Czy kiedykolwiek tak się zmęczyłeś_aś, że nie widziałeś_aś nawet najpiękniejszego zabytku? Ja tak.
Po sześciu dniach na Małym Szlaku Beskidzkim i przejściu ponad 150 kilometrów, stałam na bielskim dworcu z XIX wieku, jednym z piękniejszych w Polsce, leżącym na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Nad moją głową dumnie prezentowały się freski w stylu pompejańskim, a ja zupełnie ich nieświadoma patrzyłam wyłącznie na swoje ubłocone buty i masowałam pulsujące tępym bólem ramiona. Kiedy dwa lata później wysiadłam z pociągu w Bielsku i zadarłam głowę, zaczęłam się zastanawiać, jak to możliwe, że nie zwróciłam uwagi ani na przepiękny hol, ani na wspaniałe kamienice wzdłuż ulic, ani na wiele innych zabytków w tym mieście.
Najważniejsze, że nadrobiłam tę zaległość – i pozwól, że odkryję przez wami to, co Bielsko-Biała tak długo przede mną kryła, rozpraszając mnie sąsiadującymi Beskidami.
Co ciekawe, dzisiejsze Bielsko-Biała łączy w sobie historię i dziedzictwo dwóch miast. Bielsko i Biała leżały nie tylko na dwóch brzegach rzeki, ale i w dwóch różnych regionach. Przez rzekę biegła historyczna granica między Śląskiem a Małopolską.
Mówi się o nim Śląski Manchester albo Mały Wiedeń. Charakterystyczne dla Bielska-Białej
są: architektura rodem ze stolicy Austrii, liczne gałęzie przemysłu, pozostałości imponującej różnorodności religijnej i kulturowej, a także bajki, na których wychowało się niejedno pokolenie.
Bielsko-Biała – atrakcje
Bielsko-Biała – atrakcje: Architektura „Małego Wiednia”
Bogaci przemysłowcy stawiali w Bielsku i Białej fabryki, a także eleganckie wille, okazałe kamienice i budynki użytku publicznego. Inspirowali się architekturą popularną w stolicy Austrii, stąd miasto zyskało swój przydomek.
Zwykle podchodzę ostrożnie do tego typu określeń, by nie ryzykować rozczarowania, ale Bielsko-Biała broni swojego tytułu w imponujący sposób. Kamienice przy ulicach 3 Maja, 11 Listopada i na Starym Mieście oraz budynki Poczty Głównej, Teatru Polskiego czy Ratusza przeniosły mnie wspomnieniami wprost na wiedeńskie ulice.
W Bielsku i Białej działali znani architekci polscy oraz wiedeńscy i dzięki nim od lat 80. XIX wieku do końca międzywojnia w obu miastach powstały perły architektury neorenesansowej i secesyjnej.
Miasto wyznaczyło aż 9-kilometrowy szlak tropiący ślady architektury w stylu wiedeńskim! Szczegóły znajdziesz tutaj – gorąco polecam pokonać choć fragment.
Najpiękniejszymi budynkami na trasie, na które zwróć uwagę są:
Budynek dworca PKP
Leży na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i powstał w 1890 roku w stylu austriackich dworców prowincjonalnych. Zwróć uwagę na freski w holu głównym i na napis na głównej elewacji: K.K. Privilegirte Kais. Ferd. Nordbahn (Uprzywilejowana Cesarsko-Królewska Kolej Północna Cesarza Ferdynanda).
Hotel Prezydent
Neorenesansowy budynek oddany do użytku w 1893 roku. Na początku nosił nazwę Keiserhof (Dwór Cesarski) na cześć Franciszka Józefa I.
Poczta Główna
Neobarokowy budynek z lat 1897–1898
Teatr Polski
Powstał w latach 1889–1890 na wzór teatrów we Wiedniu i Budapeszcie.
Ulica 11 Listopada
Zabytkowa ulica z pięknymi budynkami prowadząca przez mostu na rzece Biała, który był dawną granicą miast i regionów.
Kamienica „Pod Żabami”
Secesyjna kamienica z charakterystycznymi postaciami żab na elewacji. Znajduje się przy placu Wojska Polskiego, który był starym rynkiem Białej.
Ratusz miasta Białej
Neorenesansowa budowla, w której funkcjonowała Kasa Oszczędności miasta Białej, a od 1951 roku znajduje się w nim siedziba władz Bielska-Białej.
Bielsko-Biała – atrakcje: Stare Miasto
Zamek Sułkowskich i plac Chrobrego
Choć powstał na przełomie XIII i XIV wieku, dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie z połowy XIX wieku. Dziś funkcjonuje tu muzeum, w którym możesz się dokładniej zapoznać z historią Bielska i samego zamku.
Przepsaceruj się też po placu przed zamkiem. Plac Chrobrego nazywany bywa przez mieszkańców „Pigalem”.
Rynek i ulica Podcienie
Główny plac miasta wytyczony w XIV wieku. Prowadzi do niego ulica z malowniczymi domami arkadowymi.
Katedra św. Mikołaja
Pierwszy kościół stał w tym miejscu już w XV wieku, a współczesna budowla z początku XX wieku jest dziełem wiedeńskiego architekta Leopolda Bauera.
Pomnik Marcina Lutra
Od 1918 roku jest jedynym pomnikiem reformatora w Polsce.
Bielsko-Biała atrakcje: ślady przemysłu
Drugim mianem poza „małym Wiedniem”, jakie zyskało sobie Bielsko-Biała jest „śląski Manchester”. I faktycznie miasto mogło pochwalić się prężnie działającymi gałęziami przemysłu niczym w angielskiej metropolii.
Muzeum Stara Fabryka
Muzeum znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Zobaczysz w nim tam zabytkowe maszyny włókiennicze, film o historii przemysłu, a także małego fiata 126p. Bielska fabryka produkowała słynnego malucha od 1973 roku; ostatni egzemplarz zjechał z taśmy w 2000 roku.
Dom Tkacza
Zobaczysz w nim tradycyjną pracownię tkaczy.
Dom Tkacza, Zamek Sułkowskich i Stara Fabryka oferują jeden wspólny karnet ważny przez miesiąc. Jeśli w czasie weekendu zamierzasz odwiedzić wszystkie trzy placówki, warto go kupić. Aktualne informacje o dniach i godzinach otwarcia znajdziesz na stronie muzeum.bielsko.pl. W karnet wlicza się też Fałatówka w Bystrej, czyli muzeum artystyczno-biograficzne w willi, w której żył i tworzył Julian Fałat, jeden z wybitnych polskich artystów z przełomu XIX i XX wieku.
Muzeum motoryzacji
Coś dla fanów motoryzacji, choć nie powiązane bezpośrednio z bielskim przemysłem. Muzeum prowadzą pasjonaci, którzy gromadzą egzemplarze zabytkowych samochodów z całego świata. Wszystkie modele są sprawne, biorą udział w pokazach i zlotach zabytkowych aut.
Bielsko-Biała atrakcje: szlak bajek
W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej narodzili się tacy bohaterowie, jak Bolek i Lolek, a później także Reksio oraz filmy Porwanie Baltazara Gąbki czy Pampalini łowca zwierząt. Bielskie animacje stały się nieodłączną częścią dzieciństwa niejednego pokolenia.
Zwiedzając miasto, zwróć uwagę na pomniki postaci z bajek – Bolka i Lolka (przed budynkiem galerii Sfera, ul. Mostowa), Reksia (przy ul. 11 Listopada za mostem na Białej), Don Pedra de Pommidore, Szpiega z Krainy Deszczowców, Smoka Wawelskiego, kucharza Bartoliniego Bartłomieja Herbu Zielona Pietruszka (przy ul. 11 Listopada) i Pampaliniego (park za Ratuszem).
Na jesień 2023 roku planowane jest otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych, nowoczesnego centrum rozrywki i edukacji.
Bielsko-Biała atrakcje: szlaki turystyczne
Beskid Śląski i Mały dosłownie wchodzą na teren miasta, zaczynają się w nim liczne szlaki turystyczne. Z Bielska-Białej wejdziesz lub wjedziesz koleją linową na Szyndzielnię (1028 metrów nad poziomem morza), zdobędziesz Klimczok (1117 metrów nad poziomem morza) czy Magurkę Wilkowicką (909 metrów nad poziomem morza).
Jeśli szukasz adrenaliny, w masywie Klimczoka i w okolicy Szyndzielni znajdziesz rowerowe trasy Enduro Trails. W Bielsku-Białej zaczyna się (lub kończy) wspomniany wcześniej Mały Szlak Beskidzki, długi na 137 kilometrów i prowadzący przez Beskid Mały, Makowski i Wyspowy.
Bielsko-Biała – noclegi
Aby oszczędzić Ci nieco czasu, wybrałam dla Ciebie ciekawe i świetnie oceniane opcje noclegu w Bielsku-Białej 🙂
Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂
Dorota
Hotel & Apartments Ventus Rosa – czyste, przestronne i jasne pokoje i apartamenty blisko bielskiego Rynku, świetny stosunek ceny do jakości. Na miejscu dokupisz pyszne śniadanie.
Apartamenty Rynek 10 – wspaniale oceniane apartamenty przy Rynku zarówno dla dwóch osób jak i dla większych grup (aż do 7 osób). Goście chwalą darmowy parking w pobliżu i świetny kontakt z właścicielem.
Aparthostel Zakątek – budżetowa, a jednocześnie świetnie oceniana opcja niedaleko centrum. Do wyboru niedrogie pokoje dla 2 lub 3 osób ze wspólną łazienką. Goście chwalą przestrzenne pokoje i czyste przestrzenie, również te wspólne.
Sprawdź też inne posty z okolicy:
Szlaki na Czupel. Którą trasę na najwyższy szczyt Beskidu Małego wybrać?
10 atrakcji w województwie śląskim, o których nie masz pojęcia
Katowice. Atrakcje na weekend w mieście, które pozytywnie Cię zaskoczy
Szlaki na Skrzyczne. Którą trasę na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego wybrać?
Park Śląski. Atrakcje największego parku kontynentalnej Europy.
Nie tylko Jasna Góra. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Częstochowie?