Zamek Pilcza w Smoleniu. Jedna z ciekawszych warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

zamek pilcza w smoleniu

Nie spodziewałam się, że kolejny zamek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zrobi na mnie takie wrażenie. A jednak – zamek Pilcza w Smoleniu stanął na wysokości tego trudnego zadania.

Szłam Szlakiem Orlich Gniazd z Częstochowy do Krakowa przez sześć dni. Smoleń wypadał w czwartym, kiedy mięśnie paliły mnie już tak mocno, jak upalne lipcowe słońce. W poprzednich dniach mijałam już sporo innych warowni, więc kiedy podchodziłam do Pilczy, spodziewałam się, że spodoba mi się co najwyżej umiarkowanie.

Czym może różnić się od poprzednich zamków? Trochę murów, wieża i tyle, prawda?

A jednak zrobił na mnie świetne wrażenie i stał się jedną z moich ulubionych warowni w okolicy. Zaraz opowiem dlaczego 🙂

Odbyłam setki podróży po województwie śląskim, a ich owocem jest przewodnik „Śląskie do odkrycia”. Ten post jest bazowany na fragmencie książki, dzięki której:

  • poznasz ponad 50 fascynujących miejsc w śląskim,
  • dowiesz się, jakie wydarzenia odbywają się w województwie,
  • łatwo zaplanujesz wycieczkę o każdej porze roku,
  • poznasz złożoną i ciekawą historię regionu,
  • zaplanujesz 30 wycieczek jednodniowych, 12 weekendów i 5 urlopów w śląskim
śląskie do odkrycia okładka

Dzięki za uwagę w przerwie na autoreklamę – jedziemy z tym zamkiem 🙂

Zamek Pilcza w Smoleniu – bilety i godziny otwarcia

Aktualne ceny i godziny otwarcia znajdziesz na zamkowym fanpage na Facebooku oraz ich wizytówce na Google Maps. Zamek udostępniony jest zwiedzającym przez cały rok, ale godziny zmieniają się w zależności od sezonu. Kiedy piszę tego posta (styczeń 2023) zamek jest otwarty od 10 do 15, a latem był od 9 do 18 🙂

Bilety można kupić w budce pod zamkiem, a ceny są następujące (styczeń 2023):

  • 12zł bilet normalny
  • 9zł bilet ulgowy
  • darmowy wstęp dla mieszkańców Gminy Pilica i dzieci do 5 roku życia

Parking znajduje się przy kasach.

Zamek Pilcza w Smoleniu – historia w pigułce

Nazwa zamku nawiązuje do pobliskiej rzeki Pilicy i miejscowości o tej samej nazwie, o której według źródeł z XIII wieku mówiono Pilcza.

Prawdopodobnie murowany zamek powstał w połowie XIV wieku, choć możliwe, że wcześniej w tym miejscu funkcjonowały drewniane fortyfikacje.

Znanym właścicielem zamku z XIV wieku był Otto z Pilicy, jeden z potężnych możnowładców blisko współpracujących z królem Kazimierzem Wielkim. Córka Ottona, Elżbieta Granowska, późniejsza właścicielka zamku, w 1417 roku wyszła za mąż za króla Władysława Jagiełłę. Historycy piszą, że król poślubił ją z miłości, co było rzadko spotykanym wydarzeniem w tamtych czasach.

Co przyczyniło się do upadku zamku? Pierwszym czynnikiem były walki o koronę Polski po śmierci Stefana Batorego – wówczas wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga po nieudanym szturmie na Kraków zdobyły w 1587 roku Pilczę. Kiedy wojska Maksymiliana się wycofywały, prawdopodobnie splądrowały i zniszczyły zamek. Ówczesny jego właściciel postanowił go nie remontować (nie mieszkał w zamku, kazał wybudować dla siebie nowoczesny pałac w Pilicy) i zamek Pilcza w Smoleniu zaczął popadać w ruinę.

Dziś zamek funkcjonuje jako stała ruina po remoncie z 2015 roku.

Zwiedzanie zamku Pilcza w Smoleniu

Czym szczególnie zauroczył mnie zamek? Tym, jak zgrabnie oplata swoimi murami wzgórze, na którym stoi i wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu.

Stoi na ostańcu skalnym 500 metrów nad poziomem morza, a różnica wysokości na obszarze zamku sięga 25 metrów! Zamki zwykle kojarzą się z ciężkimi budowlami, a tutaj mury skojarzyły mi się z morskimi falami. Żaden inny zamek na Szlaku Orlich Gniazd nie zrobił na mnie takiego wrażenia.

Zamek składa się z kilku części: zamku górnego, podzamcza z zabudowaniami mieszkalnymi i studnią oraz podzamcza militarno-gospodarczego.

Spacer zaczyna się u stóp wzgórza. Wyznaczona ścieżka poprowadzi wzdłuż tablic informacyjnych, z których poznasz historię zamku w znacznie dłuższej i obszerniejszej wersji, niż tu opisałam.

Wejdziesz na podzamcze zachodnie, na którym znajdowała się wieża mieszkalna i pałac zamkowy o dwóch lub trzech kondygnacjach połączonych krużgankami.

Stąd stromymi schodami wejdziesz na zamek górny z wieżą obronną.

Ze szczytu wieży zobaczysz widok na jurajskie krajobrazy, a przy dobrej pogodzie również na Beskidy – wypatruj charakterystycznego kształtu Babiej Góry na horyzoncie. Dalej przejdziesz do podzamcza wschodniego, gdzie skorzystasz z drewnianych ganków wzorowanych na średniowiecznym ciągu komunikacyjnym dla straży.

U stóp zamku możesz też odwiedzić Zbrojownię Jurajską (dostępna tylko w sezonie wiosenno-letnim).

Wydarzenia na zamku Pilcza w Smoleniu

Co roku we wrześniu zamek bierze udział w Juromanii, święcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wtedy na zamku zobaczysz pokazy historyczne i koncerty. Wydarzenie idealne dla całych rodzin. Nie polecam osobom, które lubią zwiedzanie w samotności 😉

Zamek Pilcza w Smoleniu – atrakcje w okolicy

Samo wzgórze zamkowe jest objęte rezerwatem przyrody Smoleń i dodatkową atrakcją przyrodniczą. Wzgórze można obejść specjalnie wyznaczoną ścieżką.

W pobliżu znajduje się też Dolina Wodącej. Na jej terenie wznoszą się 32 wzgórza rozdzielone dolinami zwanymi wodącymi. Wybierz się na spacer ścieżką dydaktyczną, cała malownicza pętla (zaznaczona na mapie tutaj) z parkingu pod zamkiem ma 6,5 kilometra.

Jeśli wolisz miejskie klimaty, odwiedź miasto Pilica z uroczym rynkiem. Zerknij na pałac w Pilicy, który niestety przez przedłużające się procesy sądowe popada w ruinę, ale w dobrym stanie zachowały się detale na elewacji i rzeźby. W sezonie letnim zrelaksuj się nad zalewem Pilica.

Jeśli ten post Ci się spodobał, z pewnością spodoba Ci się pełen przewodnik 🙂 W nim znajdziesz ponad 50 miejsc na wycieczkę jednodniową, weekend i urlop. Do tego kalendarium, rozdział z atrakcjami zimowymi… i wiele innych!

śląskie do odkrycia okładka

Sprawdź też inne posty z okolicy:

Szlak Orlich Gniazd. Jak przejść wzdłuż najpiękniejszych warowni jurajskich w 6-8 dni bez namiotu?

10 atrakcji w województwie śląskim, o których nie masz pojęcia

Zamek w Pieskowej Skale. Jakie ciekawostki, historie i legendy wiążą się z zamkiem?

Zamek w Ojcowie. Czy warto go zwiedzić?

Nie tylko Jasna Góra. Co warto zwiedzić w Częstochowie?

Stare Miasto w Krakowie. Jakie atrakcje trzeba zobaczyć?

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *