Śląskie do odkrycia. 10 atrakcji w województwie śląskim, o których nie masz pojęcia.

śląskie atrakcje - pilsko

Jeszcze kilka lat temu nie przypuszczałam, że pierwsza książka, jaką napiszę, będzie dotyczyła atrakcji województwa śląskiego. Fascynuje mnie wielki świat, odwiedziłam ponad 30 krajów. Dlaczego miałabym opowiadać o weekendowej wyprawie w Beskidy czy o spacerze 15 minut od domu? A jednak… Z czasem zauważyłam, że Polska i atrakcje na Śląsku wzbudzają we mnie więcej emocji i pięknych wspomnień niż Wielki Kanion czy ulice Bangkoku.

Urodziłam się, wychowałam i mieszkam w Katowicach. Odbyłam setki podróży po województwie śląskim, a ich owocem jest przewodnik „Śląskie do odkrycia”. Dzięki niemu:

  • poznasz ponad 50 fascynujących miejsc,
  • dowiesz się, jakie wydarzenia odbywają się w śląskim,
  • łatwo zaplanujesz wycieczkę o każdej porze roku,
  • poznasz złożoną i ciekawą historię regionu,
  • zaplanujesz 30 wycieczek jednodniowych, 12 weekendów i 5 urlopów w województwie

A w tym poście dzielę się z Tobą dziesięcioma nieco zaskakującymi miejscami i historiami w województwie 🙂

Śląskie do odkrycia. Nieznane atrakcje na Śląsku i w województwie śląskim

1. Drapacz Chmur w Katowicach

Tym mianem nazywamy wieżowiec przy ul. Żwirki i Wigury 15. Choć dziś wielu przechodniów go nie zauważa, w  latach 20. i  30. XX wieku był jednym z najwyższych drapaczy chmur w Europie!

A Katowice, ze względu na tempo i styl, w jakim się wówczas rozwijały, były nazywane polskim Chicago.

W budynku część życia spędzili słynni katowiczanie: Gustaw Holoubek czy Kazimierz Kutz. Należy do Szlaku Architektury Modernistycznej – ponad pięciokilometrowej trasy spacerowej między 17 interesującymi budynkami. Zachęcam do spaceru. Więcej o Katowicach przeczytasz tutaj.

2. Rezerwat Archeologiczny w Częstochowie

Częstochowa to nie tylko Jasna Góra. Czy wiesz, że archeologowie znaleźli w mieście groby przedstawicieli kultury łużyckiej pochodzące z VIII wieku przed naszą erą? To jedyne na świecie cmentarzysko ludności tej kultury zachowane in situ (w miejscu odnalezienia)!

Jest udostępnione do zwiedzania w Rezerwacie Archeologicznym. Poznasz tam bliżej kulturę łużycką i  zobaczysz przedmioty, których używali – naczynia, narzędzia, a nawet bransolety z meteorytu. Szczegóły na stronie rezerwatu tutaj.

3. Neptun w Gliwicach

Może wiesz, że jedną z popularniejszych atrakcji na gliwickim rynku jest pomnik Neptuna siedzącego na delfinie. Wyrzeźbił go w 1794 roku rzeźbiarz Johannes Nitsche.

Ale co bóg mórz robi w górnośląskim mieście?

Upamiętnia połączenie miasta z morzem. Nie czyść ekranu, dobrze czytasz. W 1792 roku rozpoczęła się budowa Kanału Kłodnickiego, który otworzył Gliwicom drogę transportu wodnego przez Odrę do Bałtyku i symbolicznie połączył je z morzem. Zwróć uwagę przy okazji spaceru po uroczym gliwickim rynku ze średniowiecznym ratuszem.

4. Czarna Studnia w Lasach Murckowskich w Katowicach

Brzmi tajemniczo? I słusznie. Według legendy przy studni mieszkała wiedźma. Ponoć nie chciała dopuścić do chrystianizacji tych okolic i polowała na życie św. Klemensa, ucznia św. Cyryla i Metodego. Każdy wędrowiec, który spojrzał jej w oczy przestawał trzeźwo myśleć i rzucał się do ciemnej otchłani.

Studnia przetrwała do dziś, choć zasypana i zaniedbana, więc nie polecam wycieczki specjalnie do niej. Ale warto pamiętać o tej tajemniczej historii przy okazji spaceru po najcenniejszym fragmencie Lasów Murckowskich. To niezmieniona przez człowieka część dawnej Puszczy Śląskiej, którą ochrania rezerwat przyrody Las Murckowski.

5. Kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu

W XI wieku 2 kilometry na południe od terenu dzisiejszego Siewierza funkcjonował gród, a jedynym budynkiem z tamtego okresu, który przetrwał do dzisiaj jest romański kościół św. Jana Chrzciciela. Jest jedną z najstarszych budowli romańskich w  Polsce, a jego mury są w  100 procentach oryginalne!

Kościółek przez większość roku można zobaczyć jedynie z zewnątrz, są jednak dwa wyjątki. Co roku w pierwszą niedzielę po 24 czerwca (czyli po dniu św. Jana Chrzciciela) o 17 w  kościółku odbywa się odpust, a we Wszystkich Świętych o 12 możesz uczestniczyć we mszy.

W Siewierzu znajdziesz też ciekawy zamek, o którym więcej przeczytasz w przewodniku „Śląskie do odkrycia”.

6. Szlak Habsburgów w Wiśle

Czy wiesz, że Habsburgowie rządzili okolicą Wisły przez ponad 250 lat? Księstwo Cieszyńskie trafiło pod ich panowanie w 1653 roku i zostało do końca I wojny światowej. Dziś od pałacyku myśliwskiego Habsburgów w centrum Wisły aż na szczyt Baraniej Góry biegnie turystyczny szlak kulturowy, który przybliży Ci ślady działalności arcyksiążąt.

7. Grób prawdopodobnie pierwszej ofiary II WŚ na zboczach Pilska

Po drodze na najwyższy szczyt województwa śląskiego przy żółtym szlaku odkryjesz grób żołnierza, który mógł być pierwszą ofiarą II wojny światowej.

Jak to się stało?

O świcie 1 września 1939 roku straż graniczna w Korbielowie dostała polecenie, aby patrolować okolice zarządzanego przez Niemca schroniska na Hali Miziowej. Patrol ruszył na weryfikację strony słowackiej. Kiedy kapral Franciszek Basik wracał z misji ostrzelali go polscy żołnierze, których zmylił widok żołnierza nadchodzącego od strony Słowacji.

Pochylcie się nad nim w drodze na szczyt. Najpopularniejsze szlaki prowadzą z Korbielowa, Sopotni Wielkiej lub ze schroniska PTTK na Rysiance.

8. Ślady dinozaurów w Jaworznie

Pracownicy kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie w  czasie wydobycia kamienia wapiennego odsłonili warstwy skał zawierające szczątki organizmów sprzed milionów lat: mięczaków, głowonogów, ryb, a nawet kości notozaura. Notozaur, drapieżny gad morski pochodzi z okresu triasu, a to znaczy, że żył ponad 200 milionów lat temu!

Te odkrycia zainspirowały miasto do stworzenia Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera, którą warto odwiedzić całą rodziną. Na dzieci czekają ciekawe zadania, ruchome globusy i figury dinozaurów, a dorośli znajdą ciekawe informacje historyczne i geologiczne, teren na przyjemny spacer i relaks w tężni solankowej.

9. Skała Biśnik – „wrota do piekła” w Dolinie Wodącej

Nazwa pochodzi od słowa „bies”, a legenda głosi, że w jaskini w skale znajdują się wrota do piekła… Nie martw się, przypadkowe wpadnięcie w objęcia czarta Ci nie grozi – wstęp do jaskini jest zagrodzony kratą.

Zajrzyj jednak w ciemną przestrzeń w czasie spaceru po malowniczej Dolinie Wodącej. Prace archeologiczne w  jaskini dowodzą, że mieszkali w niej już neandertalczycy – odkryto kości ponad 80 gatunków zwierząt, na które polowali. Stąd pochodzą jedne z najstarszych śladów bytowania człowieka na terenie Polski i naukowcy przypuszczają, że pochodzą z czasu homo erectusa.

Polecam spacer ścieżką dydaktyczną Dolina Wodącej (około 6,5 kilometra z parkingu pod zamkiem Pilcza w Smoleniu).

10. Symulator lotu w kosmos w Planetarium w Chorzowie

Chcesz wzbić się ponad 400 kilometrów w kosmos, poczuć przeciążenia z jakimi mierzą się astronauci, i przez chwilę doświadczyć stanu nieważkości? Podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest możliwa dzięki symulatorom dostępnym w świeżo wyremontowanym Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie.

Biletów na symulator nie trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, więc wzbij się do gwiazd w czasie spaceru po Parku Śląskim, największym parku miejskim kontynentalnej Europy.

BONUS: 11. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Gdybyś niedawno zadał_a mi pytanie, jakie muzeum w Polsce uważam za najlepsze, odpowiedziałabym, że Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Dziś odpowiem – Śląskie Centrum Solidarności i Wolności. Świetna, interaktywna wystawa co najmniej dorównuje gdańskiej i jest jedną z lepszych, jakie widziałam w życiu. Dołącza do rankingu najlepszych atrakcji na Śląsku i w województwie śląskim.

Opowiada o wydarzeniach w kopalni „Wujek” z 16 grudnia 1981 roku, kiedy to podczas strajku milicja otworzyła ogień i zabiła dziewięciu górników. Wraz z kontekstem historycznym. To jedyne muzeum, któremu poświęciliśmy cały rozdział w przewodniku „Śląskie do odkrycia”. W pełni zasłużyło.

Jeśli to zestawienie Ci się spodobało, z pewnością spodoba Ci się pełen przewodnik. W nim znajdziesz ponad 50 miejsc na wycieczkę jednodniową, weekend i urlop. Do tego kalendarium, rozdział z atrakcjami zimowymi… i wiele innych 🙂

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 

2 thoughts on “Śląskie do odkrycia. 10 atrakcji w województwie śląskim, o których nie masz pojęcia.

  • Reply Pudelek 30 listopada, 2022 at 11:43 pm

    1, 6 i 7 to raczej są punkty dość znane…

    • Reply Dorota 1 grudnia, 2022 at 7:44 am

      Same miejsca może tak – ale mało kto zna ich historię 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *