Bazylika Mariacka w Krakowie – czy to najpiękniejszy kościół w Polsce?

Nie jestem wielką fanką turystyki sakralnej. Zwiedzając miasta zwykle najbardziej ciekawią mnie muzea, zamki i parki. Ale będąc w Krakowie nie sposób ominąć Bazyliki Mariackiej.

Jest symbolem Krakowa rozpoznawanym na całym świecie. Razem z Katedrą na Wawelu jest jednym z dwóch najważniejszych budynków sakralnych w Polsce. Odwiedzana co roku przez tysiące turystów, miłośników architektury i wiernych, jest obowiązkowym punktem na mapie Krakowa.

Bazylika Mariacka znajduje się na Rynku Głównym, gdzie jej wysokie wieże wyróżniają się spośród otaczających budynków. Co godzinę z jednej z wież rozbrzmiewa hejnał, a dźwięk jej dzwonów rozbrzmiewa na Starym Mieście.

Sprawdź co warto wiedzieć o Bazylice Mariackiej przed zwiedzaniem.

Jeśli chcesz dobrze zwiedzić miasto, sprawdź również pełen przewodnik po Starym Mieście:

Najlepsze atrakcje Starego Miasta w Krakowie

Hej, niespodzianka! Mam dla Ciebie 180 atrakcji z podziałem na dni i 6 wyznaczonych tras spacerowych po Krakowie, po których możesz iść jak po sznurku. Wszystko czego potrzebujesz to smartfon, Google Maps i możliwość odczytania PDF! Ułatw sobie życie, kliknij w przycisk poniżej, żeby poznać szczegóły 🙂

dorota

Bazylika Mariacka – co warto wiedzieć?

Historia w pigułce

Historia Kościoła Mariackiego w Krakowie sięga XIII wieku, kiedy to rozpoczęto budowę pierwszej świątyni na tym miejscu.

Pierwotnie kościół był drewniany, a pierwsza murowana świątynia romańska powstała w latach 1221–1222. Zniszczyli ją Tatarzy, a w latach 1290–1300, częściowo na tych samych fundamentach, powstał kościół wczesnogotycki, który na przestrzeni wieków zmieniał swój wygląd.

Bazylika Mariacka była budowana aż 159 lat! Obecnie jest to jeden z najważniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce.

Piękno Bazyliki

Wnętrze Bazyliki Mariackiej jest imponujące. Już przy wejściu zauważysz smukłe kolumny, łuki i sklepienia, które tworzą majestatyczny efekt wewnętrznej przestrzeni kościoła.

Bazylika Mariacka posiada piękne witraże, które ilustrują biblijne historie i świętych (trzy witraże pochodzą z czasów średniowiecza, pozostałe z XIX wieku). Zwróć uwagę na bogactwo kolorów i detali w tych misternych dziełach sztuki.

W świątyni znajduje się wiele kaplic bocznych ozdobionych różnorodnymi dziełami sztuki i relikwiami. Zajrzyj do każdej z nich, aby poznać ich unikalne historie i znaczenie.

Zwróć również uwagę na inne elementy wystroju bazyliki – niezwykłe sklepienie kościoła przypomina gwiaździste niebo.

Ołtarz Wita Stwosza

Bazylika Mariacka ma bogatą kolekcję dzieł sztuki, w tym słynny ołtarz Wita Stwosza. Wyrzeźbiony w XV wieku przez niemieckiego rzeźbiarza, który przybył do Krakowa z Norymbergi. Wyrzeźbił ołtarz (a właściwie retabulum, czyli dekorację ołtarza) w latach 1477–1489.

Jego dzieło jest największą gotycką nastawą ołtarzową w Europie. Mierzy 13 metrów wysokości i 11 metrów szerokości, zawiera ponad 200 figur, a największe z nich mają 2,8 metra.

Scena główna pokazuje Zaśnięcie Marii Panny, wydarzenie świętowane w cerkwi prawosławnej i w kościele starokatolickim. W kościele rzymskokatolickim jego odpowiednikiem jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Otwarte skrzydła ołtarza pokazują sześć Radości Maryi (od Zwiastowania po Zesłanie Ducha Świętego), a kiedy są zamknięte, można zobaczyć dwanaście scen z życia Maryi i Jezusa.

Informacje dla zwiedzających

Kościół ma dwie wieże. Wyższa, tzw. hejnalica, ma 82 metry wysokości i to z niej każdego dnia co godzinę usłyszysz hejnał mariacki. Zostań na Rynku do najbliższej pełnej godziny (polecam ustawić się na placu Mariackim, skąd najwyraźniej słychać melodię, szczególnie kiedy hejnalista gra w tę stronę). Hejnalicę można też zwiedzać.

Wejście do Bazyliki przeznaczone dla turystów znajduje się z prawej strony, od placu Mariackiego. Od frontu wejść mogą tylko wierni na modlitwę.

Godziny otwarcia bazyliki i hejnalicy dla zwiedzających sprawdzisz tutaj.

Czy trzeba by osobą wierzącą, żeby odwiedzić Bazylikę Mariacką?

Zdecydowanie nie. To miejsce otwarte dla wszystkich, przepiękne i fascynujące z punktu widzenia kultury, sztuki i historii.

Należy oczywiście uszanować panujące w Kościele Mariackim zasady.

Kraków Stare Miasto – noclegi

Jeśli szukasz noclegu w Starym Mieście, wybrałam wysoko oceniane kwatery dostosowane dla różnych budżetów, tak, abyś łatwo dopasował_a zakwaterowanie do swoich potrzeb i możliwości 🙂

Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂

Dorota

Hotel H15 Luxury Palace – jeśli cenisz wygodę podczas podróży, sprawdź ten hotel w Starym Mieście kilka minut spacerem od Rynku. Goście doceniają fantastyczną obsługę, pyszne śniadania i najwyższej jakości strefę SPA.

Hotel Wit Stwosz – nieco bardziej budżetowy, a świetnie oceniany hotel zlokalizowany niedaleko Małego Rynku. Goście zachwalają miłą obsługę, lokalizację, wygodne łóżka i smaczne śniadania.

Angelus Apartment – jeśli wolisz apartamenty, polecam to zakwaterowanie w Starym Mieście. Gościom podoba się świetnie zaprojektowane wnętrze, a właściciel jest chętny do pomocy turystom.

Apartments 17 Szewska – bardziej budżetowy apartament zlokalizowany bardzo blisko Rynku. Goście są zadowoleni z wyposażenia apartamentu (np. suszarka, żelazko) i wygodnego, bezkontaktowego dostępu.

Evergreen Hostel – dla osób szukających najbardziej budżetowego zakwaterowania polecam ten wysoko oceniany hostel, który oferuje zarówno prywatne pokoje, jak i łóżka we wspólnych pokojach 4- lub 6-osobowych. Goście chwalą czystość i wygodne łóżka z zasłonami.

Przydał Ci się ten post? Postaw mi za niego kawę – będzie mi mega miło! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź też artykuły o innych ciekawych miejscach w pobliżu:

Najlepsze atrakcje Starego Miasta w Krakowie

Kazimierz w Krakowie. Które atrakcje w dzielnicy żydowskiej warto zobaczyć

Zwiedzanie Auschwitz. Jak wygląda wycieczka do nazistowskiego obozu koncentracyjnego?

Ojcowski Park Narodowy. Najpiękniejsze atrakcje na aktywny weekend.

Szlak Orlich Gniazd. Jak przejść pieszo wzdłuż najpiękniejszych warowni jurajskich bez namiotu w 6-8 dni?

Szlak na Morskie Oko. Opis wejścia z Palenicy Białczańskiej.

Sprawdź też interaktywny spacerownik po Krakowie! To aż 111 stron e-booka, 180 atrakcji i 6 wyznaczonych tras spacerowych. Będziesz iść jak po sznurku 🙂 Wszystko czego potrzebujesz to smartfon, Google Maps i możliwość odczytania PDF. Ułatw sobie życie, przejdź do sklepu, żeby poznać szczegóły.

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *