Stare Miasto w Krakowie odwiedziłam już dziesiątki razy. Na pierwszą samodzielną wycieczkę wymknęłam się z ówczesnym chłopakiem, mówiąc mamie, że jadę na działkę do koleżanki (mamo, przepraszam!). Poszliśmy wtedy na czekoladę do Nowej Prowincji, którą uwielbiam do dziś, leżeliśmy nad Wisłą i leniwie snuliśmy się po ulicach.
Kolejnych samodzielnych wycieczek już „na legalu” było wiele. Sylwester, leniwy dzień po takiej „wyrypie” tatrzańskiej, że ledwo chodziłam… ach, mogłabym wymieniać jeszcze przez kilka linijek. Ale co chcę przekazać, to że Kraków i jego Stare Miasto się nie nudzą, zachwycają za każdym razem tak samo. Jeśli pierwszą wyprawę masz dopiero przed sobą, trochę zazdroszczę – będzie super! 🙂
Hej, niespodzianka! Mam dla Ciebie 180 atrakcji z podziałem na dni i 6 wyznaczonych tras spacerowych po Krakowie, po których możesz iść jak po sznurku. Wszystko czego potrzebujesz to smartfon, Google Maps i możliwość odczytania PDF! Ułatw sobie życie, kliknij w przycisk poniżej, żeby poznać szczegóły 🙂
dorota
Kraków – Stare Miasto
1. Barbakan i pomnik Bitwy pod Grunwaldem
Król Jan Olbracht obserwował świetne możliwości obronne barbakanów w Toruniu i to zainspirowało go do budowy podobnego w Krakowie. Barbakan, o murach grubych na 3 metry, powstał w ostatnich latach XV wieku, a król osobiście położył kamień węgielny pod budowę. Obecnie Barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i odbywają się w nim wystawy, wydarzenia sportowe czy historyczne walki rycerskie.
W pobliżu zobaczysz też pomnik Bitwy pod Grunwaldem, który ufundował Ignacy Jan Paderewski z okazji 500 rocznicy bitwy. Został odsłonięty 15 lipca 1910 r. o godzinie 12 w południe. W czasie II wojny światowej niemieccy okupanci wysadzili pomnik w powietrze. Dopiero w 1976 roku rekonstrukcja pomnika, którą widzisz dziś, wróciła na miejsce.
2. Ulica Floriańska
Ulica biegnie w tym miejscu już od 1257 roku, a jej nazwa nie zmieniła się od ponad 700 lat. Właścicielami kamienic byli zamożni mieszczanie i szlachta. Rozpoczyna się od Bramy Floriańskiej, jednej z 7, 8 lub 9, w zależności od sposobu liczenia, bram prowadzących do średniowiecznego Krakowa. Jako jedyna zachowała się do dziś w niemal nienaruszonym stanie.
Władze Krakowa w XIX wieku chciały zburzyć bramę, ale wstawił się za nią profesor architektury UJ. Użył przekonujących argumentów – na przykład, że brama chroni przed wiatrem, który mógłby „bezbożnie podwiewać paniom spódnice” 🙂
3. Rynek, Stare Miasto Kraków
3.1 Bazylika Mariacka i ołtarz Wita Stwosza
Pierwotnie stał tutaj drewniany kościół, a pierwszy murowany powstał w latach 1221-1222. Niestety zniszczyli go Tatarzy. Częściowo na tych samych fundamentach w 1290-1300 powstał kościół wczesnogotycki. Budowla ma dwie wieże. Wyższa, tzw. Hejnalica wysoka na 82 metry i to z niej codziennie, co godzinę usłyszysz Hejnał Mariacki. Zostań na Rynku do najbliższej pełnej godziny, aby go usłyszeć. Hejnalicę można też zwiedzać.
W środku Bazyliki znajdziesz piękny ołtarz wyrzeźbiony przez Wita Stwosza z XV wieku.
Wejście dla turystów znajdziesz z prawej strony kościoła. Od frontu wejść mogą tylko wierni na modlitwę.
Wit Stwosz był niemieckim rzeźbiarzem, który przybył do Krakowa z Norymbergi. Wyrzeźbił ołtarz (a właściwie retabulum, czyli dekorację ołtarza) w latach 1477-1489. To największa gotycka nastawa ołtarzowa w Europie.
O zwiedzaniu Bazyliki Mariackiej napisałam osobny artykuł tutaj.
3.2 Sukiennice
Kramy handlowe funkcjonowały w tym miejscu od XIII wieku, jednak kształt sukiennic zmieniał się przez wieki. Początkowo były to kamienne kramy z uliczką pośrodku, później gotyckie sukiennice podobne do obecnych. Niestety spłonęły w 1555 roku.
Sukiennice nabrały obecnego kształtu w XIX wieku. Kiedyś w Sukiennicach można było kupić wszystko, a dziś znajdziesz w nich pamiątki i lokalne produkty. Na piętrze Sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku (oddział Muzeum Narodowego). O muzeach w Krakowie znajdziesz osobny artykuł tutaj.
3.3 Pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik stanął na Rynku w 1898 roku w setną rocznicę urodzin Mickiewicza. Sam Mickiewicz nigdy nie był w Krakowie, ale pomysł postawienia pomnika wiązał się z przeniesieniem prochów Mickiewicza na Wawel. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zniszczyli posąg, a po wojnie jego fragmenty zostały odnalezione na złomowisku w Hamburgu i wykorzystane do rekonstrukcji. Został ponownie odsłonięty w setną rocznicę śmierci wieszcza (1955r). Obecnie to najpopularniejsze miejsce spotkań krakowian.
3.4 Kościół św. Wojciecha
Ta romańska świątynia powstała w 2. połowie XI lub na początku XII wieku. w miejscu, w którym ponoć kazania głosił św. Wojciech. Wystrój kościoła jest barokowy, a w podziemiach znajdziesz wystawę o historii Rynku. Z jednej strony kościoła zobaczysz dawne wejście. Dzięki temu widać, o ile podniósł się poziom płyty Rynku od czasu wybudowania budowli do czasów współczesnych.
3.5 Wieża Ratuszowa
Na Rynku w Krakowie od około 1300 do 1820 roku stał Ratusz, jedna z najstarszych w Polsce siedzib władz miejskich w średniowieczu i czasach nowożytnych. Władze miasta zdecydowały wyburzyć przylegające do Ratusza spichrze. Niestety mury Ratusza uległy uszkodzeniu i trzeba było wyburzyć cały budynek. Została jedynie wieża, w której znajduje się oddział Muzeum Krakowa. Ceny biletów i godziny otwarcia wieży znajdziesz tutaj, a osobny artykuł o muzeach w Krakowie tutaj.
3.6 Rzeźba Eros Bendato
Na Rynku znajdziesz też niecodzienną atrakcję – rzeźbę głowy. Słynny rzeźbiarz Igor Mitoraj podarował ją miastu. Przedstawia związanego Erosa, boga miłości i może być interpretowana na dwa sposoby (co najmniej 🙂 ). Może symbolizować upadek miłości lub… trwanie uczucia pomimo upadku.
4. Mały Rynek, Kraków Stare Miasto
Mały Rynek był miejscem handlu mięsem. Znajdowały się na nim drewniane jatki rzeźnicze (czyli kramy). Do 2007 roku Mały Rynek pełnił funkcję parkingu i postoju taksówek. Z okazji 750-lecia lokacji miasta Krakowa (nadania praw miejskich) władze zmodernizowały go – przywróciły zabytkowy bruk i ograniczyły ruch samochodowy. Obecnie Mały Rynek wspomaga Rynek Główny w organizacji występów artystycznych, ekspozycji i obchodów różnych wydarzeń.
5. Collegium Maius
Collegium Maius jest najstarszym budynkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wewnętrzny dziedziniec otaczają arkadowe krużganki. W dziedzińcu, na ścianie znajduje się zegar, wygrywający o godz. 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00 utwór Jana z Lublina z XVI wieku oraz pieśń akademicką Gaudeamus igitur. Wtedy z zegara wychodzi sześć figur: pedel (dawny woźny na uczelni wyższej), królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłataj i rektor Stanisław ze Skalbmierza. Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, zwiedzanie wnętrz Collegium wymaga biletu – ceny i więcej informacji znajdziesz tutaj, a osobny artykuł o muzeach w Krakowie tutaj.
6. Ulica Grodzka
Ulica Grodzka jest jedną z najstarszych ulic Krakowa. Należy do Drogi Królewskiej, która prowadzi od ul. Floriańskiej przez Rynek Główny, ulice Grodzką, Senacką i Kanoniczną do Wawelu. Tędy uroczyście wjeżdżali do miasta monarchowie. Zobaczysz przy niej ciekawe świątynie, np. romański kościół św. Andrzeja czy kościół św. Apostołów Piotra i Pawła.
7. Okno papieskie
Karol Wojtyła mieszkał w tym budynku od wyboru na biskupa do wyboru na papieża (1964–1978). Po przeprowadzce do Watykanu zatrzymywał się w nim w czasie pielgrzymek i w oknie spotykał się z wiernymi. Do niedawna okno przykrywały zdjęcia Jana Pawła II, ale w 2018 roku z okazji 40. rocznicy wyboru na papieża, odsłonięto w nim mozaikę ze szkła weneckiego.
8. Planty
Planty to park, który otacza Stare Miasto w miejscu wyburzonych w XIX wieku fortyfikacji – murów miejskich, bram i fosy. W czasie spaceru zwracaj uwagę na tablice oznaczające, gdzie znajdowały się bramy miejskie.
9. Wawel – dziedzińce i katedra
Zamek na Wawelu powstawał wieloetapowo, jego arkadowy dziedziniec jest przykładem architektury renesansowej. Miał być zarówno reprezentacyjny, jak i praktyczny. Krużganki ułatwiały sprawne przemieszczanie się po zamku. Wejście na dziedziniec jest darmowe. Jeśli tak jak mnie, przytłoczyły Cię różne trasy i możliwości zwiedzania Wawelu (opisane tutaj) i nie zależy Ci na obejrzeniu zamku od środka, koniecznie odwiedź Katedrę i dziedziniec!
W katedrze na Wawelu odbywały się koronacje królów Polski. Znajdują się tutaj groby biskupów krakowskich, 17 królów Polski wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę, wieszczów narodowych, Józefa Piłsudskiego, Lecha i Marii Kaczyńskich, i innych osób zasłużonych dla kraju. Na wieży zobaczysz słynny Dzwon Zygmunt, który cieszył się mianem największego dzwonu w Polsce do 1999, kiedy dzwon w Licheniu przewyższył go masą i rozmiarem. Bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Legenda mówi, że jeśli dotkniesz serca dzwonu lewą ręką, spełni się Twoje życzenie 🙂
Godziny otwarcia i ceny biletów do katedry znajdziesz tutaj, a osobny artykuł o muzeach w Krakowie tutaj. Polecam zwiedzanie z audioprzewodnikiem.
10. Smok Wawelski
Pomnik legendarnego smoka, który miał mieszkać w Smoczej Jamie, jaskini pod Wawelem, terroryzować ludzi i pożerać bydło. Autorem pomnika jest Bronisław Chromy, a rzeźba stoi przy wyjściu ze Smoczej Jamy od 1972 roku. Smok zieje ogniem co kilka minut.
11. Pomnik psa Dżoka
Pomnik upamiętnia jednego z wierniejszych psów w historii Krakowa. Właściciel Dżoka zmarł tragicznie na rondzie Grunwaldzkim, a pies czekał tam na niego przez rok. Po tym czasie Dżok pozwolił się przygarnąć nowej właścicielce. Twórcą rzeźby jest Bronisław Chromy, ten sam, który stworzył Smoka Wawelskiego.
12. Wybrane muzea – Stare Miasto w Krakowie
Osobny obszerny artykuł o muzeach w Krakowie znajdziesz tutaj.
Rynek Podziemny. Muzeum, w którym poznasz historię średniowiecznego Krakowa i handlu, jaki się w nim odbywał. Zobaczysz też pozostałości dawnej zabudowy Rynku. To dobre muzeum z wieloma interaktywnymi elementami – ale ja naczytałam się zbyt wielu hiper-pozytywnych opinii i w efekcie muzeum mnie nieco rozczarowało, spodziewałam się, że wystawa będzie jeszcze ciekawsza i z większym efektem „wow” 🙂 Warto – ale jeśli masz wybrać tylko jedno muzeum w Krakowie, ja bardziej polecam Fabrykę Schindlera na Podgórzu. Ceny i godziny otwarcia znajdziesz tutaj. Warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem.
Sukiennice. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego. Tutaj znajdziesz najcenniejsze dzieła sztuki polskiej XIX wieku, np. Jacka Malczewskiego (Śmierć Ellenai, Wigilia na Syberii), Jana Matejki (Kościuszko pod Racławicami, Iwan Groźny, Wernyhora, Hołd pruski), Aleksandra Gierymskiego, Piotra Michałowskiego. Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz tutaj.
Muzeum Książąt Czartoryskich. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Tutaj znajdziesz cenną kolekcję sztuki, w tym „Damę z gronostajem” Leonarda Da Vinci, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijn. Zobaczysz wystawy poświęcone rodzinie Czartoryskich, a także historii Polski. Więcej informacji o godzinach otwarcia i biletach znajdziesz na stronie.
Muzeum Pałac Krzysztofory. W tym muzeum obejrzysz wystawę pod tytułem „Kraków od początku, bez końca”, prezentujący eksponaty ważne w historii i kulturze miasta, np. strój Lajkonika, szopkę krakowską (można nawet wejść do jej powiększonej wersji 😉 ).
Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz tutaj. Można kupić bilet łączony z wieżą Ratuszową.
Wieża Ratuszowa – muzeum. Ze szczytu wieży rozciąga się piękny widok na Rynek i cały Kraków. W wieży poznasz też historię Ratusza, który stał w tym miejscu do 1820 roku.
Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz tutaj. Można kupić bilet łączony z Pałacem Krzysztofory.
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius – Muzeum, w którym poznasz historię Uniwersytetu, obejrzysz piękne wnętrza najstarszego budynku i wiele cennych pamiątek po wybitnych Polakach, np. berło królowej Jadwigi, Nobla Wisławy Szymborskiej, Oscara Andrzeja Wajdy czy medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego.
Ceny biletów i godziny otwarcia sprawdzisz tutaj.
Kazimierz też jest częścią Starego Miasta, ale o nim napisałam osobny post 🙂
Kazimierz w Krakowie. Które atrakcje dzielnicy żydowskiej warto zobaczyć?
Kraków Stare Miasto – noclegi
Jeśli szukasz noclegu w Starym Mieście, wybrałam świetnie oceniane noclegi z różnych półek cenowych tak, abyś łatwo dopasował_a kwaterę do swoich potrzeb i możliwości 🙂
Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂
Dorota
Hotel H15 Luxury Palace – jeśli szukasz odrobiny luksusu sprawdź ten hotel w Starym Mieście kilka minut spaceru od Rynku. Goście chwalą wspaniałą obsługę, pyszne śniadania i najwyższej jakości strefę SPA.
Hotel Wit Stwosz – nieco bardziej budżetowy, a świetnie oceniany hotel niedaleko Małego Rynku. Goście chwalą miłą obsługę, lokalizację, wygodne łóżka i smaczne śniadania.
Angelus Apartment – jeśli wolicie apartamenty od hoteli, polecam te stylowe apartamenty w Starym Mieście. Gościom podoba się świetnie zaprojektowane wnętrze, a właściciel jest chętny do pomocy turystom.
Apartments 17 Szewska – bardziej budżetowy apartament 2 minuty spaceru od Rynku. Goście chwalą wyposażenie apartamentu (np. suszarka, żelazko) i wygodny bezkontaktowy dostęp.
Evergreen Hostel – dla osób szukających najbardziej budżetowej opcji polecam ten hostel, który oferuje zarówno prywatne pokoje, jak i łóżka we wspólnych pokojach 4- lub 6-osobowych. Goście są zadowoleni z lokalizacji, a także czystych i wygodnych pokoi.
Przydał Ci się ten post? Postaw mi za niego kawę – będzie mi mega miło! 🙂
Dorota
Sprawdź też artykuły o innych ciekawych miejscach w pobliżu:
Bazylika Mariacka – czy warto zwiedzić?
Kraków: muzea, które warto odwiedzić.
Zwiedzanie Auschwitz. Jak wygląda wycieczka do nazistowskiego obozu koncentracyjnego?
Ojcowski Park Narodowy. Najpiękniejsze atrakcje na aktywny weekend.
Szlak na Morskie Oko. Opis wejścia z Palenicy Białczańskiej.
Szlaki na Babią Górę. Którą trasę na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego wybrać?
7 atrakcji, które warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju
Sprawdź też interaktywny spacerownik po Krakowie! To aż 111 stron e-booka, 180 atrakcji i 6 wyznaczonych tras spacerowych. Będziesz iść jak po sznurku 🙂 Wszystko czego potrzebujesz to smartfon, Google Maps i możliwość odczytania PDF. Ułatw sobie życie, przejdź do sklepu, żeby poznać szczegóły.
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!
Moje miasto: ) bulwary wiślane to najlepsza czesc krakowa.