Jaskinia Raj. Kiedy pierwszy raz o niej usłyszałam, pomyślałam, że ktoś nadał jej odważną nazwę. Dlaczego? Zarządcy jaskini, zapraszając turystów do „raju”, podświadomie windują oczekiwania na bardzo wysoki poziom. Pytanie, czy miejsce docelowe jest w stanie im sprostać.
Nazwa jaskini jest starsza niż ruch turystyczny i została nadana jako przeciwieństwo do pobliskiej niewielkiej jaskini Piekło. Ale okazała się trafna. Jaskinia Raj nie tylko sprosta oczekiwaniom zwiedzających, ale również ma szansę je przewyższyć. Przekonaj się sam_a! 🙂
Jak przygotować się do zwiedzania jaskini Raj, o czym pamiętać i – wreszcie – czy warto? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Sprawdź też: Kielce. Które atrakcje i zabytki warto zobaczyć w weekend?
Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich
Informacje praktyczne
Czas zwiedzania jaskini Raj. Ile trwa?
Długość trasy turystycznej to 180 metrów, a jej przejście wraz ze zwiedzaniem wystawy muzealnej trwa około 45 minut. Zwiedzanie odbywa się w 15-osobowych grupach pod opieką przewodnika.
Zakup biletów do jaskini Raj, rezerwacje
Koniecznie zarezerwuj bilet przed odwiedzinami w jaskini Raj. Bilety bez rezerwacji pojawiają się tylko, kiedy ktoś odwoła wizytę. Może się zdarzyć, że przyjedziesz zwiedzać jaskinię o godzinie 11, a bilet będzie… dopiero na 16 🙂 Jeśli planujesz wizytę w weekend, w szczycie sezonu turystycznego, zarezerwuj bilet nawet z miesięcznym wyprzedzeniem.
Rezerwacji dokonasz na stronie tutaj, a ceny sprawdzisz tutaj.
Zwiedzanie jaskini Raj z dzieckiem
Twoje dziecko nie wejdzie do jaskini wcześniej niż po ukończeniu 4 roku życia. Przewodniczka powiedziała, że wprowadzili tę zasadę, bo młodsze dzieci bardzo często albo się nudziły, albo bały zamkniętej przestrzeni. Pomimo starań rodziców przez całą trasę marudziły, głośno się zachowywały i w efekcie przeszkadzały reszcie wycieczki oraz zwierzętom żyjącym w jaskini.
Zwiedzanie z psem
Do jaskini nie wolno wprowadzać zwierząt. Jeśli masz ze sobą czworonoga, ktoś będzie musiał poczekać z nim przed wejściem.
Jaskinia Raj – zdjęcia. Czy można fotografować i filmować?
W jaskini obowiązuje całkowity zakaz filmowania i fotografowania. Zapytasz, skąd więc pochodzą zdjęcia w tym poście 😉 Ja weszłam do niej na prawach reporterskich na zaproszenie Jakuba z bloga tymrazem.pl oraz Grand Hotel Kielce. Mogłam robić zdjęcia i wideo, żeby podzielić się z Tobą materiałami.
Z czego wynika zakaz? Ochrania naturalne środowisko w jaskini. Dawniej dozwolone było fotografowanie bez lampy błyskowej, jednak ludzie mimo to używali flesza, co niestety zaburzyło naturalne warunki w jaskini. Zaczęły pojawiać się rośliny, które nie powinny w niej rosnąć. Ponadto turyści polując na najlepsze ujęcie, odłączali się od grupy i nie stosowali do poleceń przewodników.
Uszanuj więc zakaz i chłoń piękno jaskini wyłącznie swoimi oczami 🙂 Jeśli bardzo chcesz udostępnić zdjęcie w mediach społecznościowych, pobierz je z tego artykułu i dodaj, oznaczając moje kanały @weekendowka 🙂 Na moim Instagramie znajdziesz też rolkę z jaskini, zachęcam do udostępnienia.
Gdzie jest jaskinia?
Jaskinia Raj znajduje się w Chęcinach, w województwie świętokrzyskim, w odległości około 10 kilometrów na południowy zachód od Kielc. Dokładny adres: ul. Dobrzączka b.n. (bez numeru), 26-060 Chęciny.
Od parkingu (płatnego) do wejścia czeka Cię około 200-metrowy spacer przez malowniczy las. W pobliżu parkingu znajdziesz też Centrum Neandertalczyka, niestety w 2023 roku jest zamknięte dla turystów.
Ciekawostki o jaskini Raj
Aż do 1963 roku niemal nikt nie wiedział o istnieniu jaskini. Główne wejście przez kilka tysięcy lat było zasypane. Odkryły je przypadkiem osoby wydobywające kamień do celów budowlanych, a potem podczas praktyk terenowych – uczniowie technikum geologicznego. Blokada wejścia najprawdopodobniej umożliwiła powstanie tak imponującej liczby nacieków.
W środku znajduje się ponad 47 000 stalaktytów!!! Badacze zliczyli formy naciekowe: jest ich 47 518, w tym 47 173 stalaktytów.
Jaskinia powstała około 360 milionów lat temu, a 50 tysięcy lat temu mieszkali w niej neandertalczycy. Skąd to wiemy? Badacze odnaleźli narzędzia krzemienne, którymi się posługiwali, oraz szczątki zwierząt, na które polowali.
Wilgotność w jaskini wynosi 95%, a temperatura – stała przez cały rok – około 9°C. Ubierz się odpowiednio! 🙂
Jaskinia Raj – zwiedzanie
Zwiedzanie rozpoczyna się w sali muzealnej, w której dowiesz się więcej o geologii i historii jaskini oraz staniesz oko w oko z neandertalską rodziną. Do wnętrza jaskini prowadzi sztuczny korytarz wydrążony przez górników. Po co? Jego rolą jest utrzymanie stałej temperatury w jaskini. Zimą nie przepuszcza do środka chłodnego powietrza, a latem – ciepłego.
W trakcie zwiedzania przejdziesz przez pięć komór/sal, które różnią się od siebie naciekami i wysokością. Będą to kolejno: Komora Wstępna, Komora Złomisk, Sala Kolumnowa, Sala Stalaktytowa, Sala Wysoka. Trasa zwiedzania ma jedynie 180 metrów, ale ja miałam wrażenie, że jest znacznie dłuższa. Podejrzewam, że przyczyniły się do tego liczne imponujące nacieki, na które nie mogłam się napatrzeć! Ścieżka wiedzie w koło, więc zwiedzanie zakończysz znów w Komorze Wstępnej, z której wyjdziesz na powierzchnię przez sztuczny korytarz.
Czy warto zwiedzić jaskinię? Moja opinia
Jaskinia Raj jest jedną z najpiękniejszych jaskiń, jakie widziałam w życiu. Przebija ją chyba tylko Postojna w Słowenii. Jak tylko będziesz mieć okazję, koniecznie ją odwiedź – gorąco polecam.
Kielce oraz Jaskinię Raj odwiedziłam na zaproszenie Jakuba z bloga tymrazem.pl oraz Grand Hotel Kielce.
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Poprawność językową tekstu zawdzięczam Ilonie z profilu @drobnakorekta. Dziękuję!
Sprawdź też inne artykuły:
Kielce. Które atrakcje i zabytki warto zobaczyć w weekend?
Szlak na Łysicę. Jak zdobyć najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich?
Główny Szlak Świętokrzyski w 4 dni bez namiotu. Opis trasy i porady praktyczne.
Katowice. Atrakcje w mieście, które pozytywnie Cię zaskoczy.
Zamek Pilcza w Smoleniu. Jedna z ciekawszych warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.