Festiwal polskiego wina i produktów regionalnych „Zamojskie Winogranie” 2023 w Zamościu. Relacja i recenzja z wydarzenia.

festiwal zamojskie winogranie w zamościu

Do niedawna jeszcze nie wiedziałam, że w Polsce produkuje się dobre wino – to niezmiennie kojarzyło mi się głównie z Francją, Włochami, czy Hiszpanią. I choć polska produkcja to nadal jedynie ułamek rynku, okazuje się jednak, że polskie winiarstwo prężnie się rozwija! Na przestrzeni ostatnich 10 lat (2013-2023) ilość winnic w Polsce wzrosła dziesięciokrotnie.

Gdzie więc można poznać polskich producentów win i dowiedzieć się więcej o ich działalności? Idealną okazją jest festiwal „Zamojskie Winogranie” odbywający się co roku w Zamościu!

W tym artykule opowiem Ci, jak wygląda i czy warto zaplanować wizytę na kolejnych edycjach festiwalu.

Festiwal odwiedziłam na zaproszenie Fundacji Winiarnie Zamojskie.

O festiwalu „Zamojskie Winogranie”

Zamojskie Winogranie to jeden z największych festiwali win polskich oraz produktów regionalnych w Polsce. Odbywa się na Rynku w Zamościu. Celem festiwalu jest promocja polskich win gronowych i owocowych, naturalnych, regionalnych produktów oraz regionu Roztocza i miasta Zamość. Organizatorem jest Fundacja Winiarnie Zamojskie.

Miałam przyjemność uczestniczyć w edycji 12 sierpnia 2023 roku. Daty kolejnych edycji będą pojawiać się na stronie tutaj.

Wydarzenia w ramach festiwalu

Degustacje polskich win z 13 winiarni i winnic

 • Winiarnia Zamojska (wina z owoców, jak np. gruszka, czarna i czerwona porzeczka, agrest)
 • Winnica Zamojska (wina z winogron)
 • Winnica Nizio Naturals
 • Winnica Lipowiec
 • Winnica Gronowscy
 • Winnica Mickiewicz
 • Winnica Lubelska
 • Winnica Dwa Wzgórza
 • Winnica Pasjonata
 • Winnica Dymek
 • Winnica Winogrody
 • Winnica Ostrowskich
 • Winnica Czarnowoda

Była też opcja wina 0%.

Degustacje produktów regionalnych

W 2023 były to:

 • pierogi z pieczoną kaczką, żurawiną i borowikiem w cieście lubczykowym
 • kaszotto z pęczaku z warzywami, mięsem z muli i winem gruszkowym
 • mini cebularzyki z musem z wędzonego pstrąga i piklowaną sałatką z buraczków
 • tarciuch z grilla z wędzonym boczkiem, wędzonym twarogiem z sosem kurkowo-rydzowym.

Sklep festiwalowy

W sklepiku można było kupić wina z uczestniczących winiarni i winnic w atrakcyjnych cenach (nawet do kilkunastu złotych taniej na butelce niż poza festiwalem)

Strefa Food & Wine Pairing

13 restauracji w Zamościu przygotowało menu degustacyjne wraz z dopasowanymi winami regionalnymi. Dla uczestników festiwalu zestaw danie + kieliszek wina kosztował 45 zł.

Wine Class

Podczas festiwalu można było zapisać się na półgodzinne wykłady o produkcji wina ogólnie oraz tym, dlaczego Roztocze stało się popularne wśród polskich winiarzy. Odbywały się w pięknym hotelu Morando w budynku zaprojektowanym przez architekta Zamościa, Bernardo Morando dla siebie i swojej rodziny.

Koncerty

 • Zuza Jabłońska
 • Agnieszka Chylińska
 • after party z DJem

Zalety festiwalu „Zamojskie Winogranie”

Możliwość poznania polskich winiarni oraz rozmowy z ich właścicielami. Nadal wino kojarzy mi się głównie z Francją, Włochami i Hiszpanią i nie byłam świadoma, jak rozwinięte jest polskie winiarstwo. W godzinach porannych, póki ludzi było niewiele spokojnie można było porozmawiać z każdym z wystawców i posłuchać, jak z pasją opowiadają o swoich produktach.

Wysoka wartość w porównaniu do ceny wejściówki. Jedyne 20 zł daje dostęp do strefy degustacyjnej trunków z 13 winiarni, do strefy chill out z regionalnym jedzeniem oraz do specjalnego menu festiwalowego w 13 restauracjach w cenie 45 zł za danie + kieliszek dopasowanego wina.

Wino 0%. Choć nie było polskiej produkcji (Cin Cin Free), cieszę się, że organizatorzy pomyśleli o osobach, które nie chcą lub nie mogą pić alkoholu.

Ekologia i brak plastiku. Każdy uczestnik festiwalu dostawał szklany kieliszek, z którego mógł próbować trunki. Sztućce przy degustacji lokalnych produktów były drewniane, talerzyki – papierowe. Ogromnie doceniam wyeliminowanie plastiku!

Świetny, darmowy koncert Agnieszki Chylińskiej. Ta kobieta ma moc rakiety i choć nie słucham jej na co dzień, bawiłam się świetnie.

Okazja do zwiedzenia pięknego miasta Zamość. Niesamowicie urocze miasto i na samo zwiedzanie warto poświęcić weekend. Pomimo odbywającego się wydarzenia, nie było tłumów przy atrakcjach poza Rynkiem.

Wady festiwalu

Mam wrażenie, że organizatorzy festiwalu nie doszacowali ilości uczestników. Im później, tym w strefach degustacji zarówno win, jak i produktów regionalnych robiło się tłoczniej, a kolejki rosły. Pod koniec dnia mam wrażenie, że odwiedzający nie degustowali już trunków, które wybrali z listy, ale którekolwiek, do których udało im się dostać.

Nie podobało mi się też, że wina można było kupić tylko w jednym, małym sklepiku festiwalowym. Przez wiele godzin kolejka do niego ciągnęła się na setki osób i jestem przekonana, że wielu, jak ja, zrezygnowało z zakupu właśnie przez długość kolejki.

Czy warto odwiedzić festiwal „Zamojskie Winogranie”?

Zdecydowanie warto, jeśli interesujesz się winem i chcesz poszerzyć swoją wiedzę o tych trunkach w Polsce podczas rozmów z wystawcami, podczas wine class czy w strefie food & wine pairing. Świetnie odnajdziesz się również jeśli dodatkowo jesteś fanem/fanką artystów, którzy zagrają wieczorem koncert 🙂

Jeśli nie możesz lub nie chcesz pić wina, ale chcesz poszerzać wiedzę o nim, festiwal również będzie dla Ciebie.

Zamojskiego Winogrania nie polecam osobom niezainteresowanym winem i rozwojem polskiego winiarstwa. Mimo, że są dodatkowe atrakcje, jak np. potrawy regionalne, bez zainteresowania winem nie skorzystasz w pełni z festiwalu.

Festiwal odwiedziłam na zaproszenie Fundacji Winiarnie Zamojskie.

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mam nadzieję, że pomogłam Ci podjąć decyzję o tym, czy odwiedzić festiwal „Zamojskie Winogranie”. Sprawdź też inne artykuły o ciekawych atrakcjach w Polsce, np.:

Park Żywiołów w Budach na Roztoczu. Recenzja parku rozrywki i edukacji dla dzieci i dorosłych.

Najpiękniejsze szlaki i atrakcje na przedłużony weekend w Bieszczadach

Gdzie pojechać na wakacje w Polsce? 8 ciekawych pomysłów na lato.

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *