Szlaki na Lubomir. Którą trasę na najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego wybrać?

W tym poście poznasz szlaki na Lubomir, najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego – przynajmniej według twórców Korony Gór Polski. Bo według aktualnej regionalizacji Polski szczyt ten leży… w innym paśmie.

Ale wyjdźmy ponad podziały 🙂 I sprawdźmy, którędy najlepiej wejść na Lubomir.

Lubomir – szlaki i informacje praktyczne. Którą trasę wybrać?

Ciekawostki i informacje praktyczne

  • Jest najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego według twórców Korony Gór Polski. Ma 904 m.n.p.m.
  • Według regionalizacji Polski z drugiej połowy XX wieku (prof. Jerzego Kondrackiego), Lubomir nie leżał w Beskidzie Makowskim, a w Wyspowym, którego najwyższym szczytem jest Mogielica. Najnowsza regionalizacja z 2018 roku (zespołu naukowego prof. Solona) włączyła pasmo Lubomira i Łysiny do Beskidu Makowskiego, a Lubomir stał się najwyższym szczytem mezoregionu. Podział pasm górskich bywa jak widzisz płynny – nie zmienia to jednak faktu, że aby skompletować wszystkie szczyty zaliczane do KGP trzeba wdrapać się na Lubomir 🙂
  • Przez szczyt biegnie 137-kilometrowy szlak długodystansowy z Bielska-Białej na Luboń Wielki: Mały Szlak Beskidzki.
  • Na szczycie Lubomira znajduje się Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, które powstało w 1922 roku. Zastąpiło obserwatorium w Krakowie, które przestało spełniać swoją funkcję przez duże zanieczyszczenie światłem. Obserwatorium można zwiedzać w weekendy w ustalonych godzinach – aktualne informacje dla turystów indywidualnych znajdują się na stronie tutaj (link). Wejścia odbywają się o pełnych godzinach.
  • Szczyt do 1934 roku nazywał się Łysina. Obecnie tak nazywa się pobliski wierzchołek.
  • Nazwa Lubomir pochodzi od księcia Kazimierza Lubomirskiego, który ofiarował ziemię na szczycie pod budowę obserwatorium astronomicznego.
  • Najbliższym schroniskiem jest schronisko PTTK na Kudłaczach (3,5 km od szczytu).
  • Najbliższe parkingi znajdziesz przy szlaku z Przełęczy Jaworzyce (link do lokalizacji tutaj) oraz w pobliżu schroniska PTTK na Kudłaczach (link do lokalizacji tutaj).

Jeśli szukasz noclegu w okolicy, koniecznie sprawdź piękne domki Czas i Las – tutaj znajdziesz recenzję. To jeden z piękniejszych noclegów, w jakim miałam przyjemność się zatrzymać, a w dodatku… mam zniżkę na rezerwacje dokonane do końca marca 2024! 🙂 Sprawdź tutaj!

Hej, czy wiesz, że możesz zaznaczać pinezkami zdobyte szczyty Korony Gór Polski? Kliknij w zdjęcie poniżej i sprawdź personalizowaną mapę KGP! Gromadź wspomnienia z wędrówek, ozdób dom górskim motywem lub podaruj bliskiej osobie 🙂

dorota

1. Najkrótszy szlak na Lubomir z przełęczy Jaworzyce

Najkrótszy szlak na Lubomir prowadzi z Przełęczy Jaworzyce… a w zasadzie z parkingu zlokalizowanego około kilometr nad przełęczą. Szlak ma 4,5 km w dwie strony (lub 6 kilometrów licząc z samej przełęczy) i jest łatwo dostępny dla każdego. Bez problemu pokonają go nawet najmłodsi piechurzy.

Przez pierwszy kilometr od parkingu będziesz iść drogą asfaltową przez gęsty las. W okolicy Gościńca pod Lubomirem asfalt się kończy i przechodzi w szutrową drogę, która zaprowadzi Cię na sam szczyt. Sporadycznie pojawiają się widoki, choć przyznaję, że ten szlak nie jest szczególnie widokową opcją. Osoby, które przyjeżdżają tutaj tylko po to, by „zaliczyć” Lubomir do Korony Gór Polski nie są usatysfakcjonowane 😉

Góra wypada znacznie lepiej na tle większej całości, np. na trasie Małego Szlaku Beskidzkiego.

Po około godzinie marszu osiągniesz szczyt. Znajdziesz tam skrzynkę z pieczątką. Zanim skierujesz się w dół, warto przejść się jeszcze 400 metrów czerwonym szlakiem na punkt widokowy na Spadzistej Polanie. Znajdziesz tam stoliki i idealne miejsce na piknik z widokiem przed zejściem zalesionym szlakiem.

Urozmaicenie: pętla z Węglówki przez Przełęcz Jaworzyce

Jeśli chcesz urozmaicić trasę z Przełęczy Jaworzyce i nie zależy Ci, by szlak był jak najkrótszy, zdecyduj się na pętlę z Węglówki.

Zaparkuj pod kościołem w Węglówce i wejdź na szczyt zielonym szlakiem. W ten sposób nie będziesz wracać tą samą drogą, a także spędzisz więcej czasu w lesie bez asfaltu. Będziesz musiał_a zmierzyć się z dwoma kilometrami drogi asfaltowej podczas zejścia do przełęczy Jaworzyce i później dodatkowym kilometrem, by zamknąć pętlę w Węglówce – ale według mnie na zejściu asfalt boli zdecydowanie mniej. Wręcz przyspiesza upragnione dotarcie do celu. 🙂

2. Szlak na Lubomir ze schroniska PTTK na Kudłaczach

Schroniskiem położonym najbliżej Lubomira jest schronisko PTTK na Kudłaczach. Bardzo klimatyczne miejsce z atrakcjami – przy schronisku znajduje się plac zabaw i zagrody ze zwierzętami, można też zorganizować sobie ognisko. Ja byłam tam w mocno niesprzyjających warunkach atmosferycznych – dzięki czemu tym bardziej doceniłam ciepłą zupę i okład z kota 🙂

Ze schroniska na szczyt Lubomira dostaniesz się szlakiem czerwonym (fragmentem Małego Szlaku Beskidzkiego) lub czarnym. Który z nich wybrać? Oba szlaki mają niemal taką amą długość (nieco ponad 3,5km), a trasa na szczyt zajmuje około 1h 15 min.

Ścieżka oznaczona na czerwono jest znacznie szersza i łagodniejsza (wysokość rozkłada się na dłuższy dystans). Czarny szlak biegnie wąską ścieżką przez las, a podejście jest krótsze, za to bardziej strome. Osobiście wolę wersję czerwoną – proponuję jednak urozmaicić przejście i w jedną stronę wybrać się jednym, a w drugą – drugim szlakiem 🙂

Urozmaicenie: szlak ze schroniska przez Suchą Polanę

Inną opcją urozmaicającą przejście jest trasa ze schroniska zielonym szlakiem na Suchą Polanę, na której znajdziesz wiatę i miejsce na ognisko. Polana odegrała rolę w czasie II wojny światowej – znajdowała się tutaj baza oddziałów partyzanckich Armii Krajowej. Na polanie znajdziesz więc tablice z informacjami, pamiątkowe głazy oraz ołtarz.

Trasa ze schroniska na szczyt ma w tej wersji 4,5 km. Powrót proponuję czerwonym szlakiem.

3. Najbardziej widokowy szlak na Lubomir z Lubienia

Wszystkie opisane wyżej szlaki w znacznej większości biegną przez las i nie oferują zbyt wielu okazji do podziwiania górskich panoram. Jeśli szukasz widokowego szlaku na Lubomir, wybierz długą, ale piękną trasę z miejscowości Lubień.

Na wielu odcinkach szlaku będą ukazywały Ci się widoki na szczyty Beskidu Wyspowego, a przy dobrej widoczności, zobaczysz nawet Tatry. Trasa na szczyt ma 12 kilometrów i powinna Ci zająć nieco ponad 4 godziny. Do Lubienia wrócisz tylko tą samą drogą. Szkoda, że nie ma alternatywy – ale chociaż będziesz mógł_mogła cieszyć się widokami po raz drugi 🙂

P.S. Dręczy mnie odmiana miejscowości Lubień. Według słownika, poprawna odmiana to „do Lubienia”, „w Lubieniu”, a jednak wszędzie, łącznie ze stroną gminy (!!) odmieniają „do Lubnia”, „w Lubniu”. Ja czegoś nie rozumiem, czy wszyscy piszą źle?! 🙂

Podsumowując, Lubomir jest szczytem dla turystów na każdym poziomie zaawansowania. Nie roztaczają się z niego spektakularne widoki, ale spacer na niego jest przyjemny i łatwo go urozmaicić różnymi trasami. Szczególnie ważny będzie dla osób kolekcjonujących szczyty należące do Korony Gór Polski.

Zachęcam Cię gorąco do odkrycia wszystkich 28 pasm górskich w Polsce i zaznaczania zdobytych gór na personalizowanej mapie, którą tworzę 🙂

Jeśli szukasz noclegu w okolicy, koniecznie sprawdź piękne domki Czas i Las – tutaj znajdziesz recenzję. To jeden z piękniejszych noclegów, w jakim miałam przyjemność się zatrzymać, a w dodatku… mam zniżkę na rezerwacje dokonane do końca marca 2024! 🙂 Sprawdź tutaj!

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź też posty o innych szczytach należących do Korony Gór Polski, na przykład:

Szlaki na Czupel w Beskidzie Małym.

Szlaki na Skrzyczne w Beskidzie Śląskim.

Trasy na Babią Górę w Beskidzie Żywieckim.

Szlaki na Turbacz w Gorcach.

Sprawdź też recenzję cudownych domków w pobliżu:

Recenzja domków Czas i Las w Beskidzie Wyspowym. Nocleg z widokiem na góry.

A także opis przejścia szlakiem długodystansowym, który przebiega przez szczyt Lubomira:

Jak przejść Mały Szlak Beskidzki w 5-6 dni bez namiotu?

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *