Częstochowa, atrakcje? Na pewno wiesz że co roku tysiące pielgrzymów przybywają do miasta, aby pomodlić się na Jasnej Górze. Sanktuarium niewątpliwie jest ważnym punktem miasta, ale czy wiesz, że nie jedynym, dla którego warto je odwiedzić?
Bogata historia sięgająca niemal 3 tysięcy lat wstecz i zróżnicowany przemysł sprawiają, że Częstochowa zainteresuje nie tylko pielgrzymów szukających duchowych doznań, ale też turystów głodnych wrażeń krajoznawczych, estetycznych oraz wiedzy.
W tym poście pokażę Ci co zwiedzić w Częstochowie 🙂
Odbyłam setki podróży po województwie śląskim, a ich owocem jest przewodnik „Śląskie do odkrycia”. Ten post jest bazowany na fragmencie książki, dzięki której:
- poznasz ponad 50 fascynujących miejsc w śląskim,
- dowiesz się, jakie wydarzenia odbywają się w województwie,
- łatwo zaplanujesz wycieczkę o każdej porze roku,
- poznasz złożoną i ciekawą historię regionu,
- zaplanujesz 30 wycieczek jednodniowych, 12 weekendów i 5 urlopów w śląskim
Dzięki za uwagę w przerwie na autoreklamę – jedziemy z Częstochową 🙂
Częstochowa – atrakcje. Co zwiedzić i zobaczyć?
Klasztor na Jasnej Górze
Musimy od niego zacząć, bo zdecydowanie należy do największych atrakcji w Częstochowie 🙂 Z pewnością słyszałeś_aś o obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej, ale czy znasz historię i legendy z nim związane?
Autor ikony jest anonimowy – niektórzy przypisują ją św. Łukaszowi Ewangeliście. Miałby namalować ją jeszcze za życia Maryi na płycie stołu, którego używała Święta Rodzina w Nazarecie. W 1430 roku grupa rabusiów splądrowała klasztor i poważnie uszkodziła obraz; od tego czasu widać na nim blizny – trzy na policzku Maryi i pozostałe, mniej widoczne, na szyi. Odkąd rozeszła się wieść, że przed obrazem dochodziło do cudów i uzdrowień, do sanktuarium zaczęli przybywać pielgrzymi z całego świata (i tak jest do dziś).
Czy trzeba być osobą wierzącą, żeby odwiedzić Jasną Górę? Nie, to miejsce otwarte dla wszystkich, niezwykle ciekawe z punktu widzenia kultury i historii. Należy oczywiście uszanować panujące w nim zasady.
W bastionie św. Rocha obejrzysz wystawę militarną, a na niej armaty i trofea wojenne ofiarowane klasztorowi. W Muzeum 600-lecia Jasnej Góry zwiedzisz wystawy poświęcone działalności jasnogórskich paulinów, a także cenne ozdoby obrazu Matki Bożej. W Skarbcu zobaczysz imponujące wota – monstrancje, kielichy, dary ofiarowane przez królów Polski, ale też wzruszające pamiątki przekazane przez więźniów obozów koncentracyjnych w intencji odzyskania wolności.
Na zwiedzanie Jasnej Góry zaplanuj między 2 a 5 godzin, w zależności od tego, ile wystaw planujesz odwiedzić.
Aleja Najświętszej Maryi Panny
Co zwiedzić w Częstochowie? Niewątpliwie arterię, która połączyła dwie Częstochowy (Nową i Starą) w jedno miasto i dziś jest osią miasta. Choć to jedna aleja, mieszkańcy mówią o niej w liczbie mnogiej. Wzdłuż alei znajdziesz ważne zabytki, jak Ratusz Miejski, kościół św. Jakuba funkcjonujący w budynku cerkwi prawosławnej, ławeczki upamiętniające słynne osoby związane z Częstochową (aktora Marka Perepeczkę, poetkę Halinę Poświatowską czy lekarza Władysława Biegańskiego, a także imponujący mural Wieża Babel.
Stary Rynek. Częstochowa – co zobaczyć?
Stary Rynek niedawno został odnowiony, niestety, we współczesnym stylu zwanym betonozą. Na szczęście są tu też nadające mu lekkości podświetlana fontanna i rzeźby balansujących akrobatów autorstwa Jerzego Kędziory (jego prace obejrzycie też na kładce Ojca Bernatka w Krakowie czy w Bydgoszczy). To sprawia, że zaliczam go na listę atrakcji Częstochowy.
Nad występem akrobatów czuwa pomnik Częstocha, legendarnego założyciela miasta, a w podziemiach czekają relikty piwnic pierwszego ratusza i wystawa związana z badaniami archeologicznymi prowadzonymi na Starym Rynku (wraz z 7 innymi obiektami w mieście jest częścią Muzeum Częstochowskiego – możesz kupić bilet łączony na wszystkie 8 obiektów. Więcej informacji tutaj)
Na Starym Rynku zaczyna lub kończy się Szlak Orlich Gniazd.
Mural Strażnik Czasu
Co warto zobaczyć w Częstochowe? Najpiękniejszy mural, jaki widziałam w życiu. Znajduje się obok dworca kolejowego i zajmuje 1500 metrów kwadratowych. Zaprojektował go Tomasz Sętowski, namalowali Mikołaj Sętowski, Tadeusz Kiedrzynek i Marek Laskowski w stylu realizmu magicznego.
Muzeum Produkcji Zapałek. Częstochowa – atrakcje.
Bodźcem do rozwoju Częstochowy było między innymi połączenie jej z Koleją Warszawsko-Wiedeńską w 1846 roku. W mieście działała wówczas drukarnia, zakład litograficzny, huta, a także pierwsza w Polsce fabryka zapałek. Ta ostatnia jest udostępniona do zwiedzania jako Muzeum Produkcji Zapałek i należy do ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Częstochowie.
W latach 30. XX wieku fabryka mogła pochwalić się najnowocześniejszymi maszynami w branży – stoją tam do dziś. W muzeum można prześledzić cały proces produkcji: od przerabiania drewna na patyczki, przez powstawanie główek, po pakowanie do pudełek. Niestety budynki zapałczarni są w kiepskim stanie i wymagają remontu.
Zapałczarnia należy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Muzeum nie ma stałych godzin otwarcia. Trzeba zadzwonić i umówić się na zwiedzanie; turyści indywidualni często muszą się dopasować do grup zorganizowanych.
Szczegóły sprawdzisz na stronie tutaj.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
U podstaw rozwoju gospodarczego Częstochowy leży również górnictwo rud żelaza, które funkcjonowało na tych terenach od XIV aż do XX wieku.
Historię tej gałęzi przemysłu poznasz w jednej z atrakcji Częstochowy: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, które leży na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i wraz z 7 innymi obiektami w mieście jest częścią Muzeum Częstochowskiego (możesz kupić bilet łączony na wszystkie 8 obiektów)
Szczegóły sprawdź na stronie tutaj.
Rezerwat Archeologiczny
Archeologowie znaleźli w mieście groby przedstawicieli kultury łużyckiej, pochodzące z VIII wieku przed naszą erą. To jedyne na świecie cmentarzysko ludności tej kultury z wczesnej epoki żelaza zachowane in situ (w miejscu odnalezienia).
Jest udostępnione do zwiedzania w Rezerwacie Archeologicznym. Poznasz tam bliżej kulturę łużycką i zobaczycie przedmioty, których używano – naczynia, narzędzia, a nawet bransolety z meteorytu! Wraz z 7 innymi obiektami w mieście jest częścią Muzeum Częstochowskiego (możesz kupić bilet łączony na wszystkie 8 obiektów)
Więcej informacji o biletach i godzinach otwarcia znajdziesz tutaj.
Muzeum Historii Kolei
Trzecia atrakcja Częstochowy, która znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Znajduje się na pierwszym piętrze dworca Częstochowa Stradom i prezentuje eksponaty powiązane z kolejnictwem. Powstało z oddolnej inicjatywy kolejarzy i przez nich jest utrzymywane.
Przed zwiedzaniem koniecznie sprawdź godziny i dni otwarcia (tylko 2x w tygodniu!) na stronie tutaj.
Inne atrakcje wchodzące w skład Muzeum Częstochowskiego
Rezerwat Archeologiczny oraz Muzeum Górnictwa Rud Żelaza wraz z 6 innymi obiektami wchodzą w skład Muzeum Częstochowskiego. Możesz kupić bilet jednodniowy dający wstęp do wszystkich obiektów:
- Ratusz, pl. Biegańskiego
- Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47
- Pawilon Wystawowy w Parku im. Stanisława Staszica
- Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. Stanisława Staszica
- Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20
- Muzeum Żydów Częstochowian, ul. Katedralna 8
- Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23
- Stary Ratusz, ul. Stary Rynek 1
Więcej informacji na stronie tutaj.
Jeśli ten post Ci się spodobał, z pewnością spodoba Ci się pełen przewodnik 🙂 W nim znajdziesz ponad 50 miejsc na wycieczkę jednodniową, weekend i urlop. Do tego kalendarium, rozdział z atrakcjami zimowymi… i wiele innych!
Sprawdź też inne posty z okolicy:
Szlak Orlich Gniazd pieszo w 6-8 dni bez namiotu.
Zamek Pilcza w Smoleniu. Jedna z ciekawszych warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Katowice. Atrakcje miasta, które z pewnością Cię zaskoczy. | Dzielnica Nikiszowiec w Katowicach | Dzielnica Giszowiec w Katowicach
Atrakcje Bielska-Białej. Co zobaczyć w malowniczym Małym Wiedniu?
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!