Szlaki na Śnieżkę. Którą trasę na najwyższy szczyt Karkonoszy wybrać?

szlaki na śnieżkę - widok na szczyt z czerwonego szlaku

Lubię praktycznie wszystkie szlaki na Śnieżkę. Każda trasa na szczyt Królowej Sudetów jest dla mnie ciekawa i warta przejścia.

Dlaczego?

W Sudetach, a zwłaszcza w paśmie Karkonoszy, można znaleźć wiele interesujących form skalnych. To właśnie te fantazyjne skały są charakterystycznym elementem tych gór i sprawiają, że wędrówki są jeszcze ciekawsze.

Najpiękniejsze grupy skalne znajdują się w rejonie Śnieżki, blisko Szklarskiej Poręby i Karpacza. Jednymi z najbardziej imponujących skałek są m.in. „Pielgrzymy”, „Słoneczniki”, „Trzy Świnki”, „Bażynowe Skały”, „Końskie Łby” czy „Owcze Skały”. Wiele z nich to świetne punkty widokowe oraz ciekawe miejsca dla miłośników wspinaczki.

W tym artykule dowiesz się, jakie szlaki prowadzą na Śnieżkę, a także na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do wędrówki.

Hej, czy wiesz, że możesz zaznaczać pinezkami zdobyte szczyty Korony Gór Polski? Kliknij w zdjęcia poniżej i sprawdź personalizowaną mapę KGP! Gromadź wspomnienia z wędrówek, ozdób dom górskim motywem lub podaruj bliskiej osobie 🙂

Dorota

Karpacz – noclegi

Jeśli szukasz noclegu w Karpaczu, wybrałam świetnie oceniane noclegi z różnych półek cenowych tak, abyś łatwo dopasował_a kwaterę do swoich potrzeb i możliwości ?

Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! ?

dorota

Alpejski Boutique Hotel – jeśli szukasz odrobiny luksusu sprawdź ten hotel w alpejskim stylu kilka minut spaceru od centrum Karpacza. Goście chwalą wygodne pokoje, pyszne śniadania i najwyższej jakości strefę SPA.

Hotel Karkonosze – nieco bardziej budżetowy, a świetnie oceniany hotel położony pod wyciągami i blisko centrum. Goście zachwalają miłą obsługę, lokalizację, wygodne łóżka i smaczne śniadania.

Wilcza For Rest – jeśli wolisz apartamenty od hoteli, polecam te stylowe apartamenty zlokalizowane tuż przy stoku z wyciągiem. Gościom podoba się świetnie zaprojektowane wnętrze, widoki z okna i wyposażenie apartamentów.

Pensjonat Palomino – dla osób szukających najbardziej budżetowej opcji polecam ten pensjonat. Goście są zadowoleni z lokalizacji, chwalą także czyste pokoje i uprzejmą obsługę.

Śnieżka – ciekawostki i informacje praktyczne

  • Jej wysokość to 1603 m.n.p.m. i jako najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów należy do Korony Gór Polski.
  • Na szczycie Śnieżki znajduje się obserwatorium meteorologiczne wybudowane w 1900 roku. Budowa była bardzo kosztowna, bo wszystkie materiały były wnoszone przez tragarzy lub transportowane konno. Dopiero w 1905 roku powstała pierwsza droga prowadząca na szczyt. Obserwatorium na Śnieżce jest jednym z dwóch wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych w Polsce. Drugie znajduje się na Kasprowym Wierchu w Tatrach Zachodnich.
  • Pierwsze obserwacje meteorologiczne na Śnieżce prowadzono już w 1880 roku!
  • Kształt Królowej Sudetów przypomina wulkan, ale tak naprawdę jest zbudowana z granitu, który wypiętrzył się w tym samym czasie, w którym tworzyły się Alpy. Szczyt góry tworzą też hornfelsy, czyli skały metamorficzne.
  • Śnieżka znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Wstęp na teren parku jest płatny. Bilet możesz kupić przy wejściu na szlak lub online tutaj.
  • Karkonosze należą również do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.
  • Na szczycie Śnieżki nie ma schroniska. Najbliższe schronisko – Dom Śląski – znajduje się ok. 1 km od szczytu, na wysokości 1395 m n.p.m.
  • Podczas sprzyjających warunków atmosferycznych widoczność ze szczytu Śnieżki wynosi ponad 200 km! Dojrzysz wtedy m. in. Wrocław, Góry Wałbrzyskie, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry Stołowe, Góry Izerskie, Masyw Śnieżnika czy nawet Pragę.
  • Najstarszą budowlą na Śnieżce jest kaplica św. Wawrzyńca. Jej budowa rozpoczęła się w 1665 r. Przez pewien czas kaplica spełniała również funkcję schroniska. Obecnie msza św. odprawiana jest tu 10 sierpnia, w dzień wspomnienia św. Wawrzyńca.

Szlaki na Śnieżkę

Najkrótszy szlak na Śnieżkę

Najkrótszą trasą na Śnieżkę jest czarny szlak z Karpacza – całość podejścia to „jedynie” 6,3 km (ok. 3 godziny marszu), ale możesz ją skrócić wjeżdżając kolejką krzesełkową „Zbyszek” na Kopę, co skraca trasę do 2,3 km.

Trasa zaczyna się na ul. Olimpijskiej. Możesz rozpocząć wędrówkę spod dolnej stacji wyciągu „Biały Jar” lub skorzystać z wyciągu aby dostać się do górnej stacji. Możesz też podjechać samochodem wyżej i zaparkować niedaleko górnej stacji – obok szlaku jest płatny parking. Możesz też wjechać kolejką krzesełkową „Zbyszek” na Kopę (1367 m n.p.m.). Przejście z Kopy na Śnieżkę to zaledwie 2,3 km (godzina spaceru) i relatywnie małe przewyższenie.

Czarny szlak jest najkrótszy, ale też najbardziej stromy. Pierwsze trzy kilometry trasy wiodą przez las, a widokowo zaczyna robić się dopiero w okolicy rozejścia szlaków Kocioł Białego Jaru (1233 m n.p.m.). Stąd jeszcze 3,3 km (ok. półtorej godziny) do szczytu, ale przepiękne panoramy zaczynają wynagradzać wysiłek (jeśli nie ma mgły ?).

Po drodze miniesz górną stację kolei linowej „Zbyszek”. W tym miejscu przybywa turystów na szlaku, ale też nie ma już tak stromego podejścia, a ścieżka jest wyłożona kamienną kostką brukową. Odcinek między stacją kolejki a schroniskiem Dom Śląski (1395 m n.p.m.) to 1,2 km, ale można go pokonać w zaledwie 20 minut.

W schronisku serwują pyszne jedzenie, szczególnie polecam pomidorową i placki ziemniaczane ?

Przy Domu Śląskim znajduje się rozwidlenie szlaków. Na szczyt Śnieżki prowadzą dwie trasy:

  • tzw. Droga Jubileuszowa, czyli brukowany szlak znakowany kolorem niebieskim. Trasa okrąża łagodnie zbocza Śnieżki, a jej ostatni fragment, oznaczony na czerwono, prowadzi po czeskiej stronie. Wybierając ten szlak podczas podejścia zobaczysz malownicze widoki na Kocioł Łomniczki i Czarny Grzbiet. Wejście zajmuje około 40 minut.
  • szlak czerwony pnie się w górę stromymi zakosami. Znajduje się tam kilka punktów widokowych z których możesz podziwiać panoramę czeskich Karkonoszy. Wejście zajmuje około 25 minut.

Ważne informacje o szlaku

Czerwono-czarny szlak na Śnieżkę nazywany „Zakosami” jest nie tylko stromy, ale też wąski. Ruch na tym odcinku jest jednokierunkowy, można nim iść tylko w górę.

Na zejście możesz wybrać Drogę Jubileuszową, czyli dwukierunkowy niebieski szlak biegnący pod szczytem. Jest to również dobra opcja na wejście dla rodzin z dziećmi i seniorów – szlak nie jest tak stromy i wąski.

Kolejka na Kopę jest bardzo popularna wśród turystów i w sezonie trzeba czekać w kolejkach. Wyciąg zaczyna kursować dopiero od godziny 9:00, a bilety kupisz jedynie w kasach.

Czerwony szlak na Śnieżkę z Karpacza

Jak wspomniałam na początku artykułu, trasy na Śnieżkę urzekają pięknymi widokami i ciekawymi tworami natury. Nie inaczej jest w przypadku szlaku czerwonego prowadzącego od strony Białego Jaru w Karpaczu. Jest to fragment Głównego Szlaku Sudeckiego.

Pierwsza część prowadzi przez malowniczy las iglasty i powoli odsłania cudne widoki na Śnieżkę i Dolinę Łomniczki. Dodatkowymi atrakcjami na szlaku są Wodospad Łomniczki, Potok Łomniczki, Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór i aż dwa schroniska – Schronisko PTTK Nad Łomniczką i Dom Śląski.

Kocioł Łomniczki to rozległa nisza polodowcowa znajdująca się tuż pod Równią pod Śnieżką. Dla mnie Kocioł Łomniczki to jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.

Równia pod Śnieżką to również wyjątkowe miejsce. Jest to jedyny w Polsce tak rozległy i płaski teren położony w najwyższych partiach gór, miejscami przypominający syberyjską tundrę.

O ciekawostkach Karkonoszy można pisać dużo, ale wróćmy teraz do opisu szlaku.

Wędrówkę rozpoczynasz na wspomnianej już ul. Olimpijskiej w Karpaczu. Auto możesz zaparkować niedaleko górnej stacji kolei linowej „Biały Jar”.

Pierwsza część szlaku to wygodna i szeroka ścieżka prowadząca łagodnie przez las. Po 3,3 km docierasz do Schroniska Nad Łomniczką (1011 m n.p.m.). Niedaleko schroniska znajdują się ławki i stoły. Jest to przyjemne miejsce na odpoczynek, ale widoków jeszcze nie ma.

Wkrótce szlak czerwony zaczyna prowadzić przez Kocioł Łomniczki. Początkowo pnie się prosto do góry aż do metalowej kładki przerzuconej nad malowniczym potokiem Łomniczka. W okolicy kładki pojawiają się przepiękne widoki (jeśli nie ma mgły). Po prawej stronie możesz podziwiać ściany kotła sięgające 100 metrów wysokości, a po lewej stronie zobaczysz strome zbocze Królowej Sudetów. W tym miejscu znajduje się też Wodospad Łomniczka.

Za mostkiem szlak nabiera wysokogórskiego charakteru. Robi się stromo, wyłożona kamieniami ścieżka pnie się zakosami w górę. Warto tutaj wspomnieć, że szlak jest nie tylko stromy, ale też wąski, a nie ma barierek.

Po ok. pół godzinie wspinaczki od wodospadu znajduje się Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Na głazach zamontowano tablice upamiętniające górskich przewodników i ratowników GOPR, którzy zginęli podczas służby.

Ponad Kotłem Łomniczki na skraju Równi pod Śnieżką znajduje się wspomniane już wcześniej schronisko Dom Śląski, gdzie możesz odpocząć przed końcowym podejściem na szczyt Śnieżki.

Opis szlaków na Śnieżkę ze schroniska znajdziesz wyżej.

Ważne informacje o szlaku

W okresie zimowym ze względu na znaczące zagrożenie lawinowe trasa na odcinku Schronisko Nad Łomniczką – Schronisko Dom Śląski jest zamknięta.

Schronisko Nad Łomniczką aktualnie jest zamknięte (marzec 2024). Obiekt nie spełniał wymogów sanepidu, a ponadto nie była przedłużona umowa najmu. PTTK planuje remont, ale nie ma aktualnie konkretnych terminów. Przy budynku znajduje się budka z przekąskami i napojami oraz przenośne toalety.

Niebieski szlak przez świątynię Wang i schronisko Samotnia

Jeden z ciekawszych szlaków na Śnieżkę. Na trasie znajdują się zabytkowy kościół Wang, jezioro Mały Staw, aż trzy schroniska i niepowtarzalne widoki charakterystyczne na Karkonoszy, które roztaczają się już z dolnych fragmentów podejścia.

Jedynym minusem tego szlaku jest jego popularność – początkowy i najdłuższy fragment to brukowana droga transportowa „Na Śnieżkę”. Drogą tą jeżdżą również samochody dostawcze do schronisk.

Wędrówkę rozpoczynasz pod Świątynią Wang w Karpaczu. Poniżej kościoła, przy rozwidleniu szlaków znajduje się płatny parking (link do Google Maps tutaj).

Świątynia Wang to nie tylko jedna z najsławniejszych atrakcji Karpacza, ale również jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Ta niezwykła budowla została sprowadzona do Polski z małej norweskiej miejscowości Vang, prosto spod malowniczych gór Jotunheimen. Kościół Wang w Karpaczu jest jedyną na świecie skandynawską świątynią wywiezioną za granicę. Co ciekawe, przy budowie tego kościoła nie użyto gwoździ -wszystkie połączenia są wykonane przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich.

Świątynię Wang warto nie tylko obejrzeć z zewnątrz, ale również wejść do środka. Wnętrze jest ciekawie zdobione motywami roślinnymi, zwierzęcymi oraz pismem runicznym. Kościół można zwiedzać od 9:00 do 18:00, a w okresie zimowym (od 1 listopada do 14 kwietnia) od 9:00 do 17:00.

A teraz wróćmy do opisu niebieskiego szlaku na Śnieżkę. ?

Od parkingu niedaleko świątyni Wang aż do Koziego Mostka (czyli ok. 3 km) trasa to kamienisty chodnik łagodnie prowadzący w górę. Miejscami jest szeroki i brukowany, ale są też fragmenty gdzie szlak robi się wąski, a kamienie duże i nierówne.

Przy Kozim Mostku szlak odbija w prawo i zmienia się w leśną ścieżkę prowadzącą do Kotła Małego Stawu. Po drodze zobaczysz tzw. Domek Myśliwski w którym znajduje się Ośrodek Edukacyjny Karkonoskiego Parku Narodowego. 

Jest to niezwykle widokowy i urozmaicony szlak, przy sprzyjającej pogodzie można nacieszyć oczy. Miniesz wiele drewnianych mostków i podestów i zobaczysz strome ściany Małego Kotła.

1,5 km za Kozim Mostkiem czeka na Ciebie przepięknie położone, najsławniejsze w Karkonoszach schronisko Samotnia (1195 m n.p.m.). Jest to również jedno z najstarszych schronisk w Polsce.

Po kilkunastu minutach docierasz do kolejnego schroniska o nazwie Strzecha Akademicka. W tym miejscu szlak ponownie łączy się z brukowaną drogą „Na Śnieżkę”, która prowadzi do rozwidlenia szlaków na Spalonej Strażnicy (1430 m n.p.m.). W tym miejscu łączy się z tzw. Drogą Przyjaźni Polsko – Czeskiej znakowanej na czerwono.

Trasa prowadzi przez wspomniane już wypłaszczenie grzbietowe Równi pod Śnieżką. Z każdym metrem widok na masyw Śnieżki robi się coraz wspanialszy (jeśli pogoda dopisuje).

Po ok. pół godziny spaceru docierasz do Przełęczy Pod Śnieżką (1385 m n.p.m.), a stąd już zaledwie kilka minut do kolejnego schroniska – Dom Śląski.

Opis szlaków na Śnieżkę ze schroniska znajdziesz wyżej.

Najpiękniejszy szlak na Śnieżkę (pętla)

Żółty szlak z Karpacza na Śnieżkę jest uznawany za najpiękniejszy, a ja w pełni zgadzam się z tą opinią. Trasa jest nie tylko widokowa, ale również urozmaicona i atrakcyjna pod kątem ukształtowania terenu.

Szlak ma swój początek przy Świątyni Wang. Ścieżka prowadzi przez las łagodnie wznosząc się do góry. Po ok. 50 minutach docierasz do rozwidlenia szlaków na Polanie W Karkonoszach (1067 m n.p.m.). Znajduje się tam kilka ławek na których można odpocząć.

Żółty szlak wiedzie na zmianę kamienistym i drewniany chodnikiem. Widoki już są świetne, a najlepsze dopiero przed Tobą!

Po około pół godzinnym spacerze docierasz do niezwykłego miejsca – Pielgrzymy (1206 m n.p.m.). Są to granitowe ostańce których wysokość sięga do 25 metrów.

W tym miejscu żółta trasa robi się bardziej stroma. Na dystansie niewiele ponad 1 km masz do pokonania prawie 250 metrów przewyższenia. Ale nagrodą za wysiłek są widoki – możesz podziwiać już Karpacz i okoliczne miejscowości.

Ponadto, na szlaku będziesz mieć okazję podziwiać kolejne fantazyjne formacje skalne o nazwie Słonecznik (1421 m n.p.m.). Wysokość tych granitowych ostańców sięga 12,5 metrów. Słonecznik jest najlepiej widoczną skałą w całych Karkonoszach! Jego nazwa została nadana przez mieszkańców okolicznych wsi, dla których słońce nad skałą wskazywało południe.

Z tego miejsca wędrówkę kontynuujesz szlakiem czerwonym. Jest to dosyć łagodna i przyjemna trasa na której nie brakuje zapierających dech w piersiach widoków. Trasa prowadzi krawędziami kotłów polodowcowych Wielkiego Stawu i Małego Stawu, a dalej przecina wspomnianą już Równię pod Śnieżką.

Przy Spalonej Strażnicy (1430 m n.p.m.) czerwony szlak łączy się z brukowaną drogą „Na Śnieżkę” oznaczoną kolorem niebieskim.

Opis dalszej trasy na Śnieżkę znajdziesz w podrozdziale o niebieskim szlaku przez świątynię Wang i Samotnię.

Opcji zejścia ze szczytu Śnieżki jest kilka. Ja wybrałam powrót szlakiem niebieskim prowadzącym przez Strzechę Akademicką i Samotnię.

Ze Śnieżki schodzisz w kierunku Domu Śląskiego, skąd kontynuujesz zejście aż do Spalonej Strażnicy. W tym miejscu szlak niebieski w postaci brukowanego chodnika odbija ostro w dół.

Po ok. 20 minutach docierasz do schroniska Strzecha Akademicka skąd można podziwiać rozległe panoramy. Stąd możesz zejść szlakiem żółtym prowadzącym przez las, przy czym warto pamiętać, że końcowe 1,6 km prowadzi asfaltem przez Karpacz Górny.

Możesz również zejść czarnym szlakiem do Karpacza lub podejść pod Kocioł Białego Jaru i stąd czarnym szlakiem na Kopę, na górną stację wyciągu „Zbyszek”.

Dla mnie najbardziej atrakcyjna jest trasa prowadząca do Samotni. Jest to jedno z najpiękniej położonych schronisk w polskich górach. Wspaniałe miejsce na odpoczynek i kontemplację niesamowitej natury.

Do Karpacza schodzisz szlakiem niebieskim, który prowadzi po kamiennym chodniku. Na rozwidleniu szlaków Wapniak (1039 m n.p.m.) wybrałam szlak żółty dla urozmaicenia podłoża. ?

Pogoda na Śnieżce

Jest to na tyle ważny temat, że postanowiłam poświęcić mu osobny podrozdział.

Klimat Śnieżki jest porównywany do warunków panujących w rejonie koła podbiegunowego. Średnia temperatura roczna na szczycie wynosi zaledwie 0,4 °C. Przez 4 miesiące średnia dobowa wynosi poniżej -5 °C.

Jak łatwo zgadnąć, nazwa góry nawiązuje do długo zalegającego na szczycie śniegu. Śnieg pojawia się na Śnieżce już w październiku i może leżeć aż do maja.

Surowy klimat sprawił, że w trakcie II wojny światowej na Śnieżce szkolono żołnierzy Luftwaffe i Wermachtu, którzy mieli walczyć na froncie na dalekiej północy.

Kolejnym charakterystycznym elementem pogody na Śnieżce są huraganowe wiatry. Silne podmuchy wiatru można tu spotkać średnio przez 206 dni w roku. Wiatr może osiągać niespotykane prędkości – rekord wynosi 288 km/h!

Zimny klimat Śnieżki sprawia, że piętro roślinności alpejskiej zaczyna się tu dużo niżej niż w innych górach. Roślinność piętra alpejskiego znajduje się na wysokości 1450 a 1603 m n.p.m. Dla porównania, w Tatrach piętro alpejskie zajmuje obszary między 1800 a 2300 m n.p.m.

Mgła jest kolejnym charakterystycznym elementem pogody na szczycie Śnieżki – utrzymuje się przez ponad 300 dni w roku. Zdecydowanie nie służy to podziwianiu widoków, ale dzięki temu można tu często zaobserwować rzadko spotykane widmo Brockenu i glorię.

Inną osobliwością, którą można zobaczyć na szczycie są ognie św. Elma. Są to małe wyładowania elektryczne pojawiające się na powierzchni skał, drzew, masztów, anten lub lin. Ognie św. Elma pojawiają się w czasie pogody zapowiadającej burzę.

Jak widać na powyższych przykładach, Śnieżka to niezwykła góra. Niełatwo trafić tam na przyjazną aurę, ale jak już uda Ci się zdobyć szczyt Śnieżki w trakcie słonecznej pogody, widoki będą niezapomniane.

Śnieżka zimą

Wejście na Śnieżkę zimą jest kuszące – śnieżne krajobrazy w Karkonoszach urzekają swoim pięknem.

Jednak zimą sporo szlaków na Śnieżkę jest zamknięte ze względu na zagrożenie lawinowe:

  • droga jubileuszowa od Domu Śląskiego do Śnieżki
  • czerwony szlak od schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego
  • żółty szlak Strzechy Akademickiej do Białego Jaru (krótki odcinek, ale jednak utrudnia planowanie trasy)
  • niebieski szlak od Polany w Karkonoszach do schroniska Samotnia (Kocioł Małego Stawu).

Do wyboru pozostają:

  • czarny szlak przez Kopę
  • żółty szlak spod górnej stacji Biały Jar, przy schronisku Strzecha Akademicka wędrówkę kontynuujesz szlakiem niebieskim aż do rozwidlenia Spalona Strażnica
  • trasa z Wilczej Poręby przez schronisko Jelenka.

Górskie wędrówki zimą wymagają dużej rozwagi i odpowiedniego przygotowania. Musisz mieć ciepłe, wodoodporne ubrania i górskie obuwie. Potrzebne będą również kijki i raki, zwłaszcza jeśli zamierzasz wejść na szczyt.

O tym jak dobrze przygotować się do wyjścia w góry zimą przeczytasz w tym artykule.

Główne zagrożenia zimą na szlakach na Śnieżkę:

  • oblodzenie ścieżek
  • lawiny
  • mgła
  • ostre słońce i odbijające się od śniegu promienie UV
  • silny wiatr
  • mróz.

Choć Śnieżka jest technicznie łatwa do zdobycia, w jej okolicach zdarzały się wypadki. W styczniu 2024 na zboczach góry doszło do tragicznych wypadków – turyści zsunęli się ze zbocza góry tzw. rynną śmierci na dno Kotła Łomniczki.

Śnieżka od strony czeskiej kolejką gondolową

Jeśli nie możesz lub nie chcesz wchodzić na szczyt Śnieżki, możesz szybko dostać się tam wygodną i nowoczesną gondolą. Wystarczy podjechać autem do czeskiego miasteczka Pec pod Sněžkou. Znajduje się tam dolna stacja kolejki gondolowej. W miasteczku łatwo znajdziesz miejsce do parkowania, ale parkingi są płatne.

Ceny przejazdu gondolą na Śnieżkę sprawdzisz tutaj.

Do miasteczka Pec pod Sněžkou można też podjechać bezpośrednio autobusem z Karpacza przez przejście graniczne na Przełęczy Okraj. W tzw. okresie ciepłym (29.04 – 31.10) oraz w przerwie świątecznej i w ferie autobus (26.12-29.02) kursuje codziennie, a w pozostałych terminach tylko w weekendy.

Jeśli chcesz wejść na szczyt od strony czeskiej, dzięki temu połączeniu możesz podjechać do Czech i wrócić do Karpacza przez Śnieżkę, bez potrzeby wracania po samochód.

Przejazd autobusem trwa około godziny. Bilety oraz kursy możesz sprawdzić tutaj.

Śnieżka z dzieckiem

Jeśli planujesz wybrać się na Śnieżkę z dzieckiem w nosidle (lub niewiele starszym), polecam wjechać kolejką na Kopę. Wyciąg jest jednokrzesełkowy i osoba dorosła może bezpłatnie przewieźć na kolanach dziecko do 7 roku życia. Czas przejścia spod górnej stacji na szczyt Śnieżki wynosi około godziny. Podejść możesz czarnym szlakiem lub tzw. Drogą Jubileuszową (niebieski szlak pod szczytem biegnący równolegle do czarnego). Droga Jubileuszowa jest wyłożona kamieniami i zabezpieczona niewysokim kamiennym murem.

Jeśli będziesz wchodzić z kilkulatkiem chętnym do wędrówek, możesz wybrać czarny, czyli najkrótszy szlak na Śnieżkę na całej długości.

Niebieska trasa z Karpacza jest najłagodniejsza, ale dość długa. Wybierając tą opcję większość rodzin z dziećmi decyduje się na dojście tylko do schroniska Samotnia. To też jest fajna opcja, bo widoki przy schronisku zapierają dech w piersiach.

Trasy na Śnieżkę nie nadają się na podjazd wózkiem.

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź też posty o innych szczytach należących do Korony Gór Polski:

Szlaki na Mogielicę, Beskid Wyspowy

Szlaki na Babią Górę, Beskid Żywiecki

Szlaki na Skrzyczne, Beskid Śląski

Trasy na Wysoką, Pieniny

Szlaki na Turbacz, Gorce

Szlaki na Rysy, Tatry

I inne w tej kategorii.

Zdobyte szczyty Korony Gór Polski zaznaczaj na personalizowanej mapie na ścianę z pinezkami!

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd ? Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! ?

2 thoughts on “Szlaki na Śnieżkę. Którą trasę na najwyższy szczyt Karkonoszy wybrać?

  • Reply Michał 3 kwietnia, 2024 at 1:33 pm

    Jest jeszcze jeden ciekawy szlak do ogarnięcia w kilka godzin. Podejście z Przełęczy Okraj szlakiem czerwonym z przystankiem w schronisku Jelenka. Za Jelenką jest ostre podejście (do maja włącznie bez raczków jest ciężko), potem ścieżką w kosodrzewinie. Szybkie i raczej bez tłumów za wyjątkiem końcówki. Dodatkowa uwaga: wiele szlaków opisanych powyżej jest częściowo zamykanych w okresie lęgowym cietrzewi czyli od połowy marca do końca maja – czasem dłużej. Warto sprawdzić to przed wyprawą.

    • Reply Dorota 8 kwietnia, 2024 at 9:37 am

      Dzięki za porady 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *