Moja ostatnia wizyta na Górze Żar na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Gdy wdrapywałam się na szczyt, łzy zmęczenia płynęły mi po spoconych policzkach. Ale zanim pomyślicie, że to Żar doprowadził mnie do takiego stanu, muszę wyjaśnić!
Właśnie pokonywałam Mały Szlak Beskidzki – 137 kilometrów z Lubonia Wielkiego do Bielska-Białej. Góra Żar była ostatnim punktem na trasie mojej 6-dniowej wędrówki. Zmęczenie z poprzednich dni dawało o sobie znać, a plecak ważący ok. 8 kilogramów ciążył mi jakby ważył 80.
Zazwyczaj unikam zatłoczonych, zagospodarowanych szczytów, wolę ciszę i spokój na szlaku. Tym razem jednak infrastruktura na Żarze okazała się moim wybawieniem. Godzinny odpoczynek, pyszne pierogi i piękne widoki pozwoliły mi naładować baterie i z nową energią ruszyć do celu. Tego dnia zakończyłam wędrówkę, a Górze Żar zawdzięczam pomoc w realizacji marzenia o przejściu Małego Szlaku Beskidzkiego.
A dziś opowiem Ci, co możesz tam robić podczas jednodniowej wyprawy 🙂
Odbyłam setki podróży po województwie śląskim, a ich owocem jest przewodnik „Śląskie do odkrycia”. Ten post jest bazowany na fragmencie książki, dzięki której:
- poznasz ponad 50 fascynujących miejsc w śląskim,
- dowiesz się, jakie wydarzenia odbywają się w województwie,
- łatwo zaplanujesz wycieczkę o każdej porze roku,
- poznasz złożoną i ciekawą historię regionu,
- zaplanujesz 30 wycieczek jednodniowych, 12 weekendów i 5 urlopów w śląskim
Góra Żar – noclegi
Jeśli szukasz noclegu w pięknym otoczeniu, blisko Góry Żar, polecam Międzybrodzie Żywieckie. Wybrałam świetnie oceniane noclegi z różnych półek cenowych tak, abyś łatwo dopasował_a kwaterę do swoich potrzeb i możliwości 🙂
Linki do noclegów na bookingu w tym artykule są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂
dorota
Słoneczny Stok – wygodny pensjonat zlokalizowany tuż obok kolejki na Górę Żar. Goście zachwalają czystość, piękne widoki, pyszne śniadania i możliwość korzystania z sauny. W zimie do pensjonatu zjedziesz na nartach.
APART Magnolia – jeśli wolisz apartamenty od hoteli, polecam te przestronne apartamenty zlokalizowane blisko szlaków. Gościom podoba się wyposażenie, widoki z okna i możliwość korzystania z altany z grillem.
Domki Tina – świetna opcja, jeśli szukasz małych domków na wyłączność. Te urocze 30-metrowe domki są położone 5 minut spacerem od Jeziora Żywieckiego. Goście doceniają pełne wyposażenie, dogodną lokalizację i sympatycznych właścicieli.
Domki Piecykowo – dla osób podróżujących w większej grupie. Goście są zadowoleni z lokalizacji, chwalą także malownicze widoki na jezioro i bezproblemowy kontakt z właścicielem. Każdy pokój posiada oddzielną łazienkę.
Góra Żar – ciekawostki i informacje praktyczne
- Jej wysokość wynosi 761 m n.p.m. Góra Żar należy do pasma Beskidu Małego.
- U stóp góry znajduje się Górska Szkoła Szybowcowa „Żar”. To właśnie na tym lotnisku kręcono sceny do filmu „Pierwszy start” z 1951 roku, w którym zadebiutował legendarny Stanisław Mikulski.
- W 1990 roku na Górze Żar były kręcone sceny do filmu „Latające machiny kontra Pan Samochodzik”.
- W 1979 roku na górze powstał zbiornik wodny dla elektrowni. Jest najwyżej położonym tego typu obiektem w Polsce. Woda jest tam tłoczona na wysokość 440 metrów.
- Z Góry Żar możesz podziwiać rozległe panoramy na Kotlinę Żywiecką, Jeziora Żywieckie, Międzybrodzkie i Czanieckie, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Mały i Pogórze Śląskie.
Góra Żar – szlaki piesze
Najkrótszy szlak
Najkrótszą trasą na Górę Żar jest czarny szlak prowadzący z Międzybrodzia Żywieckiego. Całość podejścia to jedynie 2,5 km, które zajmuje ok. 1 godziny. Spacer możesz jeszcze bardziej skrócić podjeżdżając na parking przy dolnej stacji kolejki.
Czarny szlak prowadzi wzdłuż prawej strony torowiska kolejki. Spora część turystów wchodzi też stokiem z lewej strony kolejki wprost na szczyt, nie wchodząc już w końcowej części na asfaltową drogę.
Spacer jest widokowy i krótki, ale stromy – zdążysz się spocić 🙂 Jednocześnie jest to najczęściej wybierana opcja wejścia na Górę Żar – tutaj nie znajdziesz spokoju na szlaku. Dodatkowym minusem tej trasy jest brak cienia, więc lepiej nie wybierać tej opcji jeśli wychodzisz na szlak latem w południe.
Czerwony szlak od strony zapory w Żarnówce Małej
Wędrówkę na szczyt Góry Żar rozpoczynasz przy skrzyżowaniu obok zapory Porąbka. W pobliżu znajdziesz parking, a jeśli podróżujesz autobusem, tuż obok jest przystanek PKS „Żarnówka Mała”. To fragment wspomnianego wyżej Małego Szlaku Beskidzkiego.
Pierwsze 1,5 km prowadzi asfaltem przez teren zabudowany. Po tym odcinku szlak zmienia się w przyjemną, leśną ścieżkę. Po drodze miniesz również malownicze łąki i polany. Ten odcinek to jedna z moich ulubionych tras na Górę Żar.
W okolicach skrzyżowania z czarnym szlakiem robi się bardziej stromo, ale szczyt już blisko.
Ten szlak na Górę Żar również nie jest wymagający i świetnie nadaje się dla każdego piechura, również dla rodzin z dziećmi. Jest cień, nie ma tłumów. Minusem jest dość spory odcinek prowadzący sztuczną nawierzchnią.
Czarny szlak z Kozubnika
Jest to również dobra opcja jeśli nie przepadasz za tłumami na szlaku. Samochód możesz zostawić przy początku szlaku na ulicy Krajobrazowej (naprzeciwko nieczynnego sklepu spożywczego). Pierwszy kilometr trasy prowadzi drogą asfaltową przez teren zabudowany.
Później asfalt wchodzi w tereny leśny, by po chwili zmienić się w przyjemną, leśną ścieżkę. W tym miejscu zaczyna się odrobinę bardziej strome podejście w górę.
Przy leśnej kapliczce kończy się szlak czarny. Dalej na Górę Żar prowadzi już szlak czerwony – jest dość stromy i kamienisty, ale szczyt jest już bardzo blisko.
Pętla
Najdłuższa trasa ze wszystkich tutaj proponowanych szlaków, ale, moim zdaniem, najciekawsza.
Spacer zaczynasz na przystanku autobusowym Międzybrodzie Żywieckie III na ul. Beskidzkiej. Samochód możesz zostawić na płatnym parkingu przy restauracji „Bistro u Francuza” lub podjechać kawałek i poszukać miejsca na poszerzonym poboczu przy zielonym szlaku na ulicy Kosarzyskiej. Droga asfaltowa ma długość ok. 1,5 km i po drodze znajdziesz kilka miejsc w których można zostawić auto.
Górę Żar lepiej zostawić sobie na koniec spaceru, dlatego wchodzisz na zielony szlak prowadzący w kierunku Przełęczy Isepnickiej.
Droga łagodnie wznosi się do góry i zmienia się w leśną ścieżkę przy skrzyżowaniu z ulicą Kasztanową. Na wysokości 725 m n.p.m. na skrzyżowaniu szlaków Pod Wielkim Cisownikiem szlak robi się bardziej stromy i zaczynają otwierać się piękne górskie panoramy.
Do szczytu Kiczera (827 m) prowadzi ścieżka oznaczona kolorem czerwonym. Ten odcinek to mój ulubiony szlak na Górę Żar – nie ma tłumów ani stromych podejść, są piękne widoki. Na zboczach Kiczery znajduje się również wspomniany poniżej przeze mnie punkt widokowy przy którym można legalnie rozpalić ognisko.
Z Kiczery dojdziesz na Żar czerwonym szlakiem w około pół godziny. Trasa jest łatwa, ścieżka delikatnie opada w dół.
Z Żaru do Międzybrodzia Żywieckiego schodzisz czarnym szlakiem obok kolejki lub po prostu stokiem.
Góra Żar – wjazd koleją linowo-terenową
Chcesz wjechać na szczyt Żaru bez wysiłku, podziwiając malownicze widoki? Możesz wjechać kolejką linowo-terenową. To funikular – jeden z najciekawszych i najbardziej energooszczędnych sposobów dotarcia na szczyt.
Funikulary to jeden z najstarszych środków transportu publicznego – pierwsze powstały już w XVI wieku! Zasada ich działania jest prosta, ale genialna: dwa wagony połączone liną działają jak waga – gdy jeden wagon wjeżdża na górę, drugi zjeżdża na dół, równoważąc ciężar. To jak swoista grawitacyjna huśtawka, napędzana siłą ciążenia.
Wagony, które wożą turystów na Żar od 2004 roku, mają swoją historię – wcześniej podróżowały na Gubałówkę. Teraz pokonują 1334 metry trasy, wznosząc się na wysokość 304 metrów, i oferują niezapomniane widoki na Jezioro Międzybrodzkie, Beskid Mały, Beskid Śląski i Beskid Żywiecki.
Kolejka na Żar ciągu godziny może przewieźć aż 1200 osób. Można w niej również przewozić rowery. Ceny biletów i godziny otwarcia kolejki znajdziesz tutaj.
Hej, czy wiesz, że możesz zaznaczać pinezkami zdobyte szczyty Korony Gór Polski? Kliknij w zdjęcia poniżej i sprawdź personalizowaną mapę KGP! Gromadź wspomnienia z wędrówek, ozdób dom górskim motywem lub podaruj bliskiej osobie 🙂
Dorota
Dokąd uciec od tłumów na szczycie?
Jeśli chcesz uciec od zgiełku i nacieszyć się ciszą oraz zapierającymi dech w piersiach widokami, wybierz się na spacer czerwonym szlakiem na zbocza Kiczery. To zaledwie ok. 2 km od górnej stacji kolejki, ale większość turystów tutaj nie dociera.
Rozciąga się stąd panorama jeszcze piękniejsza niż z samego Żaru! Na polanie znajdziesz wiaty i miejsce na ognisko, więc możesz zabrać ze sobą kiełbaski i rozpalić ogień.
Atrakcje na Górze Żar
Góra Żar jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Beskidach. Nic w tym dziwnego – na tej górze atrakcji zdecydowanie nie brakuje. To miejsce, gdzie większość osób znajdzie coś dla siebie. Piesze wędrówki, adrenalina, czy może spokojny obiad w otoczeniu malowniczych widoków – jest w czym wybierać!
Elektrownia Porąbka-Żar
Na szczycie Góry Żar znajduje się niezwykła budowla, która dba o to, byśmy zawsze mieli prąd – elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar. To gigantyczny akumulator, który magazynuje energię, gromadząc wodę w górnym zbiorniku.
Jak to działa? W nocy, kiedy większość z nas śpi, elektrownie wytwarzają więcej prądu niż potrzebujemy. Wtedy Porąbka-Żar wykorzystuje ten nadmiar energii, aby wypompować wodę z dolnego zbiornika (Jeziora Międzybrodzkiego) do górnego, na szczycie góry. Kiedy zapotrzebowanie na prąd rośnie, np. rano, gdy wszyscy włączamy czajniki i komputery, woda spływa z góry, napędzając turbiny i generatory, które produkują energię. To tak, jakbyśmy napełniali wodą zbiornik na dachu i wykorzystywali ją później do zasilania domu.
Elektrownia powstała w 1979 roku i jest drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce. Można ją zwiedzać, ale trzeba mieć odrobinę szczęścia. Indywidualni turyści mogą dołączyć do wycieczek zorganizowanych, podczas których można zobaczyć turbiny, generatory i halę maszyn. Zadzwoń do sekretariatu elektrowni i zapytaj o możliwość zwiedzania. Szczegóły znajdziesz na stronie: https://zewpz.pl.
Nawet jeśli nie uda Ci się zwiedzić wnętrza elektrowni, warto podejść do górnego zbiornika i przypomnieć sobie, skąd trafia do niego woda. Między innymi dzięki tej technologii nadmiar energii nie przepada, a my mamy prąd wtedy, kiedy go potrzebujemy. Elektrownia Porąbka-Żar to przykład innowacyjnego rozwiązania, które pomaga nam korzystać z energii w sposób bardziej zrównoważony. Im więcej takich obiektów, tym bliżej nam do czystej energii przyszłości.
Bike Park
Góra Żar jest popularna także wśród rowerzystów downhill’owych. Jest tam kilka tras dostosowanych do różnego poziomu umiejętności. Więcej szczegółów na temat downhill’u na Żarze znajdziesz tutaj.
Przy dolnej stacji kolejki działa wypożyczalnia rowerów i sprzętu. Można tam wypożyczyć rower lub serwisować swój sprzęt, a pracownicy pomogą dobrać trasę odpowiednią do poziomu umiejętności. Można też skorzystać z usług profesjonalnego instruktora kolarstwa górskiego.
Warto pamiętać, że na szczyt Góry Żar nie wjedziesz asfaltową drogą, udostępniona jest ona tylko pojazdom upoważnionym.
Miłośnicy rowerów znajdą też świetne opcje w okolicy:
- trasa rowerowa dookoła jeziora Żywieckiego piękna widokowo trasa o długości 21,4 km
- Velo Soła to atrakcyjna trasa rowerowa biegnąca wzdłuż rzeki Soły. Liczy około 40 km i prowadzi z Rajczy do Jeziora Żywieckiego
Lot paralotnią
Poza cudami techniki Góra Żar słynie z dobrych warunków dla paralotniarzy. Jest to miejsce szczególnie sprzyjające początkujących paralotniarzom, jak i lotom w tendemie. Nachylenie zboczy jest łagodne, przez co startowisko wybacza brak doświadczenia przy starcie.
Jeśli masz ochotę na lot tandemowy, zarezerwuj go z wyprzedzeniem w jednej ze szkół paralotniowych w okolicy.
Zjeżdżalnia pontonowa
Zjeżdżalnia znajduje się przy dolnej stacji kolejki. Ze zjeżdżalni pontonowej mogą korzystać dzieci, które ukończyły 8 lat. Młodsze dzieci (5-8 lat) mogą zjeżdżać tylko pod opieką osoby dorosłej.
Ceny biletów możesz sprawdzić tutaj.
Tor saneczkowy
Całoroczna atrakcja dla wielbicieli szybkości i mocniejszych wrażeń. Tor saneczkowy znajduje się na północnym stoku Góry Żar, obok stacji meteorologicznej. To 500 metrów szaleństwa – strome zjazdy i ostre zakręty dostarczą Ci wrażeń jak na kolejce górskiej w wesołym miasteczku! Dzieci poniżej 8 roku życia mogą z niego korzystać tylko pod opieką dorosłych.
Ceny biletów możesz sprawdzić tutaj.
Park linowy
Przy dolnej stacji kolejki znajduje się Trollandia – park linowy z trasami o różnym stopniu trudności. Jest to ciekawy sposób na spędzenie czasu zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Maluchy od 3 lat mogą szaleć w mini parku linowym, a starsze dzieci (od 6 lat, o ile sięgają ręką na wysokość 1,70 m) spróbować swoich sił na trasach wysokich.
Przed wejściem na trasę każdy uczestnik otrzymuje sprzęt asekuracyjny i przechodzi szkolenie z zasad jego używania. Dodatkowo, nad wszystkim czuwają instruktorzy.
Ceny biletów i dni otwarcia sprawdzisz tutaj.
Restauracje
Na samym szczycie znajduje się Restauracja Góra Żar. Jest otwarta codziennie od 10 rano. Znajdziesz tam typowe polskie jedzenie, ale miłą niespodzianką są dania wege i dania dla dzieci.
Nieco niżej, obok toru saneczkowego, znajduje się Gastronomia Góra Żar. W sezonie letnim zjesz tam fast-food i dania z grilla. W niskim sezonie grill jest zamknięty, ale nadal można dostać fast-food lub napić się kawy.
Na Górze Żar kupisz też lody włoskie i gofry z budki. W budce możesz poprosić o pieczątkę.
Góra Żar – narty
Ośrodek narciarski na Górze Żar oferuje 2,5 km tras zjazdowych, położonych na wysokości od 457 do 761 m n.p.m. Do dyspozycji narciarzy są trasy łatwe (0,9 km) i średnie (1,6 km).
Główną atrakcją jest czerwona trasa o długości 1600 metrów – jedna z dłuższych w Beskidach. Dla początkujących odpowiednia będzie 300-metrowa trasa niebieska, do której prowadzi wyciąg orczykowy.
Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Szeroki stok o zróżnicowanym nachyleniu sprawdzi się zarówno w przypadku osób początkujących, jak i średnio zaawansowanych. Więcej informacji o wyciągach narciarskich na Górze Żar znajdziesz tutaj.
Sprawdź też porównanie 10 stoków narciarskich w Wiśle i okolicy i wybierz najlepszy dla siebie!
Góra Żar – parking
Samochód możesz zostawić na jednym z dwóch parkingów. Pierwszy, tuż przy kolejce, to samoobsługowy parking z automatycznym szlabanem i kasą.
Jeśli wolisz tradycyjne rozwiązania, 100 metrów dalej, na lewo za zakrętem, znajdziesz duży, szutrowy parking, gdzie opłata za postój pobierana jest przez parkingowego (w 2024 roku cena za dzień wynosi 20 zł).
Uwaga! Choć na Górę Żar prowadzi asfaltowa droga, zaraz za parkingami obowiązuje zakaz wjazdu.
Jeśli ten post Ci się spodobał, z pewnością spodoba Ci się pełen przewodnik 🙂 W nim znajdziesz ponad 50 miejsc na wycieczkę jednodniową, weekend i urlop, w tym zimowy. Do tego kalendarium, rozdział z atrakcjami zimowymi… i wiele innych!
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Sprawdź też artykuły o innych szczytach w polskich górach:
Szlaki na Mogielicę, Beskid Wyspowy
Szlaki na Babią Górę, Beskid Żywiecki
Szlaki na Skrzyczne, Beskid Śląski
Zdobyte szczyty Korony Gór Polski zaznaczaj na personalizowanej mapie na ścianę z pinezkami!
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd. Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!