzasz Zakopane z dzieckiem – dzieci mają do wyboru kolorowy plac zabaw, zjeżdżalnie, wir wodny, przeciwprąd i kaskady.
Na terenie Term Zakopiańskich znajdują się różne rodzaje saun, łaźnia parowa i grota solna, a także kręgielnia i strefa fitness.
Ceny biletów i godziny otwarcia sprawdzisz tutaj. Wokół miasta znajdziesz też wiele innych term, jak np. Bania, Szaflary czy termy Chochołowskie 🙂
Galeria Władysława Hasiora
Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem to muzeum poświęcone twórczości jednego z najbardziej znanych i oryginalnych polskich artystów XX wieku. Jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego i znajduje się w budynku dawnej leżakowni Sanatorium Warszawianka.
Władysław Hasior był rzeźbiarzem, malarzem, scenografem oraz twórcą asamblaży i kolaży. Jego prace cechują się niezwykłą wyobraźnią, oryginalnością i często prowokacyjnym charakterem. Inspiracje czerpał z folkloru, sztuki ludowej oraz mitologii.
Oprócz stałej ekspozycji, galeria organizuje także czasowe wystawy, warsztaty, spotkania i wydarzenia kulturalne.
Ceny biletów i godziny otwarcia znajdziesz tutaj.
Iluzja Park
Najnowsza z atrakcji w Zakopanem. Znikanie, lewitacja, generator Tesli – jest to zdecydowanie niezwykłe miejsce!
Interaktywna wystawa zlokalizowana na dwóch piętrach zabytkowego Dworca Tatrzańskiego na Krupówkach. Wystawa poświęcona jest iluzjom fizycznym i optycznym, a jej celem jest zabawa i edukacja.
Podczas zwiedzania możesz zobaczyć m.in. pokazy prawdziwych piorunów uderzających w makietę Giewontu z krzyżem, symulator wiatru „Halny”, który wieje z prędkością 156 km/h, czy ekspozycje z kroplami deszczu lecącymi do góry.
Jeśli zastanawiasz się co warto zobaczyć w Zakopanem w deszczowy dzień, to odwiedź Iluzję Park – jest to naprawdę wyjątkowa atrakcja turystyczna nie tylko dla rodzin z dziećmi.
Tatrzański Park Narodowy
Dla mnie wędrówki szlakami w Tatrach to najlepsza atrakcja w Zakopanem.
Tatrzański Park Narodowy słynie z niezwykłej różnorodności przyrodniczej, przepięknych krajobrazów i bogatej fauny i flory. Na terenie parku znajduje się ponad 270 km szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, około 200 jezior i aż 600 jaskiń. Można tu wędrować po malowniczych dolinach, wspinać się na górskie szczyty i podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy. A Zakopane jest miejscem wyjściowym dla 17 szlaków turystycznych w Tatrach i Pogórzu Spisko-Gubałowskim! Więc zdecydowanie warto wybrać się chociaż na jeden górski spacer podczas pobytu w Zakopanem.
Jeśli chcesz podziwiać piękne widoki, zażyć świeżego powietrza i poznać piękne szlaki w Tatrach, sprawdź poniższe artykuły:
Łatwe szlaki w Tatrach. 5 propozycji tras dla początkujących.
Opis szlaku na Morskie Oko. Wejście z Palenicy Białczańskiej.
Opis szlaków na Czerwone Wierchy.
Szlak na Kościelec. Jak trudna jest trasa na polski Matterhorn?
Artykuł powstał we współpracy z Cozycozy.com.
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Sprawdź też:
Stare Miasto w Krakowie. Jakie atrakcje trzeba zobaczyć?
Kraków – muzea, które warto odwiedzić.
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka i Pintereście @weekendówka. Dzięki!! 🙂
Zakopane jest wspaniałym miejscem na urlop o każdej porze roku. Zimą trzeba jedynie pamiętać o cieplejszej odzieży i skarpetach, gdyż niskie tempeatury pojawiają sie tam często, a szkoda by rezygnować z czasu spędzonego na dworze.
Bardzo pomocny wpis 🙂