Warszawa – atrakcje w stolicy liczy się w tysiącach. Jak zmieścić je wszystkie w jeden weekend?!
Oczywiście, nie da się 🙂 Ten przewodnik przygotowałam dla osób, które w stolicy nigdy nie były, albo chcą odwiedzić ponownie „klasyczne” atrakcje w Warszawie na weekend. To nie jest przewodnik alternatywny, więc jeśli znasz Stare Miasto, Pałac Kultury, czy Łazienki na wylot, to prawdopodobnie nie jest to plan dla Ciebie. Nad takimi będę jeszcze pracować, pomysłów mam co najmniej 10 🙂
A na razie, zapraszam na przewodnik po stolicy dla początkujących 🙂 Warszawa – co warto zobaczyć w weekend?
Warszawa – atrakcje na weekend
Warszawa – noclegi
Hotel Bellotto – jeśli szukasz odrobiny luksusu w idealnej lokalizacji, ten pięciogwiazdkowy hotel będzie idealny. Goście chwalą śniadania, wystrój i najwyższą jakość obsługi.
Studio Nowy Świat – jeśli szukasz niedrogiego miejsca, zerknij na to budżetowe, ale nowoczesne studio dla 2 osób na Nowym Świecie. Świetny stosunek jakości do ceny, idealna lokalizacja.
Old Town Heart – The Barbican – jeśli szukasz apartamentu dla 2 lub 4 osób, wybierz to miejsce przy Barbakanie. Jest idealny dla rodzin z dziećmi.
Apartament Piwna EU – apartament idealny dla grup od 4 do 6 osób. Wspaniały komfort i kontakt z właścicielką, lokalizacja na Starym Mieście przy Zamku Królewskim.
Linki do apartamentów w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie 🙂 Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję!
Dorota
Dzień 0 – co robić w Warszawie?
Zakładając, że przyjedziesz do stolicy np. w piątek wieczorem, warto spędzić wieczór w którymś z ciekawych punktów gastronomiczno-imprezowych 🙂 Latem wspaniałym miejscem są Bulwary Wiślane, gdzie działają sezonowe bary letnie. Inną opcją na ciepły wieczór jest Nocny Market, gdzie zjesz smaczny street food.
A jakie są ciekawe miejsca w Warszawie na chłodny wieczór? Ja polecam Halę Koszyki. To odnowiona hala targowa z wieloma ciekawymi propozycjami jedzenia i picia.
W czasie okołoświątecznym za to – odwiedź jarmark świąteczny 🙂
Dzień 1 – Co zobaczyć w Warszawie w weekend?
Pierwszy dzień proponuję zacząć z grubej rury i odwiedzić najważniejsze zabytki w Warszawie 🙂 Jeśli to Twój pierwszy raz w stolicy, w tym dniu dostarczysz sobie pigułkę wiedzy historycznej i odwiedzisz najważniejsze i najpiękniejsze miejsca na mapie miasta. Jeśli szukasz planu 1-dniowej wycieczki do Warszawy, ten plan również się nada idealnie 🙂
Stare Miasto
Historia Starego Miasta sięga XIII wieku i było to dawne miasto Stara Warszawa otoczone murem obronnym. Podczas powstania warszawskiego, ok 90% zabudowań Starego Miasta uległo zniszczeniu – przetrwało 6 domów z ponad 260.
Stare Miasto to jedyny przykład odbudowanego terenu zabytkowego na świecie w tej skali. Wiem, że różne są opinie o odbudowie stolicy, ale musicie przyznać, że to imponujące!
Co zobaczyć w Warszawie na Starym Mieście?
plac zamkowy, Kolumna Zygmunta
Zastanawiając się, co zwiedzić w Warszawie, nie możesz pominąć tego podstawowego punktu 🙂 Kiedyś na terenie placu Zamkowego znajdowały się zabudowania gospodarcze Zamku Królewskiego, a także Brama Krakowska. Nie ta z Ojcowa 😉 Była to brama w murach miejskich Warszawy. Po ich wyburzeniu – wytyczony został plac.
Stoi na nim kolumna Zygmunta III Wazy wzniesiona jeszcze przed powstaniem placu, obok Bramy Krakowskiej. To najstarszy pomnik osoby świeckiej w nowożytnej Europie i jej budowa miała cel polityczny – gloryfikacja dynastii Wazów i wzmocnienie władzy króla. Pomnik jest oryginalny – został uszkodzony w czasie powstania warszawskiego po trafieniu pociskiem – ale upadł na ziemię w taki sposób, że nie uszkodził się zbyt mocno. Obecny trzon kolumny pochodzi z 1949 roku. Dwa poprzednie trzony możesz zobaczyć przy Zamku Królewskim.
Zamek Królewski
Pierwotnie, w XIV wieku gród-strażnica, a późnej ceglany zamek który znajdował się w tym miejscu był siedzibą książąt mazowieckich. Królestwo Polskie objęło go w posiadanie później – pierwszym królem, który tutaj przebywał był Zygmunt I Stary. Stałą rezydentką zamku była później Anna Jagiellonka.
Dobrze pamiętam ją z historii, bo według plotek była wybitnie brzydką starą panną – a po wydaniu za Stefana Batorego, kiedy wreszcie dorwała faceta chciała regularnie spotykać się w sypialni… czego uparcie unikał król 😉 Głównie, aby upokorzyć ją ze względów politycznych (jeśli interesują Cię szczegóły, odsyłam do tego artykułu), a nie przez wygląd – ale to niestety dlatego zapamiętałam tą postać 😉
Za rządów Zygmunta III Wazy po przeniesieniu stolicy do Warszawy Zamek został znacznie rozbudowany. Później przechodził burzliwą historię, a to grabiony w czasie potopu szwedzkiego, znów rozbudowywany, przebudowywany…
W czasie wojny zamek został niemal zupełnie zniszczony i odbudowano go dopiero w 1984 roku (!).
Gorąco polecam Ci zwiedzenie muzeum w zamku. W cenie biletu na Trasę Królewską jest audio przewodnik, dzięki któremu ze zwiedzania możesz wyciągnąć ogrom wiedzy i ciekawych informacji. Możesz zwiedzać w swoim tempie, odtwarzając te nagrania, które Cię interesują – niekoniecznie wszystkie 🙂 Ze wszystkich punktów na liście „Warszawa – atrakcje na weekend” to tutaj dostałam największą porcję ciekawej wiedzy historycznej.
W Zamku odwiedzisz wspaniałe zrekonstruowane wnętrza, poznasz nieco historii, a także zobaczysz wspaniałe dzieła sztuki – np. Canaletta, który był nadwornym malarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale też obrazy Jana Matejki – Rejtan – upadek Polski i Konstytucja 3 maja 1791 roku.
Gorąco polecam Ci przesłuchanie piosenki Rejtan, czyli raport ambasadora Jacka Kaczmarskiego przed zobaczeniem obrazu Matejki 🙂
Cenę biletów i godziny otwarcia sprawdzisz tutaj.
Taras widokowy na dzwonnicy kościoła św. Anny
Do mojej ostatniej wizyty w stolicy nie wiedziałam o istnieniu tego miejsca, a przecież jest wspaniałe! Stąd zobaczysz według mnie najładniejszy widok na Plac Zamkowy, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta. Jeśli zaczniesz obracać się w prawo, zobaczysz też widok na Pragę, Stadion, Krakowskie Przedmieście, a dalej ponad budynkami będzie wyrastał Pałac Kultury. Wstęp jest płatny, aktualną cenę sprawdzisz tutaj. Według mnie to miejsce zdecydowanie warto zwiedzić w Warszawie 🙂
Rynek Starego Miasta z Syrenką
Co warto zobaczyć w Warszawie? Syrenę! Syrena jest herbem miasta, była też herbem Starej Warszawy. Początkowo jednak wyglądała tak, jak teraz, a nieco bardziej… hm, groźnie 😉 Miała skrzydła, a w dolnej części ogon i dwie łapy, które przypominają mi smoka. Postać pół kobiety, pół ryby przybrała dopiero około połowy XVIII wieku.
Z syreną wiąże się kilka legend, a każda z nich wyznacza ją jako opiekunkę miasta.
Pomnik Syrenki możesz obejrzeć na Rynku Starego Miasta, który jest też pięknym miejscem na chwilę odpoczynku.
Mury obronne, Barbakan
Stara Warszawa otoczona była podwójnym murem obronnym. Pierwszą linię murów wybudowano około XIV wieku, drugą już w XV, kiedy pierwsze przestały wystarczać. Barbakan był elementem murów, miał zwiększyć bezpieczeństwo wjazdu do miasta przez jedną z bram. Swoją funkcję obronną spełnił raz – w czasie potopu szwedzkiego.
Po wojnie postanowiono odbudować Barbakan, który dołączył do listy warszawskich zabytków. Umieszczona tam jest tablicę upamiętniająca walczących w czasie potopu szwedzkiego.
Pomnik Małego Powstańca
To jeden z tych pomników, który zawsze mnie rusza, niezależnie ile razy go zobaczę. Ten za duży hełm, buty, ta broń… ech. Pomnik upamiętnia dzieci, które uczestniczyły w powstaniu warszawskim.
Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki
Jak byłam mała zawsze mnie dziwiła ta nazwa. Nie wiedziałam, że to nazwa ulicy i nie mogłam pojąć, dlaczego mamy „krakowskie” przedmieście w Warszawie?!
Teraz już wiem, że to nazwa ulicy, chociaż nadal nie wiem skąd pochodzi 😉 Jest częścią Traktu Królewskiego – starego szlaku komunikacyjnego od Zamku Królewskiego do pałacu w Wilanowie.
Przy Krakowskim Przedmieściu zobaczysz Pałac Prezydencki i znajdujący się przed nim pomnik księcia Józefa Poniatowskiego.
Grób Nieznanego Żołnierza i Ogród Saski
Warszawa – atrakcje na weekend obejmują też Grób Nieznanego Żołnierza, który upamiętnia wszystkich poległych w walce o niepodległość. Przed wojną na placu Piłsudskiego stał Pałac Saski, grób żołnierza umieszczono pod jego kolumnadą. Obecnie z pałacu zostały tylko te trzy arkady.
Po tym odcinku zwiedzania nie wątpię, że przyda Ci się odpoczynek 🙂 Dobrym miejscem do tego jest Ogród Saski, który znajdziesz zaraz za Grobem Nieznanego Żołnierza.
Pałac Kultury i Nauki
Niektórzy go lubią, inni nienawidzą… ja uważam, że ten dar od narodu radzieckiego w swojej brzydocie jest piękny 😉 Wzorowany na tzw. Siedmiu Siostrach znajdujących się w Moskwie (byłam, widziałam – według mnie nasz jest ładniejszy 😉 ).
Na 30 piętrze pałacu znajdziesz taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na miasto. Cenę biletu sprawdzisz tutaj, możesz go też kupić online. Niestety nie da się zarezerwować godziny wjazdu na taras, więc może się okazać, że spędzisz sporo czasu w kolejce.
Z ciekawostek – na poziomie iglicy pałacu wiosną gniazdują sokoły, a co więcej można je podglądać przez specjalne kamery tutaj! 🙂
Szukając odpowiedzi na pytanie „Warszawa – co zobaczyć?”, nie możesz pominąć Pałacu Kultury, niezależnie od tego, czy uważasz go za atrakcyjny, czy za najgorsze brzydactwo 🙂
Park Łazienki Królewskie
Osobiście wolę parki bardziej dzikie, jednak Łazienki mają w sobie wiele uroku. Założył je w XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski.
Zawsze fascynowała mnie geneza nazwy tego parku… w końcu król nie odbywał chyba tutaj swojej codziennej toalety 😉
Otóż nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, który miał służyć jako miejsce odpoczynku, rozrywki i kontemplacji. Później król Stanisław August przekształcił Łaźnię w swoją letnią rezydencję – obecny Pałac na Wyspie, który warto zobaczyć w Warszawie w Łazienkach.
Oprócz tego odwiedź Amfiteatr i Pomnik Chopina.
Dzień 2 – Warszawa – atrakcje na weekend
Jeśli w pierwszym dniu dałeś_aś radę zobaczyć wszystko z powyższej listy, to powiedziałabym że podstawowe „must see” masz zaliczone 😉 Rozplanowanie drugiego dnia zależy wtedy od tego, co Cię interesuje bardziej. Poniżej daję kilka ciekawych opcji, a Ty wybierz tą, która odpowiada Ci najbardziej.
A jeśli zostajesz w stolicy dłużej i chcesz sprawdzić, co warto zobaczyć w okolicy, to u Agnieszki znajdziesz pomysły na wycieczki jednodniowe z Warszawy.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Zastanawiam się, czy zaliczyć to muzeum do mojej prywatnej listy „must see” w Warszawie. Powstanie miało tak ogromny wpływ na stolicę, że nie sposób go pominąć i uważam, że ważne jest poszerzenie swojej wiedzy o nim. A przede wszystkim uświadomienie sobie, że nie nam oceniać decyzji zdesperowanych ludzi w okupowanej Warszawie.
A jednak muzeum nieco mnie rozczarowało. Nie przez ilość wiedzy i eksponatów, bo tych jest ogrom, można poznać przebieg powstania niemal godzina po godzinie, poznać osobistą historię wielu powstańców… ale wg mnie muzeum nie jest dobrze zorganizowane – trasa zwiedzania nie jest jasno wytyczona.
W efekcie ja, mimo szczerych chęci, nie poznawałam historii chronologicznie. Czytałam tu o 2 września, za chwilę o 20 sierpnia, po czym o 7 września…
Tak czy inaczej, muzeum daje ogrom wiedzy o powstaniu i uważam, że warto. Jeśli decydujesz się na wizytę, koniecznie zarezerwuj termin i kup bilet online tutaj.
Warszawa – atrakcje alternatywne
Ja skorzystałam z free walking tour organizowanej przez Walkative pod tytułem Alternatywna Warszawa. Na wycieczce z przewodnikiem zwiedzaliśmy dzielnicę Praga na prawym brzegu Wisły. To ciekawa wycieczka, która pokazuje nieco inną historię biedniejszej, „gorszej” części miasta.
W ofercie są też inne wycieczki alternatywne, np. śladem warszawskiego street artu, czy śladem komunistycznej Warszawy.
Możesz też wybrać się na opisany przez Hanię z Plecak i Walizka spacer szlakiem socrealistycznej architektury Warszawy. Sama chętnie skorzystam przy najbliższej okazji 🙂
Pałac w Wilanowie
Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę historyczną lub lubisz architekturę pałacową, dobrą opcją dla Ciebie będzie pałac w Wilanowie. Kazał go wybudować król Jan III Sobieski, mieszkał tam z żoną Marią Kazimierą (Marysieńką).
W samym pałacu można pooglądać przepiękne wnętrza, a także nieco zbiorów malarstwa. Informacje prezentowane na planszach są dosyć skąpe – ja miałam takie szczęście, że szła przede mną grupa z przewodniczką i co nieco podsłuchałam… 😉
Nie widzę na stronie możliwości rezerwacji zwiedzania z przewodnikiem dla osób indywidualnych. Jedynie w środy w pałacu organizowane są wycieczki z edukatorem i jeśli masz taką możliwość, myślę, że warto.
Muzeum Narodowe
Jeśli interesuje Cię sztuka, Muzeum Narodowe to miejsce dla Ciebie. Znajdziesz tam mnóstwo wspaniałych obrazów, w tym salę poświęconą malarstwu Jana Matejki z Bitwą pod Grunwaldem, Kazaniem Skargi, czy Stańczykiem. Ja się wzruszam prawie do łez jak widzę te dzieła.
Uwielbiam Matejkę nie tylko za jakość i detale tych obrazów, ale też (a może przede wszystkim) za to, że stanowią pewną historiozoficzną, głębszą analizę wydarzeń, a nie ich dokładne odzwierciedlenie. Polecam Ci poczytać na przykład opis obrazu Stańczyk. To jest jedna wielka, głęboka dywagacja na temat przyczyn upadku Polski zawarta w jednym, dość niewielkim dziele. Znów odsyłam też do Jacka Kaczmarskiego – piosenka Stańczyk.
Kiedy ja byłam w Muzeum, w remoncie była cała sala malarstwa polskiego. Strasznie mnie to rozczarowało, bo chciałam zobaczyć kilka innych dzieł chociażby „Pomarańczarkę” Gierymskiego. Mają ją otworzyć znów w grudniu 2021.
Poza sztuką, w Muzeum jest bogata i imponująca galeria sztuki średniowiecznej, jest też duża wystawa eksponatów starożytnych.
Oprócz tego w Warszawie znajdziesz wiele innych ciekawych muzeów – muzeum historii Żydów Polskich POLIN, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Chopina… i wiele innych, łącznie z nowoczesnym Selfie Museum. Jednak w sugestiach powyżej kierowałam się tym, co uważam za najciekawsze i najbardziej wartościowe dla osób odwiedzających Warszawę po raz pierwszy 😉
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Jeśli szukasz noclegu w Warszawie, przypominam polecane opcje 🙂
Hotel Bellotto – jeśli szukasz odrobiny luksusu w idealnej lokalizacji, ten pięciogwiazdkowy hotel będzie idealny. Goście chwalą śniadania, wystrój i najwyższą jakość obsługi.
Studio Nowy Świat – jeśli szukasz niedrogiego miejsca, zerknij na to budżetowe, ale nowoczesne studio dla 2 osób na Nowym Świecie. Świetny stosunek jakości do ceny, idealna lokalizacja.
Old Town Heart – The Barbican – jeśli szukasz apartamentu dla 2 lub 4 osób, wybierz to miejsce przy Barbakanie. Jest idealny dla rodzin z dziećmi.
Apartament Piwna EU – apartament idealny dla grup od 4 do 6 osób. Wspaniały komfort i kontakt z właścicielką, lokalizacja na Starym Mieście przy Zamku Królewskim.
Mam nadzieję, że pomogłam Ci zaplanować wyjazd do Warszawy 🙂 Prześlij tego posta osobie, z którą wybierasz się na wyjazd i zaobserwuj mnie na Instagramie @weekendowka! 🙂 A jeśli interesują Cię też inne polskie miasta, zapraszam do tych postów:
Jest tak wiele wspaniałych miejsc wartych odwiedzenia. Wszystko zależy od tego czym się interesujecie. Jeśli jesteście miłośnikami sztuki to warto odwiedzić Galerię Polskiej Młodej Sztuki (Goypa) Możecie tam znaleźć wiele naprawdę wyjątkowych prac młodych artystów 🙂
Nie wiedziałam o tym miejscu, dzięki! 🙂
Piękna jest Warszawa i piękną ma historię. Nawet nie wiedziałem że obraz Bitwy pod Grunwaldem jest taki wielki. Na drabinie musiał skakać.
Byliśmy podczas majówki w Warszawie. Ilość atrakcji do zobaczenia jest przeogromna, dzięki za podpowiedzi.