Kraków – muzea, które warto odwiedzić

kraków muzea wieża ratuszowa

Kraków, muzea? Jest w czym wybierać, bo w Krakowie znajdziesz aż 50 muzeów!

Kilkanaście lat temu, gdy zaczęłam poznawać dawną stolicę Polski, niełatwo było mi wybrać, które muzeum odwiedzić najpierw. Bogactwo krakowskich muzeów zachwyca nawet najbardziej doświadczonych turystów i pasjonatów sztuki. Jak zorientować się w tym ogromnym wyborze i wybrać te najciekawsze i niezapomniane?

Przygotowałam dla Ciebie zestawienie najbardziej interesujących muzeów w Krakowie, w których znajdują się światowej sławy dzieła sztuki i architektury. Na liście znajdują się również mniej znane miejsca, które również warto odwiedzić.

Jeśli chcesz dobrze zwiedzić Kraków, sprawdź również pełen przewodnik po Starym Mieście:

Najlepsze atrakcje Starego Miasta w Krakowie

Hej, niespodzianka! Mam dla Ciebie 180 atrakcji z podziałem na dni i 6 wyznaczonych tras spacerowych po Krakowie, po których możesz iść jak po sznurku. Wszystko czego potrzebujesz to smartfon, Google Maps i możliwość odczytania PDF! Ułatw sobie życie, kliknij w przycisk poniżej, żeby poznać szczegóły 🙂

dorota

Kraków: muzea, które warto odwiedzić

Zamek Królewski na Wawelu

Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu warto odwiedzić niejeden raz. W dawnej siedzibie polskich królów znajdziesz ogrom eksponatów i jeśli chcesz zobaczyć wszystko, jedna wizyta to za mało. Zamek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na Zamku Królewskim możesz zwiedzić:

  • Wystawę stałą „Wawel – 1000 lat historii” – prezentuje ona historię Wawelu od czasów przedhistorycznych do XX wieku. Na wystawie można zobaczyć m.in. makiety zamku, zabytkowe meble, broń i dzieła sztuki.
  • Komnaty królewskie – prywatne apartamenty polskich królów, urządzone w stylu renesansowym i barokowym.
  • Katedrę Wawelską – jeden z najważniejszych kościołów w Polsce, miejsce koronacji i pochówku polskich królów.
  • Zbrojownię – kolekcja broni i zbroi z różnych epok historycznych.
  • Skarbiec Koronny – imponujące zbiory klejnotów koronnych i innych cennych przedmiotów.

Warto kupić bilet z wyprzedzeniem, żeby uniknąć stania w kolejkach. Więcej informacji o muzeum na Wawelu znajdziesz tutaj.

Dzieci do 7. roku życia zwiedzają Wawel bez opłaty.

Wawel

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Muzeum, w którym nie tylko dowiesz się, kim był Oskar Schindler i jak pomagał krakowskim Żydom, ale przede wszystkim poznasz historię Krakowa w czasie II wojny światowej.

Właścicielem fabryki był Oskar Schindler. Początkowo był członkiem niemieckiej służby wywiadowczej i miał za zadanie szpiegować polskich urzędników. Jednak wybrał inną drogę. Po przeprowadzce do Krakowa kupił fabrykę emalii i zaczął ją rozwijać. Co roku zatrudniał coraz więcej pracowników, głównie Żydów. W 1943 roku stworzył obóz pracy blisko fabryki, w którym przebywało kilkuset pracowników jego fabryki. Dzięki fabryce Schindlera wielu Żydów uniknęło prześladowań i brutalnej śmierci w obozach koncentracyjnych.

Jest to wybitne muzeum – jeśli w czasie zwiedzania masz wybrać tylko jedno, polecam Fabrykę Schindlera.

Muzeum Fabryki Emalii jest bardzo popularne, więc warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem. Możesz zrobić to tutaj.

W poniedziałki zwiedzanie Muzeum jest bezpłatne (brak możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc).

Apteka Pod Orłem

Kolejne świetne muzeum w Krakowie o tematyce II Wojny Światowej.

W czasie II wojny światowej na terenie Podgórza znajdowało się żydowskie getto. Tadeusz Pankiewicz był jedynym Polakiem nieżydowskiego pochodzenia, który dobrowolnie został w getcie. Prowadził w nim Aptekę pod Orłem i uratował wiele osób – przygotowywał leki i pomagał w przerzucie dzieci poza granice getta. Za swoje działania który został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Obecnie w budynku znajduje się muzeum związane z historią apteki oraz historią getta i zagłady Żydów krakowskich. Ceny biletów i godziny otwarcia znajdziesz na stronie muzeum tutaj.

We wtorki zwiedzanie Muzeum jest bezpłatne (brak możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc).

Rynek Podziemny

Muzeum, w którym poznasz historię średniowiecznego Krakowa i handlu, jaki się w nim odbywał. Zobaczysz też pozostałości dawnej zabudowy Rynku. Wystawa ma wiele interaktywnych elementów i jest interesująca.

Uważam jednak, że w Internecie krąży zbyt wiele hiperpozytywnych opinii na jego temat. Po ich lekturze i nastawieniu się na najlepszą wystawę w Polsce muzeum nieco mnie rozczarowało – a szkoda.

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz tutaj. Warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem.

Rynek Podziemny zwiedzisz za darmo we wtorki (brak możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc).

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

Dla mnie jest to jedno z najciekawszych muzeów w Krakowie – choć bardzo niepozorne! W Collegium Maius poznasz historię Uniwersytetu Jagiellońskiego, odwiedzisz piękne wnętrza najstarszego budynku uniwersyteckiego w Polsce i zobaczysz wiele cennych pamiątek po wybitnych Polakach, np. berło królowej Jadwigi, Nobla Wisławy Szymborskiej, Oscara Andrzeja Wajdy czy medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego.

Sam dziedziniec Collegium Maius też robi wrażenie – gotyckie sklepienia i krużganki tworzą niepowtarzalny klimat. Dziedziniec jest otoczony arkadami, a jego centralnym punktem jest fontanna.

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz tutaj.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius można zwiedzać bez opłat w środy.

Muzeum Inżynierii i Techniki – Zajezdnia

Idealne miejsce dla fanów techniki. Muzeum, w którym zgłębisz historię rozwoju komunikacji miejskiej i innej infrastruktury (np. elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej). Muzeum organizuje też kreatywne warsztaty dla dzieci. Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca stanowi oddział Muzeum Inżynierii i Techniki.

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz tutaj.

Wstęp wolny do Muzeum jest we wtorki.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Jedno z najlepszych miejsc w Krakowie dla rodzin z dziećmi. Jest to nowoczesny park edukacyjny, który ma za zadanie tłumaczyć prawa fizyki przez zabawę. Stanowi oddział Muzeum Inżynierii i Techniki.

W Ogrodzie Doświadczeń znajduje się 110 urządzeń przedstawiających zjawiska z różnych dziedzin nauki, takich jak mechanika, optyka, hydrostatyka, magnetyzm i akustyka. Znajdziesz tam m.in. kołyskę Newtona, dziurawy labirynt, rurę głosową, kamienne cymbały, kalejdoskop, pryzmat czy wir wodny.

Dodatkowo, na terenie ogrodu znajdują się dwie ekspozycje: geologiczna „Geo-gródek” i sensoryczna „Zapachowo”, a także zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Atrakcje dla dzieci są podzielone na trzy strefy: „Odlotowy plac zabaw”, „Naukowa siłownia” i „Piaskowa planeta”.

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdują się tutaj.

Dzieci do 3. roku życia mogą korzystać z Ogrodu Doświadczeń za darmo.

Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku w Sukiennicach

Prawdziwa gratka dla miłośników sztuki.

W Sukiennicach znajduje się oddział Muzeum Narodowego z najcenniejszymi dziełami sztuki polskiej XIX wieku, np. pracami Jacka Malczewskiego („Śmierć Ellenai”, „Wigilia na Syberii”), Jana Matejki („Kościuszko pod Racławicami”, „Iwan Groźny”, „Wernyhora”, „Hołd pruski”), Aleksandra Gierymskiego, Piotra Michałowskiego.

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz tutaj.

We wtorki zwiedzisz Galerię Sztuki Polskiej bez opłat.

Wieża Ratuszowa

W Muzeum Wieży Ratuszowej możesz zwiedzić:

  • Piwnice – gotyckie podziemia, które służyły jako magazyny oraz pomieszczenia więzienne.
  • Parter i piętra – w dolnych kondygnacjach znajdują się wystawy czasowe, które często zmieniają swoją tematykę, prezentując różnorodne aspekty historii Krakowa.
  • Sala na szczycie – na najwyższych kondygnacjach wieży znajduje się sala, z której roztacza się malowniczy widok na Rynek Główny i panoramę Krakowa.

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz tutaj. Możesz kupić bilet łączony z Pałacem Krzysztofory.

W poniedziałki wstęp do Wieży Ratuszowej jest darmowy.

kraków muzea wieża ratuszowa

Pałac Krzysztofory

Obejrzysz w nim wystawę pod tytułem „Kraków od początku, bez końca”, prezentującą eksponaty ważne w historii i kulturze miasta, np. strój Lajkonika czy szopkę krakowską (można nawet wejść do jej powiększonej wersji).

W Pałacu Krzysztofory kręcono sceny do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. W podziemiach pałacu znajduje się średniowieczna studnia. Polecam również wejść na taras widokowy z którego rozciąga się piękny widok na Rynek.

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdują się tutaj. Możesz kupić bilet łączony z Wieżą Ratuszową.

Wystawę główną w Pałacu Krzysztofory zwiedzisz za darmo we wtorki (brak możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc).

Muzeum Książąt Czartoryskich

Czy wiesz, że kolekcja Czartoryskich była pierwszą kolekcją sztuki w Polsce udostępnioną publiczności?

Muzeum Książąt Czartoryskich jest oddziałem Muzeum Narodowego zlokalizowanym w Starym Mieście. Znajduje się tam cenna kolekcja dzieł sztuki i pamiątek historycznych, zebranych przez rodzinę Czartoryskich na przestrzeni wieków.

Zobaczysz w nim między innymi „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna, a także wystawy poświęcone rodzinie Czartoryskich i historii Polski. Dla mnie jest to jedno z najpiękniejszych muzeów w Krakowie.

Więcej informacji o muzeum znajdziesz tutaj.

W każdy wtorek zwiedzanie Muzeum jest bezpłatne. Bezpłatne bilety odbierzesz w kasie Muzeum Książąt Czartoryskich tylko w dniu zwiedzania, ale możesz je zarezerwować wcześniej telefonicznie lub mailowo.

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie

W Gmachu Głównym zobaczysz wystawy związane ze sztuką polską i europejską XX i XXI wieku. Znajdują się tam:

  • dzieła znanych malarzy, m.in. Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Rembrandta van Rijn, Petera Paula Rubensa i Claude’a Moneta.
  • Rzeźby z różnych epok i kultur, m.in. rzeźby gotyckie, renesansowe i barokowe.
  • Eksponaty rzemiosła artystycznego z porcelany, szkła, metalu, kości słoniowej.
  • Zbroje, broń i inne pamiątki militarne.
  • Rękopisy, dokumenty i medale.

Oprócz tego muzeum organizuje liczne wystawy czasowe.

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz tutaj.

Wystawy stałe w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego zwiedzisz bezpłatnie we wtorki.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

Miejsce dla osób zainteresowanych sztuką współczesną. Gromadzi obrazy, rysunki, rzeźby, a także sztukę w formie niematerialnej, np. wideo czy instalacje interaktywne. Znajdziesz tam dzieła polskich jak i zagranicznych artystów.

Zwróć też uwagę na architekturę siedziby galerii, która do lat 90. XX wieku była jedynym nowoczesnym budynkiem na terenie zabytkowego Starego Miasta.

Godziny otwarcia i ceny biletów do galerii sprawdzisz tutaj.

Muzeum Podgórza

W muzeum poznasz historię Podgórza – dawnego samodzielnego miasta, które w 1850 roku zostało włączone do Krakowa.

Jest to jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Krakowie – możesz dopasować formę zwiedzania do swoich preferencji. Znajdziesz tam tradycyjne materiały opisowe, formę audio, wideo i interaktywne gry dla najmłodszych. Muzeum mieści również unikatową kolekcję ludowych instrumentów muzycznych.

Obiekt przygotowany jest również na odwiedziny osób wysoko wrażliwych i w spektrum autyzmu. Co niedzielę oferuje zwiedzanie w ramach „cichych godzin” kiedy wycisza
i „uspokaja” wystawę główną. W Muzeum Podgórza organizowane są też ciekawe wystawy czasowe.

Z tarasu widokowego muzeum rozciąga się piękny widok na Podgórze i Kraków.

Więcej informacji o muzeum znajdziesz tutaj.

Wstęp wolny do Muzeum Podgórza jest we wtorki (brak możliwości wcześniejszej rezerwacji).

Żywe Muzeum Obwarzanka

Obwarzanek krakowski to ważna rzecz – w 2010 roku został wpisany na listę produktów regionalnych Unii Europejskiej.

Na wzór Żywego Muzeum Piernika w Toruniu zwiedzający w Krakowie wypiekają własnego obwarzanka, poznają jego historię i dowiadują się, jak odróżnić obwarzanka od precla krakowskiego.

Jest dobre dla odwiedzających w każdym wieku – mój 7-letni pasierb opowiadał mi o swojej wizycie w tym muzeum przez 15 minut z pełnym zaangażowaniem i błyszczącymi oczami. Jeśli chcesz poznawać muzea w Krakowie z dzieckiem, zacznij od wizyty w Żywym Muzeum Obwarzanka.

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz tutaj.

Krakow Pinball Museum

Muzeum działających automatów do gier będzie idealnym odpoczynkiem po poznawaniu długiej i często trudnej historii Krakowa.

W cenie biletu jest nielimitowana gra na wszystkich maszynach. Najstarsze pochodzą z lat 50. Jeśli jesteś wrażliwy_a na głośne dźwięki, przyjdź od razu po otwarciu. Kiedy muzeum się zapełnia, robi się w nim bardzo głośno i łatwo o przebodźcowanie.

Godziny otwarcia i cennik znajdziesz tutaj.

Kraków Stare Miasto – noclegi

Jeśli szukasz noclegu w Starym Mieście, wybrałam wysoko oceniane kwatery dostosowane dla różnych budżetów, tak, abyś łatwo dopasował_a zakwaterowanie do swoich potrzeb i możliwości 🙂

Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂

Dorota

Hotel H15 Luxury Palace – jeśli cenisz wygodę podczas podróży, sprawdź ten hotel w Starym Mieście kilka minut spacerem od Rynku. Goście doceniają fantastyczną obsługę, pyszne śniadania i najwyższej jakości strefę SPA.

Hotel Wit Stwosz – nieco bardziej budżetowy, a świetnie oceniany hotel zlokalizowany niedaleko Małego Rynku. Goście zachwalają miłą obsługę, lokalizację, wygodne łóżka i smaczne śniadania.

Angelus Apartment – jeśli wolisz apartamenty, polecam to zakwaterowanie w Starym Mieście. Gościom podoba się świetnie zaprojektowane wnętrze, a właściciel jest chętny do pomocy turystom.

Apartments 17 Szewska – bardziej budżetowy apartament zlokalizowany bardzo blisko Rynku. Goście są zadowoleni z wyposażenia apartamentu (np. suszarka, żelazko) i wygodnego, bezkontaktowego dostępu.

Evergreen Hostel – dla osób szukających najbardziej budżetowego zakwaterowania polecam ten wysoko oceniany hostel, który oferuje zarówno prywatne pokoje, jak i łóżka we wspólnych pokojach 4- lub 6-osobowych. Goście chwalą czystość i wygodne łóżka z zasłonami.

Przydał Ci się ten post? Postaw mi za niego kawę – będzie mi mega miło! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź też artykuły o innych ciekawych miejscach w pobliżu:

Bazylika Mariacka. Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem?

Kazimierz w Krakowie. Które atrakcje w dzielnicy żydowskiej warto zobaczyć

Zwiedzanie Auschwitz. Jak wygląda wycieczka do nazistowskiego obozu koncentracyjnego?

Ojcowski Park Narodowy. Najpiękniejsze atrakcje na aktywny weekend.

Szlak Orlich Gniazd. Jak przejść pieszo wzdłuż najpiękniejszych warowni jurajskich bez namiotu w 6-8 dni?

Szlak na Morskie Oko. Opis wejścia z Palenicy Białczańskiej.

Szlaki na Babią Górę. Którą trasę na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego wybrać?

Szlaki na Mogielicę. Którą trasę na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego wybrać?

Sprawdź też interaktywny spacerownik po Krakowie! To aż 111 stron e-booka, 180 atrakcji i 6 wyznaczonych tras spacerowych. Będziesz iść jak po sznurku 🙂 Wszystko czego potrzebujesz to smartfon, Google Maps i możliwość odczytania PDF. Ułatw sobie życie, przejdź do sklepu, żeby poznać szczegóły.

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *