Z czym kojarzą Ci się pierniki? Mnie kojarzą się z wizytami w rodzinnym domu przyjaciółki z dzieciństwa, kiedy to wraz z jej mamą piekłyśmy i dekorowałyśmy całą tonę pierniczków na święta. Cały dom pachniał mieszanką korzennych przypraw, tak intensywnie, że jeszcze następnego dnia czułam ją na ubraniu. Dziś kojarzą się też z atrakcjami Torunia. Razem z Kopernikiem…
…to ciekawe połączenie, nie sądzisz? Korzenne ciastka i jeden z większych naukowców w historii. Do tego sięgająca średniowiecza burzliwa historia z zakonem Krzyżackim i kupiectwem w tle. Mam wrażenie, że Toruń to miasto oferujące najbardziej zróżnicowane atrakcje związane ściśle z dziejami miasta. Warszawa, Wrocław, Gdańsk i inne – wszystkie są ciekawe i pełne atrakcji, a jednak to w Toruniu najtrudniej mi było wybrać, które miejsca postawić na pierwszym miejscu. Wszystkie wydawały mi się ważne, aby poznać dobrze miasto.
Dokonałam tego trudnego wyboru i poniżej podzielę się moim subiektywnym najlepszym planem na pełen atrakcji weekend w Toruniu 🙂
Toruń – ciekawostki i informacje praktyczne
- Toruń to drugie największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Największa jest Bydgoszcz.
- Województwo kujawsko-pomorskie ma dwie stolice. Toruń jest stolicą samorządową, a Bydgoszcz – administracyjną.
- Miasto leży nad Wisłą, która dzieli je nie tylko fizycznie, ale i historycznie. Część miasta położona po prawej stronie Wisły należy do historycznego Pomorza, a lewobrzeżna – do Kujaw.
- Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski, a przez pewien czas był również najbogatszym. Należał do Hanzy – związku miast handlowych w średniowiecznej Europie, dzięki czemu kwitł tutaj handel. Stąd też Toruń miał dostęp do egzotycznych, korzennych przypraw wykorzystywanych do produkcji pierników.
- Do Torunia łatwo dostaniesz się pociągiem i do tego zachęcam. Jeśli przyjeżdżasz samochodem, tutaj znajdziesz informację o strefach płatnego parkowania.
Hej, niespodzianka! Mam dla Ciebie 55 atrakcji z podziałem na dni i 3 wyznaczone trasy spacerowe, po których możesz iść jak po sznurku. Wszystko czego potrzebujesz to smartfon i Google Maps! Kliknij w przycisk poniżej, żeby poznać szczegóły
Dorota
Toruń – noclegi
Hotel Spichrz – komfortowy hotel w zabytkowym, 300-letnim budynku nad Wisłą na Starym Mieście, co widać w wystroju pokoi. Pyszne śniadanie wliczone w cenę, w hotelu jest kameralna sauna i siłownia.
Apartamenty Stary Rynek – jeśli od hotelu wolisz apartament o najwyższym standardzie, wybierz ten w samym sercu miasta z widokiem na Stary Rynek z okna. Stylowe wykończenie, miła właścicielka, gościom niczego nie brakuje 🙂
Apartamenty Prosta 12 – nieco tańsze, ale komfortowe i czyste apartamenty 10 minut spacerem od Starego Rynku. Znajdziesz tutaj małe apartamenty dla 2 osób i większe do 4. Do naleśnikarni Manekin jest 50 metrów – to ogromna zaleta dla mnie, niepoprawnej fanki tej restauracji 🙂
Hostel Freedom – jeśli masz ograniczony budżet na wyjazd i nie chcesz wydać dużo na nocleg – sprawdź ten świetnie oceniany hostel. Wynajmiesz tutaj zarówno łóżko w wieloosobowym pokoju, jak i prywatny pokój w przystępnej cenie.
Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂
Dorota
Toruń – atrakcje na weekend
Dzień 1: Toruń, stare miasto
Czy wiesz, że Stare Miasto lub toruńska Starówka to niepoprawne określenie historycznej części centrum? 🙂 A właściwie poprawne, ale jeśli odnosi się tylko do jednej z trzech jego części. Średniowieczny zespół miejski wpisany na listę UNESCO dzieli się na trzy części – Stare Miasto, Nowe Miasto i Zamek Krzyżacki – zobacz na mapie tutaj.
Stąd do określenia całego historycznego centrum będę używała formy stare miasto (małą literą), a pisząc Stare Miasto – będę miała na myśli najstarszą część o tej nazwie.
Toruń Rynek Starego Miasta
Weekendowe zwiedzanie Torunia rozpocznij na Rynku Starego Miasta. Kiedy w średniowiecznym Toruniu kwitł handel, na rynku starego miasta kupcy rozstawiali swoje drewniane kramy. Wokół słychać było targowy gwar, a zapach korzennych przypraw z dalekich krajów mieszał się z zapachem lokalnych warzyw i owoców. I tak stopniowo na środku placu zaczęła powstawać zabudowa – dom kupiecki (sukiennice) i murowane kramy, które później przekształciły się w dzisiejszy, gotycki Ratusz Staromiejski. W ratuszu znajdziesz Muzeum Okręgowe, a jeśli chcesz zobaczyć panoramę miasta z góry, odwiedź taras widokowy na szczycie wieży.
Jedną z najsłynniejszych atrakcji Torunia jest znajdujący się obok Ratusza pomnik Mikołaja Kopernika, urodzonego w Toruniu astronoma, który „Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo”, jak głosi napis na cokole.
W średniowieczu i w kolejnych wiekach, tak jak i dzisiaj, na rynkach odbywały się wydarzenia. Tylko, że wtedy wydarzenia były nieco bardziej… krwawe 😉 Rynek Starego Miasta był miejscem straceń, tortur i wymierzania kar żołnierzom armii toruńskiej. W miejscu dzisiejszego pomnika astronoma stał pręgierz, słup przy którym karani nieszczęśnicy byli bici lub obcinano im członki. Nieopodal stał też drewniany „osioł” z blachą na grzbiecie. Żołnierz, który zasłużył na karę musiał na nim usiąść, do stóp miał przywiązane ołowiane ciężarki… ekhm. Brzmi super 😉 Dla upamiętnienia tych kar na Rynku Starego Miasta w Toruniu zobaczysz dziś Rzeźbę Osiołka.
Są też inne blaszane rzeźby – na szczęście upamiętniają mniej dramatyczne wydarzenia 😉 Na dachu kamienicy przy Rynku Staromiejskim 8 stoi Blaszany Kot. Legenda głosi, że tak intensywnie wyglądał swojego pana, który poszedł na wojnę, aż łapy przykleiły mu się do rozgrzanej smoły. Oprócz niego znajdziesz pomnik – fontannę Flisaka wskazującą na znaczenie Wisły dla miasta. Jest jeszcze pomnik psa Filusia, który siedzi przy parasolu swojego pana i trzyma w zębach kapelusz. Pomnik upamiętnia toruńskiego rysownika, który stworzył serię komiksów o Filusiu i Profesorze Filutku.
Uff, zmęczyłeś_aś się? A nie zobaczyliśmy jeszcze wszystkiego na rynku… 🙂 Zanim ruszysz dalej, zwróć jeszcze uwagę na pozostałe ciekawe budynki, przede wszystkim Dwór Artusa, Kamienicę pod Gwiazdą, gmach Poczty Głównej i kościół św. Ducha.
Katedra św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty
Co warto zobaczyć w Toruniu? Niewątpliwie tą monumentalną bazylikę, która góruje nad miastem, kiedy spojrzeć na nią z drugiego brzegu Wisły. To gotycka świątynia budowana etapami od XIII do XV wieku. Wewnątrz zobaczysz dekoracje gotyckie, barokowe i rokokowe, ołtarz główny pochodzi z lat 1502-1506.
Mikołaj Kopernik przyjął tutaj chrzest, a w miejscu jego chrztu stoi chrzcielnica z XIII wieku, portret i popiersie astronoma.
Na wieży kościoła wisi drugi co do wielkości dzwoń średniowieczny (po dzwonie Zygmuncie z Wawleu) w Polsce. Nazywa się Tuba Dei (Trąba Boża) i waży 7238 kilogramów! Ważącą 70 kg miniaturę dzwonu zobaczysz w Domu Legend Toruńskich. Dzwon bije w najważniejsze święta kościelne, a także w chwilach ważnych dla Torunia i Polski – kiedy piszę te słowa, w marcu 2022, dzwon ostatnio zabił 6 marca 2022 w geście solidarności z Ukrainą po ataku Rosji.
Malowidła na ścianie w Biedronce
Chyba pierwszy raz w swojej blogerskiej karierze polecam odwiedzenie popularnego dyskontu… na co dzień nawet go nie lubię 😉 Ale Biedronka na ul. Szerokiej należy do ciekawych miejsc w Toruniu – zadbała o to, by nie wpłynąć na obniżenie prestiżu staromiejskiego deptaka i odsłoniła XIV wieczne malowidła na ścianach i drewniane belki stropowe. Fresków szukaj na pierwszym piętrze Biedronki. Spomiędzy palet z produktami wyglądać będą średniowieczne motywy roślinne, sceny z życia, smoki i potwory.
Ciekawe połączenie 🙂
Blaszany Smok
Wyobraź sobie, że wychodzisz z domu po zakupy, nabierasz do płuc świeżego powietrza, cieszysz się słońcem pieszczącym delikatnie Twoją skórę. Patrzysz w błękitne niebo, a tam… dwumetrowa bestia z ciemnoszarą głową i błyszczącym, brązowym tułowiem leci nad miastem. Tak ponoć wydarzyło się w Toruniu w XVIII wieku, potwierdziły to dwie niezależne od siebie osoby! Na szczęście smok nie spowodował zniszczeń, odleciał w stronę Zamku Krzyżackiego. I dziś ma swój pomnik, jak dużo sympatyczniejszy, niż bestia znana z Krakowa 🙂
Rynek Nowomiejski
Toruńskie Nowe Miasto pochodzi z 1264 roku, więc nie takie ono nowe 😉 ale jest najnowszą, najmłodszą częścią zabytkowej części Torunia. W Nowym Mieście żyli i pracowali rzemieślnicy, więc zabudowanie jest uboższe niż na Starym Mieście. Budynek, który zobaczysz na Rynku Nowomiejskim był cerkwią prawosławną, ale obecnie jest siedzibą fundacji.
Na Rynku Nowomiejskim zwróć uwagę na kolejną blaszaną postać. To Przekupka z wagą, która wskazuje na targową funkcję tego miejsca – ale także podkreśla, że Toruń należy do… Nowej Hanzy. Nowa Hanza to związek miast z XX wieku i nawiązujący do tradycji „starej” Hanzy – ma na celu promocję turystyki i wspieranie handlu między miastami członkowskimi.
Teatr Baj Pomorski
Teatr Baj Pomorski rzadko jest wymieniany jako jedna z atrakcji na listach „co zwiedzić w Toruniu”. Ja uważam, że szkoda! Rzuć okiem na ten teatr lalek, który mieści się w budynku, który przypomina… kredens 🙂 Czy też, jak mówią władze teatru, magiczną szafę. Bardzo szanuję takie pomysły, które zachęcają najmłodszych do kontaktu z kulturą!
Zamek Krzyżacki, Toruń
Gdybym miała ze sobą drona, pokazałabym Wam, że zamek ten ma kształt podkowy. Zakon wybudował go zanim doszedł do wniosku, że forma czworoboku jest lepsza 🙂 To najstarszy Zamek Krzyżacki w tej okolicy i jedna z atrakcji Torunia.
Zamek został zniszczony w 1454 przez mieszczan toruńskich na początku powstania antykrzyżackiego. Został zakonserwowany jako trwała ruina i udostępniony turystom. Nie wchodziłam za mury, bo nie jestem wielką fanką zamków, ale jeśli Ciebie to interesuje, będziesz mieć taką możliwość 🙂 Przespacerowałam się za to wokół murów i podoba mi się, że części zamku są integralną, użytkową częścią miasta. W fosie znajdziemy na przykład boisko do piłki nożnej, a w starym młynie wodnym – Hotel 1231.
Bulwar Filadelfijski
W historycznym Toruniu nie było bulwarów nad Wisłą, a zamiast nich dopływały tutaj statki morskie z towarami z całego świata, a dookoła funkcjonowały spichrze. Dopiero po tym, jak popularność transportu rzecznego zaczęła spadać, władze postanowiły wybudować rekreacyjny deptak, nazwany Filadelfijskim na cześć amerykańskiego miasta partnerskiego.
Przy bulwarze zobaczysz jednak toruńskie zabytki i pozostałości po handlowej historii tego miejsca – np. Żuraw.
Tutaj też odwiedzisz taras widokowy upamiętniający pierwszy stały most przez Wisłę, wybudowany w latach 1497-1500 w miejscu wcześniejszej przeprawy promowej z zezwolenia króla Jana Olbrachta (a jednak ten król na coś się przydał 🙂 ). Obok krakowskiego, był to jedyny most na Wiśle do II połowy XVI wieku i zwiększał znaczenie Torunia i prowadzących przez miasto szlaków handlowych.
Z Bulwaru obejrzysz też bramy miejskie – np. Bramę Mostową.
Krzywa Wieża – Toruń atrakcje turystyczne
Dawno temu pewien krzyżacki zakonnik zakochał się w dziewczynie. Chociaż surowe zasady zakonu zabraniały mu związku z kobietami, złamał swoje śluby czystości. Za karę miał wznieść wieżę – krzywą, na znak karygodnego odejścia od zasad. Chcesz wiedzieć, czy Twoje grzechy są cięższe od przewinienia Krzyżaka? Oprzyj się plecami o mur wieży. Przyciśnij pięty do podłoża i wyciągnij ręce przed siebie. Utrzymałeś_aś równowagę przez kilka sekund? Gratulacje, jesteś niewinny_a! Przewracasz się? Niestety, Twoje sumienie jest tak nieczyste, jak nieszczęśliwego zakonnika… 😉
A tak naprawdę wieża, jedna z kilkudziesięciu średniowiecznych baszt miejskich odchyliła się od pionu na skutek przesunięcia się jej gliniastego podłoża. Raczej nie na skutek grzechów 🙂
Plac Rapackiego
Jeśli masz po drodze, zajrzyj na plac Rapackiego, na którym zobaczysz pozostałości średniowiecznego Barbakanu. W XIV wieku stała tam Brama Starotoruńska, jedyna brama prowadząca do starego miasta Torunia z zachodu. Później powstał przy niej Barbakan – okrągły budynek umocniony fosą z mostem zwodzonym. Został zniszczony przez wojska szwedzkie w XVIII wieku. Na placu zobaczysz też ładny budynek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Jednak nie jest to według mnie miejsce „must see” – jeśli nie masz po drodze i nie chce Ci się iść specjalnie, z czystym sumieniem odpuść 🙂
Fontanna Cosmopolis
Jeśli odwiedzasz Toruń w sezonie turystycznym (od połowy kwietnia do końca października) wybierz się wieczorem na pokaz Fontanny Cosmopolis. To fontanna zbudowana na kształt Układu Słonecznego. Słupy wody tryskają ze 115 dysz po obwodach kół na maksymalną wysokość 5m i podświetlane w rytm muzyki kolorowym światłem tworzą niezapomniany spektakl 🙂 Ja byłam w marcu, więc fontanna jeszcze nie działała. Rozkładu pokazów szukaj na stronie torun.pl.
Platforma widokowa – panorama Torunia
Po drugiej stronie Wisły znajdziesz platformę, z której rozciąga się piękna panorama Torunia. Polecam zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku, kiedy miasto jest oświetlone i odbija się w wodach Wisły.
Jeśli przyjeżdżasz do Torunia pociągiem, wybierz się tam prosto z dworca – to kilka minut spaceru. Z centrum jest troszkę dalej i czeka Cię około 30 minut spaceru (P.S. z platformy widokowej do centrum idź tak, jak pokazują mapy Google. Nie szukaj skrótów, albo wylądujesz w błocie pod mostem Piłsudskiego – jak ja 😉 ).
W sezonie dotrzesz tutaj też łodzią „Katarzynka”, która odpływa z Bulwaru Filadelfijskiego. Komunikacja miejska nie dojeżdża pod sam punkt widokowy, jeśli nie chcesz pokonywać całej trasy pieszo, wsiądź w autobus na placu Rapackiego i wysiądź przy Dworcu Głównym. Stamtąd przejdź 700 metrów na punkt.
Dzień 2: Atrakcje Torunia – muzea
Ilość toruńskich ciekawych muzeów niemal przytłacza! Zwykle, kiedy odwiedzam nowe miasto po raz pierwszy wybieram muzea związane w jakiś sposób z nim związane. Czyli na przykład w Warszawie najpierw pójdę do Muzeum Powstania Warszawskiego, a dopiero później do Muzeum Polskiej Wódki, czy Centrum Nauki Kopernik. W Toruniu są muzea piernika, Kopernika, legend toruńskich, historii Torunia… Chciałoby się zobaczyć wszystkie, aż głowa może rozboleć 🙂 Poniżej opisuję miejsca, na które się zdecydowałam, a Ty wybierz z nich takie, które brzmią dla Ciebie najciekawiej. Dalej podam Ci też pozostałe opcje, których osobiście nie odwiedziłam 🙂
Niewidzialny dom
Niewidzialny Dom to jedyne miejsce, które polecam w tym poście, a które nie jest bezpośrednio związane z historią lub życiem Torunia. Ale to jedno z najbardziej wartościowych „muzeów”, jakie odwiedziłam. W Niewidzialnym Domu poznasz życie osób niewidomych i słabowidzących. Ale nie z wystaw i tablic informacyjnych, a… praktycznie, namacalnie. Przewodnik (osoba niewidoma lub słabowidząca) wprowadza Cię w cztery zupełnie ciemne pomieszczenia, pomaga się poruszać, rozpoznawać przedmioty, uczy Cię podążać za głosem…
Niesamowite doświadczenie. Jeśli masz odwiedzić tylko jedno muzeum w Toruniu – niech to będzie Niewidzialny Dom. Ja zapamiętam je na całe życie. Napisałam o nim osobny post, do którego serdecznie zachęcam:
Niewidzialny Dom w Toruniu. Poczuj, jak wygląda świat z perspektywy osób niewidomych
Muzeum Piernika, Toruń. Tylko które?
Czy wiesz, że w Toruniu są dwa muzea piernika? To Żywe Muzeum Piernika i Muzeum Toruńskiego Piernika.
To pierwsze, jak sama nazwa wskazuje skupia się na „żywym” doświadczaniu tego słynnego ciastka 🙂 Wraz z Wiedźmą Korzenną i Mistrzem Piernikowym ubrudzisz sobie ręce i wyrobisz swoje ciasto, wybierzesz formę i upieczesz swoją własną pyszną pamiątkę z Torunia.
Muzeum Toruńskiego Piernika jest bardziej klasyczne i przeprowadzi Cię przez historię korzennych ciasteczek, przez ciekawostki, piernikowe legendy, po informacje o masowej produkcji. Tutaj czeka Cię więcej czytania, ale wyniesiesz stąd większą wiedzę 🙂 Jeśli chcesz tutaj wypiec swój piernik możesz skorzystać ze specjalnych warsztatów (dodatkowo płatnych). Zwiedzanie Muzeum Toruńskiego Piernika jest darmowe w środy.
Napisałam osobny post o muzeach piernika – znajdziesz tam relację ze zwiedzania obu i moją poradę i opinię, które jest ciekawsze 🙂
Które Muzeum Piernika w Toruniu wybrać? Odwiedziłam oba i doradzam!
Dom Mikołaja Kopernika
W Domu Mikołaja Kopernika poznasz nie tylko historię astronoma, jego odkryć i rodziny, ale też historię kamienicy i życia codziennego, jakie się w niej toczyło. A także… historię obuwia w średniowieczu, która zupełnie tam nie pasuje – chyba, że czegoś nie zrozumiałam 😉
Muzeum przeszło niedawno modernizację i z typowej wystawy, po której człapało się w muzealnych kapciach ziewając ukradkiem przekształciło się w interaktywną, ciekawą opowieść o rodzinie Koperników i życiu w późnogotyckiej kamienicy w hanzeatyckim Toruniu.
Tylko o co chodzi z tymi butami… 😉
Tutaj znajdziesz pełną relację ze zwiedzania muzeum w Domu Kopernika – sprawdź czy warto 🙂
Planetarium
Jeśli chcesz zagłębić się w temat kosmosu i obrotu sfer niebieskich wybierz się na seans w toruńskim planetarium. Ja odpuściłam, a zamiast niego wybrałam Niewidzialny Dom (który BARDZO polecam) – ale może dlatego, że wiele razy byłam w planetarium w Chorzowie i taki spektakl nie jest dla mnie niczym nowym 🙂
Jeśli nigdy nie byłeś_aś w planetarium lub chcesz odwiedzić to w mieście Kopernika, sprawdź repertuar i wybierz seans tutaj.
Toruń, inne atrakcje
Tych atrakcji nie miałam już czasu odwiedzić (poza jednym fortem), ale wymieniam je, żebyś Ty dopasował_a plan zwiedzania do Twoich zainteresowań 🙂
Dom Legend Toruńskich – atrakcja idealna dla rodzin z dziećmi, chociaż i dorośli bez dzieci ponoć świetnie się bawią 🙂 To połączenie muzeum i teatru, w którym poznasz najciekawsze toruńskie legendy. Link do strony muzeum tutaj.
Muzeum Historii Torunia – to muzeum było w moim planie zwiedzania, ale nie starczyło mi siły i czasu 😉 W budynku dawnego spichrza poznasz historię miasta na przestrzeni wieków. W środy wstęp jest darmowy. Więcej informacji na stronie muzeum tutaj.
Toruńskie Forty – gdyby mało było Ci jeszcze ciekawych atrakcji Torunia, mam dodatkowy aspekt do zbadania 🙂 W XIX wieku Toruń był jednym z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski, bronił ówczesnej wschodniej granicy Prus. Do dziś zachowało się około 150 budowli obronnych. Wiele z nich niszczeje, ale mimo wszystko ciekawie wytropić ślady tej części toruńskiej historii. Dotarłam do fortu najbliżej centrum (Fort św. Jakuba), który niestety nie ma się najlepiej 😉 Dobrze zachowany jest Fort IV oddalony od centrum o 4 kilometry.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – miejsce podobne do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Popularyzuje naukę wśród dzieci i dorosłych w interaktywny i ciekawy sposób 🙂 Więcej informacji na stronie tutaj.
Muzeum Etnograficzne – jeśli interesuje Cię kultura, muzeum etnograficzne w Toruniu prezentuje całokształt kultury ludowej północnej Polski. Chwali się, że prezentuje je w interaktywny sposób na prezentacjach multimedialnych, z nagraniami pieśni czy opowieści ludowych. Więcej informacji na stronie muzeum tutaj.
Bydgoskie Przedmieście – historycznie to prestiżowa dzielnica, w której mieszkała toruńska elita. Jeśli chcesz zobaczyć XIX-wieczne secesyjne kamienice, wybierz się na spacer po Bydgoskim Przedmieściu – tutaj znajdziesz mapę z ciekawymi budynkami. Lub… wsiądź w pociąg i przespaceruj się po Bydgoszczy 🙂
Przypominam polecane noclegi 🙂
Hotel Spichrz – komfortowy hotel w zabytkowym, 300-letnim budynku nad Wisłą na Starym Mieście, co widać w wystroju pokoi. Pyszne śniadanie wliczone w cenę, w hotelu jest kameralna sauna i siłownia.
Apartamenty Stary Rynek – jeśli od hotelu wolisz apartament o najwyższym standardzie, wybierz ten w samym sercu miasta z widokiem na Stary Rynek z okna. Stylowe wykończenie, miła właścicielka, gościom niczego nie brakuje 🙂
Apartamenty Prosta 12 – nieco tańsze, ale komfortowe i czyste apartamenty 10 minut spacerem od Starego Rynku. Znajdziesz tutaj małe apartamenty dla 2 osób i większe do 4. Do naleśnikarni Manekin jest 50 metrów – to ogromna zaleta dla mnie, niepoprawnej fanki tej restauracji 🙂
Hostel Freedom – jeśli masz ograniczony budżet na wyjazd i nie chcesz wydać dużo na nocleg – sprawdź ten świetnie oceniany hostel. Wynajmiesz tutaj zarówno łóżko w wieloosobowym pokoju, jak i prywatny pokój w przystępnej cenie.
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Koniecznie przeczytaj post o Niewidzialnym Domu i Muzeach Piernika
Niewidzialny Dom w Toruniu. Poczuj, jak wygląda świat z perspektywy osób niewidomych
Które Muzeum Piernika w Toruniu wybrać? Odwiedziłam oba i doradzam!
Czy warto odwiedzić Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu? Relacja ze zwiedzania.
Sprawdź też posty o innych ciekawych miastach w Polsce:
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!