Szlaki na Czupel. Którą trasę na najwyższy szczyt Beskidu Małego wybrać?

Ciepło wspominam moje pierwsze wejście na Czupel. Kilka dni wcześniej dowiedziałam się o idei Korony Gór Polski i chciałam jak najszybciej zacząć zdobywać i „odhaczać” te obco mi brzmiące szczyty. Najbliżej miałam dwa – znane mi już Skrzyczne i Czupel właśnie. Na wycieczkę zabrałam swojego gościa ze Szkocji. Bardzo się w trasie zmęczył… jak okazało się pod koniec, ciążyła mu pełna butelka szkockiej whisky w plecaku 😉

Zdjęcia w tym poście są mieszanką tych z pierwszego wejścia na Czupel latem i kolejnego zimą kilka lat później.

Ten post pomoże Ci wybrać najlepszy dla Ciebie szlak na Czupel 🙂 A jeśli tak jak ja lubisz „odhaczać” zdobyte szczyty, sprawdź moją personalizowaną mapę KGP na pinezki na ścianę.

Czupel – informacje praktyczne i ciekawostki

  • Czupel jest najwyższym szczytem Beskidu Małego i według najnowszych pomiarów ma 930 m.n.p.m. (choć znaki nadal pokazują 933 m.n.p.m). Zalicza się do Korony Gór Polski
  • Najbliższym schroniskiem jest schronisko PTTK na Magurce, więc warto tak zaplanować trasę, by o nie zahaczyć. Serwują bardzo smaczną zupę pomidorową (testuję pomidorówki niemal w każdym schronisku i ta jest w czołówce 😀 )
  • Dawniej między szczytem Czupla a Magurką funkcjonowało jeszcze jedno schronisko o wdzięcznej nazwie „Widok na Tatry”. Prowadziło je polskie małżeństwo z Łodygowic, w okresie wojennym Polacy odwiedzali je znacznie chętniej niż niemieckie schronisko na Magurce. Budynek spłonął w 1967 roku i nie został odbudowany. Obecnie teren jest prywatny i ogrodzony, jak przechodziłam ostatnio zarastały go drzewa iglaste. Obok płotu od strony Czupla nadal zobaczysz piękny widok – na Skrzyczne i inne szczyty Beskidu Śląskiego. Mnie nie udało się jeszcze dostrzec stamtąd Tatr czy Małej Fatry, ale według nazwy dawnego schroniska, przy odrobinie szczęścia jest to możliwe 🙂

Najkrótszy szlak na Czupel z przełęczy Przegibek

Jeśli szukasz najkrótszej i najłatwiejszej trasy na Czupel, wjedź krętą drogą z Bielska-Białej lub Midzybrodzia Bialskiego na przełęcz Przegibek. Tam znajdziesz spory parking, który w weekendy szybko się zapełnia – polecam przyjechać względnie wcześnie rano. Potem jedyną opcją jest parkowanie na poboczu wąskiej drogi. Przy parkingu funkcjonuje bar Gawra. Choć wystrojem przypomina nieco czasy słusznie minione, serwuje smaczne tradycyjne dania i może być dobrym zakończeniem wędrówki 😉

Wędrówkę rozpoczniesz z wysokości 663 m.n.p.m. i na trasie masz do pokonania 391 metrów przewyższenia. Ale nie daj się zwieść, że czeka Cię tylko łagodny spacer 🙂 Pierwsze 2 kilometry do schroniska na Magurce pną się pod górę. Dopiero za schroniskiem odetchnij i ciesz się spacerem po dość płaskim terenie w malowniczym lesie. Zimą tereny wokół schroniska zamieniają się w świetnie przygotowane trasy dla narciarzy biegowych.

Po drodze spomiędzy drzew będą wyglądać widoki. Ciesz się nimi, bo sam szczyt Czupla jest zalesiony. Na szlaku miniesz wspomniane wyżej miejsce, w którym stało schronisko „Widok na Tatry”. Jeśli szukasz niecodziennych przygód, po drodze znajdziesz też niewielką jaskinię Smocza Jama lub Wietrzna Dziura. Ja się boję wchodzić do takich szczelin, ale polecam ten filmik, na którym para eksploruje jaskinię (od 3 minuty) 🙂

Po 2,5 kilometra spaceru dotrzesz na szczyt Czupla. Tabliczki znajdują się w dwóch miejscach – poszukaj strefy wypoczynku z ławeczkami, bo tam znajdziesz też skrzynkę z pieczątką. To nowość – Czupel długo nie miał skrzynki, a pieczątkę trzeba było zdobywać w okolicznych schroniskach lub wsiach 🙂

W najkrótszej wersji szlaku czeka Cię powrót tą samą drogą.

Szlak na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego

Jeśli szukasz nieco większego wyzwania, polecam tą wersję z Międzybrodzia Bialskiego. Jest bardziej męcząca, ale pozwala na zrobienie zgrabnej pętli i również zahacza o schronisko na Magurce.

Samochód zaparkuj w okolicy kościoła w Międzybrodziu Bialskim i rozpocznij trasę czerwonym szlakiem. Trasa pnie się w górę dość stromo i nie odpuszcza przez niemal 4 kilometry 😉 Oferuje za to ciekawe widoki – góry wyglądają zza drzew, a przy szlaku zaobserwujesz ciekawe formacje skalne.

Po zdobyciu szczytu Czupla czeka Cię spacer niebieskim szlakiem opisanym powyżej do schroniska PTTK na Magurce i stamtąd zejście żółtym szlakiem. Szlak jest wąski i biegnie przez malowniczy, gęsty las.

Ostatnie 2,5 kilometra to spacer asfaltem z powrotem do Międzybrodzia Bialskiego. Nie lubię asfaltowych odcinków, ale chociaż mijają szybko.

Ta wersja jest moim ulubionym szlakiem na Czupel, bo zahacza o schronisko i biegnie w pętli 🙂

Hej, chcesz odkryć inne zakamarki województwa śląskiego? Zerknij na mój autorski przewodnik „Śląskie do odkrycia„, w którym:

  • poznasz ponad 50 fascynujących miejsc w śląskim,
  • dowiesz się, jakie wydarzenia odbywają się w województwie,
  • łatwo zaplanujesz wycieczkę o każdej porze roku,
  • poznasz złożoną i ciekawą historię regionu,
  • zaplanujesz 30 wycieczek jednodniowych, 12 weekendów i 5 urlopów w śląskim
śląskie do odkrycia okładka

Szlak na Czupel z Czernichowa

Niektórzy nazywają go najpiękniejszym szlakiem na Czupel – ta wersja jeszcze przede mną, muszę to zweryfikować 🙂 ale ponoć po drodze spośród drzew wyglądają piękne widoki na jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie.

Ta trasa jest też najbardziej wymagającą opcją. Czeka Cię 729 metrów przewyższenia, z czego większość na pierwszych 4 kilometrach na niebieskim szlaku do szczytu. W dół zejdziesz trzema kolorami szlaków – czerwonym, żółtym i zielonym. Wadą trasy jest brak schroniska.

Szlak na Czupel z Wilkowic

Czwartą ciekawą opcją, którą znalazłam jest pętla z Wilkowic. Dystans oraz trudność jest porównywalna do trasy z Międzybrodzia. Będziesz musiał_a cofnąć się kawałek po swoich śladach po zdobyciu szczytu, żeby dotrzeć do schroniska na Magurce, ale powtórka nie jest długa, a w dodatku przyjemna 🙂

Inne szlaki na Czupel

Wokół szczytu biegnie tyle szlaków, że jeśli powyższe opcje już zrobiłeś_aż lub z jakiegoś powodu Cię nie interesują, wymyślisz co najmniej kilka innych opcji i nie będziesz się nudzić 🙂 Linkuję do dodatkowych ciekawych opcji:

Szlak na Czupel z Łodygowic z możliwością zejścia tą samą drogą lub urozmaicenia trasy szlakami żółtym i zielonym.

Szlak na Magurkę z Bielska-Białej, Stalownika z przejściem na Czupel.

Szlak na Czupel z Tresny Małej.

Czupel z dzieckiem

Czupel jest świetnym szczytem na wspólną wędrówkę z dzieckiem. Dopasuj szlak do możliwości dziecka, dla wielu małych turystów najodpowiedniejsza będzie trasa z przełęczy Przegibek.

Czupel zimą

Najwyższy szczyt Beskidu Małego nie sprawia trudności technicznych zimą, ale koniecznie wyposaż się w raczki – przeczytaj o przygotowaniu do górskiej wycieczki zimą tutaj. Okolice schroniska PTTK na Magurce zamieniają się w świetnie przygotowane trasy dla narciarzy biegowych (w tym np. spory fragment niebieskiego szlaku między Czuplem a schroniskiem). Piesi mogą poruszać się obok, tylko nie niszcz przygotowanych tras.

Pamiętaj, że w ramach motywacji zdobyte szczyty KGP zaznaczysz na personalizowanej mapie na pinezki 🙂

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mam nadzieję, że pomogłam Ci zdecydować, który szlak na najwyższy szczyt Beskidu Małego wybrać 🙂 Przeczytaj też o szlakach na inne szczyty należące do Korony Gór Polski, np. szlak na Skrzyczne, Turbacz, Łysicę, Lubomir czy szlak na Rysy.

Przy okazji zwiedź też wspaniałe atrakcje Bielska-Białej i skorzystaj z atrakcji, jakie oferuje pobliska Góra Żar.

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *