Park Żywiołów w Budach na Roztoczu. Recenzja parku rozrywki i edukacji dla dzieci i dorosłych.

Zwiedzasz Roztocze z dziećmi i zastanawiasz się, jakie atrakcje zobaczyć? W tym artykule pokażę Ci Park Żywiołów w Budach, park rozrywki i edukacji, który idealnie nada się na rodzinny czas.

Jak wygląda Park Żywiołów – Archipelag Roztocze, jakie atrakcje znajdziesz w środku i dla kogo sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi na te pytania poznasz w artykule.

Tekst powstał we współpracy z Parkiem Żywiołów – Archipelagiem Roztocze.

Roztocze z dziećmi: Park Żywiołów. Recenzja rodzinnego parku rozrywki.

Park Żywiołów – informacje praktyczne

  • Park Żywiołów znajduje się w Budach około 30 minut jazdy od Zamościa i 40 mintut od Zwierzyńca.
  • Bilety kupisz w kasie oraz online na stronie tutaj (link).
  • Należy do większego projektu nazwanego Archipelag Roztocze, do którego docelowo mają należeć cztery obiekty. Projekt jeszcze się rozwija.
  • Czas zwiedzania będzie znacząco różnił się dla osób dorosłych i dla rodzin z dziećmi. Dorośli zwiedzą obiekt w około 2-3 godziny. Z dzieckiem w Parku Żywiołów można spokojnie spędzić cały dzień na zwiedzaniu i zabawie.
  • Na terenie obiektu znajduje się restauracja Ignis (link). Warto jednak śledzić informacje w mediach społecznościowych Archipelagu Roztocze – zdarza się, że restauracja jest zamknięta z powodu imprezy, np. ślubu. W części zewnętrznej jest też Barek Kontynentów, w którym kupisz drobne przekąski, napoje czy lody.
  • Toalety znajdują się w budynku Empirii oraz w części zewnętrznej w pobliżu Barku Kontynentów.

Park Żywiołów – Archipelag Roztocze: Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Empiria – zabawa zmysłami i żywiołami

Część zadaszona Parku Żywiołów – Archipelagu Roztocze nazwana została Empirią. Zabiera zwiedzających w podróż przez zmysły i żywioły Roztocza. Co to znaczy w praktyce?

Zwiedzanie rozpoczniesz w Strefie Zmysłów od Kapsuły Słuchu, w której na interaktywnej „harfie” zabawisz się różnymi odgłosami, a dalej przy stołach montażowych ułożysz swój „utwór” z dźwięków przyrody (np. dźwięk ogniska + świerszcze + kroki przechodzących zwierząt).

Dalej przejdziesz do Kapsuły Węchu, gdzie postarasz się rozpoznać zapachy, a następnie wybierzesz ten, który podoba Ci się najbardziej. W ścianie dotyku zapoznasz się z fakturami różnych przedmiotów i… zwierząt? Dziwnie wkłada się rękę do dziury podpisanej „jaszczurka”. Na szczęście nie jest żywa i nie ugryzie 😉 Tutaj również wybierzesz fakturę, która spodobała Ci się najbardziej. W kolejnej kapsule – Smaku zmysł pobudzają… cukierki!

Dalej znajdziesz hipnotyzującą kopułę projekcyjną i strefę rozszerzonej rzeczywistości (AR), w której pogłaszczesz dzikie zwierzęta oraz dowiesz się, jak widzą świat.

Drugą częścią Empirii jest Strefa Żywiołów. Dzięki interaktywnym ekranom staniesz się władcą wiatru i ognia, ugasisz pożary w lesie i poznasz obieg wody w przyrodzie. Czekają Cię też wirtualne zadania, jak np. wykopanie skamieliny, stworzenie rzeźby na kole garncarskim czy stworzenie płynnego szkła.

Jeśli szukasz atrakcji dla dzieci na Roztoczu, koniecznie wejdź na piętro. Tam znajdziesz laserowy tor przeszkód, kulkowy plac zabaw ze zjeżdżalnią. Rodzice podczas oczekiwania na bawiące się dzieci mogą skorzystać z atrakcji „Rowerem po Roztoczu”. Pedałując na stacjonarnym rowerku na ekranach telewizorów mogą obejrzeć najpiękniejsze atrakcje regionu.

Park Miniatur Kresowych

W części zewnętrznej znajdziesz miniaturowe budowle z obszaru Kresów znane nam z historii, jak. np. Wiśniowiec, Kijów – Złota Brama, Zbaraż, Kamieniec Podolski. Przy każdej miniaturze znajdziesz krótki opis. Dbałość o szczegóły w miniaturach robi ogromne wrażenie! Ta część będzie ciekawsza dla dorosłych zwiedzających niż dla dzieci.

Dolina Czasoprzestrzeni

Ta przestrzeń odnosi się do miejsc i elementów kulturowych mających wpływ na kształtowanie się naszej cywilizacji. Znajdziesz tutaj elementy kultury greckiej (teatr, świątynię Ateny czy Herkulesa), rzymskiej (Via Appia, świątynię Juliusza Cezara), a także elementy słowiańskie, np. górę Światowida. Wygląda, że ta przestrzeń jeszcze się rozwija.

Stanowisko łucznictwa i dmuchańce (basen i zjeżdżalnie)

Kiedy byłam dzieckiem, mój wujek i ciocia mieli łuk sportowy. Lubiłam ćwiczyć strzelanie pomimo, że cięciwa boleśnie obijała mi łokieć. Te wspomnienia wróciły w Parku Żywiołów na stanowisku łucznictwa! Strzały są bezpieczne z przyssawkami, więc każdy może sprawdzić się w tej trudnej sztuce.

Ale to nie wszystko!

Zwiedzasz Roztocze z dziećmi w ciepły dzień? Na końcu zewnętrznej strefy Parku Żywiołów znajdziesz ogromny, dmuchany basen. Ja odwiedziłam park w upalny dzień i w basenie bawiło się kilka rodzin z dziećmi, sama miałam ochotę do nich dołączyć mimo braku stroju kąpielowego.

Doszły do mnie komentarze, że w pochmurny, deszczowy dzień basen wygląda na zaniedbany. W słoneczną pogodę był jednak w świetnym stanie. 🙂

W strefie zewnętrznej znajdziesz też klasyczne dmuchane zjeżdżalnie.

Mini zoo

Za dmuchanym wodnym placem zabaw znajduje się mini zoo ze zwierzętami. Szczególnie spodoba się osobom zwiedzającym Roztocze z małymi dziećmi. Maluchy będą zachwycone możliwością obcowania z kózkami i innymi zwierzętami.

Plac zabaw kreatywnych

Przed wejściem do restauracji Ignis oraz do Empirii znajdziesz duży plac zabaw z tyrolką, a także labirynt. Przy wjeździe do całego kompleksu czekają jeszcze mega klocki, interaktywne zwierzęta czy kopalnia złota.

Park Żywiołów – Archipelag Roztocze: Podsumowanie i ocena

Zalety

Ogromna ilość różnorodnych atrakcji. To chyba najbardziej zróżnicowany obiekt, jaki miałam przyjemność zwiedzać. Dzięki tej różnorodności nikt nie będzie się tutaj nudził i każdy znajdzie swoją ulubioną atrakcję.

Odpowiedni dla dzieci od około 4-5 roku życia oraz dla dorosłych. Park Żywiołów jest idealnym obiektem dla osób zwiedzających Roztocze z dziećmi. Aby skorzystać z większości atrakcji w obiekcie warto, by pociechy miały około 4-5 lat – wtedy nie będzie miejsca na nudę. Dla młodszych dzieci znajdzie się kilka atrakcji (np. mini zoo), jednak miejsce nie zostało stworzone z myślą o nich (i dlatego dzieci do 100 cm wzrostu wchodzą za 10 zł). Obiekt zadbał jednak o potrzeby rodziców oraz zwiedzających bez dzieci.

Bardzo dużo interaktywnych elementów. To nie jest obiekt typu „popatrz w gablotę i przeczytaj”. Park Żywiołów stawia na zdobywanie wiedzy w sposób praktyczny podczas zabawy.

Ciekawe rozwiązania, jakich nie widziałam nigdzie indziej. Park Żywiołów łączy interaktywne stanowiska z rozszerzoną rzeczywistością. Docelowo pamiątką ze zwiedzania będzie wydrukowana w 3D żelka w wybranym wcześniej ulubionym smaku, o wybranej podczas zwiedzania teksturze i zapachu! Póki co (sierpień 2023) rozwiązanie nie działa, ale sam pomysł jest imponujący i trzymam kciuki za uruchomienie go.

Restauracja z dobrym jakościowo jedzeniem przy obiekcie. W wielu innych parkach rozrywki serwuje się tylko mrożone zapiekanki, frytki i burgery. Tutaj jest inaczej – restauracja Ignis oferuje pyszne jedzenie wysokiej jakości. Warto tylko wcześniej sprawdzić, czy w danym dniu nie ma prywatnej imprezy, np. wesela, bo wtedy restauracja jest nieczynna.

Wady

Mało cienia w strefie zewnętrznej. W upalny dzień trudno spacerowało się pomiędzy miniaturami kresowymi, place zabaw też były w pełnym słońcu, a mega klocki bardzo się nagrzały. Są zadaszenia w strefie Dolina Czasoprzestrzeni, jednak na cały rozległy obszar nie wystarczają. Przydałyby się drzewa lub daszki.

Krótkie opisy obiektów w Parku Miniatur Kresowych. Ja jestem ciekawską osobą i chętnie dowiedziałabym się więcej o każdej z budowli. Z drugiej strony, dzieci się nudzą przy miniaturach. Idealnym rozwiązaniem byłby audioprzewodnik z nagraniami w wersji dorosłej i dziecięcej.

Nazwa obiektu nie oddaje w pełni tego, czego można spodziewać się w środku. Nazwa sugeruje ścisłe połączenie z tematem żywiołów, te jednak pojawiają się jedynie w części Empirii. Już na etapie czytania o obiekcie i planowania wizyty czułam się nieco zdezorientowana (bo jak łączą się żywioły z, na przykład, miniaturami kresowymi czy elementami świata starożytnego?). Podejrzewam, że projekt od początku swojego istnienia znacznie się rozrósł i nazwa przestała dobrze oddawać to, czego można spodziewać się w środku. Może wywoływać mylne oczekiwania – jednak po lekturze tego artykułu wiesz dobrze, czego się spodziewać 🙂

Ocena

Park Żywiołów najlepiej sprawdzi się jako atrakcja dla dzieci na Roztoczu. W tej kategorii oceniam obiekt na 8/10. W pełni skorzystają dzieci od około 4-5 roku życia. Dla młodszych dzieci znajdą się rozrywki (np. mini zoo), ale nie jest to miejsce stworzone z myślą o nich. Dlatego też dzieci do 100 cm wzrostu wchodzą taniej (10 zł – dane na sierpień 2023)

Obiekt również jest ciekawy dla dorosłych, choć zwiedzą go znacznie szybciej. Myślę, że dorośli bez dzieci ocenią obiekt nieco niżej, niż rodziny.

Na mnie największe wrażenie zrobiła Empiria i wszystkie jej interaktywne rozwiązania.

Odwiedź Park Żywiołów i przekonaj się, która część spodoba Ci się najbardziej. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Parku Żywiołów tutaj.

Tekst powstał we współpracy z Archipelagiem Roztocze.

Sprawdź też inne teksty na blogu:

Najpiękniejsze szlaki i atrakcje na przedłużony weekend w Bieszczadach.

Festiwal polskiego wina i produktów regionalnych „Zamojskie Winogranie” 2023 w Zamościu. Relacja i recenzja z wydarzenia.

Kielce. Które atrakcje i zabytki warto zobaczyć w weekend?

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *