Biskupia Kopa (z czeskiego Biskupska Kupa) o wysokości 889 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Opawskich, uroczego pasma położonego w województwie opolskim, najdalej na wschód wysuniętym paśmie polskich Sudetów.
Należy do Korony Gór Polski i Diademu Polskich Gór, a by ją zdobyć, to w zależności od tego jaki punkt startowy wybierzesz, masz do wyboru niemal pełną paletę kolorystyczną szlaków – czerwony, żółty, niebieski lub zielony.
Hej, czy wiesz, że możesz zaznaczać pinezkami zdobyte szczyty Korony Gór Polski? Kliknij w zdjęcia poniżej i sprawdź personalizowaną mapę KGP! Gromadź wspomnienia z wędrówek, ozdób dom górskim motywem lub podaruj bliskiej osobie 🙂
Dorota



Biskupia Kopa – ciekawostki i informacje praktyczne
- Przez Góry Opawskie i samą Biskupią Kopę biegnie granica polsko-czeska. Znaczna część pasma znajduje się u naszych południowych sąsiadów, nosząc tam nazwę Zlatohorská vrchovina.
- Wierzchołek znajduje się po czeskiej stronie granicy, choć jest zaliczany do Korony Gór Polski (link) i Diademu Polskich Gór (link),
- Nazwa Biskupia Kopa wywodzi się z czasów, gdy ziemie te były własnością biskupów wrocławskich, a góra stanowiła granicę pomiędzy biskupstwem wrocławskim i ołomunieckim.
- Na szczycie (po stronie czeskiej) znajduje się 18-metrowa, murowana wieża widokowa, licząca ponad 100 lat. Wejście na nią jest płatne, można płacić kartą lub czeskimi koronami. Wieżę wzniesiono z okazji 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa.
- Na samym szczycie znajdziesz niewielki bufet, a schronisko PTTK Pod Biskupią Kopą, znajduje się przy żółtym szlaku na wysokości 850 m n.p.m. i jest jedynym takim obiektem w Górach Opawskich i w województwie opolskim.
- Szczyt Biskupiej Kopy to jedyne miejsce w Górach Opawskich gdzie występuje jaskier platanolisnty, jeden z najbardziej zagrożonych gatunków
Pssst! Zaznaczaj zdobyte szczyty pinezkami na mapie Korony Gór Polski lub Diademu Polskich Gór! 🙂
Najciekawsze szlaki na Biskupią Kopę przez Gwarkową Perć
Z Pokrzywnej
Pokrzywna to wieś nad Złotym Potokiem, w gminie Głuchołazy, na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Jeśli jesteś zmotoryzowany_a, znajdziesz tu kilka parkingów, z czego część jest bezpłatna.
Wyruszając z Pokrzywnej na Biskupią Kopę, masz do wyboru szlak żółty, czerwony lub niebieski.
Najbardziej urozmaicone przejście oferuje szlak niebieski. Wędrówkę możesz zacząć w okolicy hotelu „Dębowe Wzgórze” lub łowiska „Na wyspie”. Inną opcją jest parking przy Parku Rozrywki „Zaginione Miasto Rosenau”, lub parking na granicy Pokrzywnej i Jarnołtówka, a następnie wędrówka przez Dolinę Bystrego Potoku. Ja wybrałam tę ostatnią opcję. Szlak początkowo pokrywa się ze ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę”.
Bystry Potok to górski strumień z krystalicznie czystą wodą, w której żyje między innymi pstrąg potokowy. Idąc początkowo drogą szutrową, mijasz polanę z szałasami i kapliczką polową, gdzie co roku odbywa się uroczysta Pasterka oraz święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Po przejściu mostkiem na drugi brzeg Bystrego Potoku, szlak wiedzie w kierunku starej, nieczynnej skoczni narciarskiej. Obecnie można tu zobaczyć jedynie pozostałości rozbiegu, zarośnięty próg i ślady tarasów widokowych. Skocznia funkcjonowała od roku 1931 do 1947, gdy z powodu nieregularnych opadów śniegu, wyłączono ją z użytku.


Najciekawszą atrakcją na szlaku jest Gwarkowa Perć – rozległe wyrobisko powstałe po eksploatacji łupków fyllitowych, wykorzystywanych do celów budowlanych, zarówno do pokrycia dachów jak i zdobienia elewacji. Jej nazwa pochodzi od ścieżki skalnej na ścianie wyrobiska, w gwarze góralskiej zwanej percią, z której górnicy, czyli gwarkowie, urabiali skałę. Kamieniołom znajduje się na zboczu wzniesienia Bukowa Góra. W wyniku eksploatacji złoża, powstały tu charakterystyczne półki skalne, zwane ambonami.
Gwarkowa Perć słynie z jedynej górskiej drabiny w Sudetach (zwanej Żelazną Drogą), wysokiej na 11 m i wyposażonej w 35 szczebli. To ponoć najdłuższa w Polsce drabinka do wspinaczki, ułatwiająca pokonanie pionowo wznoszącej się ściany dawnej kopalni. Wchodząc na nią, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Jeżeli cierpisz na lęk wysokości, istnieją opcje alternatywne, pozwalające ominąć drabinę (o tym za chwilę). Tuż obok drabinki znajduje się zakratowana, częściowo zasypana stara sztolnia, aktualnie miejsce hibernacji rzadkich gatunków nietoperzy.
Po pokonaniu drabinki, kontynuujesz wędrówkę niebieskim szlakiem aż do Rozdroża pod Piekiełkiem. Tu szlak niebieski krzyżuje się z żółtym prowadzącym na Biskupią Kopę. Ja zachęcam Cię byś skręcił(a) w prawo i pokonał(a) jeszcze ok. 300 m szlakiem niebieskim. Pozwoli ci to dotrzeć do Piekiełka, kolejnego XIX wiecznego, nieużytkowanego kamieniołomu, powstałego po wydobyciu łupka fyllitowego. Głębokie wyrobisko, w XIX w. uważane było za mityczne wrota do piekła. Na skałach znajduje się stanowisko rzadkiej paproci, zanokcicy północnej.

Po zwiedzeniu Piekiełka, wróć po własnych śladach do Rozdroża pod Piekiełkiem, by rozpocząć wędrówkę szlakiem żółtym w kierunku Drogi Amalii nad Anusią. Jest to szeroka, szutrowa, leśna droga, prowadząca z Jarnołtówka do schroniska Pod Biskupią Kopą. Swą nazwę droga zyskała na cześć Amalii von Humbert, związanej z tymi terenami żony właściciela majątku w Moszczance. A Anusia to nazwa leśniczówki która znajdowała się na stokach Biskupiej Kopy. Drogą o tej wdzięcznej nazwie, dochodzisz do placu Paula Langego, prudnickiego burmistrza w czasach międzywojennych, inicjatora budowy schroniska Pod Biskupią Kopą. Na placu stoi niewielka, otoczona kamiennym murkiem kapliczka z figurką Madonny. Stąd do schroniska wiedzie przyozdobiona rzeźbami Ścieżka Langego, łącząca się ze ścieżką dydaktyczną rezerwatu Cicha Dolina.
Docierając do schroniska, nie sposób nie zwrócić uwagi na liczne drewniane rzeźby w najbliższym otoczeniu, a w środku, w sali kominkowej na wiszące pod sklepieniem krawaty. Podobno gość przychodzący z taką ozdobą, wychodzi już bez niej, a krawat ląduje pod sufitem. Schronisko oprócz posiłków i napojów, oferuje też miejsca noclegowe.
Opuszczając schronisko, kieruj się na czerwony szlak, którym wędrując ok. 20 minut, zdobędziesz szczyt Biskupiej Kopy. Wchodząc na wieżę widokową zobaczysz rozległą panoramę na masyw Śnieżnika, Góry Złote, Jesioniki, a jak pogoda pozwoli to nawet zarysy Karkonoszy czy Gór Stołowych.


Jeśli dokumentujesz swoje górskie osiągnięcia pieczątką, to znajdziesz ją w wieży widokowej lub w barze obok. Dodatkowo pieczątka znajduje się w schronisku PTTK pod Biskupią Kopą.
By wykonać pętlę i nie wracać po własnych śladach, wybierz szlak czerwony, odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego. Po drodze mijasz Przełęcz pod Kopą, a następnie Srebrną Kopę (po czesku Velká Stříbrná). Srebrna Kopa (785 m n.p.m.) to szczyt graniczny, drugi co do wysokości w polskiej części Gór Opawskich. Nazwa związana jest z poszukiwaniem srebra na jej stokach. Schodząc z jej szczytu, warto wejść na niewielką platformę widokową, gdzie patrząc w górę widzisz Biskupią Kopę z wieżą, a w dół Rezerwat Cicha Dolina.

Wędrując dalej czerwonym szlakiem, docierasz do Przełęczy pod Zamkową Górą zwaną też Przełęczą Srebrną na obszarze rezerwatu przyrody Cicha Dolina. Na przełęczy znajduje się kilka kwarcytowych kamieni, jeden z nich uważany jest za „grób czarownicy”. Kontynuując wędrówkę, wkraczasz na Szyndzielową Kopę, która swą nazwę zawdzięcza szyndziołom czyli drewnianym gontom. Stąd już 200 m niżej dostrzegasz Pokrzywną – cel gdzie rozpoczęła się i zakończy twoja wyprawa.
Drogę powrotną możesz skrócić nie robiąc pętli, a wracając tą samą drogą tj. szlakiem żółtym i niebieskim – link do mapy tutaj lub ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę” – link do mapy tutaj.
Z Jarnołtówka
Wchodząc na Biskupią Kopę z Jarnołtówka, masz do wyboru kilka opcji – szlak żółty jest dłuższy, a łagodniejszy, lub czerwony – krótszy, a bardziej wymagający.
Jeżeli masz ochotę przejść Gwarkową Perć, to wyruszając z Jarnołtówka musisz odnaleźć niebieski szlak przy moście nad Złotym Potokiem. Podążając niebieskim szlakiem łączącym Jarnołtówek z Pokrzywną, możesz wybrać dwie drogi.
W krótszej wersji trasy rusz niebieskim szlakiem w stronę skał Karliki oraz wyżej opisanego Piekiełka. Gwarkową Perć pokonujesz w dół, a następnie podążasz ścieżką dydaktyczną wzdłuż Bystrego Potoku aż do ścieżki Langego.

Jeśli masz czas i sił na pokonanie dłuższej pętli, z Jarnołtówka wyrusz w stronę wzniesienia Krzyżówka, a następnie do zgrupowania skalnego Karolinki i do Pokrzywnej, skąd kontynuujesz trasę w kierunku Gwarkowej Perci, tak jak opisałam w wersji trasy z Pokrzywnej. Ta opcja jest malownicza, ale też dłuższa – oprócz zdobycia Biskupiej Kopy, oznacza zrobienie pętli pomiędzy Jarnołtówkiem i Pokrzywną. Jeśli masz czas i siły – gorąco polecam 🙂 Link do mapy w tej wersji znajdziesz tutaj.
Szlak czerwony z Jarnołtówka na Biskupią Kopę jest dość stromy i polecam nim schodzić. Po drodze miniesz szczyt Grzebienia (768 m n.p.m.). Ten słabo zaznaczony szczyt, to bardzo dobry punkt widokowy na masyw Parkowej Góry, Głuchołazy, a bliżej Jarnołtówek. Wędrówkę zakończysz przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarnołtówku.
Szlak na Biskupią Kopę dla osób z lękiem wysokości

Wędrówki górskie powinny być przyjemnością i źródłem satysfakcji, a nie dostarczać lęku i stresu. Jeśli więc na samą myśl o pokonaniu 11 metrowej drabiny na Gwarkowej Perci wpadasz w panikę, a ciało nie słucha mózgu, to spokojnie, nie musisz się na nią wspinać powtarzając nerwowo „tylko nie patrz w dół”.
Jeśli cierpisz na lęk wysokości, a chcesz zobaczyć jak wygląda Gwarkowa Perć, to proponuję przejście żółtym lub niebieskim szlakiem do Rozdroża pod Piekiełkiem. Z góry masz doskonały widok na nieczynny kamieniołom, bez konieczności schodzenia na jego dno. Gdy już nasycisz się widokiem, kontynuujesz wędrówkę na szczyt Biskupiej Kopy.
Istnieją też oczywiście szlaki które całkowicie pomijają Gwarkową Perć i drabinę. Oto trasy, które polecam z pominięciem drabiny:
- Z Jarnołtówka – link do mapy tutaj
- Z Pokrzywnej doliną potoku Bystrego i powrót tą samą drogą – link do mapy tutaj
- Z Pokrzywnej doliną potoku Bystrego i powrót szlakiem czerwonym – link do mapy tutaj
- lub dowolny szlak od strony czeskiej
Najkrótszy szlak na Biskupią Kopę z Petrovy Boudy (CZ)
Najszybszy i zarazem najkrótszy szlak na Biskupią Kopę wiedzie z parkingu na czeskiej przełęczy Petrovy Boudy.
Przełęcz, której nazwa wywodzi się od drewnianych szałasów pasterskich, położona jest na wysokości 706 m n.p.m. i oddziela Biskupią Kopę od Małej Kopy. Z uwagi na wysoko położony punkt startowy, szlak w kolorze zielonym liczy jedynie 1,7 km a czas przejścia nim nie przekracza 1 godziny.


Choć droga nieustannie pnie się w górę, to trasa jest krótka i dostępna dla każdego. Tuż przed szczytem mijasz 6 metrowy, drewniany krzyż z kamienną podstawą. Powstał on w roku 2004 po czeskiej stronie góry i zwany jest Krzyżem Pojednania, jako symbol pojednania trzech narodów – czeskiego, polskiego i niemieckiego. Kamienny cokół podstawy krzyża jest okrągły, tak by żaden kierunek nie pozostał uprzywilejowany.
Stąd już jedynie kilka minut na szczyt Biskupiej Góry, na którą wejście da ci satysfakcję, że będąc w Czechach, jednocześnie zdobywasz wierzchołek zaliczany do Korony Gór Polski.
Biskupia Góra nie jest bardzo wymagającym szczytem. Szlaków prowadzących od strony polskiej jak i czeskiej jest wiele, dzięki czemu każdy może wybrać taką drogę i takie atrakcje, które dadzą mu maksimum zadowolenia i pozostaną pięknym wspomnieniem. Sprawdzi się również na wędrówkę z dzieckiem.



Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Sprawdź też posty o wędrówkach górskich z dziećmi i innych szczytach należących do Korony Gór Polski:
Trasy na Jagodną, Góry Bystrzyckie
Trasy na Szczeliniec Wielki, Góry Stołowe
Szlaki na Łysicę, Góry Świętokrzyskie
Szlaki na Babią Górę, Beskid Żywiecki
Szlaki na Skrzyczne, Beskid Śląski
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!