7 atrakcji do odwiedzenia w Krynicy-Zdroju.

Od dawna chodziła mi po głowie myśl, by odwiedzić atrakcje Krynicy-Zdrój. To górskie uzdrowisko zawsze kojarzyło mi się z rodzinnymi wakacjami. Z opowieści mojej mamy wynika, że wyprawa do Krynicy była pierwszą podróżą w moim życiu, a później kilka razy wracaliśmy tutaj kiedy byłam starsza.

W tym roku przy okazji pokonywania Głównego Szlaku Beskidzkiego odwiedziłam tą uzdrowiskową miejscowość ponownie i sprawdziłam co się zmieniło od mojego ostatniego pobytu kilkanaście lat temu.

A zmieniło się naprawdę sporo.

Chodź, pokażę Ci najlepsze atrakcje Krynicy-Zdroju.

Krynica Zdrój – ciekawostki i informacje praktyczne

  • Krynica-Zdrój położona jest w Beskidzie Sądeckim i stanowi część Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
  • Łatwo dojechać do niej zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną. Np. z Krakowa jeździ tam firma Bus do uzdrowiska
  • Jest często nazywana perłą polskich uzdrowisk – jako uzdrowisko funkcjonuje już od ponad 200 lat.
  • Najstarszy budynek w Krynicy-Zdrój to pijalnia „Słotwinka” – powstała w roku 1806.
  • W Krynicy-Zdrój odbywa się znane w Europie „Forum Ekonomiczne”. Są to cykliczne spotkania przedsiębiorców i polityków z Europy i krajów arabskich.
  • Uzdrowisko słynie z międzynarodowych zawodów hokejowych EIHC. Prężnie funkcjonuje tu klub KTH Krynica (Krynickie Towarzystwo Hokejowe). W 1931 odbyły się tutaj Mistrzostwa Świata w hokeju.
  • W Krynicy-Zdrój powstała również pierwsza w Polsce sekcja saneczkarstwa. W 1930 roku rozegrały się się tutaj pierwsze Mistrzostwa Polski w saneczkarstwie, w 1935 roku Mistrzostwa Europy, a w latach 1958 i 1962 w Krynicy-Zdrój odbyły się Mistrzostwa Świata.

Krynica-Zdrój oferuje szeroki wybór zakwaterowania na każdą kieszeń. Znajdziesz tutaj hotele z wyższej półki, średniej klasy pokoje, jak i prywatne agroturystyki. Sprawdź, jakie są najlepsze dla siebie noclegi w Krynicy-Zdroju.

Krynica-Zdrój – atrakcje

Deptak

Najpopularniejsze miejsce w Krynicy-Zdrój. Dostępne tylko dla pieszych i rowerzystów – deptak jest wyłączony z ruchu samochodowego.

Krynicki deptak składa się z Bulwaru Dietla oraz części ulicy Nowotarskiej. Podczas spaceru zobaczysz najpiękniejsze budynki w Krynicy-Zdrój – Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Borowinowe, czy nowoczesną Pijalnię Wód Mineralnych. Przy deptaku znajdują się piękne drewniane wille i pensjonaty, a także podświetlane fontanny przy których latem odbywają się pokazy muzyczne.

Na końcu deptaku obok Starych Łazienek Mineralnych znajduje się Punkt Informacji Turystycznej.

Pijalnie wód leczniczych

W Krynicy-Zdrój znajduje się kilka pijalni wód mineralnych, które oferują odwiedzającym możliwość degustacji i picia leczniczych wód.

  • Pijalnia główna – znajduje się przy deptaku w centrum Krynicy-Zdrój. Otwarta codziennie od 10:00 do 21:00. Możesz tam napić się kilku wód mineralnych: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber. Pijalnia główna jest na tyle duża, że odbywają się tam koncerty i przedstawienia. W pijalni znajduje się również przepiękny ogród zimowy z egzotyczną roślinnością oraz wiele małych sklepów z pamiątkami.
  • Pijalnia „Mieczysław” – znajdziesz ją w Starym Domu Zdrojowym na Deptaku. Otwarta codziennie od 10:00 do 17:45. Możesz skosztować tam wody mineralnej Mieczysław.
  • Pijalnia „Jana” – znajduje się w Parku Zdrojowym przy alejce Nikifora Krynickiego. Otwarta codziennie od 10:00 do 16:30. W tej pijalni dostępne są wody Jan i Józef. W tym urokliwym drewnianym budynku znajduje się również wystawa obrazów.
  • Pijalnia „Słotwinka” – zlokalizowana na terenie Parku Słotwińskiego. Czynna tylko w sezonie letnim, tj. od początku czerwca do końca września. Ta pijalnia jest otwarta od 10:00 do 13:00.

Warto pamiętać, że woda mineralna ma różne smaki i właściwości zdrowotne, więc warto spróbować kilku rodzajów, aby znaleźć tę, która najlepiej Ci smakuje i spełnia Twoje potrzeby zdrowotne.

Muzeum Nikifora Krynickiego

Nikifor w Krynicy-Zdroju

Epifan Drowniak, znany jako Nikifor Krynicki, jest zaliczany do grona najwybitniejszych na świecie malarzy naiwnych (prymitywistów). Był samoukiem i malarzem, który znany jest z charakterystycznych obrazów, przedstawiających pejzaże regionu Podhala, portrety, kościoły i inne motywy inspirowane życiem na wsi. Jego prace, choć naiwne w stylu, są uważane za wyjątkowe i unikalne w polskiej sztuce.

Najprawdopodobniej jego miejscem urodzenia była Krynica-Zdrój; Atrakcje miasta zawierają więc muzeum Nikifora Krynickiego, w którym możesz zapoznać się z życiem i twórczością artysty poprzez wystawę jego obrazów, dokumentów, i eksponatów związanych z jego życiem. W muzeum poznasz również historię Podhala i tradycje kulturowe, które miały wpływ na twórczość Nikifora.

Muzeum znajduje się w charakterystycznej błękitnej Willi Romanówka przy Bulwarach Dietla.

Góra Parkowa

Krynica-Zdrój atrakcje - Góra Parkowa

Góra Parkowa (nazywana również Górą Krzyżową) sięga 742 m n.p.m. i jest jednym z najbardziej popularnych atrakcji Krynicy-Zdrój. Jest to wzgórze usytuowane w samym centrum miasta, oferujące piękne widoki na okoliczne tereny górskie.

Na szczycie góry znajduje się kawiarnia, park linowy, zjeżdżalnie i Rajskie Ślizgawki.

Na stokach Góry Parkowej mieści się Park Zdrojowy. Znajdziesz tam ławki, altanki, Staw Łabędzi i cztery jeziorka zwane Czaplimi Stawami, a także Leśne Sanktuarium Maryjne.

Aby dostać się na szczyt Góry Parkowej, możesz skorzystać z kolei linowej, która zapewnia wygodny sposób dotarcia na szczyt. Widoki z gondoli są imponujące, zwłaszcza podczas jesieni, kiedy liście drzew przybierają różnorodne kolory. Jeśli zdecydujesz się wejść pieszo, spacer nie zajmie Ci dłużej niż 40-50 minut. Na Górę Parkową wiodą liczne ścieżki spacerowe, w tym dwa szlaki turystyczne.

Krynicki park linowy

Krynica-Zdrój – atrakcje tego miasta to już nie tylko obiekty związane z leczeniem chorób i schorzeń. Władze miasta w ostatnich latach mocno stawiają na rozwój atrakcji Krynicy-Zdroju dla dzieci i całych rodzin. Park linowy to świetna opcja właśnie dla nich, a także dla osób poszukujących mocniejszych wrażeń.

W parku znajdziesz aż 9 tras linowych, ściankę wspinaczkową, trampolinę, plac zabaw i miejsce do grillowania. Dla spragnionych jeszcze większej dawki adrenaliny dostępna jest opcja skoku wahadłowego (Big Swing) z wysokości 17 metrów.

Park linowy znajduje się u podnóża Jaworzyny Krynickiej. Ceny wstępu sprawdzisz tutaj (link).

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka to popularna góra w Beskidzie Sądeckim. Osiąga wysokość około 1114 m, co sprawia, że jest jednym z wyższych szczytów tego pasma górskiego.

Na Jaworzynie Krynickiej rosną lasy jaworowe, które są unikatowe w Polsce. Jaworzyna Krynicka to jedno z głównych miejsc ich występowania.

Jaworzyna Krynicka jest popularnym ośrodkiem narciarskim zimą. Narciarze mają tu do dyspozycji 7 tras zjazdowych o łącznej długości 8,3 km. W lecie można tu korzystać z tras rowerowych oraz pieszych szlaków lub też wjechać na szczyt gondolą.

Cennik biletów znajdziesz tutaj (link). Bilety na przejazd gondolą można kupić na miejscu lub wygodnie online tutaj (link).

Na szczycie Jaworzyny Krynickiej znajdują się restauracje i kawiarnie, gdzie można odpocząć i zjeść posiłek lub napić się kawy, ciesząc się pięknymi widokami.

Wieża widokowa „Ścieżka w koronach drzew

Krynica-Zdrój atrakcje - ścieżka w koronach drzew

Wieża widokowa w Krynicy-Zdrój to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce. Jest jedną z głównych atrakcji Beskidu Sądeckiego. Nic w tym dziwnego – krynicka wieża ma wysokość 49,5 m i jest drugą najwyższą drewnianą wieżą widokową w Polsce. Z jej szczytu rozpościera się przepiękna panorama Beskidów.

Na szczyt wieży wiedzie wśród drzew ścieżka przyrodniczo-edukacyjna o długości 1030 metrów. Konstrukcja znajduje się tuż obok stacji narciarskiej Słotwiny Arena.

Wzdłuż ścieżki znajduje się wiele tablic edukacyjnych i różnego rodzaju instalacji drewnianych, które w ciekawy sposób informują o Beskidzkiej przyrodzie i kulturze.

Dla osób szukających mocniejszych wrażeń przygotowano 60-metrową stalową zjeżdżalnię. Jest to najdłuższa tego typu zjeżdżalnia w Polsce.

Ceny biletów możesz sprawdzić tutaj (link).

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź też:

Jak przejść Główny Szlak Beskidzki? Porady, przewodnik, noclegi

Opis szlaku na Morskie Oko. Wejście z Palenicy Białczańskiej.

Opis szlaku na Rysy oraz na inne szczyty Korony Gór Polski

Łatwe szlaki w Tatrach. 5 propozycji tras dla początkujących.

Stare Miasto w Krakowie. Jakie atrakcje trzeba zobaczyć?

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka i Pintereście @weekendówka. Dzięki!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *