Kiedy miałam roczek, w Parku Śląskim odezwała się we mnie dusza wędrowniczki. Postawiłam pierwsze kroki idąc z objęć mojej babci w stronę rzeźby trójnogiej żyrafy w Parku Śląskim (wówczas WPKiW – Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku). Przyznaję malutkiej Dorocie, że wybrała wspaniałe miejsce do rozpoczęcia przygody z chodzeniem. Możliwości spacerów i aktywnego wypoczynku w Parku są ogromne! Zajmuje aż 535 hektarów pełnych zieleni i do tej pory nie przeszłam ich wszystkich!
Spacery i rekreacja na powietrzu to tylko jedna z opcji na spędzenie czasu w Parku Śląskim. Teren oferuje też szereg innych ciekawych atrakcji – i o nich Ci dzisiaj opowiem.
Odbyłam setki podróży po województwie śląskim, a ich owocem jest przewodnik „Śląskie do odkrycia”. Ten post jest bazowany na fragmencie książki, dzięki której:
- poznasz ponad 50 fascynujących miejsc w śląskim,
- dowiesz się, jakie wydarzenia odbywają się w województwie,
- łatwo zaplanujesz wycieczkę o każdej porze roku,
- poznasz złożoną i ciekawą historię regionu,
- zaplanujesz 30 wycieczek jednodniowych, 12 weekendów i 5 urlopów w śląskim
Dzięki za uwagę w przerwie na autoreklamę – jedziemy z tym parkiem 🙂
Park Śląski – atrakcje
Ciekawostki o parku
Jest największym parkiem miejskim kontynentalnej Europy! Ma powierzchnię 535 hektarów, co oznacza, że jest aż jest aż o 194 hektary większy od nowojorskiego Central Parku! W Europie większy od niego jest tylko Phoenix Park w Dublinie.
Choć dziś trudno w to uwierzyć, park powstał na terenach przemysłowych – hałdach,
wysypiskach, biedaszybach. W latach 50. XX wieku architekci wykonali tu fantastyczną pracę tworząc teren rekreacji dla mieszkańców całego województwa.
Park Śląski – kolejka Elka
Jedną z najsłynniejszych atrakcji Parku Śląskiego jest najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie, która przewiezie Cię od Stadionu Śląskiego do stacji Wesołe Miasteczko.
Podczas przejazdu z góry będziesz podziwiać atrakcje kulturalno-rekreacyjnej części parku. Przejedziesz między innymi obok Stadionu Śląskiego (na którym często odbywają się wydarzenia sportowe czy koncerty), nad halą wystawową Kapelusz i nad rosarium.
Z kolejki można korzystać przez cały rok, bo oferuje nie tylko wygodne, odkryte kanapy, ale też zamykane gondole pozwalające schronić się przed zimnem – takiego rozwiązania nie spotkasz nigdzie indziej w Polsce! Trwają przygotowania do rozbudowy Elki do pierwotnej trasy, która kiedyś łączyła stacje Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski oraz Planetarium.
Rosarium w Parku Śląskim
Jest największym ogrodem różanym w Polsce z ponad 30 tysiącami krzewów. Róże najpiękniej kwitną od połowy czerwca do połowy lipca, a później mniej intensywnie aż do września. W Rosarium zobaczysz też ławeczkę Karolinki i Karlika, która odnosi się do piosenki ludowej „Poszła Karolinka do Gogolina”. Do rosarium nie można wjechać na rowerze (można prowadzić), ani wejść z psem.
Ogród Japoński w Parku Śląskim
Plan stworzenia ogrodu japońskiego w Parku Śląskim pojawił się już w latach 60 XX wieku. Powstał projekt ogrodu z dwoma oczkami wodnymi i wodospadem pomiędzy nimi… ale zabrakło pieniędzy na tak wyszukany projekt i temat trafił do architektonicznej zamrażarki. Odżył jednak niedawno i w 2021 roku powstał nowoczesny Ogród Japoński. Zajmuje 12 000 m2 i zobaczysz w nim dwupoziomowe oczka wodne z wodospadem zgodnie z oryginalnym projektem, a także liczne odmiany wiśni.
Śląski Ogród Zoologiczny i Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko
Na terenie parku znajdziesz też ZOO oraz park rozrywki. W zoo obejrzysz ponad 300 gatunków zwierząt, a teren ogrodu przeszedł ogromną metamorfozę od czasu, kiedy byłam tam po raz pierwszy – niewiele później niż postawiłam pierwsze kroki 😉 Pamiętam małe klatki i stłoczone w nich zwierzęta… choć podobały mi się, już wtedy czułam, że to nie jest w porządku. Dziś zwierzęta mają znacznie więcej przestrzeni tak, by mogły spełniać swoje naturalne potrzeby, a misją ZOO w Chorzowie (tak jak w innych miastach) stała się ochrona ginących gatunków zwierząt. Nawet, jeśli nie planujesz odwiedzin w zoo, zwróć uwagę na okazałą bramę przy wejściu. Pochodzi ze zniszczonego już pałacu Donnersmarcków w Świerklańcu, który był nazywany Małym Wersalem. Gdyby przetrwał, mógłby być najpiękniejszym pałacem w Polsce.
Wesołe Miasteczko również przeszło ogromną metamorfozę, ale akurat tam bawiłam się równie wspaniale lata temu, jak i zdarza mi się bawić teraz 🙂 Znajdziesz tam karuzele dla odwiedzających w każdym wieku, od prostych atrakcji dla najmłodszych po imponujące rollercoastery i atrakcje mrożące krew w żyłach na sam widok.
Zimą zarówno ZOO, jak i Legendia zamieniają się w Ogrody Świateł / Świąteczne Ogrody.
Planetarium – Śląski Park Nauki
Pierwsze planetarium powstało w parku już w 1955 roku i przez lata przyciągały wycieczki szkolne i całe rodziny na interesujące seanse. I nadal to robi, tylko już w nowocześniejszej odsłonie 🙂
W czerwcu 2022 roku zakończył się 4-letni remont i teraz w nowoczesnym planetarium zdobędziesz nie tylko wiedzę teoretyczną na wystawach z zakresu astronomii, sejsmologii i meteorologii, ale też doświadczysz jej praktycznie. W specjalnym pokoju trzęsień ziemi poczujesz wstrząsy o różnej sile, a dzięki symulatorowi lotu w kosmos uniesiesz się w powietrze, doświadczysz stanu nieważkości i przeciążeń, z jakimi mierzą się astronauci.
Jak na planetarium przystało, nie brakuje tu również pokazów gwiaździstego nieba. Zobaczysz je dzięki projektorowi najnowszej generacji, który wyświetla ponad 100 milionów gwiazd w realistycznym kolorze i jasności.
Bilet zarezerwuj z wyprzedzeniem na stronie tutaj.
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”
Skansen, który działa na terenie Parku Śląskiego, funduje turystom błyskawiczną podróż na XIX-wieczną wieś, na której słychać muczenie krów i rżenie koni, czuć słodki aromat kwiatów z przydomowych ogródków, a z piwnic dochodzi charakterystyczny zapach kartofli zgromadzonych na zimę. Spomiędzy traw wygląda ponad 70 drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej z pięciu części Górnego Śląska, a także z Zagłębia Dąbrowskiego. Budynki są nieco oddalone od siebie, z jednego eksponatu nie zajrzysz w okna sąsiada – dzięki czemu zwiedzanie zamienia się w przyjemny spacer wśród zieleni. Wśród obiektów zobaczysz zagrody chłopskie, młyn, wiatrak, kuźnię oraz XVIII-wieczny kościół, który nadal pełni swoją funkcję. W niedziele odbywa się w nim msza święta, którą można połączyć ze zwiedzaniem. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Szczegóły na stronie muzeum tutaj.
Galeria Rzeźby Śląskiej, Żyrafa i inne
Spacerując po Parku Śląskim dostrzeżesz różnorodne rzeźby. Szczególnie warta uwagi jest 16-metrowa trójnoga Żyrafa stojąca w pobliżu ZOO. Jej rolą było zachęcanie do odwiedzin w ogrodzie zoologicznym.
W „dzikszej” części Parku znajdziesz też tzw. Galerię Rzeźby Śląskiej, wystawę rzeźb artystów związanych z Górnym Śląskiem. Nie mają motywu przewodniego, pokazują różnorodne tematy i warsztaty. Galeria miała przybliżać przeciętnemu widzowi wybitne dzieła sztuki.
Jeśli ten post Ci się spodobał, z pewnością spodoba Ci się pełen przewodnik 🙂 W nim znajdziesz ponad 50 miejsc na wycieczkę jednodniową, weekend i urlop. Do tego kalendarium, rozdział z atrakcjami zimowymi… i wiele innych!
Sprawdź też inne posty z okolicy:
Katowice. Atrakcje miasta, które z pewnością Cię zaskoczy. | Dzielnica Nikiszowiec w Katowicach | Dzielnica Giszowiec w Katowicach
Atrakcje Bielska-Białej. Co zobaczyć w malowniczym Małym Wiedniu?
Szlaki na Skrzyczne. Którą trasę na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego wybrać?
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!