Jak wygląda morze zimą? Opowiem Ci, jak ja pamiętam zimowy Bałtyk. Wyobraź sobie fale. Nie słyszysz innych dźwięków, tylko rytmiczny szum wody, przerywany uderzaniem o ścianę lodu i śniegu. Wiatr wpycha Ci w nozdrza mroźne powietrze, w którym nie ma nawet śladu smogu. Wypełniasz nim płuca i rozglądasz się. Wokół biel. Piasek zniknął pod skrzypiącym, świeżym śniegiem, który skrzy się w słońcu.
Zima nad morzem to jeden z piękniejszych widoków, jaki widziałam w życiu i wspominając go, mam łzy wzruszenia w oczach. Serio, nie przesadzam. Kiedy pierwszy raz weszłam na pokrytą śniegiem plażę zachwyt rozsadzał mnie od środka. Śmiałam się na głos, a jednocześnie miałam ochotę płakać z nadmiaru piękna.
Jeśli Ty nie byłeś_aś jeszcze nad morzem zimą, zachęcam Cię do tego z całego serca. A w tym poście zaproponuję plan takiego wyjazdu 🙂
Bałtyk – zima nad morzem
Morze zimą – porady praktyczne
- Aby zobaczyć najpiękniejsze widoki zimą nad morzem, musisz upolować odpowiednią pogodę. Musi być śnieżnie, a temperatura powinna utrzymywać się poniżej zera. Niestety w dzisiejszych czasach trudno trafić na taką pogodę, dlatego jeśli to możliwe, nie planuj z dużym wyprzedzeniem, a dopasuj się do prognozy pogody i aktualnych warunków nad morzem zimą. Największą szansę na idealną pogodę masz w styczniu i w lutym. Moje zdjęcia pochodzą z połowy lutego.
- Spakuj buty odpowiednie do chodzenia w kopnym śniegu, najlepiej trapery. Odpadają kozaczki, sztyblety i adidasy – nawet jeśli sprawdzają się w mieście, tutaj nie dadzą rady 🙂 Jeśli to możliwe, buty wcześniej zaimpregnuj, żeby nie wchłaniały wody. Jeśli masz stuptuty, koniecznie je spakuj. Inaczej śnieg będzie sypał się do butów od góry. Ja o nich nie pomyślałam i żałowałam każdego dnia.
- Spakuj kurtkę, która ochroni przed wiatrem – lub jedną dodatkową warstwę ubrań 🙂 Weź podwójną warstwę rękawiczek (cienkie i grube, narciarskie) i porządną czapkę.
- Jeśli plażę od wody dzieli warstwa zamarzniętego śniegu/lodu, nie podchodź do niego zbyt blisko lub kiedy zbliżasz się do wody, sprawdzaj nogą, jak stabilny jest grunt. Możliwe, że staniesz na mokrej brei, w którą wpadnie Ci noga po kolano prosto do lodowatej wody. Piszę z doświadczenia 🙂
- Kiedy planujesz spacer po plaży weź pod uwagę, szczególnie w mniej popularnych miejscach, że będziesz przecierać trasę w śniegu. To sprawi, że będziesz iść wolniej niż szedłbyś_szłabyś latem.
- Uważaj na zejściach i wejściach na plażę. Schody będą oblodzone i zdradliwe.
- W mniejszych miejscowościach większość restauracji i barów będzie zamknięte. Przed wyjściem na spacer, przygotuj zapas kanapek.
Gdzie zimą nad morze? Propozycja jak spędzić przedłużony weekend lub ferie zimowe nad morzem
Ja na swoją bazę wypadową wybrałam Łukęcin, niewielką miejscowość niedaleko Pobierowa i Wolińskiego Parku Narodowego. To był strzał w dziesiątkę. Prawda jest jednak taka, że zima nad morzem będzie równie piękna niezależnie od miejsca, więc możesz wybrać też Mierzeję Wiślaną, okolice Słowińskiego Parku Narodowego, albo inne ulubione miejsce 🙂
Łukęcin był zupełnie pusty. Poza supermarketem Dino, wszystko było zamknięte – i mnie się to podobało 🙂
Zatrzymałam się w apartamencie Sea Suite Garden & Pines, który był fantastyczny! Na prywatnym osiedlu, na którym ochroniarz pilnował bezpieczeństwa, a także odśnieżał i udzielał informacji. Dobry dla dwóch osób pracujących zdalnie, jak w moim przypadku (P.S. monitor przywiozłam sama 🙂 ), ale sprawdzi się też dla grupy przyjaciół i dla rodziny. No i zimą jest znacznie tańszy niż latem 🙂
Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję!
Dorota
Dzień 1: Bałtyk zimą. Spacer plażą do Pobierowa i powrót ścieżką przez las
W pierwszym dniu idź na spacer plażą. Słuchaj równomiernego szumu fal, wciągaj głęboko powietrze, wpatruj się w dal. Wchłaniaj czyste piękno wszystkimi zmysłami.
Ja poszłam na spacer z Łukęcina do Pobierowa plażą i każda minuta była magiczna. Przez połowę trasy przecierałam ścieżkę w śniegu do połowy łydki i przyznaję, że zmęczyłam się znacznie bardziej, niż podczas spaceru wydeptaną ścieżką.
Spacer do Pobierowa zajął 2 godziny, dystans to 4 kilometry. Więc widzisz, tempo imponujące… 😉 Dla odmiany wracałam ścieżką przez las, wzdłuż czerwonego szlaku i drogi rowerowej R10.
Dzień 2: morze zimą. Woliński Park Narodowy
Drugiego dnia wybrałam się na spacer po częściach Wolińskiego Parku Narodowego.
W pierwszej kolejności odwiedziłam Zagrodę Pokazową Żubrów. W zagrodzie żyją żubry nizinne. Ostatni wolno żyjący osobnik zginął w 1919 roku w wyniku I wojny światowej i kłusownictwa. Zagroda żubrów przyczyniła się do odtworzenia gatunku z kilku osobników, które żyły w ogrodach zoologicznych. Aktualny stan żubrów w zagrodzie sprawdzisz na stronie parku tutaj.
Chociaż zagroda powstała w ramach programu hodowli żubra, zobaczysz tam też wyleczone, bądź wychowane przez człowieka zwierzęta, które są niezdolne do samodzielnego bytowania w swoim środowisku naturalnym. Spotkasz tam dziki, sarny, jelenie i bieliki.
W spacer włączyłam też Baterie Artylerii Stałej na Białej Górze. To kompleks bunkrów, w którym szkoliła się marynarka wojenna Hitlera, doszłam do nich malowniczą ścieżką przez zasypany śniegiem las.
Stamtąd trafiłam na punkt widokowy na Kawczej Górze, skąd po raz pierwszy w życiu zobaczyłam zamarzniętą taflę morza. Coś niesamowitego! Żeby zobaczyć je z bliska, zeszłam na plażę w Międzyzdrojach. Ostrożnie postawiłam pierwsze kroki na lodzie. Okazał się być tak twardy, że weszłam w morze na kilkadziesiąt metrów!
Bliżej miasta kąpały się morsy. Sama morsuję i w czasie tego wyjazdu po raz pierwszy spróbowałam morsowania w morzu. Jeśli jeszcze nie próbowałeś_aś, gorąco (he he 😉 ) zachęcam. Nie jest tak strasznie, jak może się na początku wydawać, a pozytywny wpływ na zdrowie – nieoceniony.
Co robić zimą nad morzem? Ferie zimowe, weekend
- spacerować po plaży
- spacerować po lasach
- spróbować morsowania
- odwiedzić atrakcje turystyczne, takie jak parki narodowe – Woliński lub Słowiński
- obejrzeć zachód słońca na zaśnieżonej plaży
- zjeżdżać na sankach z wydm
- lepić bałwana na plaży, budować igloo, robić orły, rzucać śnieżkami. Widziałam w Łukęcinie rodzinę z dzieckiem i dawno nie widziałam takiej radości ze śniegu, jak u tego dziecka 🙂
Podsumowując, jeśli nadal wahasz się, czy warto jechać zimą nad morze – zdecydowanie warto! Widoki są niezapomniane i tak zupełnie inne niż latem.
Pamiętaj o polecanym przeze mnie apartamencie Sea Suite Garden & Pines.
Bałtyk zimą – gdzie jeszcze warto się zatrzymać?
Łukęcin i Pobierowo to jedna z opcji spędzenia czasu zimą nad morzem.
Możesz wybrać też inne okolice, które urzekną Cię swoim pięknem. Poniżej moje propozycje świetnych miejsc na wycieczkę nad Bałtyk zimą.
Woliński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy to jedno z najbardziej unikalnych miejsc przyrodniczych w Polsce. Położony na wyspie Wolin, park ten charakteryzuje się różnorodnością ekosystemów, od nadmorskich klifów po lasy i torfowiska.
Na terenie parku znajdują się liczne szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Jednym z charakterystycznych miejsc jest Grzywacz – najwyższe wzniesienie na wyspie Wolin, z którego rozciąga się imponujący widok na Bałtyk i okoliczne tereny.
Woliński Park Narodowy to także ważne miejsce pod względem dziedzictwa kulturowego. Na terenie parku znajdują się ślady osadnictwa ludzkiego sięgające czasów prehistorycznych, a także średniowieczne grodzisko.
Jeśli chcesz zatrzymać się blisko wyspy Wolin, wybierz Apartament Aquamarina Międzyzdroje. Apartament jest zlokalizowany blisko plaży. Oprócz lokalizacji goście zachwalają duży taras z widokiem na zieleń, możliwość korzystania z basenu i bardzo dobre wyposażenie apartamentu.
Słowiński Park Narodowy
Najbardziej charakterystycznym elementem tego zachwycającego parku narodowego są ruchome wydmy, które stanowią unikatowe w skali kraju zjawisko geomorfologiczne. Te piaskowe pagórki, sięgające nawet 40 metrów wysokości, są wynikiem działania wiatru i fal morskich.
Oprócz ruchomych wydm na terenie SPN znajdują się również jeziora, bagna i lasy, tworząc zróżnicowany ekosystem. Znajdziesz tam liczne szlaki turystyczne, możesz wybrać się na rejs po jeziorze Łebsko lub zwiedzić latarnię w Czołpinie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o atrakcjach Słowińskiego Parku Narodowego, sprawdź ten artykuł (link).
Warto zatrzymać się blisko tego przepięknego regionu. Gorąco polecam wieś Smołdziński Las. Położona w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego i otoczona jeziorami, jest doskonałym miejscem jeśli szukasz ciszy i spokoju. Na nocleg wybierz Dom w Trawach. Goście chwalą czystość, wyposażenie pokoi, pyszne śniadania i bardzo miłych właścicieli.
Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana to pas ziemi przybrzeżnej, oddzielający Zalew Wiślany od Bałtyku. Rozciągająca się na długości około 70 km mierzeja jest naturalnym fenomenem, tworzonym przez fale morskie i prądy wodne. Na jej terenie znajdują się malownicze miejscowości, takie jak Krynica Morska czy Piaski, a także ślady fortyfikacji z czasów II wojny światowej.
Mierzeja Wiślana słynie z pięknych plaż, ale jest tam dużo mniej turystów niż w innych częściach polskiego wybrzeża. Jest to idealne miejsce by podziwiać Bałtyk zimą. Aby dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym regionie, sprawdź ten artykuł (link).
Jeśli chcesz zatrzymać się na Mierzei Wiślanej, warto wybrać Krynicę Morską. Znajdziesz tam piękne plaże, port rybacki i molo, mnóstwo ścieżek przyrodniczych z platformami widokowymi.
W Krynicy Morskiej zatrzymaj się w HoliApart – Nautikka Park. Z większości apartamentów w tym obiekcie rozciąga się widok na morze. Położony blisko plaży i centrum Krynicy Morskiej. Hotel jest ogrodzony i posiada parking podziemny. Oprócz lokalizacji, goście są zadowoleni z nowoczesności obiektu i przestronnych i dobrze wyposażonych apartamentów.
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Sprawdź też inne posty zimowe:
Gdzie pojechać zimą w Polsce? Nieoczywiste i klasyczne propozycje na weekend, ferie i urlop.
Porównanie 10 wyciągów i stoków narciarskich w Wiśle, Ustroniu i Istebnej. Który wybrać?
Jak się przygotować na wycieczkę w góry zimą?
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Opis atrakcji na najpiękniejszym polskim jarmarku.
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!
Bałtyk zimą ma swój niewątpliwy urok! Polecam okolice Słowińskiego Parku Narodowego, który także zimą robi wrażenie!
Chętnie się kiedyś wybiorę w te okolice zimą!
Szukałem pomysłu na weekend nad morzem i właśnie znalazłem to czego szukałem;)
Bardzo dziękuję.
Super zdjęcia.
Dziękuję, mam nadzieję że spędzisz super czas 🙂