Porównanie 10 wyciągów i stoków narciarskich w Wiśle, Ustroniu i Istebnej. Który wybrać?

wisła narty - Stożek

Kiedy miałam 3,5 roku rodzice zabrali mnie po raz pierwszy na narty do Wisły. Od tego czasu jeżdżę na nartach co roku, a do Wisły wracam regularnie co kilka lat zobaczyć zmiany, jakie zaszły w tamtejszej infrastrukturze narciarskiej. I chociaż nadal daleko nam do warunków austriackich, czy włoskich, to miło patrzeć, jakie postępy robią stoki narciarskie w Wiśle.

Ale rozwój i rosnąca ilość ośrodków narciarskich rodzi pytanie. Który stok w Wiśle wybrać dla początkujących, zaawansowanych, dla rodzin z dziećmi i grup o mieszanych umiejętnościach?

Postanowiłam sprawdzić to dla Was 🙂 Odwiedziłam 10 ośrodków narciarskich w Wiśle i okolicy. Zmierzyłam czas wjazdu i czas „żwawego zjazdu” (t.j. zjazdu osoby zaawansowanej, ale z umiarkowaną prędkością, bez szaleństw). Wypisałam wady i zalety każdego z nich i oceniłam, dla kogo będzie najlepszy. W podsumowaniu znajdziesz moje wnioski końcowe 🙂

Wizytę w 14 ośrodkach w Wiśle i okolicy umożliwia jeden karnet – Wiślański Skipass. Wybrałam 9 ośrodków objętych tym karnetem i jeden spoza niego (Czantoria Wielka).

Jeśli szukasz noclegu w Wiśle, sprawdź porównanie najlepiej ocenianych hoteli, apartamentów i domków, które przygotowałam 🙂

A jeśli chcesz dowiedzieć się co robić w Wiśle poza nartami, sprawdź pełen przewodnik po mieście i szlakach turystycznych na weekend i dłużej tutaj:

Wisła – atrakcje miasta i szlaki turystyczne na weekend i dłużej dla całej rodziny.

Odbyłam setki podróży po województwie śląskim, a ich owocem jest przewodnik „Śląskie do odkrycia”. Ten post jest bazowany na fragmencie książki, dzięki której:

  • poznasz ponad 50 fascynujących miejsc w śląskim,
  • dowiesz się, jakie wydarzenia odbywają się w województwie,
  • łatwo zaplanujesz wycieczkę o każdej porze roku,
  • poznasz złożoną i ciekawą historię regionu,
  • zaplanujesz 30 wycieczek jednodniowych, 12 weekendów i 5 urlopów w śląskim
śląskie do odkrycia okładka

Wyciągi i stoki narciarskie w Wiśle, Ustroniu i Istebnej – porównanie. Wisła na narty.

1. Nowa Osada, Wisła

Czas wjazdu głównym wyciągiem – 6 minut. Długość głównej trasy: 1000 m, czas żwawego zjazdu: 2-2,5 min

Zalety: Nowa Osada to stok dobry dla wszystkich. Początkujący po pierwszych kilku lekcjach narciarstwa dadzą radę zjechać całość, nachylenie nie jest duże i nie zmienia się wiele przez całą długość trasy. Na lewo od kolejki (patrząc w dół 🙂 ) stok biegnie stromiej, po prawej – łagodniej. Znajdziesz też tutaj kilka łagodniejszych zjazdów przez las. Jest też krótszy orczyk, ale trasa przy nim nie jest mniej nachylona niż całość. Polecam go zupełnie początkującym – krótszy zjazd dostarczy Ci poczucia sukcesu szybciej niż kilometrowy stok 🙂 Ale od drugiego-trzeciego dnia zachęcam zmierzyć się z dłuższym zjazdem!

Parking jest darmowy, a z dalszych jego części pod wyciąg dowiezie Cię darmowy skibus.

Wady: To jeden z popularniejszych wyciągów w Wiśle, więc spotkasz tutaj najwięcej osób. Zbierając materiały do tego posta odwiedziłam 4 miejsca jednego dnia i tylko w Nowej Osadzie stałam w kolejce.

Krzesełko jedzie dość wolno, ale sądzę, że to specjalnie. Gdyby jechało szybciej na trasie zrobiłby się zbyt duży tłok.

Udogodnienia i atrakcje dla dzieci: Dzieci rozpoczną tutaj przygodę z narciarstwem na wygodnym wyciągu typu taśma, a kiedy poczują się pewniej, przejdą na wyciąg talerzykowy. Nie zauważyłam dodatkowych atrakcji typu miejsce na sanki, czy karuzela z pontonami.

Dla kogo? Głównie początkujący i średniozaawansowani. Zaawansowani też pojeżdżą – na takich stokach warto trenować technikę i styl jazdy!

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Nowej Osady tutaj.

Jeśli szukasz noclegu przy Nowej Osadzie, zatrzymaj się w Willi Kokosowa. Zjedziesz na nartach niemal pod same drzwi 😉 Poza lokalizacją goście zachwalają czystość i wyposażenie pokoi.

Linki do apartamentów w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie 🙂

Dorota

2. Cieńków, wyciąg narciarski Wisła

Czas wjazdu głównym wyciągiem to 7 minut. Długość głównej trasy: 1000 m, czas żwawego zjazdu to 2,5 minuty.

Zalety: Trasa jest urozmaicona zarówno pod względem nachylenia, jak i rozgałęzień, dzięki czemu jazda się nie nudzi. Początek trasy jest stromy, dalej jedziemy przez wypłaszczenie i końcówkę z umiarkowanym nachyleniem. Strome fragmenty można objechać łagodniejszym, ale wąskim odcinkiem. Ja nie lubię wąskich tras, bo łatwiej tam o wypadek – ale dzięki temu osoby początkujące mogą skorzystać z długiego zjazdu. W dolnej części trasy na jej łagodniejszym fragmencie jest orczyk świetny dla początkujących.

Wady: Wolna kolejka – ale przynajmniej z głośników na słupach leci muzyka 😉 Do tego jako jedyny ma płatny parking. Przy tych cenach karnetów uważam, że to skandal.

Udogodnienia i atrakcje dla dzieci: Cieńków nada się na pierwszą lekcję narciarstwa z maluchami, bo oferuje wydzielony stok z minimalnym nachyleniem. Dzieci bezpiecznie postawią tutaj swoje pierwsze kroki. Po nauce pobawią się na karuzeli z „pontonami” i zjadą na sankach z przeznaczonej do tego górki.

Dla kogo? Główna trasa jest stroma, więc polecam Cieńków dla osób średniozaawanowanych wzwyż. Osoby początkujące też znajdą tu miejsce dla siebie przy orczyku lub objeżdżając strome fragmenty – ale polecałabym raczej Siglany lub Nową Osadę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Cieńkowa tutaj.

Jeśli szukasz zakwaterowania obok Cieńkowa, zatrzymaj się w Willi Monte. Goście są zadowoleni z lokalizacji obiektu, pysznych śniadań i strefy SPA.

3. Złoty Groń, Istebna

Czas wjazdu głównym wyciągiem to 3 minuty (!!). Długość głównej trasy: 800 m, czas żwawego zjazdu to 2 minuty.

Zalety: Złoty Groń chwali się najszybszą koleją linową w regionie i ja potwierdzam, że jestem pod wrażeniem! Niecałe 3 minuty to rewelacyjny wynik, człowiek nie zdąży przymarznąć do krzesełka 🙂 Dzięki temu też zmaksymalizujesz ilość jazdy. Przy braku kolejki zaawansowany narciarz zjedzie tutaj 12 razy w godzinę!

Trasa narciarska jest szeroka, dla mnie to ogromna zaleta bo nawet jeśli osób jest sporo – mogą się rozjechać na boki i nie czuć tłoku. Górna część trasy blisko krzesełka jest mocniej nachylona, ale można stromą część objechać prawą stroną (patrząc w dół 🙂 ), która jest łagodniejsza.

W dolnej łagodnej części znajdziesz orczyk dla początkujących. Jest też świetna wydzielona strefa dla dzieci.

Parking jest duży i bezpłatny.

Wady: Nie ma. Serio, nie znalazłam żadnej wady, która nie byłaby czepialstwem 🙂 Mogłabym napisać, że przydałoby się więcej tras i punktów gastronomicznych. Ale to samo dotyczy wszystkich opisanych wyciągów.

Udogodnienia i atrakcje dla dzieci: Dzieci mają wyznaczoną strefę, na którą obowiązuje osobny bilet. Jest tam wyciąg typu taśma z łagodnym stokiem do nauki i karuzela z pontonami do zabawy.

Dla kogo? Według mnie dla wszystkich. Początkujący narciarze poćwiczą na orczyku, a kiedy poczują się pewniej mogą spróbować zjechać całość i dadzą radę 🙂 Średniozaawansowani i zaawansowani nie będą się nudzić. Trasa nie jest tak urozmaicona, jak np. w Cieńkowie, ale dzięki temu, że jest szeroka, zawsze znajdziesz sobie nową drogę 🙂 Dzięki szybkiej kolejce nie jest zimno i można zmaksymalizować czas jazdy w dół, zamiast tracić go większość na jazdę w górę. Jest strefa dla dzieci.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Złotego Gronia tutaj.

Na szczycie stoku narciarskiego Złoty Groń znajdziesz hotel ze SPA o tej samej nazwie. Z hotelu wyjdziesz prosto na stok! Oprócz lokalizacji goście zachwalają przestronne pokoje, piękne wnętrza i miłą obsługę.

4. Klepki, Wisła na narty

Czas wjazdu głównym wyciągiem to 3,5 minuty. Długość głównej trasy: 800 m, czas żwawego zjazdu to 1,5 minuty.

Zalety: Bardzo przyjemna i szeroka trasa. Dobra dla początkujących po pierwszych lekcjach jazdy, ale i zaawansowani nie będą się nudzić. Bardzo podoba mi się, że na szczyt prowadzą dwa równoległe wyciągi – krzesełko i orczyk-talerzyk. Nawet, jeśli do krzesełka stworzy się kolejka, z orczyka najprawdopodobniej będzie można skorzystać „od ręki” 🙂 Tempo jazdy obu wyciągów jest podobne. Poza głównym wyciągiem jest też mniejszy orczyk do nauki.

Wady: W zasadzie ciężko mi coś poważnego znaleźć. Chyba tylko to, że dla zaawansowanych będzie nieco nudno.

Udogodnienia i atrakcje dla dzieci: Jest wydzielony, krótki orczyk do nauki jazdy dla dzieci – i ogólnie początkujących. Nie zauważyłam dodatkowych atrakcji typu miejsce na sanki, czy karuzela z pontonami.

Dla kogo? Idealne miejsce dla początkujących i takich, którzy chcą ćwiczyć technikę jazdy. Polecam też dla bardziej zaawansowanych, którym nie przeszkadza korzystanie z orczyka zamiast krzesełek – w ten sposób tutaj unikniesz kolejek i maksymalnie skorzystasz z czasu na stoku. To też dobre miejsce dla grup, w których jeżdżący są na różnych poziomach – można się podzielić tak, by początkujący jeździli na Klepkach, a zaawansowani „wyskoczyli” na Cieńków po drugiej stronie ulicy 🙂 A zmuszeni do korzystania z Klepek też nie powinni narzekać – ja miałam z tej jazdy przyjemność 🙂

Więcej informacji na stronie tutaj.

Jeśli szukasz zakwaterowania blisko Klepek, zatrzymaj się w Willi Monte przy samym stoku. Goście chwalą strefę SPA, pyszne śniadania i piękne widoki z okna.

5. Siglany, wyciąg Wisła

Czas wjazdu dłuższym talerzykiem: 3 minuty. Długość trasy: 500 metrów, czas żwawego zjazdu to 1,5 minuty.

Zalety: Siglany to dobre miejsce dla osób początkujących. Oferuje dwa wyciągi talerzykowe, krótszy i dłuższy. Osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem polecam ten stok. Najpierw krótszy talerzyk, a po opanowaniu zjazdu – dłuższy 🙂

Przy Siglanach zaparkujesz za darmo.

Wady: Orczyki czasem nieprzyjemnie szarpią, co dla osób początkujących będzie wyzwaniem. Oprócz tego, narciarze zaawansowani na dłuższą metę będą się tutaj nudzić. Ja lubię takie stoki dla relaksu i w ramach treningu techniki jazdy, ćwiczenia lepszych skrętów itp. Ale to zajmuje mnie na godzinę-dwie, nie na cały dzień 🙂

Udogodnienia i atrakcje dla dzieci: nie widziałam dedykowanej strefy dla najmłodszych. Tak czy inaczej, to dobre miejsce do nauki również dla dzieci.

Dla kogo? Początkujący i średniozaawansowani, którzy chcą poćwiczyć technikę jazdy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Siglanów tutaj.

Jeśli chcesz zatrzymać się blisko wyciągów narciarskich Siglany, wybierz Roomflację. Ten uroczy pensjonat jest położony w cichej i spokojnej okolicy, a jednocześnie blisko centrum. Goście są zadowoleni z nowoczesnych pokoi i dobrze wyposażonych aneksów kuchennych.

6. Stożek, Wisła

Czas wjazdu: 7,5 minuty. Długość trasy: 800 metrów, czas żwawego, ale ostrożnego zjazdu (stromo!) to 2,5 minuty.

Zalety: Na Stożku jeździ mało ludzi i unikniesz tutaj kolejek. Ze szczytu rozciąga się piękny widok, dlatego uwielbiam to miejsce również latem. Średniozaaansowani i zaawansowani dadzą sobie tutaj porządnie w kość. Stok jest stromy, fragmenty tras są słusznie oznaczone na czarno. Ja jeżdżę na nartach od kiedy miałam 3,5 roku, jeżdżę dobrze i prawie nigdy się nie przewracam… prawie, bo na Stożku się zdarzyło 😉 Nachylenie trasy to zaleta dla dobrze jeżdżących, za to dyskwalifikacja dla początkujących.

Wady: Wyciąg krzesełkowy jest stary i powolny. Przy trudnych warunkach śniegowych jeździ się ciężko. Ja byłam po odwilży i stok nie był jeszcze równomiernie dośnieżony, przez co jechać można było tylko wąską częścią, były kamienie. A na stromym odcinku to niezłe wyzwanie 😉

No i dojazd. Dojazd zimą do kolei linowej na Stożku to hardcore. Wąska droga pnie się przez las pod górę. Kiedy ja jechałam, parę godzin wcześniej sypał śnieg i było ślisko. Pomimo najwyższego skupienia, kiedy dojechałam do rozwidlenia zrobiłam największy możliwy błąd – zatrzymałam się, żeby zobaczyć, w którą stronę jechać. Błąd, bo już nie ruszyłam… Kiedy próbowałam, auto wpadło w poślizg i pomimo hamulca, zaczęło zjeżdżać jak sanki i obracać się bokiem do drogi. Momentalnie zrobiło mi się gorąco…

Jeden pan próbował mi pomóc – nie dał rady. Na szczęście dwóm się udało mnie wypchnąć, rozbujałam auto i z ich pomocą ruszyłam dalej pod górę. Wszystko dobrze się skończyło, ale przeżyłam chwile grozy.

Udogodnienia i atrakcje dla dzieci: Brak dedykowanej strefy dla dzieci. Jest mały orczyk dla początkujących w łagodnej części (nie działał, kiedy byłam). Ale ogólnie nie polecam tego miejsca początkującym 😉

Dla kogo? Zaawansowani i średniozaawansowani.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Stożka tutaj.

Jeśli chcesz zatrzymać się blisko ośrodka narciarskiego na Stożku, wybierz Uroczysko. Znajdziesz tam pokoje, jak i apartamenty. Goście chwalą dogodną lokalizację, czystość obiektu i przemiłych właścicieli.

7. Soszów, Wisła

Czas wjazdu: 5 minut. Długość trasy: 900-1300 metrów, czas żwawego zjazdu to 2,5-3 minuty.

Zalety: Soszów to najbardziej urozmaicony ośrodek w okolicy. Ma kilka zupełnie odrębnych tras zjazdu! Ja byłam w Wiśle po odwilży i działało tylko główne krzesełko i dwie trasy zjazdu, czerwona trasa nr 1 i niebieska trasa nr 2. To już dużo, a przy dobrych warunkach są jeszcze dwa orczyki i wtedy zjazd z góry na dół ma prawie 2 km! To świetny wynik w porównaniu do innych ośrodków w okolicy. Po drugie, krzesełko jedzie dość szybko.

Wady: Trudny dojazd, mocno pod górę po wąskiej drodze i trudno się wyminąć z innymi autami. Nie było ślisko, ale moje auto prawie się udławiło przez nachylenie… Miejsc parkingowych jest sporo, ale trzeba się do nich dostać. I sporo ludzi, to drugie miejsce, w którym stałam w kolejce do wjazdu.

Udogodnienia i atrakcje dla dzieci: Brak dedykowanej strefy dla dzieci. Początkujące dzieciaki zjeżdżały z instruktorami lub rodzicami niebieską trasą, ale uważam, że dla początkujących dzieci są lepsze miejsca.

Dla kogo? Dla osób szukających urozmaiconego zjeżdżania 🙂 Nie polecam Soszowa na pierwsze lekcje narciarstwa, ale od poziomu „zaawansowanych początkujących” już będzie dobry. Średniozaawansowani i zaawansowani świetnie się tu odnajdą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Soszowa tutaj.

Jeśli szukasz noclegu przy Soszowie, sprawdź poniższy apartament. Goście są zachwyceni wyposażeniem pokoi i udogodnieniami na zewnątrz, a także czystością i pięknymi widokami z balkonów.

8. Stok Stacja Narciarska, Wisła

Czas wjazdu: 6,5 minuty. Długość trasy: 850 metrów, czas żwawego zjazdu to 2 minuty.

Zalety: Przy stacji narciarskiej Stok znajdziesz nie tylko trasę narciarską, ale też stok saneczkowy. Rewelacja dla dzieci mniejszych i większych 🙂 Trasa czerwona ma mniej więcej stałe nachylenie i nie jest trudna. Nieco bardziej stromo, niż na Nowej Osadzie, ale łatwiej niż na czerwonej trasie na Soszowie. Podobnie do Złotego Gronia. Jest też niebieska nartostrada, którą wydłużysz sobie trasę o 200 metrów i mniej się zmęczysz. Zupełnie początkujący znajdą tam też łagodny stok do nauki od podstaw. Sporo miejsc do parkowania za darmo.

Wady: Krzesełko jedzie dość wolno. Sporo ludzi i kolejka – mniejsza, niż na Nowej Osadzie, ale wystarczająco uciążliwa.

Udogodnienia i atrakcje dla dzieci: Stok saneczkowy i karuzela z pontonami robią furorę wśród najmłodszych! Rewelacyjny pomysły i gratulacje dla Stoku 🙂 Strefa do nauki narciarstwa też dobra i wydzielona, żaden zaawansowany narciarz nie będzie przeszkadzał, przez co jest bezpiecznie.

Dla kogo? Dla rodzin z dziećmi do nauki i zabawy. Dzieci pouczą się narciarstwa w wyznaczonej strefie lub pobawią na sankach z jednym rodzicem, podczas gdy drugi zjeżdża. Dla narciarzy bez dzieci jest ok, ale znajdą lepsze miejsca 😉

Więcej informacji znajdziesz na stronie Stoku tutaj.

Jeśli szukasz noclegu w pobliżu, obok stacji narciarskiej Stok znajdziesz hotel o tej samej nazwie 🙂 Gościę zachwalają wygodne pokoje, liczne atrakcje dla dzieci i pyszne śniadania.

9. Poniwiec, Ustroń

Czas wjazdu: 7 minut. Długość trasy: 900m, czas żwawego zjazdu to 2 minuty.

Zalety: świetne nachylenie stoku dla średniozaawansowanych i zaawansowanych; nie za
stromo, żeby trzeba było walczyć (jak na Stożku), a jednocześnie na tyle nachylone, żeby jechać szybko i trenować technikę. Ponadto jest zdecydowanie mniej ludzi niż na pobliskiej Czantorii Wielkiej i jest przygotowana strefa do akrobacji narciarskich/snowboardowych.

Wady: wąska trasa, wolne krzesełko.

Udogodnienia i atrakcje dla dzieci: maleńki wyciąg dla dzieci. Moim zdaniem zbyt mały, by był użyteczny 😉

Dla kogo? Polecam dla średniozaawansowanych i zaawansowanych do poćwiczenia techniki na idealnym nachyleniu i dla osób, które chcą uciec od tłumów na Czantorii Wielkiej. Dla zupełnie początkujących zbyt stromo i wąsko.

Strona internetowa tutaj.

Przy Poniwcu działa hotel o tej samej nazwie. Goście chwalą cichą i spokojną lokalizację, dobre jedzenie i jacuzzi na dachu.

10. Czantoria Wielka, Ustroń

Czas wjazdu: 9 minut. Długość trasy: 1900 m (czerwona), 2600 m (niebieska), czas żwawego zjazdu czerwoną trasą to 3,5 minuty.

Zalety: długi zjazd i urozmaicona trasa, dobra strefa do nauki dla dzieci (Lisia Polana), piękne widoki.

Wady: w pełni sezonu kolejki i tłumy, najdłuższy wjazd kolejką ze wszystkich opisanych ośrodków – aż 9 minut. Jako jedyna z tej listy nie wlicza się w Wiślański Skipass.

Udogodnienia i atrakcje dla dzieci: dobra, wydzielona strefa dla początkujących i dzieci na narty i sanki. Nazywa się Lisia Polana i oferuje wyciąg taśmowy i dwa orczyki. Obowiązuje na nią osobny karnet.

Dla kogo? Lisią Polanę polecam początkującym – bardzo dobra strefa do nauki od podstaw. Na Czantorii Wielkiej odnajdą się wszyscy narciarze, od tych po pierwszych lekcjach na Lisiej Polanie po zaawansowanych. Kiedy nie ma ludzi, to jeden z przyjemniejszych zjazdów w okolicy. Odradzam, kiedy widać tłumy. Jeśli trzeba stać w kolejce, a do tego jechać wyciągiem tak długo, dzień zamieni się w pasmo frustracji 😉 Wtedy lepiej uciec na Poniwiec.

Strona internetowa Czantorii tutaj.

Jeśli planujesz jazdę na tym stoku, zatrzymaj się w apartamencie „U Stóp Czantorii”. Oprócz lokalizacji, goście są zadowoleni z przestronnych pokoi i wyposażenia.

Podsumowanie – Istebna, Ustroń i Wisła na narty

Najlepszy stok narciarski w Wiśle, Ustroniu i Istebnej

W mojej ocenie najlepszy stok narciarski w okolicy to Złoty Groń w Istebnej. Każdy się tam odnajdzie – zarówno narciarze początkujący, jak i zaawansowani, dzieci mają wyznaczoną strefę do nauki i zabawy. Krzesełko jeździ wyjątkowo szybko, nie ma problemu z parkowaniem.

W samej Wiśle najlepiej w mojej ocenie wypada Soszów ze względu na urozmaicone trasy (dla wszystkich poza zupełnie początkującymi). Z kolei Czantoria Wielka ma wspaniały, długi zjazd, w mojej ocenie najlepszy w okolicy.

Dobrze wypadają też Klepki – są super dla początkujących, a bardziej zaawansowani, którzy nie mają nic przeciwko wjazdowi orczykiem, mogą tu maksymalnie wykorzystać czas na stoku dzięki dwóm równoległym wyciągom (krzesełko – zwykle tłoczne, a orczyk – zwykle pusty)

Wisła na narty z dziećmi

Dla rodzin z dziećmi, obok Złotego Gronia najlepiej wypada w mojej ocenie Stacja Narciarska Stok. Rewelacyjny stok saneczkowy dla dzieci i osobna strefa do nauki jazdy, podczas gdy bardziej zaawansowani mogą przyzwoicie pojeździć na głównej trasie. Warto zwrócić uwagę też na Klepki czy Lisią Polanę przy Czantorii Wielkiej.

Wisła na narty dla początkujących

Początkujący, poza Złotym Groniem, świetnie odnajdą się na Klepkach, Siglanach, Lisiej Polanie oraz niebieskiej trasie na Czantorii Wielkiej i na Nowej Osadzie. Przy czym pamiętaj, że na dwóch ostatnich zwykle jest tłum 😉

Wisła na narty dla średniozaawansowanych i zaawansowanych

Osoby zaawansowane największe wyzwanie znajdą na stokach narciarskich na Stożku i Cieńkowie. Poniwiec ma świetne nachylenie do ćwiczenia techniki jazdy, a Czantoria Wielka najprzyjemniejszy długi zjazd w okolicy. Soszów też będzie dobrym wyborem.

Oprócz Czantorii Wielkiej, wszystkie wymienione stoki obejmuje łączony karnet – Wiślański Skipass.

Jeśli ten post Ci się spodobał, z pewnością spodoba Ci się pełen przewodnik 🙂 W nim znajdziesz ponad 50 miejsc na wycieczkę jednodniową, weekend i urlop, w tym zimowy. Do tego kalendarium, rozdział z atrakcjami zimowymi… i wiele innych!

śląskie do odkrycia okładka

Jeśli szukasz noclegu w Wiśle, sprawdź porównanie najlepiej ocenianych hoteli, apartamentów i domków, które przygotowałam 🙂

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mam nadzieję, że pomogłam Ci zdecydować, który stok narciarski w Wiśle wybrać. Sprawdź też przewodnik po atrakcjach i szlakach w Wiśle oraz opis szlaków na Baranią Górę – zimą też można iść, pamiętaj tylko o odpowiednim wyposażeniu. Raczki to konieczność!

Jeśli szukasz innych pomysłów na spędzenie czasu zimą w Polsce, sprawdź poniższe posty:

Jak się przygotować na wycieczkę w góry zimą? Ubiór, sprzęt i proponowane szlaki.

Zima nad morzem. Jak wygląda i czy warto jechać nad Bałtyk zimą?

Gdzie pojechać zimą w Polsce? Nieoczywiste i klasyczne propozycje na weekend, ferie, urlop.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Opis atrakcji na najpiękniejszym polskim jarmarku.

2 thoughts on “Porównanie 10 wyciągów i stoków narciarskich w Wiśle, Ustroniu i Istebnej. Który wybrać?

  • Reply Jacek 5 marca, 2023 at 6:20 am

    Siglany zdecydowanie dla osób stawiających pierwsze kroki. Brakuje kilku wyciągów , w tym jeden z mojej wiślanej pierwszej piątki – Skolnity. Zlokalizowany w samym centrum Wisły, z parkingu piękny widok zwłaszcza wieczorem. 2 trasy do wyboru niebieska i czerwona ok 1000m, strefa dla dzieci. Zwykle bardzo dobrze przygotowane trasy, jady nocne po dwugodzinnym ratrakowaniu, ludzi też dużo mniej niż np na Nowej Osadzie w tym samym czasie ferii. Kilka razy udało mi się robić 7 zjazdów na godzinę. Wady to tylko jedna szkółka , bardzo strony podjazd pod parking dla mniej wprawnych kierowców może być kłopotem.

    • Reply Dorota 6 marca, 2023 at 5:07 am

      Dzięki za info – na Skolnitach jeszcze nie byłam, trzeba będzie się wybrać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *