Mogielica to dla mnie wyjątkowe miejsce. Tam podziwiałam jeden z najpiękniejszych wschodów słońca w górach, na jej zboczach spędziłam też pierwszą w życiu noc w namiocie! Szlaki na Mogielicę są łatwe, a jednocześnie zachwycają górskimi widokami.
Nic więc dziwnego, że Mogielica jest jednym z najczęściej wybieranych celów wędrówek w Beskidzie Wyspowym. Bonusem jest nagroda na szczycie – darmowe wejście na wieżę widokową sięgającą prawie 23 metrów.
W tym artykule dowiesz się, jakie szlaki prowadzą na Mogielicę, a także na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do wędrówki.
Hej, czy wiesz, że możesz zaznaczać pinezkami zdobyte szczyty Korony Gór Polski? Kliknij w zdjęcia poniżej i sprawdź personalizowaną mapę KGP! Gromadź wspomnienia z wędrówek, ozdób dom górskim motywem lub podaruj bliskiej osobie 🙂
Dorota
Mogielica – ciekawostki i informacje praktyczne
- Jej wysokość to 1171 m.n.p.m. i jako najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego należy do Korony Gór Polski.
- Mogielica jest również nazywana „Królową Beskidu Wyspowego” lub „Kopą” ze względu na swój charakterystyczny kształt. Dawniej okoliczni mieszkańcy nazywali górę Zapowiednicą – ciemne chmury gromadzące się nad szczytem zwiastowały nadchodzące ulewy i burze.
- W czasie II wojny światowej, okolice góry stały się schronieniem partyzantów. Odbywały się tam alianckie zrzuty lotnicze. W styczniu 1944 roku na Mogielicy rozbił się niemiecki bombowiec (cała załoga samolotu zginęła).
- Z górą wiąże się kilka legend. Najciekawsza z nich głosi, że duży głaz na zachodniej stronie szczytu służył rozbójnikom za stół do liczenia zrabowanych pieniędzy. Skarb ten mieli ukryć później w jaskini Marszałkowska Studnia, która znajduje się na polanie o nazwie Poręba.
- Szczyt oraz północne stoki Mogielicy stanowią obszar Rezerwatu Przyrody Mogielica o powierzchni 50,44 ha. Celem rezerwatu jest ochrona rzadkich gatunków ptaków, m.in. głuszca.
- Na Polanie Wały, około 4 km od szczytu, znajduje się baza namiotowa SKPB Katowice.
- W okolicy nie ma schroniska.
Jeśli szukasz noclegu w Beskidzie Wyspowym, koniecznie sprawdź piękne domki Czas i Las – tutaj znajdziesz recenzję. To jeden z piękniejszych noclegów, w jakim miałam przyjemność się zatrzymać, a w dodatku… mam zniżkę na rezerwacje dokonane do końca marca 2024! 🙂 Sprawdź tutaj!
Szlaki na Mogielicę
Zielony szlak ze wsi Półrzeczki
Atrakcyjna opcja pętli, ale warto zwrócić uwagę na ilość kilometrów. Da się przejść w jeden dzień, ale możesz także zdecydować się na nocleg w bazie namiotowej SKPB Katowice na Polanie Wały.
Samochód możesz zaparkować w jednej z zatoczek przy drodze. Po krótkim spacerze drogą wejdziesz na nieutwardzoną drogę dojazdową do posesji. Zielone znaki szlaku prowadzą polną drogą wzdłuż łąk i zabudowań, ale wkrótce pojawia się las i trasa robi się skalista.
Szlak prowadzi pięknym lasem wśród skał i drzew porośniętych mchem i paprociami. Z każdym krokiem droga zamienia się powoli w wąwóz. Trasa robi się coraz bardziej stroma, ale poza kamieniami na szlaku nie ma innych trudności technicznych.
Gdy dotrzesz do skrzyżowania szlaków Pod Krzystonowem (972 m), polecam podejść do bazy namiotowej na Polanie Wały. Nawet jeśli nie zamierzasz tam nocować, to dobre miejsce na odpoczynek – przed Tobą jeszcze 4 km marszu.
Od skrzyżowania szlaków na szczyt Mogielicy prowadzi ścieżka znakowana żółtym kolorem. Miejscami jest dość stroma, ale przed Tobą nagroda – wspaniałe widoki na Polanie Stumorgowej (1072 m). Jest to największa polana w Beskidzie Wyspowym i jedno z najpiękniejszych miejsc w tym rejonie. Warto podejść bliżej granicy lasu – znajdziesz tam ławki i wiatę. Idealne miejsce na odpoczynek! Stąd też najpiękniej widać panoramę Beskidu Wyspowego i Gorców, a przy dobrej widoczności nawet Tatr!
Za polaną jest jeszcze jedno strome podejście lasem. Ten odcinek jest dość nieprzyjemny ze względu na stromiznę i dużą ilość kamieni na szlaku. Na szczęście Mogielica jest już bardzo blisko.
Wejście ze wsi Półrzeczki na szczyt zajmuje ok. 3 godziny. Ja szłam tą trasą z noclegiem na Polanie Wały, a na szczyt wdrapałam się na wschód słońca. Było warto!
Najciekawszą opcją na powrót jest zejście szlakiem niebieskim do Jurkowa. Niedługo po rozpoczęciu zejścia miniesz kompleks łąk i pól z kilkoma zagrodami o wspólnej nazwie Cyrla. Rozciąga się tam ciekawy widok na okoliczne góry. Dalej szlak prowadzi przez las.
Zejście z Mogielicy do Jurkowa zajmuje ok. półtorej godziny. W Jurkowie trzeba opuścić niebieski szlak i iść drogą do Półrzeczek – zajmie Ci to ok. 40 minut.
Zielony szlak z Wyrębisk
Kolejna propozycja pętli. Łatwo zauważyć, że szlaki na Mogielicę są tak gęsto rozmieszczone na stokach góry, że planowanie trasy to sama przyjemność 🙂
Przy zielonym szlaku na Polanie Wyrębiska (808 m) znajduje się parking.
Dzięki temu, że można wysoko wjechać samochodem, do pokonania na piechotę zostaje zaledwie ok. 3,5 km.
Początkowo szlak prowadzi szeroką, leśną drogą, która łagodnie wznosi się aż do odejścia trasy rowerowej. W tym miejscu szlak zmienia się w odrobinę bardziej stromą, kamienistą ścieżkę. Stąd po około 50 minutach wędrówki dotrzesz do wieży widokowej na Mogielicy. Tą trasę pokonywałam w listopadzie, kiedy jesień walczyła z zimą. Widoków ze szczytu tym razem nie było 😉
Szlak jest technicznie prosty, idzie się przyjemnie, nie jest stromo. Przejście z Wyrębisk na Mogielicę zajmuje ok. 2 godziny spokojnego marszu.
Minusem tej trasy jest fakt, że szlak w zdecydowanej większości wiedzie lasem.
Zejście ze szczytu w stronę polany Stumorgowej jest strome i niezbyt przyjemne. Jest tam dużo luźnych kamieni na których można łatwo ujechać i się przewrócić, zwłaszcza po lub trakcie deszczu.
Przy dobrej pogodzie warto rozgościć się na dłużej na Polanie Stumorgowej – wielu turystów uważa ją za najpiękniejsze miejsce w Beskidzie Wyspowym.
Z polany zejdziesz dalej ścieżką historyczno-edukacyjną śladami oddziału partyzanckiego Wilk oznaczoną na czerwono. Zejście jest przyjemne, szlak prowadzi częściowo wąskimi leśnymi ścieżkami, częściowo szeroką drogą leśną. Niestety zbyt wiele edukacji na tej ścieżce edukacyjnej nie ma – widziałam dosłownie dwie tablice informacyjne.
Zielony szlak z Przełęczy Rydza-Śmigłego
Tą trasę również bardzo lubię. Nie dość, że to pętla, to jeszcze idzie się przyjemnie, nie ma stromych, kamienistych podejść.
Przy skrzyżowaniu szlaków są dwa parkingi – bezpłatny (zapełnia się szybko, trzeba się pojawić wcześnie rano) lub płatny w sklepie.
Czas przejścia szlaku zielonego z przełęczy na szczyt Mogielicy wynosi ok. 1 godzinę i 40 minut (3,5 km).
Początkowy odcinek prowadzi malowniczymi łąkami, ale szybko pojawia się las, który równie szybko znowu przechodzi w polany. Przy dobrej pogodzie widoki są cudne.
Po przejściu łąki jest krótki bardziej stromy odcinek i od razu nagroda za wysiłek – kolejna widokowa polana. Z polany rozpościera się widok na Gorce i Beskid Żywiecki z Babią Górą. Wieża widokowa na Mogielicy jest już dobrze widoczna – szczyt już blisko!
Na zejście wybierz szlak żółty prowadzący do Słopienic Królewskich. Warto uważnie wybrać ścieżkę, bo z Mogielicy można zejść dwoma żółtymi szlakami prowadzącymi w zupełnie różnych kierunkach.
Po drodze miniesz Polanę u Błazka (789 m) – urokliwe miejsce na odpoczynek.
Zejście z Mogielicy na Przełęcz Rydza-Śmigłego żółtym i czerwonym szlakiem zajmuje niecałe dwie godziny (6 km). W Słopnicach Królewskich szlak czerwony prowadzi wzdłuż drogi, ale na szczęście samochodów tam jest mało.
Najkrótszy szlak na Mogielicę
Najłatwiejszą opcją ze wszystkich szlaków na Mogielicę jest oznaczony kolorem zielonym i prowadzi ze wspomnianego już parkingu Zalesie-Wyrębiska, który znajduje się tuż przy zielonym szlaku. Zielony szlak opisałam już wyżej – trasa jest łagodna i przyjemna, wiedzie przez las. Podejście ma 3,6 kilometrów i pokonasz w tym czasie 335 metrów przewyższenia. Zajmuje ok. 1,5-2 godziny, zejście – godzinę.
Patrząc na dystans, podobną opcją jest zielony szlak z przełęczy Rydza-Śmigłego – od szczytu dzieli Cię 3,5 km. Musisz jednak pokonać więcej przewyższenia (481 metrów), więc jest to nieco trudniejsza opcja.
Najładniejszy szlak na Mogielicę
Mogielica to szczyt, na który prowadzi wiele widokowych tras. Zaproponowana wyżej pętla z przełęczy Rydza-Śmigłego jest cudowna, świetnym pomysłem będzie też każdy szlak, który przebiega przez malowniczą Polanę Stumorgową. Zaproponuję Ci więc jeszcze jedną opcję, która przez nią biegnie 🙂
Na południowym stoku Mogielicy znajdziesz widokowy, ale mało popularny szlak ze Szczawy Bukówki. Świetna opcja dla osób, które wolą unikać tłumów na szlaku.
Auto możesz zostawić na parkingu przy szlaku w Szczawie Bukówce (punkt jest zaznaczony na mapie powyżej). W pobliżu Bukówki znajduje się jeden z największych wodospadów w Beskidzie Wyspowym – Spad. Jego wysokość sięga 2,2 m.
Początkowy odcinek szlaku prowadzi przez niewielkie osiedla Berkówka i Świstak, ale szybko zmienia się w wygodną, leśną drogę.
Przy skrzyżowaniu szlaków na Przełęczy pod Małym Krzystonowem (880 m) znajdują się ławki i kapliczka. Jest to świetne miejsce na odpoczynek z widokami.
Po około półgodzinnym marszu docierasz na wspomnianą już wcześniej najpiękniejszeą halę Beskidu Wyspowego – Polanę Stumorgową. Na górnej części polany znajdziesz ławki i wiatę turystyczną.
Jeszcze tylko strome i kamieniste podejście lasem i zdobywasz szczyt Królowej Beskidu Wyspowego.
Zejście tą samą trasą zajmuje ok. półtorej godziny (6 km).
Mogielica – wieża
W 2022 roku stara, drewniana wieża na szczycie Mogielicy została zastąpioną nową, solidną, metalową konstrukcją. Wieża ma wysokość ok. 22 m, a taras na szczycie jest zadaszony – świetna sprawa! Schody i taras są dobrze zabezpieczone, dzięki czemu bez obaw można zabrać dzieci, by wspólnie podziwiać przepiękne panoramy.
Za szczytu wieży na Mogielicy rozpościerają się widoki na wszystkie strony świata. Możesz tam zobaczyć nie tylko Beskid Wyspowy i Gorce, ale również Babią Górę, Pilsko, Skrzyczne, Góry Świętokrzyskie, a nawet Małą Fatrę na Słowacji!
Baza Namiotowa „Polana Wały”
Prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic.
W bazie znajdują się duże namioty wielosoobowe w których są podesty i materace. Jest też sporo przestrzeni na prywatne namioty. Turyści przebywający w bazie mają dostęp do drewnianego wychodka, wiaty turystycznej z piecem w której można zagotować wodę lub podgrzać posiłek. Jest też prysznic z zimną wodą, dostęp do wody i miejsce na ognisko. Nieopodal bazy płynie niewielki strumyk.
Baza namiotowa na Polanie Wały jest rzadko odwiedzana przez turystów – dla mnie to duży plus. W bazie panuje przyjacielska atmosfera, a każdy turysta jest mile widziany i dobrze traktowany.
Mogielica z dzieckiem
Wejście na Mogielicę z dzieckiem to fajny pomysł i może być satysfakcjonującym doświadczeniem dla wszystkich. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania i uwzględnienia potrzeb malucha, ale uważam, że warto. Mnogość szlaków w okolicy pozwala na łatwe planowanie trasy.
Przedszkolak bez większych trudności wejdzie na szczyt najkrótszym zielonym szlakiem z Wyrębisk. Odrobinę starsze dziecko poradzi sobie z wszystkim szlakami na Mogielicę.
Mogielica zimą
Królowa Beskidu Wyspowego to dobra góra, by zdobyć pierwsze zimowe doświadczenia. Nie ma zagrożenia lawiowego, szlaki na Mogielicę są względnie łatwe i krótkie, i nawet przy sporych opadach śniegu ścieżki są przetarte, bo Mogielica zimą jest popularnym celem górskich wędrówek. Zachęcam do spacerów zimą – góry są wtedy jeszcze piękniejsze!
Warto jednak pamiętać, że górskie wędrówki zimą to zupełnie inny rodzaj turystyki i rozważne planowanie wycieczek jest kluczowe. Niezależnie od warunków pogodowych pamiętaj o bezpieczeństwie.
O wyjściach w góry zimą pisałam tutaj:
Jak się przygotować na wycieczkę w góry zimą? Ubiór, sprzęt i proponowane szlaki.
Jeśli szukasz noclegu w Beskidzie Wyspowym, koniecznie sprawdź piękne domki Czas i Las – tutaj znajdziesz recenzję. To jeden z piękniejszych noclegów, w jakim miałam przyjemność się zatrzymać, a w dodatku… mam zniżkę na rezerwacje dokonane do końca marca 2024! 🙂 Sprawdź tutaj!
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Sprawdź też posty o innych szczytach należących do Korony Gór Polski:
Szlaki na Babią Górę, Beskid Żywiecki
Szlaki na Skrzyczne, Beskid Śląski
I inne w tej kategorii. W okolicy warto odwiedzić też Stare Miasto w Krakowie czy muzeum Auschwitz.
Zdobyte szczyty Korony Gór Polski zaznaczaj na personalizowanej mapie na ścianę z pinezkami!
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 🙂